BUITENLAND. der verceniging tot bescherming der dieren bijzonder aan, tot het ontvangen van een smakelijke herinnering. „Op de veemarkt te Londen kunnen plaats vinden meer dan 7000 runderen en 25,000 schapen, cn het is wel eens gebeurd, dat er op een marktdag verkocht werden 32000 schapen. De inrigting, de stallingen, enz. van die markt, hebben ongeveer 44 millioen gulden gekost en toch betaalt men voor elk stuk vee, 'twelk ter markt komt, 10 cents, behalve voor't aanbiuden ongeveer 7-J- cent. Door beschrijving een denkbeeld te geven van het geschreeuw en van den stank op die markt is onmogelijk, 't Geloei der koeijen, 't geblaf der honden en het blaten der schapen, is letterlijk oor- verdoovend. 's Maandags en Donderdags is er de meeste drukte en worden er kooplieden aangetroffen uit Portugal, Spanje, Italië, Hongarije, Polen, Jutland, Bessarabie, enz." Le Journal de Ilthingfors deelt roede, dat de vrouwen, die in Finland gecmploijeml zijn bij de telegraafdienst, een uniform hebben gekregen, bestaande in een overrok met staanden kraag met fluweel afgezet, geel geboord, vergulde koperen knoopen en koperen ceinture met gesp. Onder die rok is het haar geoorloofd zoodanig gekleed te zijn als zij goedvinden, zelfs met de vrijheid om al of niet eene crinoline tc dragen. Ten bewijze, dat men in Noord-Amerika, om de staatsschuld te dekken, nog al wat opbrengt, strekt, dat men voor 't dragen van ecu gouden horologie jaarlijks 2.50 moet betalen. Een doosje lucifers van l cent is met écu cent belast, enz. Het Volksblad bevat in No. 15 een artikel over: „liet Metrieke Stelsel" en eindigt dat opstel volgendcrwijze: „Zoo er één sterksprekend voorbeeld is van de ijzeren hardnek kigheid, waarmede de menschen zich vastklampen aan hetgeen hun door gewoonte is eigen geworden, en van de verbazende moeijelijkheid en langzaamheid, waarmede iets algemeen gebruikelijks door iets anders, zij het ook veel beter en gemakkelijker, wordt vervangen, is het wel dit, dat na bijna eene halve eeuw nog bij lange na de oude maten en gewigten niet vaarwel zijn gezegd, met de nieuwe maten soms allerzonderlingst wordt omgesprongen, eu buitenlandsche maten, die bijna niemand kent, voor sommige zaken worden gebezigd. In den houthandel en bij het timmeren bezigt men de oude Eijnlandsehe of Amsterdarasche maat; bij manufacturen spreekt men van 5/4, 4/4 enz. oude ellen; aardappelen verkoopt men in het klein bij groote eu kleine koppen; liet gasverbruik wordt berekend bij Engelsche voeten, enz. enz. enz. en het gaat op goed vertrouwen af, dat men de verlangde en betaalde hoeveelheden krijgt. Wij willen dat goed vertrouwen niet schokkenwij willen gaarne geloovcn, dat geen enkel handelaar, geen winkelier in maat en gewigt bedriegt; maar niemand moet op gezag gelooven en waar het betere, dat hij begrijpen kan, bestaat, het verkeerde, dat hij niet vatten kan, blijven volgen. Ieder nu, die niet ziende blind wil zijn, moet erkennen, dat het tiendeelig stelsel van maten en gewigten oneindig beter is dan de oude geheel willekeurige indceling en wie nu dat betere niet volgt, hetzij als kooper, hetzij als verkooper, kan het vermoeden niet ontgaan dat hij of bedrogene of bedrieger wil zijn. „Ik erken er wordt verkeerd gehandeldmaar wat kan ik er aan doen?" zegt welligt een onzer lezers. Het antwoord is: mede te werken tot de algemeene erkenning, dat het Nederlandsche stelsel van mateu en gewigten is uitnemend, dat gij als kooper vraagt, als verkooper gebruikt, zooveel gij kunt, de Nederlandsche maten en gewigten; zij zijn een voorregt, dat velen ons benijden; welnu laat het ons dan ook waarderen!" De waschvrouwen, die reeds groot nadeel in haar beroep onder vinden door de nieuwe uitvinding van papieren en stalen boorden, zullen wederom groote schade lijden, doordien er weer wat anders uitgedacht is. De Amerikanen maken tegenwoordig van papier en neteldoek dooreengemengd, allerlei soorten van kousen, waarvan elk paar, aldus bereid, niet meer kost dan de prijs, welken men thans alleen voor het wasschen van een paar katoenen of wollen kousen betaalt. In de Vereenigde Staten worden reeds veel van die papieren kousen verkocht. Men begrijpt hoe die arme waschvrouwen daar onder gestemd zijn. Yan alle kanten zijn den keizer van Eusland in de jongste dagen gelukwenschen toegekomen wegens zync redding bij den moord aanslag, waaraan hij ten doel stond. De redder van 's keizers leven, genaamd Jozeph Iwanow kommissarow zal, behalve dat hij en zijne afstammelingen tot den adelstand zijn verheven, nog in vermogenden staat geraken, daar er gelden tot dat einde worden bijeengebragt. Voorstanders van den republiekeinschen. regeringsvorm zouden met het oog op de vroegere en de tegenwoordige staatsuitgaven in Mexico met zeer sterksprekende cijfers kunnen bewyzen, hoezeer de keizerlijke regering in prijs duurder is voor 't belastingbetalende volk dan de republiekeinsche regering. Immers in de dagen der republiek beliep de staatsuitgaven 's jaarlijks 60 millioen francs, terwijl daaraau thans niet minder dan 267 millioen fr. moet worden ten koste gelegd. Geen wonder dus dat de partij van president Juarez stand houdt en steun vind bij eeu deel der bevolking. Betreffende de Donau-vorstendommen wordt gemeld, dat prins Karei van Hohenzollern-Sigmaringen het voorbeeld heeft gevolgd van den graaf van Vlaanderen en ook heeft bedankt voor de betrekking van hospadar, hem door de volkskeuze opgedragen. Men meent dat tot deze weigering veel heeft bijgedragen de invloed van Frankrijk en Eusland, die beiden er belang in schijnen te stellen, dat de te kiezen hospadar een inwoner der landen zij. Ook Oosten rijk moet zich tegen de keuze van prins Karei hebben verzet. Aangaande de Duitsche verwikkelingen is het niet onbelangrijk deze woorden van den graaf von Bismarck, Pruissens eersten minister te vernemen„Laat Oostenrijk thans doen wat het wil, het is te laat." Inderdaad zoo voegt de berigtgever er bij de toestand is te gespannen om langer zoo te kunnen voortduren; de uitbarsting is bijna onvermijdelijk. Toch is de stemming in dc staatkundige wereld in de beide laatste dagen veel verbeterd en gelooft men vrij algemeen, dal liet oorlogsgevaar geweken is. De keizer van Frankrijk, is jl. Vrijdag, den 20 dezer, zijn 59ste jaar ingetreden. Het hof van cassatie in Frankrijk heeft beslist dat de wet van 1814 betreffende het vieren van den Zondag nog bestaat eu diensvolgens bekrachtigd het vonnis, waarbij een Protestautschen voerman tot éé;i franc boete is veroordeeld, ter zake van het ver voeren van planken op een erkenden Katholieken feestdag. In de Jockey-club te Parijs bestaat ceuc geldkist, waarin dc spelers zekere sommen gelds bewaren, welke zij voor het spel bestemmen. Eenige "maanden geleden is die kist des namiddags door middel van een valschen sleutel geopend. De ontvreemde som beloopt 42,000 francs. Men verdiept zich in allerlei gissingen omtrent den dader. De bediende, die voor de in de kist neder- gelegde sommen verantwoordelijk is, zou zeker geruïneerd zijn geweest, indien dc leden zich niet onmiddellijk onder elkaêr hadden I verstaan, om, het te kort aan te vullen. Betreffende de aanstaande wereld-tentoonstelling tc Parijs ver- i neemt men nog de volgende bijzonderheden: Egypte heeft niet minder dan 1 millioen aangewezen, alleen voor de installatie zijner merkwaardigheden in liet, paleis op liet Champ dc Mars. Turkije zal in het park oprigten den minaret ccner moskee, een mausoleum en een huis met divan en volledige badinrigting. Perzië stelt zich insgelijks voor in liet park op te trekken een aantal inhcemsche i gebouwen, als kiosken, paleizen, opiumfabrieken, eu zelfs is er sprake om in een afzonderlijk paviljoen de troonzaal, met hare muur- I schilderingen cn kostbare tapijten, hare meubelen en fonteinen weder tc geven. De koning van Siam, het Japanscho gouvernement en de keizer van Marokko hebben doen weten, dat zij al de noodige beschikkingen nemen, om ook aan hunne landen de vergunning te verzekeren op schitterende wijze deel te nemen aan deze belangrijke expositie der voortbrengselen van don menschelijken geest, die het jaar 1S67 boven alles zal opluisteren. De heer Ewald Hïlgers, eigenaar van een groote fabriek van stoomwerktuigen enz. te Essen, heeft aan de centrale commissie voor de groote tentoonstelling te Parijs pene kennisgeving gezonden, meldende dat hij aan den eervollen wedstrijd op het gebied der kunsten geen deel zal nemen, nu eeu lOjarige knaap tot president der hoofdcommissie is gekozen. Te Parijs maakt zekere dame zeer veel opgang in de gcregtszaal, Zij heeft in eene zaak, die haar persoonlijk aangaat, zelve gepleit. Het betreft eene gewigtige zaak, vooral van cijfers, en wel om een vast jaarlijkscli onderhoud te verkrijgen van haren man, van wien zij nu kortelings gescheiden is en die een gedeelte zijner goederen vervreemd heeft. Met bewonderenswaardig talent moet zij hare zaak verdedigd hebben. Haar mail, die bij de pleiilóoijen tegenwoordig was, verliet verstomd de geregtszaal, terwijl zijn advocaat hem deze woorden toevoegde: „Indien gij mijn raad volgen wilt, blijf dan gescheiden van uwe echtgenoot leven, maar bied haar aan, om in uw huis alle voorkomende gevallen te beslissen. Gedurende- de verloopene week hebben te Londen 1552 sterf gevallen cn 2188 geboorten plaats gehad. Een Engelscli blad deelt mede, dat dezer dagen te Turnbrid- gewells eene vrouw den man heeft vermoord met wien zij als gehuwd leefde. Om zich van een onverwacht en getuige tc ontdoen, namelijk een vijfjarigen knaap, die op hare kamer sliep, bragt zij dezen eerst om het leven. Die knaap was het kind der vrouw bij haar wet tigen echtgenoot. Voor den regtcr beweerde zij, dat haar zoo- genaamden man den knaap om het leven had gebragt en dat zij hem daarom had vermoord. De omstandigheden pleiten echter tegen die bewering. Te Munchen is thans een proces aanhangig, dat buitepgewoon opzien baart. Het is gebleken, dat zekere weduwe, Eieg genaamd, hare 17jarige dochter heeft verkocht, aan een bejaard heet voor i 200 11. Bedoelde kooper gaf voor een h ndelsreiziger te zijn, doch bij de instructie van de zaak, waarin hij als getuige a décharge i optrad bleek het dat hij zich onder eeri valschen uaapi had voorgedaan en dat de gewaande handelsreiziger was de prins von Wrede. De ontaarde moeder is veroordeeld tot 3 jaren tuchthuisstraf; de vroegere getuige a décharge wordt thans vervolgd wegens het afleggen van een valschen eed. De Japausche regering, die bijzonder veel geschiktheid heeft om goede en nuttige denkbeelden van andere landen over te nemen, heeft besloten het Japansch geld om te smelten en naar het Fransch k: stelsel te hermunten, en daarvoor te Jeddo eene munt op terigten. Naar men zegt, zal zij aanzoek bij Frankrijk doen om het noodige materieel cn personeel bij die inrigtiug. In de baai van Jokoska zal van wege de Japansche regering eene 1 haven worden aangelegdhet werk zal worden aangevangen zoodra j de Fransche ingenieurs en werkbazen, wier komst tegen den 15 i Maart verwacht wordt, aangekomen zullen zijn. i Men schrijft uit New-York, dat weldra door den president I Johnson eene algemeene amnestie verleend en ook Jefferson Davis j iu vrijheid gesteld zal worden. De Araerikaansche regering gaat onr-fgebroken voort met het verminderen van haar leger. In het begin der maand Jan. jl. nog meer dan 120,000 man sterk, zal dit op 1 Mei a. s. nog geen 50,000 man tellen. Euim een jaar geleden verliet eeu tweemastboot, Fision ge naamd, New-York en begaf zich, ofschoon slechts 16 voetlang, op reis naar Engeland. Er waren twee man en een hond aan boord. Toen de Fision ongeveer de helft der reis had afgelegd, werd zij in het middengedeelte van den Atlantischen Oceaan, tusschen New- York en Londen, gepraaid, doch sedert vernam men niets meer van het lot der twee roekelooze waaghalzen, totdat nu onlang een New- foundlandsch dagblad, te Plymouth ontvangen, berigtte, dat een ledig vat, met den naam Vision, tusschen de Afrikaansche en Zuid- Amerikaansche kusten opgevischt was, waaruit men besluit, dat het vaartuigje met de twee personen vergaan is.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2