HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 3o. ZONDAG 29 APRIL. EN VIER-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. 1866. Dcre Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. franco per post1.50. Enkele noramers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. f.' JAARGANG. Adyertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan,H422,aan dei/Helder,iotWxnt. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer/0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan rlcn Uitgever. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 April. Met het einde dezer maand vertrekt van hier de heer P. B. Reeringh, die, gedurende 15 jaren de beirekking van ontvanger der directe belastingen, enz. te dezer plaatse bekleedde. Gedurende dien tijd verwierf zich de heer Reeringh, hier vele vrienden en ook in zijne veelomvattende werkkring deelde hij in hooge mate in de achting van allen, die in hem den eerlijken, ijverigen en regtvaar- digen man begroetten, die, zelf stipt in pligtvervulling, zulks ook als een eerste eisch voor anderen stelde. Sinds ruim 12 jaren was de heer Reeringh met het vertrouwen zijner plaatsgenooten vereerd, in de opdragt van het lidmaatschap van den gemeenteraad, terwijl zijne medeleden van dien Raad hem de eervolle betrekking van wethouder opdroegen. Ook ten aanzien van de belangen der gemeente komt den heer Reeringh bij zijn vertrek van deze plaats hulde en lof toe voor de allezins voortreffelijke wijze waarop hij die belangen door woord en daad behartigde. Inzonderheid door zijne kennis van het belastingstelsel stond hij den Raad der gemeente ten dienste en ten allen tijde werd op zijne adviezen en raadgevingen hoogen prijs gesteld. Met leedwezen zien wij deu heer Reeringh en zijne familie van hier gaan, ofschoon we ons ook verheugen, dat 's konings vertrouwen hem met eene zoo aanzienlijke betrekking in Neêrlands hoofdstad vereerde. Wij houden ons overtuigd dat de heer Reeringh, die hier door zijne ongekunstelde minzaamheid in verschillende standen der maatschappij zich vele vrienden verwierf, eene goede herinnering aan de gemeente Helder naar zijne nieuwe woonplaats met zich neemt. Gisteren avond werd in het kerkgebouw der Christ. Afges. Geref. Gemeente alhier op plegtige wijze het nieuwe orgel aan de dienst des Heeren toegewijd. Zeer talrijk waren de gemeenteleden en vele andere belangstellenden opgekomen tot deze godsdienstoefening, die ook door een der heeren wethouders en den heer gemeente-secretaris werd bijgewoond. Ds. Entingh hield eene toepasselijke rede en sprak over de groote waarde der muziek in 't algemeen en van de gods dienstige muziek in 't bijzonder, terwijl hij uit de gewijde historie menige gebeurtenis verhaalde, die op de hooge waarde der muziek heenwees. Dank werd door den leeraar toegebragt aan allen, die door hunne gaven hadden medegewerkt om het thans aan de gods dienst gewijde orgel daar te stellen en allen werden opgewekt tot eene waardige godsvereering, ook door het godsdienstig psalmgezang, onder gepaste orgelbegeleiding. Onderscheidene malen werden toepasselijke verzen uit den psalmbundel aangeheven en op allezins verdienstelijke wijze kweet zich de organist, de heer J. Vermeij Gz., van zijne taak. Ook bij minder bekende en moeijelijk te zingen melodiën toonde het orgel zijne kracht en bleek het alzoo regt geschikt te zyn om de stichting der godsdienstoefening bij het gemeen schappelijk gezang aanmerkelijk te verhoogen. Spaarbank voor den Helder: Saldo op 1 Januarij 18G6 18178,73 Ingebragt en renten gedurende het 1ste kwartaal 1866. - 1787.26 19965.99 - 2166.39 Van 1 Jan. tot en met 31 Maart 1866 uitbetaald Saldo op 1 April 1866 17799.60 Aantal deelhebbers op 1 Januarij 1866: 155. „1 April 1866: 163. De tentoonstelling en schermpartij, den 19 dezer ten voordeele van het reddingfonds gegeven, heeft na aftrek van de noodzakelijke onkosten opgebragt 121.38A Aan den provoost in het vaste corps dek- en onderofficieren C. Benninck is toegekend de gouden medaille ter geheele grootte, ter zake van zijnen 50jarigen diensttijd. Hel programma van de Zangvereeniging Nut en Genoegen uittcvoeren Dingsdag a. s., des avonds ten half negen ure, in het lokaal Tivoli, luidt als volgt: Eerste afdeeling: 1. Hymne, van Stadler; 2. De harmonie der Schepping, van Romberg; 3. Meilied, van Mendelssohn Bartholdy; 4. Bede voor 't Vaderland. Tweede Afdeeling: 1. loreleij, van Mendelssohn Bartholdy; 2. Varia. Naar aanleiding van eene uitnoodiging van den minister van Binnenlandsche Zaken zullen binnen weinige dagen al de genees kundige raden des lands buitengewoon bijeenkomen, ten einde over de maatregelen te beraadslagen en overeen te komen, die thans met het oog op het uitbreken der cholera in ons land behooren genomen te worden, hetzij geheel ter voorkoming, hetzij ter bestrijding der reeds binnengedrongene ziekte. Sedert het begin der ziekte zijn te Delfshaven 16 personen door cholera aangetast, van welke 8 zijn overleden. Te Rotterdam zijn nu in het geheel 34 personen door de cholera aangetast, waarvan 20 zijn overleden. Staatscourant De minister van Buitenlandsche Zaken antwoordde dezer dagen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal op eene interpellatie van een der leden, dat het der regering tot heden toe nog niet is gelukt om wijziging te verkrijgen in het besluit der Eugelsche regering omtrent het verbod van invoer van vee uit Nederland, afkomsti°\ Z. Exc. deelde echter mede, dat onze gezant te Londen nog steeds naar dat doel tracht en in zijn pogen gesteund hoopt te worden door talrijke meetingen van vleeschhouwcrs en handelaars in vee in Engeland. Bij besluit van HH. Gedep. Staten van Noordliolland dd. 18 April 1866, is de invoer van runderen, schapen, varkens, bokken en geiten regtstreeks van Texel naar den Helder vrijgesteld, mits voorzien van de noodige bewijsstukken van herkomst, af te geven door het hoofd van Policie te Texel. Naar veler meening, zegt het Utrechlsch Dagblad, zal het escader, onder kapt.-luit. Jansen, als het half Mei binnenkomt, weldra weder naar zee gaan. Men schijnt er dus ook niet aan te denken, dat gemelde officier het bestuur over het departement van Marine zal aanvaarden. Men acht het zelfs mogelijk, dat een hoofd- of vlagofficier als directeur van Marine zal optreden, en het departement bij Koloniën worden gevoegd. Het ware niet onaardig, als een oud-stuurman alzoo minister van Mariue werd! Deu 17 Mei a. s. zal te 's Gravenhage worden aanbesteed: het tegen verstuiving afdekken van zandgronden, gelegen in de gemeente Koedijk, langs den spoorweg van Nieuwediep naar Alkmaar. Behalve te 's Gravenhage heeft ook de gemeenteraad van Dordrecht besloten, dat dit jaar de kermis aldaar niet zal worden gehouden, uithoofde van het uitbreken der cholera te Rotterdam. De kroonprins van Denemarken wordt te 's Gravenhage verwacht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft, in hare vergadering van jl. Woensdag, eene afwijzende beschikking genomen op een ingekomen adres, houdende aanbeveling tot het heffen eener plaat selijke belasting op de honden. Gisteren zijn te Amsterdam uit Roelofarendsveen de eerste doperwten en peulen aangevoerd, welke verkocht zijn door W. Jansen en II. Baggelaar Zoon a 5 de vijf ons. Het bestuur van het zeemanshuis te Amsterdam heeft een verslag openbaar gemaakt van die inrichting over het jaar 1865. Daaruit blijkt, dat in genoemd jaar 647 zeelieden daarvan bebben gebruik gemaakt, tegen 800 in 1S64. Die vermindering ligt niet in mindere belangstelling, maar is uitsluitend gelegen in de scheep- vaartbeweging van het afgeloopen jaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1