HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 36. DONDERDAG 3 MEI. 1866. h/ VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BEKENDMAKING. binnenland! Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatukdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. iu den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij allo Bockhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag cn Woensdag iniddag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422, nnn den Hel'der,tot 11 ure. Dc prijs van 1 tob 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimto die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 5 dexer vertrekt de O. I. Enndiunll via TKIKST, dei» 7 dezer via M.\l&SEga..EiE. De BURGEMEESTER der gemeente UELDER maakt, ter voor koming van ongelukken, aan de ingezetenen bekend, dat dc PRACTISCHE SCHIETOEFENINGEN OP DE HORS met liet geschut van Zr. Ms. instructie-vaartuig PRO PATRIA weder zullen plaats hebben op Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donder dag van iedere week, aanvangende den eersten Mei eerstkomende. Bij de gewone schietoefeningen wordt ecne roode vlag aan den voortop van genoemd vaartuig geheschen, en zal het strand op de Ilors op een afstand van 4000 Ned. ellen, in de rigting van den Stuifdijk, onveilig zijn. Bij het schieten met gelrokken geschut worden aan dc beide toppen van genoemd vaartuig roode vlaggen geheschen, en zal het strand op de Hors, op een afstand van ruim 5000 Ned. ellen, in de rigting van den Stuifdijk, onveilig zijn.- Genoemd gedeelte van de Ilors zal worden afgepaald door paaltjes met bordjes, waarop geschilderd is: „Zr. Ms. instructie-vaartuig Pro Patria". Aan het einde der rooilijn wordt eene blaauwe en op de ambts nollen cene Nederlandschc vlag geplaatst. Ofschoon men zich buiten «le boven omschreven grenzen veilig zou kunnen achten, dient men in acht te nemen, dat wanneer er met springgranaten geschoten wordt, de stukken dezer projectilen tot over de grenzen kunnen worden geworpen, en het alzoo raadzaam is, zich in dit geval ook niet aan de binnenzijde des Stuifdijks, in de mok, op te houden. Verder wordt in herinnering gebragt, dat het verboden is, de projectilen en verdere materialen, welke op genoemde plaats liggen, op ie zoeken en zich toe te eigenen, zullende deze handelwijze worden beschouwd als ontvreemding van 's Rijks goederen en degenen, die zich onverhoopt hieraan mogten schuldig maken, als zoodanig worden vervolgd. Helder, 25 April 1866. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. HELDER en NI EU WE DIEP, 2 Mei. De Zangverceniging Nut en Genoegen hield gisteren avond in het lokaal Tivoli alhier eene buitengewone vergadcriug, die talrijk werd bezocht. Een vijftal stukken, waaronder inzonderheid de Har monie der Scheppingvan Romberg, en de Loreley, van Mendelssohu Barthohly behooren genoemd te worden, werd op verdienstelijke wijze uitgevoerd. Op allezins loffelijke wijze kweten ziqh de beide heeren van hunne taak, die afwisselend zich met het piano-accompagnement belastten. De uitvoering werd besloten met een bal, dat nog lang aanhield en veel genoegen gaf. Jl. Maandag geraakte de met steenkolen geladen Engelsche brik Mary en Anndoor den hevigen wind, tegen de slccnglooijing alhier, terwijl de pogingen van de sleepstoomboot Archimedes tot afbrenging aangewend, uithoofde van het ruwe weder mislukten. Het schip werd door het stooten tegen den wal spoedig lek en werd dienzelfden avond door dc equipage verlaten. Nadat men gisteren de tuigage zooveel mogelijk had afgebragt, geraakte het schip des avonds weder vlot en slaagde men er in dc haven te bereiken. Een ander schip, dat ook onder den wal was geraakt, heeft daar eenigeu tijd voor anker gelegen en is bij het verbeteren van het weder in ruim water gekomen. Gisteren voormiddag verliet de kapt. ter zee C. P. de Brauw deze gemeente, nadat hij alhier gedurende 3 jaren de betrekking van kominandant over het wachtschip en het Kon. Instituut voor de Marine had bekleed. Bij zijn vertrek werd hem uitgeleide gedaan naar de stoomboot door verscheidene officieren en door het Staf- mnziekkorps der Marine. De kapt. tei zee F. A. A. Gregory heeft genoemd kommnndo van den heer de Brauw overgenomen. Heden voormiddag werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den lieer Jb. Bakker, die jl. Vrijdag in 65jarigen ouderdom overleed. Jaren lang stond de overledene aan het hoofd van de zeilenmakerij alhier, die hij nu voor cenigc jaren aan anderen heeft overgedaan, In die betrekking werd hij vooral ook door zijne werklieden zeer geacht. Gedurende eenige jaren was de overledene ook lid van den Raad dezer gemeente. Door de commissie voor het examineren van varenslieden te Rotterdam is, na afgelegd examen, in hare zitting van den 28 April 11. hot diploma van opperstuurman uitgereikt aan den heer P. G. Rickels, leerling aan de school voor de zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijer alhier. Op het twaalftal predikanten, opgemaakt voor de vervulling ccncr vacature te Leeuwarden is o. a. geplaatst dr. J. A. Lamping, predikant alhier. De luit. ter zee 1ste kl. C. Eeg, wordt met den 5 dezer gedetacheerd bij 's Rijks werf alhier, ten einde tegenwoordig te zijn bij de gereedmaking van Zr. Ms. raderstoomschip de Valk. De heeren Gebrs. van Oven, borduurwerkers te 's Hage hebben cenc banier vervaardigd voor de afdeeling „den Heldervan de vereeniging liet Metalen Kruis cn de eer genoten dezen keurigen arbeid aan IIH. MAL den koning en de koningin ter bezigtiging te mogen aanbieden. Z. M. heeft dientengevolge aan genoemde industrieëlen schriftelijk doen te kennen geven, dat Hd. die banier met welgevallen heeft bczigtigd ert verlangd had daarover Zr. Als. bijzondere goedkeuring en tevredenheid aan de vervaardigers te doen betuigen. (Dagblad.) De commissie tot het afnemen van het eind-examen der adel borsten 2de kl., zal dit jaar bestaan uit de hh. J. M. Obreen, als voorzitter en de kapt.-luits. ter zee 'C. J. Damme, A. Sehotborgh en A. W. de Rugter van Steveninck, benevens den luit. ter zee 1ste kl. J. L. Nierstrasz, als léden Z. AI. heeft den 2den luit. bij het corps Alariniers, AI. R. E. Ahu, met ingang vau deu 1 Alei, bevorderd tot lsten luit.; benoemd: tot kantonregter tc Aledemblikden heer mr. AI. A. H. Onderwater, advocaat te Dordrecht; tot burgemeester der gemeente Koog aan de Zaan, den heer mr. J. Spekham Duijvis Jr., ter ver vanging van den heer J. Duijvis, die op verzoek eervol ontslagen is. Zr. Als. fregat met stoom vermogen Adolf Hertog van Nassau, onder bevel van den kapt. ter zee O. A. Uhlenbeck, is den 30 April jl. te Napels aangekomen aan boord was alles wel. Z. K. H. de prins vau Oranje is gisteren voor een onbepaalden tijd naar Parijs vertrokken. Zondag en Maandag jl. zijn te Rotterdam 48 choleralijders en 22 sterfgevallen aan die ziekte aangegeven. Naar men verneemt, zal dit jaar wegens de heerschende vee ziekte door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw geene alge- meene tentoonstelling van landbouw en veeteelt gehouden worden. Bij gelegenheid der algemeeue vergadering dier Alaatschappij, die in de maand September e. k. te 's Gravenhage zal plaats hebben, zal door die Alaatschappij onder de naburige gemeente Rijswijk een internationale wedstrijd van ploegers, zoo met stoomploegen, als met ploegen door paarden getrokken, en eene tentoonstelling van paarden worden gehouden. In de zitting van het Engelsche Lagerhuis van jl. Vrijdag werd gevraagd, of de Nederlaudsche provinciëu Groningen eu Fries-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1