HELDERSCHE HIEUWEDIEPER COURANT. M 39. ZOiXÜAG 13 MEI. 1866. EN VIER-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na aeht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post. 1.50. Enkele noruraers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. h, t! JAARGANG. Advebtentiën worden aangenomen tot Zaturdag en IVoensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422, aan denHelder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Yoor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. IJSjljpP»» Bij deze Courant behoort eene Publicatie van het Gemeentebestuur, inhoudende: Oproeping tot de aangifte voor de Schutterij." Dei» 16 «tcaer vertrekt de O. I. Lnndmail via SOUT1IAMPTOHT. Den 13 dezer vertrekt de WEST-INïDISCHE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 Mei. In de vergadering der Afdeeling Helder van de Metalen-Kruis- Vereenigingjl. Donderdag gehouden, werd de banier, voor die verccniging vervaardigd, op plegtige wijze ontrold en voor de leden ter bezigtiging gesteld. Op de beide volgende dagen werd die banier voov het geciviliseerd publiek ter bezigtiging gesteld. Allen, die dit kunststuk hebben gezien, gaven hunne bewondering daarover te kennen en roemden in hooge mate de keurige en smaakvolle bewerking, waarover ook Z. M. de koning HD. goedkeuring en tevredenheid betuigde. Dit sierlijk vaandel zij lang nog de banier, waaronder de strijders van 1S80 en 31 zich bij plegtige gelegenheden vereenigen; die verecniging zij lang nog in wezen ter bevordering van vriendschap en burgerzin bij de mannen, die het ceremetaal dragen cn wordt dit vaandel gebezigd bij de treurige plegtigheden als leden van deze allengs uitstervende verecniging ten grave worden gebragt, het siere dan steeds de lijkstaatsie van een trouwen krijgsmakker en een regtschapen burger. De schceps-divisie, bestemd geweest tot het doen van een kruistogt in den Noord-Atlantischen Oceaan, wordt den 15 dezer ontbonden en de kapt.-luit. M. H. Jansen eervol van het bevel ontheven. Volgens particulier berigt van Napels, vertrekt Zr. Ms. stoom- fregat Adolf van Nassau van daar naar Genua, vervolgens naar Port Mahon, om eenige kleine herstellingen te ondergaan, eu zal dan, na bevorens nog eene Engelsche haven te hebben aangedaan, repatriëren. Aan boord van dezen bodem was alles wel. Omtrent den juisten tijd der terugkomst was nog niets met zekerheid bekend. Het ijzeren stoomschip Texel, laatstelijk in vaste dienst tusschen Texel en het Nieuwediep, zal den 28 dezer te Amsterdam in publieke veiling worden verkocht. Men herinnert, dat in den Italiaanschen oorlog de 24 pCt. tot 534, de 4 pCt. tot 82, de Oostcnrijksche Met. tot 314, de Amsterd. tot 47 daalden, maar dat deze in 1859 en 1860 beiden ook geweest zijn 24 pCt. 65, 4 pCt. 99, Met. 77^ en 54; Amst. 78 en 76. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer D. van der Sleesen, als dijkgraaf van het Bijlmermeer; benoemd tot dijkgraaf van het waterschap der 29 gemeenschappelijke polders op Texel, den heer S. Keyser; tot dijkgraaf van den polder de Heer-Hugowaard, den heer D. de Boer; tot hoogheemraden voor Waterland, de heeren J. de Waal Rlz. en P. Kater Gz.; tot heem raad van den polder de Scherraeer, den heer P. Vader Dz. Den 9 Mei zijn in de registers van den burgerlijken stand te Rotterdam 11 personen ingeschreven als aan cholera overleden, den 10 Mei 15. Sedert het begin der epidemie 253. Volgens de Arnh. Crt., zou van wege den minister van oorlog een order zijn uitgevaardigd, krachtens welke gezorgd moet worden, dat ieder militair volkomen van zijne uitrusting voorzien zij, en voorts aan de regimentskleermakers bevel zijn gegeven te zorgen, dat de magazijnen van kleeding, welke door de in dienst treding der miliciens nagenoeg ledig zijn, weder binnen drie maanden van een grooten 7oorraad goederen zijn voorzien. Genoemd blad zegt, dat, naar men weten wil, een en ander in verband staat met eene eventuele bezetting onzer grenzen door troepen en de orders in gereedheid liggen, om voor dat geval vier ligtingen op te roepen. Door den Raad der gemeente Zijpe is in zijne vergadering van Woensdag 9 dezer benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare school in den Anna-Paulowna-Polder de heer G. H. van Vliet, kweekeling van 's Rijks Normaalschool alhier. In diezelfde zitting is besloten de kermissen of jaarmarkten, welke in die gemeente op de onderscheidene dorpen in die gemeente zouden plaats hebben den Isten, 15den en 22sten Julij, den 30stenSept. den 7den,14den en 17denOct. e.k. tot nadere aankondiging uit te stellen. Onlangs deelde de Stoompost een belangrijk statistiek overzigt mede betreffende het gebruik van sterken drank hier te lande. Volgens de opgaven van dat blad was het getal kroeghouders, tappers, herbergiers, kasteleins en koffijhuishouders in Nederland 10,346. De Volksvriend geeft thans, naar de officiële staten der patentpligtigen over 186061, de volgende verdeeling van beroepen: wijnkoopers of grossiers in wijnen of gedistilleerd 671, slijters in wijnen en sterke dranken 3934, tappers en wijnhuishouders, enz. 24,450, kroeghouders 7038, te zamen 36,003. Den 10 dezer, des namiddags ten 3 ure, werden op het Alexanderveld te 's Hage proeven genomen met het nieuwe brand- blusehraiddel 1'extincteur. Nadat herhaalde malen in verschillende tonnen en kisten, met krullen gevuld, eeuc hoeveelheid van koolteer en petroleum, gelijk meu weet de meest kwaadaardigste brandstoffen, werd geworpen, waardoor aan alle kanten een felle brand uitbarstte, traden twee personen te voorschijn, die ieder op den rug hadden liet nieuwe bramlbluschmiddel, dat gevuld was met eene hoeveelheid biearbouas sodaj en acidum tartarieum (wijnsteenzuur eu soda), en bluschten daarmede binnen drie minuten tijds den brand. De commissaris des konings in deze provincie, de burgemeester en wethouders, vele leden van den gemeenteraad, de opperbrandmeester, de gemeente-architect, mitsgaders een talrijke menigte van belang stellenden woonden deze proefneming bij, cn gaven allen herhaal delijk hunne ingenomenheid en tevredenheid over deze zoo wel geslaagde uitvinding te kennen. Naar wij vernemen, is ook door het gemeentebestuur van den Helder zoodanig brandbluschmiddel besteld, terwijl een ander soort brandspuit mede ten dienste dier gemeente aangekocht en reeds afgeleverd is. Men is van goederhand onderrigt, dat het feest, hetwelk op 28 Mei a. s. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zou gegeven worden, ter viering van het vijftigjarig grootmeesterschap van Z. K. II. prins Prederik, zoowel als de gewone vergadering van het Groot-Oosten, den dag te voren in den Haag te houden, uit aaumer- king der heerschende cholera, tot in October zijn uitgesteld. ACt.) De Maatschappij van Nederlandsche LetterIcuhde, te Leiden, zal dit jaar aldaar haar lOOjarig bestaan herdenken. Men leest in de Prov. N. Pr. en 's Hert. Ct: De warmte in 1865 heeft de vermenigvuldiging der insecten zeer in de hand gewerkt, en de winter is niet streng genoeg geweest om de poppen te vernietigen. De rupsen hebben haar vernielingswerk reeds aangevangen. De bladen, de jonge loten worden in zekere landstreken in den omtrek van Parijs aangetast en verwoest. Door de departcmentsbladen worden dezelfde verwoestingen gemeld. Men begint voorzorgen te nemende prefecten doen besluiten uitgaan en zenden instructiën aan de stedelijke besturen. Wij herinneren, dat het beste raiddel om de insecten te vernielen is, de vogels te eerbiedigen. Te 's Bosch brak een voermanspaard, ruin, sedert 8 dagen, op stal, los, beet een merrie en toen de stalknecht het dier met e^O stuk hout wilde tot pligt brengen, wierp het den knecht op d(m grond, scheurde hem de kleederen van 't lijf en beet hem lü

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1