HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 40. DOIVDE11ÜAG 17 MEI. EN VIER-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. 1866. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatuedag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post1.50. Enkele noramers«0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren, «i JAARGANG. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover dc Laan, H422,aan denHelder,totllmc. De prijs van 1 tot 4 rpgels is f 0.60. Voor icderen regel meer/0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimto die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Mei. Op het twaalftal predikanten, opgemaakt ter vervulling eener vacature te Leiden, zijn geplaatst de heereu J. van Doesburg, te Zuid- Zijpe, F. Haverschmidt te Schiedam en dr. J. A. Lamping te Helder; de naam van den laatste komt ook voor op het zestal te Leeuwarden. Zr. Ms. stoomschip Vesuvius zal met den 1 Junij a. s. of daaromtrent worden in dienst gesteld. Bij koninklijk besluit is de kapt.—luit. ter zee M. H. Jansen den 15 dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. korvet van Speyk, en is dat bevel heden opgedragen aan den kapt.-luit. P. van der Velden Erdbrink; de luit. ter zee 2de kl. A. P. J. de Boy van Zuidewijn is den 15 dezer op non-activiteit gebragt. Z. M. heeft benoemd: tot ontvanger der dir. bel., in-en uitg. regten en acc. alhier, den heer I. J. van den Bosch, thans te Zwijn- dreeht; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Tubbergen, den heer J. Bolhuis, thans te Wieringentot kapt. bij de dienstd. Schutterij te Alkmaar, M. Cohen Stuart, thans 1 sten luit.; tot lslen luit., S. O. Coster, thans 2den luit.; tot 2den luits., mr. K. N. Zur Mühlen, C. Janssen Czn. en I. Holtz, thans schutters. Door den gouverneur-generaal van Nederl. Oost-Indie is op eervolle wijze, wegens ziekte, met regt op pensioen, uit Zr. Ms. militaire dienst ontslagen, dc kapt. der Infanterie J. Tomei; en is benoemd tot aspirant-ingenieur bij den Waterstaat en 's lands burgerl. opeubare werken in Ned. Oost-Indie de op verzoek eervol ontslagen adelborst bij de Kon. Ned. Marine A. D. J. Groenemeijer. De minister van Binnenl. Zaken heeft, in overleg met den ministeT van Oorlog, bepaald, dat, met het oog op de thans heer- schende cholera, het onderzoek der verlofgangers, niet slechts in die gewesten, waar genoemde ziekte reeds voorgekomen is of nog mogt ontstaan, maar, wegens de onzekerheid omtrent de vorderingen, die de cholera intusschen maken kan, in het algemeen in alle provin ciën, dit jaar niet in de maand Junij zal worden gehouden, maar tot een nader te bepalen tijdstip is uitgesteld. Door Z. M. is daartoe, op voordragt van genoemde ministers, de vereischte magtiging verleend. De voorgenomen troepen-vereeniging in het kamp te Millingen en in dat te Waalsdorp, zullen in dezen zomer geen plaats hebben. De uitslag van het in de maand April jl. gehouden voorjaars onderwijzers-examen, in het geheele Bijk, is als volgt: Hoofdonderwijzers: geëxamineerd 182, tocgelateu 62; hoofdonder wijzeressen: gecx. 31, toeg. 19; huisonderwijzers: geëx. 3, toeg. 2; huisonderwijzeresscngeëx. 19, toeg. 10; hulponderwijzers: geëx. 477, toeg. 245; hulponderwijzeressen: geëx. 102, toeg. 72; Fransch- onderwijzersgecx. 133, toeg. 32; Fransch-onderwijzeressengeëx. 101, toeg. 60; Engelsch-onderwijzersgecx. 35, toeg. 21Engelsch- onderwijzeressen. gecx. 67, toeg. 46, Hoogduitsch-onderwijzers: geëx. 30, toeg. 11; Hoogduitsch-ouderwijzeressen-. geëx. 39, toeg. 31; wiskundc-onderwijzers: geëx. 99, toeg. 56teekenen idem: geëx. 60, toeg. 39; gymnastiek idem: geëx. 43, toeg. 27landbouwkunde idem: geëx. 2, toeg. 1; handwerken-onderwijzeressengeëx. 88, toeg. 82. Voorts zijn in Friesland 1, in Zeeland 1, in Noordholland 2 en in Limburg 3 onderwijzeressen toegelaten voor het teekenen. Het aantal vacante scholen bedraagt: openbare voor lager onder wijs 35, openbare voor meer uitgebreid onderwijs 2, bijzondere voor lager onderwijs 1, gesubsidieerde bijzondere voor meer uitgebreid ouderwijs 2. Het aantal vacante hulponderwijzers-betrekkingen in het geheele rijk bedraagt hoogstens 60 cn 2 plaatsen als hulp onderwijzeres zijn vacant. Van dc 245, die als hulponderwijzer zijn toegelaten, kunnen alzoo ruim 180 vooreerst geen plaats bekomen, terwijl slechts 2 van de 72 hulponderwijzeressen gelegenheid zullen vinden om hare functiën uit te oefenen. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht voor Amsterdam de schepen: Zeebloem, Waalstroom, Hendrina, Celebes, Maria Begina, Christina, Galilei, Staatsraad van Ewijck, India Packet en Anthony van Hoboken. In het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, zal eerstdaags het publiek vergast worden op een der vreemdste illusiën ooit als oogsbedrog vertoond, en met verbazing zal men daar kunnen staren op een nieuwen vooruitgang op het gebied der mechanische kunsten en wetenschappen. Wij bedoelen den zoogenaamden Proteus, ook als het Sfinkshoofd bekend. Van deze merkwaardige vinding werd voor eenigen tijd gewaagd, en gemeld welk een opgang zij te Londen maakte. Men aanschouwt een enkel hoofd, dat spreekt. Het geluid, dat men verneemt, laat geen twijfel aan cene menschelijke stem bestaan, eu het wonderbaarlijkste is, dat het hoofd geheel afge scheiden van het ligchaam is, geplaatst in een kaslje, welks geheele ruimte het inneemt, en dat op een overdekte tafel staat, van waar het hoofd tot de aanwezigen een aanspraak rigt. De woorden vloeijen van zijne lippen, en daarbij aanschouwt men eene zoo juiste uit drukking van gelaat, dat men bijna dc zekerheid meent te hebben, dat hier geen mechanisme in het spel is. Een aal kan, zooals men weet, zich nog kronkelen al is hij in stukken gehakt, maar dat een hoofd zijne welsprekendheid zou behouden na van het ligchaam gescheiden te zijn, gaat alle waarschijnlijkheid te boven, tenzij wij inderdaad moeten aannemen, dat het verhaal betreffende koning Karei I van Engeland, welke een half uur, nadat hij onthoofd was, geloopen en gesproken zou hebben, niet een sprookje is, maar eene historische waarheid meet zijn. Onderscheidene Engelsche dagbladen hebben op het belangwekkende van deze voorstelling gewezen. Z. K. H. de kroonprins van Denemarken wordt heden avond in de residentie verwacht. Den 13 dezer zijn in de registers van den burgerlijken stand te Botterdam 6 personen ingeschreven als aan de cholera overledeD, den 14den 17; sedert het begin der epidemie 304. Te 's Hertogenbosch is, namens den aartsbisschop J. Zwijsen, Zondag morgen in al de kerken van den kansel afgekondigd, dat, wegens de ook in die stad heerschende ziekte, de cholera, waaraan reeds het zesde slagtoffer be/.weken is, tot nader order de vastedagen zijn opgeheven en aan de Katholieken vergunning wordt verleend, om des Vrijdags en Zaturdags vleesch te mogen eten. In de provincie Friesland verwacht men dit jaar een dubbelen hooi oogst. De boeren zullen binnen kort een aanvang maken met maaijen. Dezer dagen had te Leeuwarden een droevig ongeluk plaats, dat treurige gevolgen had kunnen hebben. Een jongen van 10 a 12 jaren, van de Boer, wonende op de Oosterkade, viel al spelende in de Keizersgracht en was door het spartelen al spoedig van den'kant af naar de diepte gedreven. Vele menschen schoten toe en beproefden door het toewerpen van kleedingstukken hem te redden, doch te vergeefs. Het angstgeschrei vernemende, sprong de heer P. Braggaar, ambtenaar der posterijën en wonende aan den overkant van deu Grachtswal, zonder zich te bedenken, gekleed in het water en zwom hel, op levensgevaar af, zeer spoedig over, zoodat hij zich weldra bijna aan den overkant bevond. Toen de heer Braggaar zich op ongeveer twee el afstand van het kind bevond, had dit, ofschoon in zinkenden staat, nog het bewustzijn een der hem toege worpen kleedingstukken te grijpen, zoodat het door de toeschouwers uit het water werd gehaald. Mogt de heer Braggaar dus zijne pogingen niet bekroond zien door het kind zelf te redden, zijn edelmoedig en zelfopofferend gedrag verdient te meer vermelding, daar hij vroeger aan het Nieuwediep zijnde, het genoegen mo smaken een knaap, die in het diepe kanaal zich reeds in zinkepuen staat bevond, van een anders gewissen dood te redden. (_Pr.Frf.Qrt-)'

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1