BUITENLAND. Een Pran9cli booglecraar heeft de ontdekking gedaan, dut de i aarde minder snel draait dan 2000 jaren geleden, dat de vermin dering in snelheid het vijftigste gedeelte eener seconde bedraagt. Deze geleerde heeft verzekerd, dat de vertragende beweging zoolang zal voortgaan, dat de aarde na verloop van 1600 millioen jaren geheel stil zal staan. Over de runderpest is te Londen door de daar gevestigde wetenschappelijke commissie een uitvoerig rapport openbaar gemaakt, welke de uitkomsten mededeelt van een grondig onderzoek naar den oorsprong, het karakter, de kenteekeneu, de wyze van behandeling en de voortplanting der ziekte. De belangrijkste uitkomst dezer nasporingeu is voorzeker de ontdekking dat verscheidene dagen vóórdat uitwendige symptomen zich vertoonen, de temperatuur van het door de ziekte bevangen vee van 102 tot 104 a 105-J graden Fahrenheit stijgt: een uitnemend kenteeken om de zieke beesten tijdig van het gezonde vee af te zonderen en zooveel mogelijk aan- stekiug te voorkomen. De stijging der temperatuur heeft ongeveer 86 a 48 uren na de eigenlijke aansteking plaats en het gansche verloop der ziekte duurt doorgaans zeven dagen. Het onderzoek heeft voorts geleerd, dat de ziektestof zich in het bloed bevindt, zoodat zij door inenting kan worden medegedeeld. Wat het ontstaan en de voortplanting der ziekte betreft, acht de commissie deze con- tagieus en kan zij daaraan geen spontaan karakter toekennen. Opmerking verdient nog de vermelding, dat de beesten die eenmaal de ziekte hebben gehad, alle voorbeschiktheid daarvoor verloren schijnen te hebben. (Dagblad.) De staatkundige hemel van Europa is nog in 't geheel niet van donkere wolken bevrijd. Toch is cr op 't oogenblik niets nieuws te vermelden, belangrijk genoeg om te worden aangevoerd als voor bode van hetgeen er te wachten is. Twee hoofdzaken, trekken op 't oogenblik voornamelijk de aandacht, maar er valt meer naar te raden, dan er met eenige zekerheid over te spreken. Vooreerst de houding door Oostenrijk tegenover Italië ten aanzien van Venetie. Men heeft vermeld, dat Oostenrijk plan had om Venetie aan Italië te verkoopen en men juichte van vele zijden dat plan als zeer uit nemend toe. Immers zou hierdoor een oorlog in 't Zuiden van ons werelddeel vermeden en een voortdurende quaestie op zeer vrede lievende wijze opgelost zijn. Oostenrijk kreeg bovendien, wat het zoozeer noodig heeft geld in de schatkist en ware bevrijd om steeds een zoo groote magt beschikbaar te hebben om Venetie in bedwang te houden. Of het plan werkelijk bestaat en of er uilzigt op ver wezenlijking bestaat.... hier zou men gerust eenige vraagteekens kunnen plaatsen. Een andere aangelegenheid wordt met aandacht gadegeslagenhet zijn de op handen zijnde verkiezingen in Pruissen. De regering wil uit de keuze des volks wijsheid vergaderen, ten einde te weten, hoe de natie over de vraag: vrede of oorlog? denkt. Nu is men belangstellend nieuwsgierig of de regering werkelijk de keuze wil vrijlaten of dat zij, gesteund door eene thans zeer sterke krijgsmagt, hare invloed wil gebruiken ora de kamer met regerings gezinde afgevaardigden tc vullen. Als berigten van min of meer oorlogzuchtigen aard dcelcn wij het volgende medeDc uitvoer van wapenen is in Oostenrijk verboden. Op de Silezische grenzen is het viseren der reispassen weder in gevoerd. De Beijersche troepen zijn naar de grenzen van Bohemen opgerukt. De Mexicaansche vrijwilligers zullen door de Oosten- rijksche regering bij het noorder-leger worden ingelijfd. De bur gemeester van Weenen heeft eene oproeping aan de inwoners gerigt, houdende opwekking om gelden bijeen te brengen tot het oprigten van corpsen vrijwilligers. Te Leipzig en in heel het koningrijk Saksen hecrscht groote opgewondenheid. Het vervoer langs den spoorweg BerlijnDresden is beperktde middagtreinen houden op; ze zullen tot een ander doel worden gebezigd.De organisatie der legerstaven in Pruissen is voorbereid, de veldposten en krijgskassen zijn georganiseerd. De Beijersche regering heeft de verlofgangers opgeroepen. Er zijn bij Oostenrijk overwegende beletselen in den weg getreden tegen den ruil van Venetië, tegen de Donau-vorstendoramen. De Globeeen van de organen der Engelsche bewindslieden, zegt in haar Dommer van jl. Vrijdag: „Terwijl het vaste land van .Europa op een groot legerkamp begint te gelijken, roert Engeland zich niet; het maakt niet de minste toerustingen. En geen wonder, immers voor geene van de partijen, die zich tot den strijd toerusten, kunnen wij ingenomenheid gevoelen. Oostenrijk, wel is waar, is in de daad enkel op tegenweer bedacht; het is van alle zijden uitgetart en bedreigd maar ook Oostenryk heeft zich iets te verwijten. Italië beoogt niet anders dan Venetie weder met zich te vereenigen. Pruissen wil alles op het spel zetten tot uitbreiding zijner magt in het belang eener dynastie. En achter die allen staan twee mogend heden, de eene zwijgend en waakzaam in het Oosten, de andere hier in het Westen, niet zwijgend maar toch onduidelijk sprekend en op den uitkijk staande; de houding dezer twee mogendheden zou alleen reeds de andere van oorlog behooren terug te houden; zoo niet, dan zullen zij welligt ondervinden dat de gebeurtenissen eenen anderen loop nemen dan hare staatsmannen berekenen." Geheel Europa verblijdt er zich over, dat er nog altijd kansen voor den vrede blijven, hoe ernstig de toestand reeds zij. Of een congres, dan wel of bijzondere onderhandelingen tusschen Weenen, Parijs, Londen en Florence het dreigend gevaar nog zullen afwen den, is niet te zeggen. De diplomatie is echter steeds aan den arbeid en alle hoop moet nog niet verloren geacht worden. De financiële crisis, nu reeds te Londen uitgebarsten en op de overige beurzen voelbaar, geeft een voorproef van 'tgeen der maatschappij te wachten staat, als de oorlogsfakkel in 't midden van Europa wordt geslingerd. De Deensche Rijksdag heeft, even als de Zweedsche Kamers, de militaire regeringsmaatregelen, met het oog op de tijdsomstandig heden goedgekeurd. Zwitserland heeft kolonel Salis benoemd tot bevelhebber van 't observatiekorps op de Italiaansche grenzen. Eene maatschappij heeft zich tot de Fransche regering gewend, ten eiude concessie te erlangen om stoom-omnibusdiensten in de voornaamste steden van Frankrijk te organiseren. De aanleg van spoorwegen wordt voor het aan te wenden stelsel niet gevorderd. Aan de academie van wetenschappen te Parijs is door den heer Frémy, namens den heer Halpheu, voorgelegd een diamant die de vreemde eigenschap heeft van kleur tc veranderen, wanneer men ze tot zekere graad verhit. In zijnen natuurlijken toestand is deze diamant geel, maar als men hem eenige uren in een verhoogde warmtegraad houdt, wordt hij roskleurig en blijft hij zoo gedurende eenige dagen. Uit een handelsoogpunt is dit feit van veel gewigt want de onderwerpelijke diamaut op 60,000 fr. geraamd, zou 150,000 of 200,000 fr. waard zijn, indien hij roskleurig kon blijven. Ongelukkig voor den eigenaar vermoedt men dat de kleurverandering een gevolg is van een phosphorvorming wier uitwerkselen slechts tijdelijk zijn. Te Parijs, zegt de Charivari, is eene vereeniging van jongelieden tot stand gebragt tot het houden van maandelijksche diners: diners voor ledigloopers. De lijst van de oprigters dezer vereeniging wijst aan in welke qualiteiteu men daaraan slechts kan deelnemen. De oprigters zijn nl.: een jong mensch dat niets uitvoert. Een doctor zonder patiënten. Een advocaat zonder praktijk. Een minister zonder portefeuille. Een dichter zonder uitgever. Een journalist zonder dagblad. Een diplomaat zouder missie. Een man van de wereld zonder vooroordeelen. Een philosoof zonder beginselen. Een beeldhouwer zonder marmer. Een schilder zonder atelier. Een muziekant zonder instrument. Een bankier zonder kas. Een tooneel- speler zonder rol. De gasten werden bediend door jongens zonder servetten, zij aten zonder appetijt en het diner liep zonder op gewektheid af. Te Londen heeft de disconto-bank Overend Gurney zijne betalingen gestaakt. Het passief bedraagt niet minder da"ö ƒ120.000000. Ook de firma Peto Pets heeft hare betalingen gestaakt. Het passief bedraagt 4 mill. pd. st.het actief echter 5 mill. p. st. De English Joint Stock Bank heeft, naar men wil, een gedekt passief van 800,000 pd. st. De aannemer W. Shrimpton failleerde met 200.000 pd. st. Voorts is de Consolited Discount Compauy gefailleerd. Karei Blind heeft aan de Times het volgend schrijven gerigt: „Met bloedend hart en door smart overstelpt, leg ik den marte laarspalm op het graf van hem, die het geluk en de vreugd zijner moeder was en dien ik steeds als mijn zoon zal beschouwen. Men kan zich onmogelijk een edeler, hartelijker karakter voorstellen dan het zijne. Hij is door vurige liefde voor vaderland en vrijheid er toe gebragt zich op te offeren, ten einde zijn vaderland de rampen van een oorlog te besparen. Zijn hart was vol zelfverloochening, ouderliefde en vol van de edelste gevoelenslaat anderen hem gispen, maar laat men niet van mij, tot wien hij den blik wendde als een vader, verwachten, dat ik hem laat schandvlekken, wiens bedoelingen van den zuiversten aard waren en die volgaarne, tot smart van mijn ontroostbare echtgenoot, van mij en van mijne familie, zijn jeugdig, hoopvol leven aan de zaak des vaderlands ten offer bragt." Te Swansea, in Engeland, is dezer dagen brand ontstaan in een lakenwinkel, met het ongelukkig gevolg, dat niet alleen het geheele gebouw is uitgebrand, maar ook de eigenaar met zyne echtgenoot, de beide dochters, benevens twee modewerksters en twee bedienden in de vlammen zijn omgekomen. Eenige rookers te Berlijn hebben eene maatschappij in 't leven geroepen die zich ten doel stelt de inzameling van de eindjes die men van de cigaren afsnijdt voordat men ze rookt, ten einde die later te verkoopen en de verkregen opbrengst ten behoeve van eenige weezen te besteden. Ofschoon de maatschappij eerst kortelings is opgerigt, zijn haar uit Berlijn, uit Stettin, uit Maagdenburg enz. zóó groote hoeveelheden cigareneindjes toegezonden, dat zij gezamenlijk meer dan een centenaar tabak uitmaken. Men heeft berekend dat met de opbrengst der eindjes van de cigaren die een geheel jaar alléén te Berlijn worden gerookt een 20tal wezen kan worden gekleed en onderhouden. Te Weenen is opgerigt een vrouwen-genootschap ter bevordering van de kennis en beoefening der staathuishoudkunde. Een commissie van dames is benoemd tot het ontwerpen der statuten, en presidente dezer commissie is mevrouw Luubc, echtgenoot van den bekenden tooneelscbrijver. Te Hamburg is dezer dagen het standbeeld, ter eere van Schiller opgerigt, met veel plegtigheid onthuld. Te Lissabon is de redacteur van een schandblad, de Lucifer Guedes, tot 15 jaar ballingschap veroordeeld, omdat hij een verhaal verdicht had van de ongeoorloofde verhouding, waarin de koning tot zekere hertogin de Palmella stond. Soortgelijke mededeelingen maakten den hoofdinhoud uit van zijn blad, of liever, zij werden er voor opgesteld en tegen groote sommen werd dan door de betrokken personen de plaatsing afgekocht. Blijkens de jongste berigten uit St. Petersburg werd de uitkomst van het geregtelijk onderzoek omtrent den aanslag op 's keizers leven er met spanning te gemoet gezienmen hoopte dat het licht zou verspreiden over de verborgen plannen en woelingen eener partij die socialistische beginselen aaukleeft en geacht wordt de hand in de brandstichtingen van de laatste jaren gehad te hebben. De generaal Murawieff, die met de leiding van dat onderzoek belast is, scheen gezind daarbij niemand te ontzien, en het zonder ophef ook tot de hoogere kringen te willen uitstrekkenzoo had hij de weduwe van den vermaarden generaal Rudiger ondervraagd en buiten toegang gesteld. De gemeenteraad van St. Petersburg heeft een verzoek aan den keizer gerigt, dat het regtsgeding wegens den moordaanslag in het openbaar zou worden behandeldmaar hij heeft, volgens een van de St. Petersburgsche dagbladen, in zijne zitting van 27 April een afwijzend antwoord ontvangen. Bij voortduring fêteert men te St. Petersburg den redder van 1 keizer Alexander. Men biedt hem feesten aan, men heeft hem een paleis gegeven en eene onmetelijke fortuin. Maar die fortuin wordt nu zelfs nutteloos voor hem. In ieder vak worden hem cadeaux gemaakt. Zijn schoenmaker, zijn kleermaker, zijn meubelmaker, allen zullen hem voortaan gratis bedienen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2