HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. ZONDAG 20 MEI. 1000. EN VIER-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. J\R 41. hef Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag «vond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Adveetentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, II422, aan der/Helder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. A'oor iederen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 21 dezer vertrekt de O. 1. Iinnduinil via TRIEST, den 23 dezer via MABSEILIE. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 Mei. Jl. Donderdag morgen werd in het Heldersch Kanaal alhier op- gevischt het lijk van een milicien, behoorende tot eene der hier garnizoen houdende compagnicn Vesting-Artillerie, die sedert een paar dagen was vermist. Door den heer Steinhauer, photograaf alhier, is het portret vervaardigd van den Engelscheu kapitein John Casey, die in het Marine-Hospitaal alhier wordt verpleegd. Het plan bestaat om dit portret verkrijgbaar te stellen, terwijl de voordeelen dezer uitgave ten behoeve van gemelden kapitein zullen strekken. Een inteekenlijst zal binnen eenige dagen in deze gemeente rondgezonden, en in ver schillende gemeenten des lands zullen depots gevestigd worden. Wij hadden het genoegen heden dit portret te zien en wij betuigden den heer Steinhauer onze ingenomenheid zoowel met de goede uit voering als met heb uitmuntende plan en het doel, dat daarmede wordt beoogd. Wij gelooven, dat zeer velen gaarne een portret van dien zeeman zullen in bezit willen hebben, dat velen gaarne een blijk van belangstelling zullen willen geven aan den man, die, weldra hersteld, het Hospitaal verlaten en naar zijne betrekkingen terug- keereu zal. Het programma van bet Concertgezelschap Apollo, uittevoeren Maandag a. s., des middags van 13 ure, iu het lokaal Tivoli, luidt als volgt: 1. Le camp de Satorij, marche, van Bernhardt; 2. Ouverture zu einer Italienischen Ball-nacht, van Verdi; 3. Strapezier-polka, van Stasnij4. Duo de 1'op. Bataclantranscr. par van Buggenbout; 5. Marchen aus schoner Zeit, walzer, vau C. Faust; 6. Grande fantaisie sur 1'op. Les Huguenots de G. Meijerbeer, van Weckesser; 7. Marche, van Weckesser. Gisteren is te 's Hage o. a. uitbesteed aan de heer J. C. Slebe alhier ad 3600, het tegen verstuiving afdekken van zand gronden, gelegen in de gemeente Koedijk, langs den spoorweg van hier naar Alkmaar. Onder dagteekening van den 11 dezer sehrijft men aan de N. R. C. uit Napels: Zr. Ms. stoomfregat Adolf van Nassau, onder bevel van den kapt. ter zee O. A. Uhlenbeck, heeft per telegraaf van het Departement van Marine last bekomen, om de voorgenomen reis naar Geuua, Port Mahon, enz. niet te vervolgen, doch regt- streeks naar Nederland terug te keeren. Den 15den dacht men van Napels te vertrekken. Genoemd fregat kan alzoo in het begin van de maand Junij worden terug verwacht. Het reeds den 12 dezer door de Amsterdamsche Courant mede gedeelde berigt, omtrent het bijeenkomen van een Congres heeft zich bevestigd. Pruissen en Italië nemen het voorstel tot het houden van een Congres aan, zoo als door Engeland, Frankrijk en Rusland geformuleerd is, te weten, dat daarop over Venetië, de Hertogdommen en de Duitsche Bondshervovming gehandeld zou worden, en wel zonder voorafgaande ontwapening Het antwoord van Oostenrijk wordt nog verwacht. Naar men meldt, worden tot nader order op onze telegraaf kantoren geene telegrammen, in bijzonder cijferschrift, voor het koningrijk Italië aangenomen. AmhCrt.) Z. M. heeft benoemd tot regter in de arrondissements-regtbank te Hoorn, mr. F. W. Ketjen, thans regter-plaatsvervanger in de arrondissements-regtbank te Amersfoort. In de plaats van den heer mr. B. H. Pekelharing, die benoemd is tot leeraar aan de hoogerc burgerschool te Zutphen, is tot amb tenaar aan de provinciale griffie van Noordholland, afdeeling statistiek, benoemd de lieer mr. H. Keer, advocaat te Amsterdam. De minister van Koloniën heeft in de zitting der Tweede Kamer van gisteren verklaard, dat hij de kultuurwet intrekt, op grond, dat door aanneming van het amendement Poortman het stelsel der wet was verbroken. Volgens het Dagblad, heeft de heer Fransen van de Putte aan Z. M. den koning zijn ontslag gevraagd als minister van Koloniën en hebben de overige ministers hunne portefeuilles ter beschikking des konings gesteld. Den 17 dezer zijn in de registers van den burgerlijken stand te Rotterdam 10 personen ingeschreven als aan cholera overleden sedert het begin der epidemie 330. Z. K. H. de prins vau Oranje is van zijne buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. De hoogleeraar G. W. Vreede noemt, blijkens een in het XJtrechtsch Dagblad geplaatst artikel, het berigt van het verblijf van onzen kroonprins onder onze zuidelijke broeders een heugelijk berigt. //Nu," zoo leest men daar, /juist in dit oogenblik door dit verrassend bezoek, door dit blijk van goede nabuurschap, de banden tusschen de beide Staten naauwer worden toegehaald, houdt voor het vervolg alle verdenking en dus ook iedere verdachtmaking op van de inzichten van het Haagschc Kabinet jegens België." En verder: „Aan de eerlijkheid der buitenlandsche politiek onzer regering, aan de welwillendheid der leden van het koninklijk huis jegens het in 1830 afgevallen deel van het rijk van Willem I, mag voortaan niemand meer twijfelen. Hoe diep men zich welligl vroeger met het hof der Tuileriën ingelate hebbe, met dat verleden is onherroepelijk gebroken. Zoomin als een natie, beeft een Neêrlands vorst leeren veinzen, en hier zoowel als te Brussel, zal men dien stap waarderen als het onderpand van een broederlijke zamenwerking, waar de nood die vcreischen mogt." Aan de chefs der verschillende legercorpsen is de last verstrekt aan de miliciens, die dezer dagen bij de verschillende corpsen in I activiteit zijn opgetreden, de kapotjas te verstrekken. Tevens is door den minister van Oorlog bevolen, dat de oefeningen zoodanig zullen worden geregeld, dat de manschappen niet te veel vermoeid worden, zullende de exercitiën ook maar eenmaal daags plaats hebben. Beroepen te Dordrecht, de heer S. Essenius Greef, pred. te Koog aan de Zaan. Naar men verneemt zal eerstdaags eene Vermakelijke Latijn- sclie spraakkunst het licht zien, van dezelfde hand afkomstig als j de Vermakelijke Nederduitschc spraakkunst, en deze nog in gccstig- heid overtreffende. De te Alkmaar gevestigde kiczers-vereeniging „Vaderland en Koning" heeft, in hare vergadering van jl. Donderdag avond, besloten, om aau de kiezers in dit district voor te stellen hunne keuze, ter vervanging van den heer Poortman als lid der Tweede Kamer, te bepalen op den beer J. D. van Herwerden, oud-resident op Java, thans te 's Gravenhage. De burgemeester van Amsterdam heeft in de zitting van den raad van jl. Woensdag te kennen gegeven, dat het dag. bestuur geloofde, dat de omstandigheden niet zoo waren, om nu reeds over het schorsen van de kermis in Sept. eeue beslissing uit te lokken. De zaak zou in Junij of Julij ter sprake komen. Amsterdams tweede departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aan de heeren J. Acquoi, D. Erdbrink, D. W. Hinse en D. K. Roos, hoofdonderwijzers aldaar, zilveren medailles voor 50jarige dienstvervulling uitgereikt. Uit het Westland verneemt men, dat in het begin dezer week

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1