HELOERSCHE MIEUWEDIEPER COURANT. EN hej VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. den Heer Mr. OLIVIER, BINNENLAND. M43. ZONDAG 10 L\U. 1860. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adyertentiên worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. ÏIOOY, DijkstraattegenoverdeLaan, H422,aan denllelder,totUure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zcgelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Aan de kiezers van een lid voor de Tweede Kamer! Weldra nadert de dag, waarop de kiezers in de stembus hun oordeel over de rigting, waarin de regering zich zal hebben te bewegen, kunnen uitspreken. Voor ons district doet zich daarbij het niet gewone verschijnsel voor, dat van de liberale zyde slechts één kandidaat wordt aanbevolen. Bij vroegere verkiezingen zagen wij meestal van de liberale zijde twee of meer kandidaten aanbevelen en meermalen hebben wij zien gebeuren, dat de tegenpartij daardoor de zegepraal behaald heeft, of hare kansen daardoor zeer vermeer derd zag. Thans zien wij slechts één aanbevolen, want de heer J.L. KIKKERT, in den aanvang genoemd, heeft dadelijk verklaard, niet in aanmerking te willen komen, en zich daardoorlnj de liberale partij verdienstelijk gemaakt. Van waar nu dit verschijnsel? Het kan aan twee oorzaken worden toegeschrevenzoowel aan de hoogstgelukkige keuze, die de kiczersvereeniging „de Grondwette Alkmaar, door hare aanbeveling van den heer mr. N. OLIVIER heeft gedaan, als aan het besef van bet hoogstgewigtig oogenblik dat wij beleven. Wanneer wij ons twee partijen voorstellen, waarvan de eene een begonnen reis wil voortzetten, terwijl de andere wil blijven staan of achteruitgaan, zal, zoolang men nog voortgaat, eenstemmigheid bestaan tusschen hen, die willen blijven staan, en, die achteruit willen, want die eenstemmigheid berust op de leuze „niet vooruit!" maar onder hen, die voorwaarts willen, is gcene volkomen eenstem migheid, daar de een veel verder wil gaan dan de andere] ieder heeft meer of min eeu zeker station in het oog, waar hij wel zoude willen blijven; ook is er verschil over de snelheid, waarmede de reis moet worden voortgezetde een vindt een wandelende beweging voldoende; de andere acht de snelheid van den exprestrein nog traag genoeg. Maar wij verkeeren nu op een tijdstip, dat de wagen dreigt stil te staan, en eenstemmigheid dringend noodig is bij allen, die wars zijn van stilstand, en nog veel minder lust hebben, om naar vroeger doorleefde toestauden terug te keeren. Elaauwhcid en onverschilligheid zouden thans dubbel te mis prijzen zijn. De keuze is zuiver gesteld. Van de zijde van het behond en achteruitgang, nu nog verecnigd, wordt de heer VAN HERWERDEN, van de andere zijde de heer mr. N. OLIVIER voorgedragenbeide personen, die rigtingen vertegenwoordigen, en dus daaraau alleen en niet aan bijzondere relatiën hunne kandidatuur hebben te danken. De kiezers hebben nu de beslissing in hunne handen, en onze overtuiging i9, dat bij algemeene belangstelling in het verkiezings- werk de heer mr. N. OLIVIER de meerderheid zal verwerven. Want werkelijk de groote meerderheid in ons district weet zeer goed te waarderen welke vooruitgang wij in dc laatste jaren hebben gemaakt, en is afkeerig van stilstand. Er is een besef, dat, wat er gedaan mogt zijn, nog veel op den ingeslagen weg moet gedaan worden. Het eenige, waarvoor wij zouden hebben te vrezen, is onverschil ligheid, geboren uit een gebrek aan besef, boe belangrijk bet oogen blik is, hoeveel thans van eene meer of minder gelukkige keuze afhangt. De kandidatuur-, van den heer mr. N. OLIVIER hebben wij eene gelukkige, keuze genoemd. De beer OLIVIER was bij zijn eerste optreden in de maat schappij een warme voorstander van de liberale beginselen, en wat niet van allen gezegd kan worden, die in jeugdiger leeftijd aan zijne zijde stonden, hij bleef zijne rigting getrouw. Als lid der kamer kenmerkte hy zich door ijver, bekwaamheid, scherpzinnigheid eu door zijn bedaard en loijaal karakter. Wat hij daar was en vermogt, daarvan levert de wet van den raad van state een schitterend bewijs op, een wet, men mag het zeggen, door zijne amendementen bijna geheel omgewerkt en voor aaune- ming vatbaar gemaakt. Als minister van justitie kwam zijn naam minder dan die van finantiën, koloniën, of binnenlandsche zaken ter sprake. Het departement van justitie is in zeker opzigt een ondankbaar depar tement. Het groote publiek vraagt niet veel naar de wetboeken van Burgerlijke Regtsvordering of Strafvordering; weinigen hebben begrip van alle de bezwaren en van den omvang van zulke werken, en de verdediging van het wetsontwerp tot invoering der grond belasting volgens kadaster in de provincie Limburg, door den heer OLIVIER, als tijdelijke minister van finantiën, met zooveel bekwaam heid, met zooveel zaakkennis, voorgedragen, en met den schitterendsten uitslag bij de beide kamers bekroond, heeft mogelijk meer van hem doen spreken, dan al wat hij als minister van justitie deed. Doch die verdediging heeft dan ook het bewijs geleverd, dat de heer OLIVIEll iets meer is dan uitstekend jurist, dat hij zich ook op staatkundig eu staathuishoudkundig gebied met kenuis van zakeu weet te bewegen. Met den heer THORBECKE uit het miuisterie gedreven, verdient hij naast dezen weder eene plaats onder onze volksvertegenwoordigers. Wij hopen daarom, dat bij eene talrijke opkomst der kiezers dc meerderheid zich met hare stemmen moge vereenigen op te 's Gravenhage. öen 13 dezer vertrekt de WEST-IXDISCHE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Junij. Op Dingsdag 12 dezer zal in het hoofdkiesdistrict Alkmaar de verkiezing plaats hebben van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal. Terwijl het aftredend lid, de heer mr. K. A. Poortman heeft verzocht niet weder in aanmerking te komen, wor den voor die keuze aanbevolen de heeren: mr. N. Olivier, oud minister van Justitie en D. J. van Herwerden, oud-resident op Java. Op denzclfden datum wordt alhier de verkiezing gehouden van een lid van den gemeenteraad, in de plaats van den heer P. B. Reeringh, die, door vertrek naar elders, opgehouden heeft lid van dien Raad te zijn. De Engelsche kapitein John Casey is thans in zooverre hersteld, dat hij Maandag a. s. het Marine-hospitaal alhier zal verlaten om spoedig de reis naar zijne familie te aanvaarden. Heden is alhier in de haven binnengeloopen dc Friesche stoomboot „Burgemeester Zijlstra" welken boot een pleiziertogtje maakt van Harlingen naar hier; onder de passagiers bevindt zich de commissaris des konings in de provincie Friesland, dc heer van Panhuys. Het programma van het Concertgezelschap Apollo, uittevoeren Zondag a. s. des middags van 13 ure, iii het lokaal Tivoli, luidt als volgt: 1. Ouverture de 1'op. Ie Dieu et la Bajadère, van Auber; 2. Air de 1'op. Le Toreador, van Adam3. AVo/m?w-poika, van Stasny 4. Introduction et terzetto (3me acte) de 1'op. Le Trouvère de Ver transcr. par Weckesser; 5. La corbeille de Jleurs, mazurka, Denefvc; 6. Grande fantaisie sur 1'op. Faust, de Gounod, par Buggenbout; 7. st?nazonen-Taa.rsch, transcr. par Weckesser.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1