HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 48. DOi\DEKUAG 14 JUNIJ. 1868. EN hen VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatukdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nomraers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adveetentién worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan den Helder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 16 dezer vertrekt de O. I. ünndmail via SOUTKAMLPTON. HELDER en NIEÜWEDIEP, 13 Junij. De uitslag der verkiezing, gisteren gehouden ter benoeming van een lid voor den gemeenteraad alhier is geweest als volgt: Uitgebragt 235 geldige stemmenvan onwaarde 4, volstrekte meerderheid 118. Hiervan werden uitgebragt op de heeren: W. J. Hidde Bok 51 stemmen, L. Jelgcrsraa 38, P. C. van der Meulen 35, P. J. Heijning 33, Jhr. T. J. Kraijenhotf 27, L. M. van Gelder 13, P. Haagsma 8, B. W. Bingley 7, B. Werendlijn Smit en C. over de Linden ieder 3, S. Th. Beets en J. Goedkoop ieder 2 stemmen; verder bekwamen eenige heeren één stem. Alzoo herstemming tusschen de HeerenW. J. HIDDE BOK en L. JELGERSMA, cn wel, naar wij vernemen, den 26 Junij a. s. {Reeds heden ochtend bij afzonderlijke billetten aan onze geabon- neerden berigt). Vermits de dok-commissie de voldoening heeft gehad dezer dagen aan den minister van Marine te kunnen berigtcn, dat het herstelde nieuwe dok aan het doel beantwoordt, zoo zal, blijkens achterstaande advertentie, op 23 dezer alhier worden aanbesteed:, het verder opruimen van den aarden dam voor het nieuwe drooge dok op het maritirae etablissement Willemsoord. Behalve eenige werken van ondergeschikten aard, zoo als het opruimen der afschut ting, dokbrug, enz., zijn daarmede de dokwerken alhier voltooid. De dok-coraraissie wordt met 1 Julij e. k. ontbonden, zoodat bovengemeld werk, hoezeer onder toezigt van die commissie aan vangende, verder onder directie van den hoofd-ingenieur der Marine Beeloo zal worden uitgevoerd. De ingenieur vau den Waterstaat J. Strootman, onder wiens goede leiding al de dokwerken van 1856 af tot heden zijn gemaakt, komt met 1 Julij op wachtgeld, totdat er een vacature in het corps van den Waterstaat openvalt. Dientengevolge zal hij vermoedelijk eerst tegen het einde vau dit jaar deze gemeente verlaten. Het vertrek van dien geachten hoofdambtenaar zal zeker door velen als een gevoelig verlies worden beschouwd ook voor de belangen der gemeente, die hij als raadslid en als lid der Commissie voor de Onderhoudswerken zoo ijverig zocht te dienen. Heden wordt alhier de 46ste verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, broeder des konings, op de gebruikelijke wyze gevierd. De kapt.-luit. ter zee H. M. Modderman wordt den 16 dezer gedetacheerd bij 's Rijks werf alhier, ten einde bij de gereedmaking van Zr. Ms. transportschip met stoomvermogeu Java tegenwoordig te zijn. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau, is den 11 dezer ter reede Lissabon aangekomen. Aan boord was alles wel. In de algeraeene vergadering der Gewestelijke Vereeniging Noordholland van bet Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, jl. Zaturdag te Zaandam gehouden, is besloten, dat de volgende bijeen komst in 1867 te Helder zal gehouden worden. Z. M. heeft, beschikkende op een verzoekschrift van G. de "Vries, en vier anderen, allen wonende te Ploorn, de statuten der voor minder dau dertig jaren aangegane Vereeniging tot Evangeli satie te Hoorn goedgekeurd en deze vereeniging als regtspersoon erkend. Hoe moet men schrijven: Noord-Holland (gescheiden), of Noordholland (vercenigd)? De beantwoording dezer vraag is voor ons, bewoners van dit gewest, niet onbelangrijk en bij het verschijnen der gewijzigde spelling van de Vries en te Winkel hadden wij gehoopt die vraag op eene bevredigende wijze beantwoord te zien. Dit is echter slechts ten deele geschied, want wel is waar willen de heeren d. V en t. "W. het schrijven van Noord-Holland (gescheiden) door hunne regels bevorderen, doch zij staan weder de vereeniging voor, ingeval dit zelfstandig naamwoord tot een bijvoegelijk naamwoord vervormd wordt. Naar dien regel zou men moeten schrijven b. v. Noobdholi.andscu bier- en koffijhuis, ofschoon volgens dezelfde regels de naam der provincie als „Noord- Holland" geschreven wordt. Dat dit zeer inconsequent is, dit wordt door de „Opmerkingen van een Corrector over de Nieuwe Spelling (Uitgave van P. N. van Kampen, te Amsterdam. 1S66)" op deugdelijke gronden aangetoond. De schrijver besluit 2ijn betoog over Noord-Holland en Noordhollandsch volgender- wijze: „Mogt men bij de geuite meening volharden, het zou dan, dunkt ons, wel in aanmerking moeten komen ook Noordholland, Oostfriesland, (iroot- Iritlanniê, Benedenegyjde enz. te schrijven; men zou dan ook Nieuwgranadasche, Voorpommersche, Opperguinesche, Woeslarabische, en zelfs Brilschindische, Rio- janeirosche, Portaportsche, Hohenzollersigmaringensche, Portsirfrancisdrakesche, enz. enz. moeten schrijven." De schrijver van opgemelde brochure wil do schrijfwijze Noord-Hollandbehouden en ook „Noord-Hollandsc/i" hebben geschrc\en. De Staatscourant meldt betreffende de. cholera het volgende Sedert het begin der Den 10 en 11 Junij zijn: aangetast overleden epidemie zijn: aangetast overleden Leiden 101 72 540 308 's Gravenhage 35 19 144 88 Delft 38 32 333 180 Rotterdam 20 12 673 414 Gouda 7 8 87 46 Utrecht 57 33 224 121 De jongste berigten omtrent de heerschende veeziekte behelzen de volgende opgave: Van 27 Mei tot den 2 Junij werden in Zuidholland aangetast 255, gestorven S4, afgemaakt 24; in Noord holland aang. 53, gest. 8, afgem. 34; in Utrecht aang. 107, gest. 41, afgem. 3. Er zullen dit jaar 81 schepen ter haringvisschcrij worden uitgerust. Jl. Zaturdag werden ter markt te Hoorn de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd en tegen ƒ10 a ƒ10.75 het mud verkocht. Id de eerste dagen dezer maand is te 's Gravenhage aange komen msgr. Cattaui, pauselijk internuntius bij het Nederlandschc hof. Te Haaften, in Gelderland, heeft den 9 dezer een brand gewoed, waardoor, naar men beweert, 64 huizen in de asch gelegd en ruim 700 personen van alles beroofd zijn. Zondag 3 dezer nam de beer A. E. Simons, predikant te Ede, tot tekst Jez. 60: 20b, de dagen uwer treuring zullen een einde nemen; dat deze eigenaardige tekst door den spreker goed gekozen werd, blijkt door het aannemen van het beroep naar Giesscn Oudkerk en Peursum, een gemeente waar 2400 zielen minder zijn en het traktement 400 's jaars minder is. In strijd met het onlangs te Zwolle loopende gerucht, dat de gewezen predikant van Rijn en mevr. de wed. Pruimers bij hun overtogt van Engeland naar Noord-Amerika schipbreuk hebben geledeu en verongelukt waren, verneemt men thans als zeker, dat zij beiden dezer dagen de stad Holland, in den Noord-Ameri- kaanscheu staat Michigan, bezocht hebben. {Amst. Crt.) Men meldt uit Harlingen, dat een veelbelovend jongeling van 17 jaren jl. Zondag avond bij het baden in zee jammerlijk is verdronken, ofschoon zijn jongere broeder zich geheel cu bij her- baling afmatte om hem zwemmende te redden. Adolf Glaser, de redacteur der Illustrirte Monatsheftegaat door het vertalen van eenige Nederlandsche werken, onze bellettris- tische litteratuur iu Duitschland bekend maken. Hij zal beginnen met den heer J. J. Cremer en met de Camera Obscura, van Hildebrand. {Ned, Speet.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1