HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 49. ZONDAG 17 ,11 IJ EN VIER-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND?" n 1866. he/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. n franco per post. 1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. f.' JAARGANG. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan detiHelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 31 dezer vertrekt de O. I. I<nndmail vla TRIEST, den 83 dezer via MAHSE1LLE. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Junij. In het hoofdkiesdistrict Alkmaar is als lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal verkozen de heer tnr. N. OLIVIER, met 593 van de 1117 uitgebragte stemmen. De heer J. D. van Herwerden bekwam 446 en de heer J. L. Kikkert 23 stemmen. Dit kiesdistrict telt 2965 kiezers; aldus zijn er 1848 kiezers weggebleven. (Reec/s gisteren bij afzonderlijke billetten aan onze medegedeeld Naar men verneemt zal de landmeter van het kadaster, belast met de velddienst, de heer C. Schuller, in de volgende week de plaats gehad hebbende meetkundige veranderingen in deze gemeente opnemen. Belanghebbenden, die, tegen betaling, aan dien heer particuliere opmetingen wenschen op te dragen, zullen daarvan gebruik kunnen maken. Het successivelijk weghalen van mot en krullen van 's Rijks werf alhier werd gisteren bij de Directie der Marine aan besteed: hoogste inschrijver de heer G. Groot. Heden kwam alhier in de haven de stoomboot „Burgemeester Zijlslra." komende van Harlingen. Een aantal passagiers bevon den zich aan boord tot het doen van een pleiziertogt en het bezoe ken van deze gemeente. Het programma van het Concertgezelschap Apollouittevoeren Zondag a. s. des middags van 13 ure, in het lokaal Tivoli, luidt als volgt: 1. Ouverture d' Vne fête de nuit van J. Patrie; 2. Flandre redowa van Sacré; 3. Duo de 1'opéra Falliïro van Donizetti; 4. Pandore, grande valse van J. Krall; 5. Grand air de 1'opéra Le poupe'e de Nurimberg van Adam6, Grande fantaisie sur 1'opcra Les Puritains de Bellini, van Dunkier; 7. Marchc sur 1'opéra Le Prophéte van Dunk Ier. De Engelsche kapitein John Caesy, die in het begin dezer week het Marine-hospitaal alhier heeft verlaten, heeft na een paar dagen vertoevens te Amsterdam, de reis naar Londen, via Rotterdam, voortgezet. Zr. Ms. schroefstoomsclnp de Dommel is den 7 Mei jl. te Suriname aangekomen en Zr. Ms. schroefstoomschip Soestdijk heeft den 12 dier maand de reis naar Nederland aanvaard. Z. M. heeft aan den kapt.-luit. ter zee jhr. H. P. de Koek, hoofd-inspecteur over het loodswezen, vergunning verleend tot. het aannemen en dragen der versierselen van officier der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Gisteren werd aan het Departement van Binncnlandschc Zaken aanbesteed: de aanleg ecner telegraafgeleiding in asphaltbuizcn, onder den grond te Alkmaar en het uitvoeren van eenige werken tot voltooijing van de telegraaflijn, langs den spoorweg van Alkmaar tot Nieuwediep. Hiervoor waren drie inschrijvingsbilletten ingekomen en bleek de minste inschrijver te zijn de heer J. C. van der Kley, te Amsterdam, voor de som van 10S3. Jl. Donderdag zijn in het lokaal van het Prov. Bestuur te Haarlem aanbesteed: 1. het verbreeden van het noordelijk gedeelte van den zanddijk voor het dorp Callantsoogminste inschrijver de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor 890; - 2. het vergrooten der school en het doen van eenige herstellingen aan de onderwijzers woning te Vlieland; minste inschrijver de heer M. Godvliet, te Hoorn, voor 3586. Beroepen te Kampen, dr. J. A. Gerth van Wijk, pred. te Eemnes-Biunendyka. De re-unie van de afgevaardigden der Waalsche Kerken in Nederland zal in dit jaar te Rotterdam gehouden en den 2 Aug. geopend worden. De Staatscourant meldt betreffende de cbolera het volgende Sedert het begin der Den 14 Juny zijn: epidemie zijn: aangetast overleden aangetast overleden Leiden 73 50 797 481 's Gravenhage 13 8 229 143 Delft 30 25 426 245 Rotterdam 17 10 725 444 Dordrecht 25 17 238 113 Gouda 6 2 106 52 Utrecht 56 31 361 200 Behalve de gewone dagelijksche opgave omtrent het heerschen der cholera hier te lande bevat de Staats-Courant van heden een uitvoerig overzigt van de ziektegevallen, met opgave van bijzonder heden. Aan dit overzigt is toegevoegd deze aanmerking: „Het cyfer der aangetasten wijst meer dan waarschijnlijk slechts een minimum aan, het schijnt dat niet alle geneeskundigen van-de door hen behandelde gevallen aangifte doen." Sedert het begin der ziekte werden aangetast: in Noordbrabant 32 personen, overleden 20; Gelderland 13 ii 8; Zuidholland 2067 u ii 1179; Noordhollaud 41 ii ii 24; Zeeland 1 ii 1; Utrecht 250 ii 118; Friesland 5 ii ii 2; Grouingen 2 0; Te zamen: 2411 1352 Naar aanleiding van den uitslag der in ons land gehouden verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer, zegt het Dagblad van 's Gravenhage het volgende: 1. dat van de 93,180 kiezers, die het land telt, 43,747 zijn opge komen en 49,443 niet bij de stembus zijn verschenen, zoodat meer dan de helft der kiezers zich van hun burgerpligt niet gekweten hebben; 2. dat voor zooveel de verkiezingen een bepaalden uitslag gehad hebben, slechts zes nieuwe leden met September zitting zullen nemen, als: 1. te Sneek ds. A. Moens, in de plaats van den heer Lvcklama, die bedankt heeft; 2. te Arnhem de heer mr. L. W. C. Keuchenius, in plaats van den heer graaf van Zuylen, benoemd tot minister van Buitenl. Zaken3. te Alkmaar de heer mr. N. Olivier, in plaats van den heer K. A. Poortman, die bedankt heeft; 4. te Leiden de heer mr. G. Groen van Prinsterer, in plaats van den heer mr. R. J. graaf Schimmelpenninck, benoemd tot minister van Finantien; 5. te Rotterdam de heer I. D. Fransen van de Putte, in plaats van den heer Hoynck van Papcndrecht, die bedankt heeft, en 6. te 's Hage de heer jhr. F. de Casembroot, ter vervanging van het aftredende lid den heer mr. J. Kappeijne van de Coppello. 3. dat in den nuraerieken stand der partijen in de Tweede Kamer door de verkiezing geenerlei verandering is gebragt, zijnde „liberalen" vervangen door „liberalen", „conservatieven" door „conservatieven", terwijl tegenover de stem die de „conservatieven" te Sneek verloren, de stem staat, die dc „liberalen" in de residentie verloren hebben. 4. dat de morele overwinning aan de zijde der conservatieven is gebl^j ven, kunnende de keuze van den nog onbekenden heer Moens, biivmi^ geheele vrije stemming te Sneek, niet opwegen cn tegen gevoelige nederlaag, overal geleden door de twee, ditmaa vooropgezette hoofdmannen der „liberalen", de heeren Betz en ,r Deijnoot, èn tegen de niet-herkiezing van den heer Kappeijne ^3

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1