HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. A° 83. ZONDAG 1 JULIJ. 1866. EN UiSdt hè/ VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den IIccr T. MOOY, Dijkslraat tegenover de Laan, H422, aan denTJdeler, totllnre. I)e prijs van 1 tot 4 regels is 0.G0. Voor iedcren regel meer ƒ0.15. Zegclrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mato der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. ABAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER herinnert bij deze de belang hebbenden aan de bepalingen omtrent het bergen van hooi, vervat in de verordening houdende bepalingen ter voorkoming van brand, en voornamelijk aan de volgende: „Dat alle hooibergen of schelven moeten geplaatst zijn op een afstand „van ten minste tien el van alle huizen, daken of schuren; op een af- „stand van ten minste 2 cl van alle scheidsmuren of heiningen en ten „minste 3 el van den algcmecncn weg. „Dat ieder verpligt is de hooikenvders en pcildcrs toegang to verleencn „tot do bergplaatsen van het hooi, en dat wanneer de hooikeurders bcviu- „den dat het hooi in een staat van broeijing verkeert, die voor brand kan „doen vreezen, het op hun last door den eigenaar of bewaarder wordt „uitgehaald en verspreid." Helder, den 30 Junij 1S66. Be Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 Junij. Na de voltooijiiig en beproeving van het nieuwe droogc dok alhier, waarin het schroeffregat Evertsen sedert 28 Mei 11. werd opgenomen, is de commissie voor de dokwerken te Willemsoord, door de heeren ministers van Binncnlandsche Zaken en van Marine met 1 Julij c. k. ontbonden, onder dankbetuiging voor dc in be trekking tot de dokwerken door haar aan den lande bewezen gewigtige diensten. Naar aanleiding daarvan hield die commissie hare laatste ver gadering alhier op den 29 dezer. De ingenieur Strootman blijft, gedurende het jaar 1866, nog werkzaam bij het beheer der dokwerken, zoolang hij niet van wegc het Departement van Binncnlandsche Zaken tot een anderen werk kring wordt geroepen. Wij vernemen met genoegen, dat Zr. Ms. transportschip Heldin, straat Sunda gepasseerd is en dus thans reeds in Oost-Indie zal gearriveerd zijn. Gisteren namiddag werd in een der loealen van het Algemeen Weeshuis alhier de jaarlijksche loting voor de Schutterij gehouden. ■it jaar was het aantal ingeschrevenen 140, tegen 103 in het jaar 1865. De toeneming van dit getal in dit jaar is te uieer opmerkelijk, omdat het aantal loteliugen voor de Nationale Militie dit jaar, in vergelijking met voorgaande jaren, een aanmerkelijke vermindering aantoonde. Deze laatste omstandigheid is welligt toe te schrijven aan de in het jaar 1847 gehecrscht hebbende koortsen. Ter vervulling van de prcdikantsplaats bij de Evang. Luth. Gemeente alhier, is het volgende vijftal proponenten zamengesteld, die achtereenvolgens in het kerkgebouw van die gemeente alhier zullen optreden. De namen zijn: Bakker, Mansen. de Meijere, Kasch en Schmidt. De kapt.—luit. ter zee W. C. Klis wordt met den 16 Julij a. s. gedetacheerd bij 's Bijks werf alhier, ter waarneming der betrekking van cquipagiemeester der Marine. Heden kwam alhier in dc haven het stoomschip Burgemeester Zijlstrakomende van Harlingen, met passagiers uit Friesland, die aan deze gemeente een kort bezoek komen brengen. Naar wij vernemen is in de op gisteren gehouden vergadering der afdeeling Helder van de Metalen-Kruis-Yereeniging tot secretaris benoemd de heer M. W. Ruijgh. Het programma van het Concertgezclschap Apollo, uittevocren Zondag a. s. des avonds ten 7 ure, in het lokaal Tivoli, luidt als volgt: Eerste gedeelte: 1. Marche (Atalia) van Metulelssolm Bartboldy; 2. Ouverture de 1'opcra Le domino noir van Auber; 3. Duo de 1'opcra Bataclan, transcr. par van Buggenhout; 4. Fantaisie van Bender. Tweede gedeelte: 5. Air pour clarinette-solo van Adam; 6. Stabat Maler (Infiamatus) van Rossini; 7. Introduction et valse van C. Faust; 8. Grand potpourri de 1'opéra Bobert le Bialle van Meijer beer. De Staatscourant meldt betreffende de cholera het volgende Den 28 Junij zijn: epidemie zijn aangetast overleden aangetast overledc Leiden 9 6 1123 741 's Gravenhage 14 5 459 279 Delft 3 5 575 350 Rotterdam 15 11 926 572 Dordrecht 8 4 410 241 Gouda 6 1 164 87 Utrecht 44 28 1065 671 Te Groningen, alwaar de cholera in de laatste dagen is toegenomen, zijn den 27 Junij als door die ziekte aangetast aange geven 25 pers., en als daaraan overleden 11; den 28 aangetast 54, overleden 22. Sedert het begin der epidemie aangetast 160, overleden 75. De uitslag der gehouden herstemmingen voor leden van de Tweede Kamer is als volgt: in het hoofdkiesdistrict Delft is gekozen de heer Wintgens; Zwolle de heer Wittewaal van Stoetwegen; Arnhem de heer van Lijnden; Utrecht de heer Kien; Assen de heer van der Yeen. De uitslag van al de verkiezingen voor de Tweede Kamer is thans bekend. De uitkomst was: 1. dat bij de 41 verkiezingen 33 leden zijn herkozen; 2. dat 8 nieuwe leden zijn gekozen, als-. a. ds. A. Moens, te Sneek, in plaats van jhr. W. A. Lycklama a Nycholt, die bedankt had; l. mr. L. W. C. Kcuchenius, te Arnhem, ter vervanging van mr. J. P. J. A. graaf van Zuylcn van Nyevelt, die tot minister van buitenlandsche zaken is benoemd; c. mr. N. Olivier, te Alkmaar, in plaats van mr. K. A. Poortman, die bedankt hadd. mr. Groen van Prinsterer, te Leiden, in plaats van mr. R. J. graaf Schimmclpenninck, die tot minister van fiuanticn is benoemd; e. I. D. Fransen van de Putte, te Rotterdam, iu plaats van mr. A. Hoynck van Papendrecht, die bedankt had;/, jhr. mr. II. A. Wit tewaal van Stoetwegen, te Zwolle, in plaats van mr. P. Mijer, die tot minister van koloniën is benoemdg. de kapt.-luit. ter zee jhr. F. de Casembroot, te 's Gravenhage, in plaats van mr. J.Kappeyne van de Coppello; cn li. mr. C. Th. baron van Lynden van Sanden- berg, te Arnhem, in plaats van wijlen mr. W. baron van Lynden. Men schrijft ons van Texel, dd. 29 Junij 1866, het volgende „Thans zijn wij hier in dc kermisweek, en hoewel er nu geene kermis gehouden wordt, is het toch voor zeer velen eene week van uitspanning, door harddraverij en andere volksvcrmakelijkhedcn. Woensdag werd eene harddraverij gehouden te Oosterend, waar aan 16 paarden deelnamen. De eerste prijs, bestaande in een zilveren tafelkomfoor, werd behaald door Jacob Kuiper, van de Waal, de tweede door Willem Koppen, van Oosterend. Des avonds werd door het gezelschap Leering en genoegeneene tooncelvoorstelling gegeven, in het lokaal de Vergulden Kikkert, aan den Burg, die waarlijk leering en veel genoegen gaf. Gisteren vonden er volksvermakelijkheden te Oude Schild plaats, bestaande in mast- klimmen, cuz., om verschillende prijzen. Heden middag zullen er ringrijdcrij om fraaijc prijzen en verdere vermakelijkheden aan den Burg plaats hebben. Ook de grijze, maar nog altijd wakkere Bamberg, die zich thans hier bevindt, verschaft door zijne buitengewone vlugheid aan velen nog regt aangename oogenblikkcn. Mogen alle deze vermakelijkheden op gepaste wijze begonnen en voortgezet, ook zoo eindigen Dat zij het bewijs opleveren dat de druk der tijdsomstandighedoïT

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1