BUITENLAND. alhier, door liet meercndeel «Ier bevolking nog niet of weinig gevoeld wordt, zal wel duidelijk zijn." De plegtigheid der onthulling van het gedenkteeken ter eere van hertog Bernard van Saksen-Weimar is jl. Donderdag iu goede orde afgeloopen. Daarbij zijn tegenwoordig geweest de prinsessen van het koninklijk huis, de prins van Oranje, prins Frederik en prins Hendrik der Nederlanden, de groothertog van Sukscn-Wcimar- Eisenach en prins Herman van Saksen-WeimarDe minister van Staat Rochussen, voorzitter der commissie van oprigting, heeft eene aanspraak gehouden, welke door den burgemeester der residentie, onder het aanvaarden van het monument, beantwoord is. Namens de vorstelijke familie van wijlen hertog Bernard, is de commissie van oprigting door Z. K. H. prins Hendrik plegtig bedankt. Het fraaije weder en de fraaije muziek hebben er veel toe bijgedragen om de ernstig-feestelijke stemming der talrijke aanwezigen nog te verhoogen. Voor naauwclijks 4 jaar ontviel de geachte krijgsman aan zijne familie, aan ons koningshuis, waaraan hij zoo naauw verbonden was, en aan 't vaderland, dat hij met trouw en liefde had gediend, als ware het zijn eigen vaderland geweest. De hertog heeft niet slechts geschitterd op het militair gebiedhij was ook de vriend van letteren en kunst en bovenal met een edel hart, met een helder hoofd, van echt christelijken zin. Den 30 Mei 1792 te Weimar geboren bezweek hij den 31 Julij 1862, en was hij gedurende de 70 jaren van zijn leven werkzaam deelgenoot van de gewigtigste gebeurtenissen. Op 17jarigen leeftijd gaf hij bij Wagram reeds bewijzen van zijn buitengewonen moed; in 1S15 streed hij mede in den vrijheidskamp, in 1830 en 1831 handhaafde ook hij de eer der wapenen, terwijl hij zich later in Oost-Indie een moedig en encrgisch krijgsoverste betoonde. De hoogte van het voetstuk is 5 el, die van het bouwkundig monument 11 cl, die der trophee 3,50 el. zoodat de geheele hoogte bedraagt 14.50 el. Op vier der acht zijden van het voetstuk staan de volgende inscripticn: Hertog Karei Bernard van Saksen- Weimar, 1792—1862. Beschermer van Kunst en Wetenschap. Moedig en beleidvol KrijgsmanNederland onwankelbaar getrouw. Hulde van tijdgenooten1866. Bovcu het voetstuk heeft men het centraalpunt der allegorie in brons, te weten: in het front, de buste van den hertog (haut relief) omgeven door een slang, als zinnebeeld der onsterfelijkheid; aan de keerzijde, het wapen van den hertog. De overige zes zijden of vlakken zijn versierd met kransen van laurier- en eikentakken, waartusschen ook, met toespeling op het bevelhebberschap in Ned. Indie, oostersche planten zijn gevlochten. De trophée, mede van brons, bestaat uit Nederlandsche en oos tersche wapenen, met legervaandels, helm en eikenkrans tot een geheel zamengevoegd, waarvan de front- of officiccle zijde, iD over eenstemming met de buste en hoofd-inscriptie, naar de Houtstraat gekeerd is. De architect van het monument is de heer H. P. Vogel, en de ontwerper der allegoriën de heer J. Ph. Koelman. Uit Leeuwarden wordt berigt, dat met 1 Julij de vee-uitvoer van Friesland en Groningen naar Engeland weder is opengesteld. Te Amsterdam is het denkbeeld geopperd om voor wijlen dr. Sarphati een eenvoudig monument op te rigten in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt. Tot lid der commissie van administratie over de gevangenissen te Hoorn is benoemd mr. C. Polis, officier van justitie bij de arroudissements-regtbank aldaar. Beroepen te Groningen, ds. H. C. Bervoets, pred. te Zwolle. Bij de Ev. Luth. Gem. te Leiden, ds. W. R. Poolman, te Leeuwarden. Den 28 dezer is aan de hoogcschool te Groningen bevorderd tot doctor in de heelkunde dr. J. J. Maats, geb. te Scbagerbrug, met heelkundige stellingen. Het Utrechtsch Dagblad bevat de volgende advertentie: Heden overleed alhier, aan de concurrentie, in den aanvalligen ouderdom van 16 jaar, de Technische School, tot diepe droefheid van HH. Curatoren, Leeraars en Leerlingen, waarvan velen nog te jong zijn, om hun verlies ten volle te beseffen. Utrecht, 29 Junij 66. III St. j. NB. De begrafenis i9 uitgesteld. Bij het vallen van den avond, de blik gevestigd op het onover trefbaar verheven schouwspel der ondergaande zon, wandelden wij dezer dagen langs het strand der Noordzee, peinzende over den, helaas! zoo veel bewogen tijd. Wij dachten aan de oostelijk van ons Vaderland gelegen landstreken, waar de oorlogsfakkel omhoog geheven wordt en waar duizenden worden opgeofferd voor dc eer van hun Vaderland, voor een grootsch idee, of voor de verovering van een paar begeerde gewesten. Elders, zoo herinnert onze ver beelding, heeft men naar het oorlogszwaard gegrepen ter verovering of ter verdediging van een gewest, dat sinds jaar en dag hoopvol zijne bevrijding verlangt van een onbegeerde overhecrsching, die zich alleen door groote magtsontwikkeling, maarniet door het verkrijgen van sympathie zoekt te handhaven. Wij dachten aan Frankrijk, welks bchcerscher een wakend oog op de Europesche verwikkelingen houdt gevestigd, en die welligt zoo gaarne dc tijds omstandigheden zou gebruiken om zich daardoor vergrooting van magt en grondgebied te verschaffen. Maar eindelijk staarden we in onze verbeelding op het land aan de overzijde gele gen van den Oceaan aan wiens oever wij wandelden en we zagen met genoegen, hoe ook in deze voor ons werelddeel zoo benarde tijden van daar het uitzigt opdaagt op het behouden blijven van het evenwigt. Het bestaande ministerie Russell verlaat het bewind cn keizer Napoleon ziet die vrienden zeer ongaarne heengaan. Maar de aanvaarding der regering door het ministerie Derby (van de Tory-partij) is zeker in deze oogenblikken ecu belangrijk feit, omdat het verwachten doet, dat de Engelsehe staatkunde nu een waakzaam oog zal houden op Frank rijks houding tegenover de oorlogvoerende staten. De vermaarde vierhoek, het slagveld der Oostenrijksche cn Italiaansche legers, bestaat uit de vestingen Peschiera, Yerona, Mantua en Legnano. De eerste twee steden, niet ver van elkander, liggen aan den spoorweg van Milaan naar Venetië; Peschiera, met Legnano, de minst sterke dezer vier vestingen, ligt op den zuide lijken uithoek van het Garda-mecr, en wordt door den Mincio van liet noorden naar het zuiden doorsneden, waardoor de toegang uiterst mocijelijk gemaakt is. Peschiera wordt verdedigd door ver scheidene ringmuren, die het tot een gewigtig strategisch punt maken. Al de reizigers, die Noord-Italië bezocht hebben, kennen het tolkantoor en het policie-bureau daar Ier plaatse, waar het Oostenryksche wantrouwen hen vaak uren achtereen ophield. Yerona, oostwaarts van Peschiera, is gebouwd in een groote vlakte, op eenigc mijlen afstand van de laatste konterforten der Alpen. Het is een vesting van den eersten rang, krachtdadig verdedigd door hare wallen, bastions en schietgaten. De Etsch verdeelt dc stad in twee ongelijke deelcn, die door bruggen gemeenschap hebben; de kleinste dezer bruggen heet Yeronctte. Wordt Mantua vooral volkomen beschermd door zijne ligging, door de moerassen die het omringen, Verona laat zijn gansch stelsel van defensie op de kunst werken berusten. Bijzonderheden betreffende den veldslag van den 24 dezer De Oostcurijkers waren 60,000 man sterk en ontwikkelden een geduchte magt artillerie. Al de Italiaansche kavallerie-regimenten hebben hunne stellingen verlaten, en deze werden eerst veroverd, nadat de Oostenrijkers talrijke versterkingen gekregen hadden. Tegen den avond verwijderden de Italianen en de Oostenrijkers zich uit hunne positicn, de gekwetsten met zich voerende. Prins Humbert, aangevallen door twee regementen Ulancn, vormde met een bataillon een carré en bleef in het midden de charge afslaan. De brigade Pianelli heeft een geheel bataillon Oostenrijksche jagers krijgs gevangen gemaakt. De divisie Gavone bemagtigde met storm de positiën bij Custozza, en Monte Torre, en handhaafde zich daar tot den avond tegen verscheidene aanvallen der overmagt. De divisie Sirtori maakte zich meester van Santa Lucia, en hield zich daar staande tot den avond. Het derde legercorps heeft ongeveer 1000 gevangenen gemaakt. De verliezen der Italianen zijn ernstig, maar men gelooft dat de verliezen door den vijand geleden nog grooter zijn. De generaals Durando, Cesale en Gozzani werden gekwetst, terwijl zij aan de spits hunner corpsen een charge commandeerden. De geest die onder de soldaten heerscht is voortreffelijk. Te Custozza waren 105,000 Italianen en 120,000 Oostenrijkers. Er werden omstreeks 16,000 man gedood en 10,000 buiten gevecht gesteld. De telegraaf bragt gisteren de eerste tijding van een ernstige bot sing tusschen de legers van Pruissen en Oostenrijk. Over de plaats waar dit is geschied, is men het nog oneens. De verschillende, dépêches noemen toch onderscheidene plaatsen waar dat gevecht zou hebben plaats gehad. Meu onderstelt echter, dat de slag geleverd is te Münchengriitz, tusschen het eerste legerkorps onder den Oostenrijkschen generaal Clam-Gallas en de Pruissisclie troepen. Twee dagen lang moet dc strijd hebben voortgeduurd, terwijl men eerst eergisteren tot een beslissenden uitslag is gekomen. De Pruissen toch zijn, volgens die berigten, naar Skalitz teruggedrongen en bij Ncustadt door de Oostenrijksche cavallerie geheel uiteen gedreven. Een later ontvangen telegram bevestigt het door Beuters Ojjicc gegeven berigt, dat de Pruissen geheel zijn geslagen en dat zij hunne dooden en gekwetsten op het slagveld hebben achtergelaten. In Bohemen is over de geheele linie Dingsdag en Woensdag gestreden. Aan den regtervleugel bij Turnau schijuen de Pruissen met goed gevolg te hebben geopereerd, aan den linker zijvleugel tusschen Nachod en Neustadt moet stellig de overwinning aan de zyde der Oostenrijkers zijn verbleven. De Pruissen beweren wel, dat. zij op alle punten zegevierden en bij Nachod 5 stukken geschut en 2 banieren hebben veroverdde Oostenrijkers bemagtigden echter IS stukken geschut en de Pruissen hadden te vergeefs om een wapen stilstand gevraagd. Ook bij Oswieczian zijn de Pruissen na een strijd van 10 uren over dc Weichsel teruggedreven, gelijk uit Krakau en over Londen wordt berigt. Wel is er geen groote veldslag geleverd, die gewigtige gevolgen gevolgen heeft, maar de gevechten in Bohemen zijn van belangrijken aard geweest en meer endeels ten voordeele van Oostenrijk uitgevallen, 't Is voor de Pruissen echter een zaak van belang dat zij Reichenberg hebben vermeesterd, eene plaats van 19000 inw., de tweede stad van Bohème en eene zeer belangrijke fabriekplaats. De nederlaag van Custozza schijnt den Italianen op een verlies van 12 a 15,000 man te zijn te staan gekomen. Wel een bewijs, dat het gevecht, in de grootste hitte gevoerd, van gewigt was. Het te Brussel verschijnend weeklad JSspiegle is in beslag genomen, omdat het eene karikatuur heeft geleverd, getiteld„De beste oplossing der crisis van het oogenblik." Zij stelt voor een Garibaldiaanschen jager, die gereed staat te schieten op een vogel (von Bismarck), een tweeden vogel (koning Wilhelm) en een beer (den Czaar). Twee honden (Victor Emmanuel en Napoleon III) vergezellen den jager. De koning cn de koningin van Belgie zijn den 28 dezer naar Engeland vertrokken tot bijwoning der huwclijks-vereeniging van prinses Helena. De Pags bevat de volgende oorlogscronijk betreffende de heuvel achtige landstreek aan het Garda-mecr: 1790, overwinning van Napoleon bij Arcola; 1800 Brune levert den Oostenrijkers slag bij Pezzolo1814, prins Eugenius behaalt den 8 Febr. bij Roverbella zijne laatste zege; 1848, veldslagen bij Goïto en Custozza; laatst genoemde op 24 Junij; 1859, slag bij Solferino1860, 24- Junij, slag bij Custozza. Dat de mode zich niet door oorlog en ziekte laat afschrikken, bewijst het feit, dat in minder dan twee veken in Frankrijk zeven-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2