HELOERSCHE NIEUWEBIEPEB CODBANT. EN VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. 7. ZONDAG 1» JU Ll«l. 1««0 J}0 Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars eu Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag cn Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deXaan, H422, aan denHelder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor lederen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 16 dezer vertrekt de O. I. Landmail vi» SOUTMAMPTOÏ. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RA AD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 17 dezer, des avonds ten zeven ure. Helder, den 13 Julij 1866. De Voorzitter voornoemd STAKMAN BOSSE. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw gekozen lid. 2. Aanbieding der gemeente-rekening over 1865. 3. Eerste suppletoir kohier voor den hoofdelijken omslag. 4. Benoeming van een hooisteker. 5. Aanstelling van nog een hulponderwijzer. 6. Mededeeling van ingekomene stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Julij. De alhier bestaande cholera-eommissie heeft gisteren namiddag weder eene bijeenkomst gehouden. In deze vergadering is de heer A. J. Boonzaijer mede tot lid dier commissie benoemd. Dat de extincteurs, niet zoo goed voldoen, als men voorgeeft, blijkt uit de proeven jl. Woensdag op 's Rijks werf alhier genomen. Men had twee groote hoopen hout en krullen genomen, vermengd met pek en teer; beide hoopen gelijk aan elkander. Een hoop werd aangestoken en nadat deze zes minuten had gebrand, begon men de blussing met een extincteur No. 6. De geheele inhoud van den extincteur werd tot blussching gebruikt en toen was de brandende hoop nog niet gebluscht, zoodat men na negen minuten spuitens de toevlugt moest nemen tot een gewone brandspuit. Daarna werd de tweede hoop aangestoken, met het doel om die met eene gewone wateremmer en gewoon water te blusschende uitslag hiervan was, dat de hoop eveneens na zes minuten brandens, in vier minuten geheel gebluscht werd, met de dubbele hoeveelheid water. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van eenige schilder werken ten dienste der gemeente, in twee perceelen, waren de minste inschrijvers: eerste perceel dc heer K. de Vries, voor/925 tweede perceel de heer J. de Vries, voor 635. Zr. Ms. stoomfregat Addlf van Nassau is lieden in de haven gestoomd en zal eenige reperatiën ondergaan. Zr. Ms. instructie-vaartuig TJrania, gister alhier aangekomen, zal Maandag a. s. den oefenings-tögt voortzetten. Gisteren is alhier het lijk aangebragt van een Urker visschcr, die reeds sedert December jl. wordt vermist. Door den minister van Marine zijn tot adelborsten 3de kl- bij het Kou. Inst. van de Marine alhier benoemd: J. A. M. Beek, J. G. C. van Gasteel, C. F. A. Gregory, L. G. Krol, M. P. M. Kuyl, G. Moerlant, D. Moreau, E. K. A. de Ncve, J. F. N. van Oosterzee, G. C. Otten, II. A. de Ruyter van Steveninck, D. Stolp, J. H. Strootman, W. H. Dittlof Tjassens, P. F. F. van Veen, B. J. G. Volck, A. Voormolen, J. D. baron van Wassenacr tot Cat- wijck, J. Wentholt, J. C. van Wessem. De luit. ter zee 1ste kl. jhr. A. Meijer, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheerd op de schooner de Wespwordt met den 20 dezer op non-activiteit gebragt en ver vangen door den luit. ter zee 1ste kl. jhr. E. P. E. de Stuers; voorts worden met den 21 dezer geplaatst op Zr. Ms. schvocfstoom- schip Willembestemd naar Oost-Indië, de adelborsten 1ste kl. W. van Hasselt, G. M. Dolleman, C. R. A. van Oserrbruggen, .T. H. Wouters, J. W. Grocnemeijer en jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn; en op Zr. Ms. stoomschip Vcsuvuis, mede naar Oost-Indië bestemd, de adelborst 1ste kl. H. J. J. Ivempe; de kapt. ter zee J. van der Meerscb, laatst behoord hebbende tot het cseader in Oost-Indic en dezer dagen van daar teruggekeerd, is, te rekenen met 9 dezer, op non-activiteit gebragt. Het programma van het Concertgczelschap Apollouittevoeren Zondag a. s. des avonds ten 7 ure, in het lokaal Tivoli, luidt als volgt: Eerste gedeelte: 1. Marche van Grefe; 2. Ouverture Masaniello van Caraffa3. Schanzen-Galop van Hamon4. Potpourri de l'opéra La part du diable van Auber. Tweede gedeelte5 Ouverture de l'opéra Les Martyrs de Donizetti 6. Air de l'opéra Eleonore di Guienna (pour clarinette-solo) van Donizetti; 7. Jubel-Walzer van Labitzky; 8. Fantaisie sur l'opéra Marco Visconti de E. Petrella, van Weckesser. De Staatscourant meldt betreffende de cholera het volgende Sedert het begin der Den 11 Julij zijn: epidemie zijn: aangetast overleden aangetast overleden Haarlem onbekend. 4 onbekend. 115 Kampen 1 1 152 77 Meppel 14 5 22S 129 Groningen 17 18 1030 571 Den 12 Julij: Amsterdam onbekend. 11 onbekend. 214 Leiden 1 4 1227 822 's Gravenhage 10 6 786 447 Delft 1 1 606 368 Schiedam 4 4 299 198 Rotterdam 11 7 1226 761 Dordrecht 5 2 487 290 Utrecht 22 24 1756 1156 Den 12 dezer zijn bij den burgerlijken stand te Haarlem aan gegeven 5 personen als overleden aan cholera; totaal, sedert het begin der epidemie, 120 personen. Ds. Bervoets te Zwolle, die voor 't beroep naar Groningen heeft bedankt, is nu te Leeuwarden beroepen. Het nut der bliksem-alleiders is dezer dagen te Hoorn ten duidelijkste gebleken. Bij dc veelvuldige onweders, die men sedert ccnigen tijd aldaar heeft, trof een bliksemschicht de Groote Kerk, die gelukkig aan twee zijden van zoodanigen afleider voorzien is, met dit gevolg, dat dc leider getroffen en de punt er afgeslagen is, terwijl de kerk cu nabij staande gebouwen zijn verschoond gebleven. De landlieden, sedert eenige jaren het nut dier uitvinding bevroedende, hebben reeds in menigte daarvan gebruik gemaakt en maken daar van nog steeds meer gebruik, zoodat in den laatstcu tijd wel vijftig boerenwoningen in den omtrek van die toestellen ziju voorzien geworden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft met algemeenc stemmen besloten tot ophelling der geneeskundige school aldaar. Om een denkbeeld te geven van dc verwoesting, die de geduchte ziekte nu reeds te Utrecht heeft aangerïgt, deelt het Utr. Dll. mede, dat in één der twintig kwartieren, waarin de armen verdeeld zijn, tengevolge van het heerschcn der cholera, ruim dertig weduwen zijn gekomen. Hoe groot zal het getal weduwen niet zijn in al de kwartieren. Bij den kerkeraad der ITerv. gemeente te Harlingen is inge komen een adres, geteekend door circa 160 vrouwen, waarin verzocht wordt, bij de aanstaande verkiezing van een predikant, vooral iemand te beroepen, die niet in modernen geest predikt. Daarop heeft de kerkeraad besloten, te antwoorden met verwijzing naar 1 Cor. XIV 34 cn 35„Dat uwe vrouwen in dc gemeente zwij-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1