HELOERSCHE NIEUWEDIEPEB COURANT. DONDERDAG 19 JULIJ. 1960. EN VIER-EN-TWINTIGSTE BEKENDMAKING. GEMEENTERAAD. BINNENLAND. AA -Mi. ^\j,\4'l0£lt ht) Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post1.50. Enkele noraraers«0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. d JAARGANG. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denlle/i/er,totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Yoor iederen regel meer/0.15. Zegclregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Rekening der Inkomsten en Uitgaven van de gemeente over het dienstjaar 1865, gisteren aan den Raad aangeboden, van heden af voor een ieder op de Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Helderden 18 Julij 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Zitting van Dingsdag den 17den Julij 1866. Voorzitter de beer Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden; afwezig de heeren Ilaremaker, Slebe, Papineau en Zur Mühlen, de laatste met kennisgeving van verhindering. De notulcu der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat het nieuw benoemde raadslid, de heer L. Jel- gersma, zijn geloofsbrief beeft ingediend, en stelt voor ecue Commissie te be noemen tot onderzoek. Met goedvinden der vergadering geschiedt de keuze der Commissie door den Voorzitter, die daartoe uitnoodigt de heeren Graat, Braaksma en de Lange. De vergadering wordt, terwijl de Commissie zich ter volbrenging harer taak verwijdert, gedurende eenige oogenblikkeu geschorst. Bij de heropening der zitting wordt, namens de Commissie, door den heer de Lange gerapporteerd, dat de stukken in orde bevontleu zijn en dat de Com missie mitsdien tot toelating adviseert. Overeenkomstig dit advies wordt besloten. Overeenkomstig de bepalingen der gemeentewet, wordt door B. en W. den Raad aangeboden de rekening en verantwoording der gemeente over het jaar 1865, benevens die vau het Burgerlijk Armbestuur en vun het Algemeen Wees huis. Opgeraclde rekeningen zijn daarbij afgesloten als volgt: Gemeente-rekening: Ontvangst f 135,830.925 Uitgaaf - 131,240.565 Rekening van het Burgerlijk Armbestuur Rekening van het Algemeen Weeshuis: Saldo f 4,590.30 Ontvangst f 10,4S2.145 Uitgaaf - 8,992.10 Saldo f 1,489.985 Ontvangst f 10,700.195 Uitgaaf f 9,371.735 Saldo f 1,394.40 Tot liet onderzoek dezer stukken met de daartoe behoorende bescheiden, splitst zich de Raad in drie afdcelingen, volgenderwijze lste afdeeling: de heeren de Lange, Strootmnn, Graat, Janzcn en Slebe. 2de n n Braaksma, van Strijcn, Maalsteed, Zur Mühlen en Haremaker. 3de ii Boomsma, de Breuk, van Kelckhoven en Papineau. Omtrent het nieuwbenoemde lid, de heer Jelgersma, wordt, nadat de heeren Braaksma en Strootnian de vraag hadden besproken of die heer ook reeds in eene der afdeelingen zou zitting nemen, besloten, dat dit geen plaats zal heb ben, omdat genoemd rnadslid nog niet als zoodanig beccdigd is. Er wordt ter tafel gebragt het door B. en W. opgemaakt lste suppletoir kohier voor den hoofdelijke» omslag, nadat dit stuk den vereischten tijd bij gedane aankondigiug ter inzage voor ieder op de Secretarie ter visie heeft gelegen, zonder dat daartegen bezwaarschriften zijn ingediend. De heer Graat verklaart zich tegen dit kohier, om redenen, die hij reeds vroeger heeft ontwikkeld tegen het belasten der zee-ofliciercn, die uitsluitend hun verblijf aan boord hebben. Hij vindt die maatregel af keuringswaard: l. omdat alzoo niet wordt gehandeld bij de Rijks-belastingen, 2. omdat de maat regel niet toegepast wordt op de minder geëxploijeerdcn, eu 3. omdat het ge beuren kan dat gehuwde zee-officieren, die hun ne geziuncn elders hebben wouen, op die wijze dubbel zouden moeten betalen. De heer Bakker vercenigt zich geheel met het aangevoerde door den heer Graat en voegt daar nog hij, dat het toch een gering cijfer is, waarmede de bedoelde belasting zou worden verhoogd en de moeite om deze kleine posten te ontvangen zeer groot zoude zijn, daar de meeste dezer hoeren, die aangeslagen zijn, reeds her- en derwaarts zijn verplaatst. De Voorzitter stelt voor, met het oog op de door heide sprekers geopperde bezwaren, de beslissing dezer zaak aan te houden tot de volgende vergadering. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Voorzitter deelt mede, dat tengevolge van het overlijden van den hooi- Bleker C. S. Krul, in do daardoor ontstane vacature moet worden voorzien en dat hij, lettende op do behoefte in dezen tijd, reeds tot eene tijdelijke benoe ming is overgegaan, daar hij de waarneming dier betrekking voorloopig aan P. de Bruin heeft opgedragen. Op de voordragt zijn geplaatst: P. de Bruin (waarn. hooisteker) W. Overtoom en A. Bruin. Eerstgenoemde wordt met al- gemeenc stemmen gekozen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat door de Schoolcommissie reeds meermalen en nu ook door den Provincialen Inspecteur van het Lager Onder wijs op de noodzakelijkheid is gewezen om in de sterkbcvolkte gemeenteschool No. 6 nog een hulponderwijzer aan te stellen. Hiertoe wordt besloten. De Voorzitter brengt ter kenriissc der leden dat omtrent de aangelegenheid van de verplaatsing der mestbelt, bij hem eeu brief is ingekomen van den beer luitenant-kolonel eerstaanwezend Ingenieur alhier, in wiens handen zijn gesteld de stukken betrekkelijk deze zaak bij het Dppartement van Oorlog ingezonden. De Voorzitter verzekert dat aan het in dicu brief uitgedrukt verlangen om kennisneming aangaande de op of nabij aan te leggen gebouwen, eeu woning, een stal en een bergplaats voor de meststoffen, zal worden voldaan. Er wordt gelezen eene missive van dc Commissie voor de Zickcninrigtiug, houdende aaudrang om nan den bewaarder in het Ziekenhuis A. van Geem eene gratificatie toe te staan ter tegemoetkoming der kosten voor het houden eener dienstmaagd, die hij ten behoeve van die inrigting wel uoodig heeft. Op voor stel des V oorzitters wordt eene gratificatie, groot f 25, toegestaan. Er wovdt medegedeeld, dat door Gedep. Statcu de aanslag in den hoofdclijken omslag dezer gemeente van S. Dogger, wonende alhier, met f3,50 is verlaagd en gebragt op I' 10,50. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter deelt mede, dat bij de jongstgebouden verificatie van de kas en de boekeu van den Gemeente-Ontvanger een en ander is in orde bevonden, terwijl zich in kas bevond dc som van f30377,295. De Voorzitter deelt een en ander mede betreffende de bcmoeijingen der cholera-commissie. (Wegens geraas op de straat nabij de vergaderzaal is dio mededceling voor ons onverstaanbaar geweest). Aan het einde vraagt de Voor zitter voor genoemde Commissie een crediet aan van f 500. Dit wordt een parig goedgekeurd. De Voorzitter deelt inede dat ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. G. Weber, door B. en W. tot 4dcn ambtenaar ter Secretarie is aangesteld de heer A. J. de Jong. Vóór het sluiten der Vergadering wordt door Je heeren Strootman en dc Breuk het woord gevraagd. Eerstgenoemde spreekt over het wensehelijke dat bij het ontruimen van privaten maatregelen worden genomen tot bevordering der gezondheid. De hier dc Breuk wijst met aanvoering van eeu voorbeeld er op, dat het wenschclijk zoude ziju om bij verordening liet houden van varkens binnen de besloten kom der gemreute te verbieden. Hij stelt zich voor in dc volcendc vergadering een voorstel daartoe ter tafel te brengen. Vervolgens maakt hij den Voorzitter opmerkzaam, dat er vaak wagens door dc gemeente rijden, die veel zwaarder beladen ziju, dan zulks bij de bestaande bepalingen wordt toege staan. De Voorzitter verzekert, dut hierop streng zal worden toegezien. Niemand der leden vraagt racer het woord; de Voorzitter sluit dc zitting. HELDER en N1EUWEDIEP, 18 Julij. De off. vau gez. 3de kl. Luyt is geplaatst bij het garnizoen alhier. Z. M. heeft bevorderd met 1 Aug. a. s. tot vice-admiraal den schout-bij-nacht A. A. de Vries; tot kapt. ter zee den kapt.-luit. ter zee F. L. Geerling; tot kapt.-luit. ter zee de luit. ter zee lste kl. P. Koniug; tot luit. ter zee lste kl. den luit. ter zee 2de kl. K. O. van der Veen; en tot off. van adm. lste kl. den off. van adm. 2de kl. B. A. StieleF; benoemd met 1 Aug. a. s. tot directeur en commandant der Marine alhier, den schout-bij-nacht O. A. Uhlenbeck. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Roermond, ter standplaats de gemeente Nederweert, J. T. H. leBrun, cand.-notaris. De ansjovisvangst op de Zuiderzee is afgeloopen. Dc uitsla» was allergunstigst, zóó zelfs, dat de ordinaire prijzen minstens tot op de helft zijn verminderd. De verzending naar Holland en he Buitenland is groot, en geschiedt gewoonlijk in vaten van 141 duizend stuks. Bij duizenden guldens wordt in dit artikel omgeze terwijl vele honderden handen hierdoor werk en brood ontvangen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1