KENNISGEVING. 151JBLAD, behoorende tot de Heldersche en Nieuwedieper Courant van Donderdag 5 Julij 1866, N°. 54. Het GEMEENTEBESTUUR van DEN HELDER, In aanmerking nemende, dat in deze gemeente twee gevallen van cholera, waarvan één met doodelijken afloop, zijn voorgekomen, acht het nuttig de ingezetenen opmerkzaam te maken op hetgeen door hen kan worden gedaan of nagelaten, ten einde zich zooveel mogelijk teg-en die ziekte te beveilig-en: De cholera verbreidt zich, zoo niet alleen, dan toch zonder twijfel ook door eene eigenaardige smetstof, die zich ontwikkelt in de uitwerpselen der lijders. Men kan veel doen om zich tegen den nadeeligen invloed daarvan te beveiligen. Vooral lette men op de drie volgende punten I. liet onschadelijk maken van de stoffen, die door choleralijders of door hen die aan buikloop (diarrhée) lijden, waarmede do cholera meestal begint, worden ontlast. II. Het volgen van een goeden leefregel. III. Het spoedig inroepen van geneeskundige hulp bij het ontstaan van buikloop. I. Door de uitwerpselen van de lijders, vooral wanneer zij een korten tijd gestaan hebben, moet men aannemen, dat de kiemen der ziekte zich verspreiden. Men moet dus geene moeite ontzien, om die uitwerpselen zoodra mogelijk onschadelijk te maken en te verwijderen. Zij mogen dus volstrekt niet in ziekenkamers blijven staan, maar moeten onschadelijk worden gemaakt door bijvoeging van middelen, waarvan men mag aannemen, dat zij de smetstof vernietigen of de ontwikkeling daarvan tegengaan. Eene oplossing van ijzervitriool in heet water (1 Ned. pond op 4 kannen water) of anders van chloorkalk, kan daartoe het best en gemakkelijkst worden gebezigd. Nachtpotten, secreten enz., in elke woning, waar een geval van cholera of diarrhée voorkomt, moeten door die stoffen gezuiverd worden. Het uitwerpen van die ontlastingen op mestvaalten of in gooten in de nabijheid van woningen moet worden nagelaten. De grond wordt er spoedig mede doortrokken en het water uit bronnen, wellen of putten wordt er door bedorven, soms tot op een grooten afstand. Het drinken van zulk water is zeer gevaarlijk. Men drinke geen welwater en evenmin vloedwater, van welks zuiverheid men niet overtuigd is. In geval van twijfel, filterere met dit door houtskool; misschien is het nog veiliger het eerst te kooken en dan in den vorm van koflij of thee te gebruiken. Waar secreten in gemeenschappelijk gebruik zijn, zooals in herbergen, logementen, scholen, hofjes, armhuizen enz., behoort de zuivering door de genoemde middelen, die zeer goedkoop zijn, onverschillig of er zieken zijn of niet, meermalen daags te geschieden. De door den ziekte bezoedelde stoffen, als: klceding- stukken, linnen en beddengoed, moeten spoedig worden verwijderd, en of verbrand of in een emmer met water, waarin 2| oneen chloorkalk zijn opgelost, geplaatst worden om spoedig daarna te worden gewasschen. Helder, den 4 Julij 1866. Den door uitwerpselen bevuilden vloer reinige men met chloorkalk. Waar zieken in een gezin zijn, is het zoowel in hun belang alsom verdere verspreiding to voorkomen noodig, dat geene andere personen dan die voor de verpleging vereischt worden, in de ziekenkamer verkeeren, en zeker is in zeer vele gevallen wel het meest aan te bevelen, dat de zieke naar een daartoe bestemd lokaal ter verpleging worde gebragt. Reinheid in de ziekenkamer en gestadige luchtverversching moeten zeer worden aanbevolen. Reinheid in en om de woningen is niet minder een voornaam beveiligingsmiddel voor de gezonden. Verwijdering van al wat stank veroor zaakt in en om de huizen, goede luchtverversching, het vermijden van opeenhoopihg van personen, vooral in slaap kamers, moet door ieder worden betracht. II. De beste leefregel is geene verandering in den leef regel te maken, waaraan men gewoon is en waarbij men zich wel bevindt. Alleen dat vermijde men, wat bij onder vinding schadelijk gebleken is: zooals alle buitensporigheid in eten en drinken, nachtbraken en overmatige vermoeijenis, het dragen van doornatte kleederen, het gebruik van spijzen of dranken, die men in gewone tijden niet of slecht verdraagt. Wat in gewone tijden de gezondheid in gevaar brengt, vermeerdert de kansen om ook door cholera aangetast te worden. III. Zij die aan buikloop (diarrhée) lijden gedurende het lieerschen der cholera, moeten vooral niet verzuimen spoedig daartegen de noodige middelen aan te wenden. Meestal wordt een aanval van cholera door een soms onbeduidenden buikloop voorafgegaan. Van een onverwijlde behandeling van dezen heeft men altijd de gunstigste gevolgen gezien. Geneeskundige hulp daartegen in te roepen, moet ten sterkste worden aanbevolen. Men zal tevens verstandig handelen, wanneer men zich bij voorbaat van zijn geneesheer laat aanwijzen, hoe te handelen, indien zich verschijnselen van buikloop of cholera, al is het in ligten graad vertoonen. Wie niet hiertoe in de gelegenheid is of, bij het voor komen van dergelijke verschijnselen niet onmiddellijk genees kundige hulp kan verkrijgen, neme al vast rust in bed, zorge voor matige verwarming van het geheelc ligchaam en neme eene verwarmende drank. Kamillen, thee of pepermuntwater en dergelijke middelen kunnen daartoe veilig worden gebruikt. Andere geneesmiddelen kunnen bezwaarlijk in het. algemeen worden aanbevolen, men zoeke daarvoor liefst vooraf den raad van een geneesheer. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAK MAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1