HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 89. ZONDAG 22 JULIJ. EN fot VIER-EN-TWINTIGSTE KENNISGEVING. BINNENLAND. 1800. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post„1.50. Enkele nommcrs«0.10. Men abonneert zich bij allo Boekhandelaars cn Post directeuren. JAARGANG. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422, aan den Helder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grooto letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 33 dezer vertrekt de O. I. Landmail via MAltSEDliLE. De ondergeteekeude, daartoe uitgenoodigd, verklaart zich volgaarne bereid tot het ontvangen en overmaken van giften, welke de inge zetenen mogten willen afzonderen tot leniging van de droevige ramp welke de gemeente Haaften in Gelderland heeft getroffen, alwaar op den 9dcn der vorige maand niet minder dan 65 huizen zijn verbrand en daardoor 70 huisgezinnen van have en goed werden beroofd. Helderden 21 Julij 1866. De Burgemeester STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 Julij. Sedert onze vermelding van de eerste slagtoffers der heerschende ziekte in deze gemeente, is daaromtrent het volgende te berigten: In den loop dezer week zijn alhier aangetast 7, overleden 4 personen. Heden kwam uit Harlingen alhier in de haven de stoomboot Burgemeester Zijlstra", met passagiers uit Eriesland, die een bezoek aan deze gemeente komen brengen. Heden avond vertrekt de boot weder naar Harlingen terug. Het programma van het Concertgezelschap Apollo, uittevoeren Zondag a. s. des avonds ten 7 ure, in het lokaal Tivoli, luidt als volgt: Eerste gedeelte 1. Marche sur l'opéra Le Prophéte van Dunkier: 2. Ouverture de Popéra La part du diable van Auber; 3. Brabant polka-mazurka van Sacré4. Scène, miserere et fiual (4me acte) de ï'opéra Le Trouvérede G. Verdi, transcr. par Weckesser. Tweede gedeelte5. Hochzeitmarsch zu Shakespcare's Sommernachts- traum van Mendelssohn Bartholdy; 6. Mdrchen aus Schoner zeit walzer van C. Faust7. Ire grande fantaisie sur Popéra La Juive, de Halevy. van Dunk IerS. Ouverture Oberon van C. M. von Weber. De Staatscourant meldt betreffende de cholera het volgende Sedert het begin der Den 18 Julij zijn: aangetast 8 overleden aangetast overleden Haarlem 2 onbekend. 146 Kampen 17 10 228 123 Meppcl 9 10 285 169 Groningen 54 27 1259 686 Den 19 Julij Amsterdam i onbekend. 11 onbekend. 316 Leiden 7 5 1283 851 's Gravenhage 43 25 1019 575 Delft 2 0 621 379 Schiedam 1 1 323 212 Rotterdam 25 20 1397 869 Dordrecht 10 6 545 321 Gouda 3 1 222 121 Utrecht 29 15 1920 1263 Door den minister van Binncnl. Zaken is in de Staatscourant het volgende ter openbare kennis gebragt: „Blijkens mededeeling van de Franscbe regering worden, ondanks de gebeurtenissen in Europa, de toebereidselen voor de in 1867 te Parijs te houden algcmcene tentoonstelling onafgebroken voortgezet, en doet alles voorzien, dat die tentoonstelling met 1 April van dat jaar volkomen in gereedheid zal zijn. Het tijdstip harer opening blijft onveranderd op dien dag bepaald. Beroepen bij de Evang. Luth. Gemeente te Haarlem, ds. W. R. Poolman, pred. te Leeuwardenbij de Herv. Gemeente te Sneek, ds. G. A. lladenmaker, pred. te Hervelt; te Kampen dr. C. P. Hofstede de Groot, pred. te Purmcrend. Door de Nederlandsche Handel-Maatschappij zijn voor Am sterdam bevracht de schepen: Catharina, Astre, Vicc-Admiraal May, Maeassar, Sirius, Nederland en Oranje en Baron van Pallandt van Roosendaal. Te Amsterdam is jl. Maandag de jaarlijksche vergadering van het genootschap Natura Artis Magistra gehouden. Uit het verslag bleek, dat het aantal leden thans 4325 bedraagt. De staat van ontvangst en uitgaaf sluit met een voordeelig saldo van 22,852; de staat der bezittingen biedteen voordeelig saldo aan van/219,629. "Voor uitgebreide nieuwe bouwplannen zal, als de tijdsomstandigheden beter zijn, eene leening worden gesloteu. Een onzer voornaamste kunstschilders, de heer J. F. Hoppen brouwers, is jl. Woensdag na een langdurig lijden op 47jarigen leeftijd te 's Gravenhage overleden. Naar men meldt heeft de heer Elout van Soeterwoude, namens het comité te 's Hage, aan de legaticn van Oostenrijk, Pruissen en Hannover doen toekomen de eerste bezending van geld, pluksel en zwachtels. Dagblad van 's Gravenhage.) De- vijfde of laatste haringjager kwam jl. Vrijdag te Vlaar- dingen binnen met 3L ton vollen en 11 ton maatjes haring. De gezamenlijke aanbrengst is 307 ton volle en 258 ton maatjes haring, terwijl die van het vorige jaar bestond met 7 jagers uit 301 ton vollen en 165 ton maatjes haring. Als een treffend bewijs van gebrek aan belangstelling in het kics- regt kan dienen, dat jl. Woensdag te Rotterdam voor de verkiezing van een gemeenteraadslid van de 3274 kiezers 635 zijn opgekomen, alzoo iets meer dan een vijfde gedeelte. In 's Rijks geweerwinkel te Delft wordt met den meesten spoed gewerkt aan het vervaardigen van achterlaad-geweren, die bij de infanterie en bij de normaal-schietschool zullen worden beproefd. Z. M. de koning houdt zich sedert jl. Maandag te Apeldoorn met eenige officieren uit Zutphen bezig, om schietoefeningen te hou den met het naaldgeweer (Ziinduadelgeweer). Dc Runderpest, bijlage tot de Landbouw Courant, laat op de mededeeling van de opgaven betreffende de veeziekte, deze aanmer kingen volgen: „Uit deze officiëcle cijfers blijkt, dat de ziekte in Zuidholland, aanmerkelijk is toegenomen, alsook in Utrecht. In Noordholland was het aantal gevallen aanmerkelijk lager, en tot op ongeveer de helft der voorafgaande week gedaald. Op 7 Julij bleef daar en wij constateren dat met. het grootste genoegen geen enkel ziek dier meer in leven, terwijl men in Zuidholland er niet minder dan 554 en in Utrecht 98 in het leven liet. Wraarom zoo vragen wij andermaal die 652 infecterende wezens in het leven gelaten „597 nieuwe (officiëele) gevallen in ééne week kwamen sedert 19 Mei niet voor, en de ziekte is dus (in Zuidholland en Utrecht) veel heviger dan zij in de week van 2026 Mei was. Wij raden belanghebbenden hiervan nota te nemen, dat de runderpest, wel verre van te verminderen, op onrustbarende wijze toeneemt. „Bovendien is het aantal gevallen der laatste weken in Nederland nu veel aanzienlijker dan in Engeland en Schotland, waar men sedert eenige maanden afmaakt alle ziek en verdacht vee; terwijl Belgie, waar men datzelfde van den beginne gedaan heeft, sints eene maand van de runderpest geheel vrij is." Welriekende oliën en andere reukwerken worden soms vaa* zonderlinge ingrediënten bereid. Zoo wordt de door kunst bercidj bittere amandel-olie der banketbakkers van salpeterzuur cn tcerolfr der gasfabrieken gemaakt. De voornaamste bestanddeelen van 1

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1