BUITENLAND. parfum: „Eau de mille llcurs", komen uit de gierput van den kocijenstal! en de sparappel-olie is een produkt van de werking van verrotte kaas op ruwe suiker Over liet algemeen wordt er geloof geslagen aan de beteckenis van hel woord meerschuim, ten opzigtc van de zoogenaamde „meerschuimen pijpjes", alsof de zee werkelijk die voorwerpen bevat. l)e bestanddeelcu echter, waarvan die pijpjes worden vervaardigd, komen uit den grond voort; men noemt het magnesie en het bestaat uil 52 deelcn zuiver keizand, 23 deelcn magnesie cn 25 doelen water. Men vindt het voornamelijk in de omstreken van Parijs, in Picmont, in Midden-Azië cn in Griekenland. Dezer dagen kregen wij in banden eene oproeping in Duitsch- land verspreid tot oprigtiug eeucr Duitscbc Nationale Kweekschool voor onderwijzers. Dr. Wittstock, die deze oproeping ouderteekent en te kennen geeft dat alleen de tegenwoordige oorlog de verdere nitvoering van het plan tegenhoudt, besluit dit stuk volgciulerwijzc: „Het tegenwoordige treurige tijdpunt toont het weder ten duide lijkste, hoe reeds van de school af in de Duitsche jeugd van alle standen, van alle stammen de geest der eensgezindheid cn nationale zelfstandigheid onoplosbaar wordt zamengevoegd, opdat niet Duitsch- land door Duitschers verzwakt en vernietigd worde, tot voordeel van een ophitsenden intrigant. Reeds de jeugd leere het voor onmogelijk houden en verafschuwen, dat in een tijd, waarin de laatste Heidefische overblijfselen van het tweegevecht verdwijnen, meusehen elkander als wilde dieren kunnen verscheuren, cn dan nog wel eene natie, die het volk der humaniteit heet. Neen Duitschland's eenheid moet op eene auderc wijze verkregen worden. De Duitsche school is de Duitsche toekomst!" Raadselachtig is de toestand van het oogenblik en moeijelijk is liet in de stikdonkere toekomst een lichtstraal te ontdekken. Zooveel is in dit oogenblik zeker, dat Pruissen zegeviert in Duitschland en dat Oostenrijk in eene netelige positie zich ziet geplaatst. Terwijl wij dit schrijven zijn de Pruissen, uithoofde der weigering van het Oostenrijksche gouvernement, om in de voorwaarden van het kabinet van Berlijn te tredeD, naar Weeuen op marsch. De Oostenrijkers hebben reeds maatregelen genomen om den zetel des bestuurs naar Pesth, de hoofdstad van Hongarije, te verplaatsen en wenden alle middelen aan om de Hongaren op hunne hand tc krijgen. Wccnen zal niet worden verdedigd, de regering beschouwt die stad als eene opene plaats en voldoet daarin aan den wensch der ingezetenen, die zeer bevreesd waren voor de ellende van ccne belegering. Men koes tert echter alsnog de hoop, dat, voor liet zóóver komt dat de Pruissen de keizerlijke hoofdstad aanvallen en in bezit nemeu, er eerst eene zamenkomst der beide Duitsche monarchen zal plaats hebben, ten einde tot eene verzoening te geraken. Wij houden het er echter voor dat Oostenrijk wel diep vernederd en zich zeiven zeer onmagtig moet gevoelen, eer het cr toe kan besluiten om voor Pruissen het hoofd in den schoot te leggen. Zoolang er hulp is te voorzien van Frankrijk en de regering rekenen durft op ccne algemeene wapening der Hongaren, zal de keizer zeker niet daartoe besluiten. Omtrent Ruslands gezindheid tot inmenging met de bestaande verwikkelingen verneemt men uit St. Petersburg, dat de regering alleen dan geneigd zou zijn om hare onzijdige houding af te leggen, bijaldien eene andere mogendheid zich in den Duitsehcn oorlog zoude mengen. De mogendheid hier bedoeld kan geen andere zijn dan Frankrijk. Bovendien wordt opgemerkt, dat bij de oude Russische partij eene voorliefde voor een „volledig Italië" bestaat. Na het besluit van Oostenrijk den oorlog tot het uiterste voort te zetten, is nu een veldslag in de nabijheid van Weencn te ver wachten. Tot dezen bcslissenden slag wordt naar het schijnt reeds alles voorbereideen dagorder door aartshertog Albrceht, thans ge neralissimus van alle keizerlijke troepen, tot liet zuiderleger gerigt, roept deze overwinnaars bij Custozza tot een nieuwen strijd op. Aan de twee Pruissiscbe legers, van den kroonprius en van prins Frederik Karei, kan Oostenrijk tegenoverstellen: I. de niet allen even goed georganiseerde corpsen van zijn Donauleger2. liet grootste gedeelte van liet zuidrrleger, uit den vestingvierhoek teruggeroepen, en over den spoorweg naar Weenen gebragt; 3. de uit Dalmatië getrokken corpsen4. de reserves, gehaald uit het centrum des rijks en die, ofschoon uit jeugdige soldaten zamcngesteld, nuttig kunnen zijn in een zoo goede verdedigende stelling als het verschanste kamp bij Florisdorf is. De Pruissen zullen nu vermoedelijk, - cn lettende op hunne laatste opcraticn, is dit zelfs zeer waarschijnlijk, - trach ten tusschen Linz en Wccnen den Donau over te trekken, om laatst genoemde stad zuidwaarts aau tc vallen, cn zoodoende het kamp bij Florisdorf tc ontwijken; of zij verschijnen misschien voor dit kamp, gelijk zij deden voor de Düppelersclians in den Deenschen oorlog. In het eerste der twee onderstelde gevallen hebben zij al dadelijk vooraf een groot voordeel verkregen door den wederstand des Oos- tenrijkschen legers te verplaatsen; maar men vergete niet, dat liet overtrekken van den Donau een der moeijelijkste krijgsopcratiën is; in het tweede geval kunnen de Pruissen zich voorbereid houden op een feilen tegenstand uit liet kamp bij Florisdorf, dat ruim genoeg is om geheel het Oostenrijksche leger te kunnen opnemen, en voorts voorzien is van geduchte verdedigingswerken, tot wier aanval bele geringsgeschut noodig zal zijn. liet volgende particuliere schrijven uit het hoofdkwartier te Brünn schijnt een juist denkbeeld te geven van de stemming, welke thans in liet Pruissischc leger heersclit: „Den 14 Junij besloot de voor malige Duitsche Bonds-vergadering, op voorstel van Oostenrijk, tot het aanzeggen der Bonds-executic aan Pruissen, en lieden, den 14 Julij, slechts vier weken later, waait reeds de wit-cn-zwart Pruissiscbe vlag van de vorstelijke paleizen te Hannover, te Kassei, tc Dresden, te Praag en te Brünnvan het Hannoversche leger is niets meer te vinden; de arme Keur-Hessische troepen hebben zich alleen kunnen redden door al hun materieel in den steek te laten de keurvorst van Hessen zit (het is zijn verdiende loon) te Stettin gevang""; het Saksische leger is minstens voor dc helft buiten ge vecht gesteld; liet Bcijersehc leger lieeft een gevocligen stoot ont vangen; liet Oostenrijksche leger is in drie achtereenvolgende gevechten bij Gitschin, bij Skalitz en bij Nacliod en daarna nog eenmaal in den ontzettendon en Moedigen strijd bij ICöniggratz totaal ge slagen bijna 30,000 Oostenrijkers en 200 veroverde kanonnen vullen reeds de verschillende Pruissiscbe vestingen, terwijl 's vijands troepen dermate ontmoedigd zijn, dat zij in het open veld nergens meer stand durven houden en onze leger-corpsen, geheel Bohcme en geheel Moravië door, ongehinderd kunnen doortrekken tot onder de muren van Weencn. Dit aan liet fabelachtige grenzende resultaat in een zoo ongemeen korten tijd verkregen, heeft Pruissen alleen te danken aan zijne eigene kracht. Deze uitkomsten, welke zelfs de stoutste verwachtingen ver overtreffen, hebben ons leger alhier met ccne ware geestdrift bezield. De goddelijke Voorzienigheid is het, welke aldus onze wapenen met de zegepraal kroont, opdat Pruissen in staat worde gesteld, eerlang te beantwoorden aau zijne wereld historische roeping: dc magtige, geheel Noord-Duitschland omvat tende staat, dc beschermer cn de toeverlaat van alle Duitschers te zijn." Omtrent den intogt der Pruissen te Frankfort zij.ii nog geene audere bijzonderheden bekend, dan die, welke dienaangaande door middel van den telegraaf medegedeeld zijn aan de Kölniscïie Zeiiung. De intogt heeft geduurd van des avonds lialf negen tot half tien ure. Dc troepen, ten getale van 6000 man, uitmakende de divisie Göben, zijn met slaande trom en onder begeleiding van krijgs muziek de stad binnengerukt. De straten waren opgevuld met nieuwsgierigen. Twee bekende anti-Pruissischgezindc senaatsleden zijn op bevel van generaal Falkenstein in hechtenis genomen, terwijl het uitgeven van twee of drie niet minder anti-Pruissischgezinde dagbladen onmiddelijk verboden is. Wanordelijkheden zijn noch van de eene, noch van dc andere zijde gepleegdde bevolking is rustig gebleven, en zelfs beweert de correspondent van de Kölnteche Zeiltuigdat zij, op het zien van de wakkere Pruissiscbe troepen, herhaaldelijk onder het voorbijtrekken een luid hoezee heeft doen hooren. „Waarlijk (zegt hij) ik geloof dat de Frankforters goed Pruissisch gezind zouden zijn, indien zij minder metalliekgezind waren." Het naaldgeweer heeft zijn meester gevonden! De Fransche Comiitutiomiel deelt in een hoofdartikel mede, dat een electriscli geweer is uitgevonden, waarmede men zonder oponthoud kan schieten. De liec-r Dutröne, cere-raadshcer van het Fransch keizerlijk hof, bekend door zijne proefnemingen met vreemde rassen, en die bij herhaling belangrijke prijzen uitloofde, o. a. ter bevordering van het ongehoorndc vee, is te Ncuillv overleden. Jl. Maandag was te Parijs van 1 ure des namiddags de lucht zóó bewolkt, dat cr eene Egyptische duisternis heerschte en men er op dat uur de lichten moest ontsteken. Tusschen H en 3 ure ontlastte zich een ware zondvloed, vergezeld van geweldige donder slagen maar ten 4 ure kon men nog- niet zonder kunstlicht lezen of schrijven, terwijl men op de straat iemand op 10 passen afstands niet kon herkennen. Het onwedcr was een der verschrikkelijkste die zich ooit boven de stad Parijs hebben ontlast. Yan buiten gewone ongevallen heeft men niets vernomen, maar de bliksem moet op verschillende plaatsen zijn ingeslagen. Dc straten der stad waren letterlijk in groote heeken herschapen. Uit Parijs wordt gemeld dd. 20 dezer, dat eene wapenschorsing van vijf dagen is toegestaan. Zij worden gerekend, een aanvang te hebben in den ochtend van dien dag. Te Nantes loopt reeds cenigen tijd een stoom-omnibus langs den straatweg naar eene naburige stad, en zoo men verzekert met goed succes. „Stoom-omnibus" is evenwel voor de vervoermiddelen, waarvan hier sprake is, de regte naam niet, want overal waar proeven ge nomen zijn, waren dc machines en de rijtuigen gescheiden. Zij bestonden uit eene locomotief, met 2 drijfwiclen onder de machine, cn 2 loopwielen vooropboven dc laatsten is de plaa ts voor den machinist, en achter de machine is de omnibus, zeer veel gelijkende op ecu tramwav-rijtuig; te zamen gesteld uit drie coupé's en voor zien van twaalf zitplaatsen op de impériale. De wielen van den omnibus zijn evenwel niet onder liet rijtuig, maar voor cn achter geplaatstde achtersten hebben esn zeer prooien diameter en zijn aan het rijtuig verbonden door zeer sterke dubbele vecren, evenwijdig liggende met de as; zeer krachtige rcra- tocstellen werken op het bovenste gedeelte dezer wielen. De voor wielen hebben slechts weinig doorsnede, en liet scliaraelwerk, dat ze doet dragen, is door zeer sterko ijzeren staven aan bet rijtuig verbonden. Zulk een trein loopt thans o. a. op den straatweg tusschen Bergerac en Mussidon, alleen voor goederen. Yolgens het Conti Journal zijn uit den tegenwoordigen oorlog voor de koninklijke familie in Engeland de volgende verwikkelingen ontstaanDc prins van Wallis is gehuwd met eene dochter van den koning van Deneraarken, die van een groot gedeelte van zijn grondgebied beroofd werd door den koning van Pruissen, schoon vader der oudste dochter van de koningin, en deze verminking van Dcuemarken geschiedde, zoo het heette, in belang van den hertog van Augustenburg, wiens jongere broeder, prins Christiaan, thans gehuwd is met de derde dochter der koningin, prinses Hclcna. De volle neef der koningin, de koning van Hannover is uit zijue. Staten gejaagd door dcnzelfdcn koning van Pruissen, in wiens leger de schoonzoon van Victoria generaal is. Prins Alexander van Hessen die bevel voert over liet bondsleger dat den koning van Pruissen moet bekampen, is de broeder van prins Bodewijk, echtgenoot van prinses Alice, tweede dochter der koningin. De hertog van Sakscn- Ivoburg, broeder van prins Albert cn schoonbroeder der koningin, voert bevel in bet Pruissiscbe leger dat Hannover bezet heeft, welke Staat tot dc troonsbestijging van Victoria een gedeelte van het grondgebied der koningen van Engeland is geweest. Eindelijk heeft prins Teek, die onlangs met prinses Mary van Cambridge gehuwd is, een rang in het leger van den keizer van Oostenrijk, en kan geroepen worden om zich tegenover den schoonzoon en schoonbroeder der koningin in slagorde te scharen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2