HELDERSCNE NIEDWËDIEPEB COURANT. M «i. ZOXDAG 29 JULIJ. 1800. EN VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. ^UiS£n h/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKElt Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. u franco per post. n 1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag Jen Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422, aan denKelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedcren regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimto die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 83 ileKCr vertrekt de O. I. Landmail via. SOUTHAIIPTOIV. Den 89 dezer vertrekt de WEST-INDISCHE mail. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 31 dezer, des avonds ten zeven ure. Helderden 27 July 1866. De Voorzitter voornoemd STAKMAN BOSSE. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Beëediging van het jongst gekozen Lid. 2. Benoeming van een Wethouder. 3. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 Julij. Zr. Ms. instructie-vaartuig Uraniakomni. luit. ter zee 1ste kl. D. J. Brouwer, is heden alhier ter reede ten anker gekomen met de adelborsten van het oudste studiejaar, die een oefeningstogt in de Zuiderzee hebben gedaan. Achtereenvolgens vertrekken de adel borsten van het Koninklijk Instituut, na den afloop van het jaar- lijksch examen, met verlof huiswaarts. De stoomboot Burgemeester Zijlstra kwam heden weder alhier aan met passagiers uit Friesland, die na een kortstondig bezoek aan deze gemeente te hebben gebragt, heden namiddag weder zijn vertrokken. Het programma van het Concertgezelschap Apollo, uittevoeren Zondag a. s. des avonds ten 7 ure, iu het lokaal Tivoli, luidt I als volgt: Eerste gedeelte: 1. Marche militaire van van Buggenhout; 2. Ouverture de 1'opéra Le pré aux Clercx van Hcrold; 3. La corleille de Jleurs, mazurka van Denêfve; 4. Souvenir de 1'opéra II Giuramenio van Mcrcadante. Tweede gedeelte 5. Ouverture Oleron van C. M. von Weber 6. Stalat-Mater '(Inflamatus) vanRossini; 7. Introduction et scherzo (3me symphonie) van Mendelssohn Bartholdy; 8. Grande fantaisie sur 1'opéra Le Trouvère de G. Verdi, van Weckesser. De heer C. Berghuijs alhier is erkend en toegelaten als consul van Oldcnburg, op den voet van Nedcrlandsch onderdaan. De Noordhollandscbe Staatsspoorweg (HelderAlkmaar) heeft heeft in de maand Mei jl. 6723.78 en in Junij ƒ6881.20 opge- bragt, waaronder aan reizigers en bagage respectievelijk 6375.82 en 6531.66. Het aantal reizigers was in Mei 13,717 en in Junij 13,231. Met 1 Seps. a. s. is de schout-bij-nacht P. A. Matthijsen benoemd tot directeur en kommandant der Marine te Amsterdam. De adsp.-ing. A. E. H. Roëll wordt met 1 Aug. a. s. bevorderd tot ing. 2de kl. bij de Marine. Zooals men weet beeft de keizer van Mexico onlangs eene nieuwe dames-orde ingesteld. Men verneemt, dat gisteren een gezant van den keizer, de heer Corio, in de residentie is aangekomen die belast is met de overhandiging, aan II. M. de koningin, met de insignia dier orde. Dagblad De jaarlijksche algemeene vergadering der onderwijzers-gezel schappen in het 7de district van Noordholland, die dit jaar te Schagen zoude plaats hebben, is voorloopig verdaagd. Beroepen te Vlissingen, ds N. Osti pred. te Hattem; - ds. Bervoets te Zwolle heeft ook voor het beroep naar Leeuwarden bedankt; - de Evang. Luth. Gemeente te Leiden heeft, na het bedanken van ds. W. R. Poolman, pred. tc Leeuwarden, beroepen ds. A. M. L. Riimke, pred. te Monnikendam. Door den kerkeraad der Ned. Ilerv. Gemeemte te Groningen, is ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van dr. W. II. Krijt en voortdurende door het bedanken van ds. Bervoets uit een zestal liet volgende drietal gevormdCrcutzberg, te Vaassen de Geer, te Doesburg en Koningsberger te Hazerswoude. Bij de Ned. Plerv. Kerk telde men op 1 Julij jl, 76 candi- daten tot de H. dienst. De Staatscourant meldt betreffende de cholera het volgende Sedert het begin der Den 25 Julij zijn: epidemie zijn: aangetast overleden aangetast overleden Haarlem 7 4 onbekend. 163 Kampen 9 9 318 180 Meppel 3 2 311 189 Groningen 13 9 1429 801 Den 26 Julij Amsterdam 16 16 480 455 Leiden 2 1 1310 867 's Graven hage 35 17 1254 708 Delft 1 0 633 389 Schiedam 2 1 339 222 Rotterdam 13 6 1517 951 Dordrecht 1 1 572 348 Gouda 1 2 234 131 Utrecht 20 16 2067 1391 Het eerste achterlaadgeweer, bij 's Rijks geweerwinkel te Delft gemaakt is reeds afgeleverd. Er zullen met dat geweer met het grootste gemak 8 a 9 schoten in de minuut kunnen worden gedaan, terwijl men er op 14 a 1600 pas afstands mede kan schieten. Mogt de proef aan het doel beantwoorden, dan zal daardoor ons leger zeer zeker in kracht winnen. Eene nadeelige omstandigheid, is echter aan het geweer verbonden, namelijk dat de loop, na 80 of 100 schoten te hebben gedaan, te heet wordt om het verder te kunnen gebruiken. Men beweert-, dat Oostenrijk aan Frankrijk een nieuw bewijs van welwillendheid zal geven, door aan keizer Napoleon het stoffelijk overschot van den hertog van Reichstadt (den koning van Rome, zoon van Napoleon I en Maria Louisa) terug te geven, dat alzoo spoedig naar Parijs zou worden overgebragt. Men meldt dat Rossiui bezig is met het componeren eener cantate, ter gelegenheid van de bevrijding van Venetië. Bij het aanslaand vredes-congres zullen de diplomaten waar schijnlijk eene aangename verpoozing kunnen vinden door het rooken van cigaren uit congres-pijpjes, die ieder oogenblik van kleur ver anderen. De eer dier uitvinding komt een Amsterdammer toe. Twee geleerden, de heeren Frantz en Henri Faure, redacteur van de France médicale, berigten - zoo meldt de Moniteur des intéréts matériels dezer dagen - dat zij er toe geraakt zijn zilver, koper en zelfs kwik in goud te veranderen, vermits, zeggen zij, deze verschillende metalen eigenlijk niets anders zijn dan één en dezelfde delfstof in verschillende dieuamische toestanden. - De alchijmie der 19de eeuw! - Dit toch was juist de meening van de goudmakers uit den goedeu ouden tijd, en bovendien weet men, dat de mogelijkheid der vervorming van de metalen door voorname geleerden ernstig is aangenomen, o. a. door sir Humphrey Davy en dr. Faraday. Wie weet? Het woord geweten wordt thans door het gros van het mensch- dom beschouwd, als iets dat niet bestaat of niets anders is, dan verleden deelwoord van het werkwoord weten; van daar dan dat duizendc slagtoffers voor de grillige luim van één of menschen sneven, zonder dat zij zich daarover bekomraere bezwaard achten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1