Omtrent het zeegevecht bij Lissa wordt nog gemeld, dat admiraal Persano zijne vloot niet in staat achtte tot Jen strijd, maar dat hij, door den minister Deprctis gedreven, eindelijk met veel moeite de vloot zoo in orde had, dat men 't kon wagen in zee tu gaan. Toen de Italiaansche vloot, ter sterkte van 22 vaartuigen, in zee verscheen, was Je Oostenrijksehe vloot ook nog uiet hijeen. De Ital. vloot bestond meestal uit gepantseidc schepen; de Oostenr. vloot be stond uit den driedekker Kaiscr, het gepantserd fregat Erzherzog Max, een gepantserde korvet, ccnigé gepantserde kaïiiShnccrbooten en drie particuliere stoomschepen voor den oorlog ingcrigt. Naauvvelijks was het cscader in het gezigt, of daar begon een vreesclijkc kanonuadc van den vasten wal en op het water. Vier Ital. gepantserde schepen, twee fregatten en twee korvetten, stoom den met volle kracht op het Oostenr. schip los. Het gevecht zette zich woe dend in; de Kaiser, in rook gehuld, scheen een monsterachtig dier, door een troep jagthonden aangevallen. De kanonniers, bijna allen Dalmatidrs, en die niet voor het eerst kruid roken, beantwoordden de viervoudige volle laag hunuer tegenstanders met snel op elkander volgende, maar veel beter aangelegde scho ten. De Oostenr. vlootvoogd, het gevaar van het schip outdekkendo en het te hulp willende komen, wierp zich onmiddellijk met vermeerderde stoomkracht op een der grootc Ital. fregatten; dit barste uileen; eeu luide kreet, een groot geschreeuw liet zich liooren! Het was of eeu ontzettende afgrond midden in de golven ontstond; daarna zag men onmetelijke kriugen op de weer effen gewor den oppervlakte en.... het fregat was in de diepte verzwolgen. Eeu roemrijke episode kenmerkte zijn ondergang: een half bataillon bersaglieri, dat aan boord was, het schip voelende zinken, klom op de maststengen, Klampte zich aan het touwwerk vast en hun karabijnen, alsof ze op 't exercitieveld waren, aanleg gende, zonden de soldaten ecu laatste kogelregen op het dele van Erzherzog Max. Dut laatste vaarwel had schrikbarende gevolgen; 20 dooden en 60 ge kwetsten vielen rondom don Oostenr. admiraal, die zelf onkwetsbaar scheen. Dat resultaat was unauwelijks bereikt en de zee golfde weer rustig over een duizendtal lijken, of daar weergalmde eene ontzaggelijke outploffing; een hagel bui van ijzer, hout en mouschclijke ledematen viel op de escadcrs en een vree sclijkc watermassa omringde het schip Kuiser. De Oostenr. admiraal vernam, dat een bom uit een der stukken van den driedekker de uitccnbavsting vau een tweede Ttul. fregat had veroorzaakt. Dat maakte dus twee schepen die verloren, twee bemanniugen die vernield waren, andere zeker belangrijke ava- rijen niet inedegorekcud. Op de Oostenr. sclicpen waren veel dooden; vau dien kant werd bijna uitsluitend met stalen kogels geschoten. Ecnc commissie van officieren der Italiaansche marine heeft den toestand der vloot onderzocht cn verklaard dat zij in staat is oiu spoedig weder in zee te gaan. In eene geheime zitting besloot dezer dagen de gemeenteraad van Antwerpen om in die stad geen plaats toe te staan voor het standbeeld van wijlen koning Leopold I. Het standbeeld is thans gereed cn zou onthuld worden ter gelegenheid van het eerste bezoek door koning Leopold II aan die stad te brengen. Van onderscheidene zijden bezigde men aandrang om den gemeenteraad te bewegen tot afstand van grond voor bedoeld standbeeld. Men vraagt zich af: wat kan de reden zijn van zulk een heftig verzet? Het antwoord hierop kan niet anders zijn dan de herinnering aan het herhaaldelijk betoond verzet van den Antwerpschen gemeenteraad tegen de maat regelen van koning Leopold I ten opzigte van de versterkingen der Schclde-stad. Ofschoon men het er voor houdt dat de gemeenteraad niet zal veranderen in denkwijze, gelooft men toch, dat de bevolking bij de eerlang te houden verkiezingen de aftredende raadsleden niet zal herkiezen. In de Zoölogische tuin van Gent is dezer dagen een ijs beer gestorven. De liefde van dat dier voor de vrijheid heeft zijn leven gekost. Ziende dat een der stevige traliën van zijn hok in reparatie was, zette hij zich, zoodra de nacht aangebroken en alles in rust was, aan het werk en tegen 8 ure in den ochtend was het den beer gelukt het geheele traliewerk uit te rukken, toen een der nachtwakers op het ongewone gedruisch aankwam en ziende wat er gebeurd was, onmiddellijk den directeur wekte, die nog tijdig genoeg aankwam om bet gevreesde dier in ziju vaart te stuiten. Op vier passen afstands rigtte hij zijn karabijn op den beer en de kogel trof gelukkig en wel vlak in de borst van het dier. Het was een kri tiek oogenblik, waarin een misschot de gevaarlijkste gevolgen had kunnen hebben. Den 26 dezer des morgens ten 6 ure is te Parijs het dood vonnis voltrokken, waartoe de beruchte Philïppe veroordeeld is, wegens verschillende moorden op publieke vrouwen gepleegd. Een half uur te voren was de directeur der gevangenis iu de cel van den veroordeelde verschenen, om dezen, die nog sliep, aan te kon digen, dat zijn laatste uur geslagen was. Terwijl hij gekleed werd, legde Philippe kalmte en koelbloedigheid aan den dag; alleen scheen zijn helderen blik van tijd tot tijd meer levendigheid te vertoonen. Met opgcrigl hoofd beklom hij het schavot en daar gekomen, om helsde hij eerst het crucifix, dat de geestelijke, die hem vergezelde, hem aanbood, en daarna dezen zeiven. Op liet oogenblik, dat hij het hoofd onder de bijl nedcrlegde, was zijn gelaat slechts ligtelijk bewogen. Eene grootc menigte volks, waaronder de vrouwen bet- talrijkst waren, woonde de teregtstelling bij; ook merkte men daarbij vele rijtuigen op met dames van die soort, waaronder Philippe zijne slagtoftcrs gekozen had. De beroemde Engclschc doctor Simon heeft aan den Geheimen Baad van koningin Victoria een rapport uitgebragt over den alge- meencn gezondheidstoestand in Engeland en over de cholera in 't bijzonder. Dr. Simon, die de stelling verdedigt dat de cholera besmettelijk is, zegt o. a. het volgende: „De leer ten aanzien van dat punt, dat, naar mijn gevoelen, in den tegenwoordige stand der wetenschap, als practisch zeker moet worden aangenomen zoo zeker althans, dat het de basis moet zijn van de te nemen voorzorg- maatregelen kan in de volgende stellingen worden zamengevat. Dat, wanneer de cholera op eenigc plaats epidemisch is, de personen, die onder den epidemiselien invloed lijden, ook zelfs slechts met den ligtstcn graad van diarrhec, bij elke verplaatsing de middelen kunnen worden tot overbrenging naar andere plaatsen van eene besmetting van onbepaaldcn graad; dat de hoedanigheid van besmetting zeer bijzonder, zoo niet uitsluitend, zich beviudt iu de stoffen die de lijders hetzij door braking, hetzij door ontlasting, uitwerpen: dat die stoffen vergelijkenderwijs niet-besmettelijk zijn op het oogenblik dat ze worden uitgeworpen, maar dat zij langzamerhand, terwijl ze tot ontbinding overgaan, haar maximum van besmettelijke hoedanig heid verkrijgen; dal cholerische uitwerpselen, zonder vooraf gedesin fecteerd te zijn, hun eigen besmettelijke hoedanigheid mcdedeelen aan de uitwerpselen waarmede zij in riolen of op mestvaalten in aanraking komen, verder overal waar zij zich bevindendat wanneer het cholcra-coutagium, door lekkaadje of doorzijging van riolen, mestvaalten, enz. toegang verkrijgt, zelfs in kleine hoeveelheid, tot wellen of bronnen van drinkwater, dit op zeer gevaarlijke wijs zeer grootc hoeveelheden water besmet; dat op de omschreven wijzen zelfs één enkel patiënt met een ligte cholerische diarrhec een krach- tigen besmetteüjken invloed kan uitoefenen op eene gansehe bevol king; dat bedden, linnengoed en andere stoften, die met cholerische uitwerpselen besmet en niet geheel gedesinfecteerd zijn, gedurende langen tijd de eigenschap van besmetting behouden en de middelen kunnen worden tot verdere verspreiding der ziekte." (Laybtad.) De berigten van den Great JZaatern, die den kabel voor de telegraphische verbinding van Europa met Noord-Amerika is gaan leggen, luiden zoo gunstig, dat het bestuur dier onderneming dezer dagen reeds zeker van haren goeden uitslag dacht te zijn en maatregelen nam om op Vrijdag, 27 Julij, -deze gelegenheid tot communicatie met de nieuwe wereld voor het publiek open te stellen. In de vorige weck hebben te Londen plaats gehad 1790 sterf gevallen en 2023 geboorten. Men berigt uit Weeuen, dat het Oostenrijkschc leger geheel gedemoraliseerd is; de officieren ontzien zich niet te zeggen, dat liet vertrouwen der leiding van den oorlog aan dergelijke generaals, was de soldaten naar de slagtbank leiden. Onder de te Weenen aangekomen gekwetsten bevindt zich ook een hoofd-officier, wiens leven reeds tweemalen is gered door zijn trouwen hond. In den slag bij Magenta was de toenmalige luitenant ook zwaar gekwetst op het slagveld blijven liggen; alle nasporingen die men naar hem deed, bleven vruchteloos, totdat zijn bediende met zijn hond nogmaals het slagveld doorliep, die ziju meester onder een hoop lijken opspoorde. In den jongsten slag bij Königgriitz nu redde de trouwe hond zijn meester op nieuw. De officier was zwaar gekwetst bewusteloos neergezonken en zou ongetwijfeld verloren zijn geweest, indien het trouwe dier hem ook ditmaal niet had gevonden. Voor ecnige dagen werd 's morgens ten 5 ure eene elegant gekleede dame, onder sterk militair geleide, op een wageu van Florisdorf naar Weenen gebragt. Deze dame was een spion, en wel een baardelooze 17jurige Pruis, die zich in vrouwengewaad onkenbaar gemaakt en dit zoo goed gedaan had, dat op het eerste oogenblik ieder er door bedrogen werd. In den met bijzondereu vorm gefriseerden chignou vond men tachtig Pruissische bankbilletlcn en het reischtaschjo, dat de dame-spion in de hand had, was gevuld met teekeningen van de Donau-brug, van de schansen en met meer andere voonverpeu van strategischcu aard. De beweerde dame werd in de nabijheid van Iedlerscc door ecnige veldjagers gevat, juist toen zij bezig was met het vervaardigen eener schets van een gedeelte van het bosch. In het eerste oogenblik stonden de jagers verbluft een sierlijke gekleede cn lieve juffer zoo alleen aan te treffenzij naderden haar en spraken haar aan. De spion echter was dom genoeg liet taschje te openen en de verfrommelde teekening er in te doen. Dit trok de opmerkzaamheid der jagers, en daar de spion weigerde den inhoud der tascb tc laten zien, werd hij naar de legerplaats gevoerd en daar ontmaskerd. De 17jarige jongeling bekende, dat nog vele spionnen, als vrouwen verkleed, in de verschillende legers ronddolen. Op een boerenwagen, en door vier veldjagers met gevelde geweren vergezeld, werd de dame-spion naar Weenen getransporteerd. Een tallooze volksmenigte volgde den wagen tot voor de deur der gevangenis. Het aantal opgebragle spionnen is zeer groot; op één dag werden tusschen 2 en 3 ure des namiddags niet minder dan tachtig in hechtenis genomen. Den 25 dezer is eene Engelsche deputatie, bestaande uit afgevaardigden der kamers van koophandel te Huil en Kingston, te St. Petersburg aangekomen, om deu keizer een adres vau geluk- wensching wegens zijne wonderdadige reddiug uit de baud eens sluipmoordenaars aan te bieden, en tevens, met het oog op deu tegenwoordigen toestand van Europa, de hoop uit tc drukken, dat de vriendschappelijke en vreedzame betrekkingen tusschen Busland en Engeland nooit eenige stoornis moglcn ondergaan. Op den 4 Julij 176(5 verklaarden de Vereenigde Staten zich vrij. Die groote feestdag is dit jaar weder luisterrijk herdacht. Jammer dat branden dien dag zoo dikwerf tot een dag vau droefheid tevens maken. Zoo is thans de stad Portland bijna geheel door de vlammen op den 4 dezer vernietigd. Liever wendt men voor dien feestdag den blik op New-York, dat den hemel met duizende vuurballen verlicht had. Geen fraaijer gezigt is er denkbaar, dan des avonds die wereldstad van de berghoogten van den Iludson te bezien. Terwijl men zich eene zoo gemakkelijk mogelijke plaats kiest, waart het oog over een dr-r schoonste Panorama's der wereld. Aan den voet des bergs liggen Hoboken en Jersey City, daarachter de stoute Hudsou met zijne 600 stoom- cn zeilschepen cn het ont zaggelijk New-York, omgeven door Williamsburg en Brooklvn. Links ontwaart het oog dc Highlands, regts de baai van New-York en het groene Staten-eiland. Dit onbeschrijfelijk panorama, als overdekt met vlaggen, ter gelegenheid van den val van Eiehmond, hoe indrukwekkend het toen ook was, was niet te vergelijken met den avond van den 4 Julij. Xaauw valt het duister cn zinkt de hoofdstad met haar omtrek als het ware aan onze voeten in het niet, of duizend duizendtallen van lichtbollen in allerlei kleuren rijzen en verdwijuen en verlichten aanhoudend het panorama. Zij worden afgestoken iu elke straat, voor ieder huis en rijzende boven de daken, ziet men ze in dc straat niet weder, maar voor den aan schouwer daar buiten leveren zij een prachtig schouwspel op. Naar welk punt van den horizon men zich keert, dezelfde vertooning; men stelle zich eene reeks vau zulke lichten voor over de geheele breedte van het vaste land van Amerika, eene soort van lichttelegraaf van New-York tot aan San Francisco Men leest in den Courtier der Étals- Unis hel volgende Een brand, schier zonder voorbeeld, heeft de helft van Portland, Maine, vernield, een der bloeijendsie plaatsen en handelrijkste havens der Vereenigde Staten. Den 4 Julij ontstond de brand, men meldt niet hoe, op eene. schuitenwerf aan het lagereinde van High-strcet, en voortgczwccpt door een heftigeu wiud uit het zuiden, heeft hij over eene uit gestrektheid van 1£ (Engelsche) mijl alles weggevaagd. Eerst greep hij aan den molen, als Upland's floating-mill bekend, vervolgens de suikerfabriek van Brown, die met al bare aanhoorigheden werd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 3