ruim 3 imllioen gulden in Amerika gebouwd, met 36 stukken en 850 paardenkracht, toonde al dadelijk, niet bestand te zijn tegen het vuur. De admiraal Persano, wiens personele moed niet groot is, ging op de AJf'otidalore over, zoo hij beweerde, ora meer dadelijk deel aan de strijd te kun»uen nemen. Werkelijk heeft dat schip van 40 .stukken en 700 paardenkracht, de Kuiser en Misulcth met goed gevolg aangetast en er groote schade aan berokkend. De afgevaardigden Boggio, had de Jle d'Italia niet willen verlaten. Dit groote schip, dat meer en meer beschoten werd, begon weldra te zinken. Het werd door dc zee verzwolgen en van de S00 man ekwipaadje werden, slechts 13 officieren en 140 matrozen gered. De lie de Tortogallo werkte goed, even als de Affóndatore. De Oostenrijkschc vloot weck toen in den smalien zeearm bij Lessina, waar het niet doenlijk was haar te volgen, gelijk Persano dit thans aan dc gewone oorlogsstoomschepen had willen opdragen. Er was door de Italianen dapper gestreden; maar deOostenrijksehepantser- schepen bewogen zieli beter en gaven moorddadiger vuur. „Naar men verzekert heeft admiraal Persano zijn verlangen te kennen gegeven voor een krijgsraad gehoord te worden, ter zake van het verlies van den zeeslag bij Lissa. Voorts wordt als zeker gemeld, dat dc regering besloten heeft de officieren, die hunnen pligt niet gedaan hebben, voor de bevoegde regtbanken te dagen niet alleen, maar ook een onderzoek te doen instellen naar liet materieel der vloot." De cholera rigt in bijna al de groote steden van Erankrijk verwoestingen aan. Te Parijs en te Marseille hccrscht de epidemie in zeer hevigen graadmaar men begint gewoon te raken aan dezen versclirikkelijkcn gecssel, die het groot burgerregt in Europa krijgt. Uit het legerkamp van Ch&lons, waar jaarlijks een of ander gedeelte der Fransohe legermagt oefeningen houdt, wordt gemeld dat de groote manoeuvres er in de vorige week aangevangen zijn. Er waren Engelsche, Nederlandsche en Belgische officieren aange komen om ze bij te wonen. Er zouden proeven op groote schaal met achterlaad-geweren en andere wapenen van nieuw maaksel worden genomen, welke denkelijk eene groote verandering in de exercitiën der militairen zouden tengevolge hebben. Het cscader gepantserde schepen, ter reede van Toulon, is in gevolge een onverwachts ontvangen depêche, dezer dagen uitgezeild bestemming onbekend. Dc onzekerheid omtrent de bestemming van het bovengemelde cscader wordt weggenomen door het volgende berigt van den Mon'Uuur„Het escader van de Middellandsche Zee loopt heden (29 Ju lij) uit, om de oefeningen met het geschut en de evoluticn op dc reede der Ilyères-eilanden en in de baai Juan voort te zetten. Het zal zich vervolgens naar Ajaccio begeven, en zich aldaar gedu rende de feesten van .15 Augustus bevinden." Het telegram, dat uit Now-Foundland in den nacht van 27 op 28 Julij naar Valeneia (NW. kust van Ierland) werd afgezon den om het wélslagen van de onderneming tot hef leggen van den transatlantisclien kabel aan te kondigen, luidt aldus: „Dc kabel voor den oever bestemd is gelegd; die kabel voltooit, onder Gods zegen, de gemeenschap tusschen Engeland en het vaste land van Amerika. Ik kan geene woorden vinden om de gevoelens uit te drukken welke bij mij zijn opgewekt door den onvermoeiden ijver en de werkzaamheid, waarmede allen, die zich aan boord be vonden, van den hoogstgeplaatsten tot den minsten in rang, de mocijclijke pligteu die op hen rustten hebben vervuld. De onver poosde geestkracht en de naauwlottende zorgen, welke zij gedurende veertien dagen dag en nacht hebben moeten aanwenden om onzen arbeid te voltooijen, kunnen slechts worden gewaardeerd door degenen, die, gelijk ik, daarvan getuigen zijn-geweest. Allen hebben liunne roeping getrouw vervuld; eere zij hun succes. Wenscht er, ook namens mij onze vrienden in Engeland hartelijk geluk mede, onze vrienden die ons op verschillende wijzen in de uitvoering van dezen groot en arbeid hebben bijgestaan." Aan de Times is uit Valeneia berigt, dat hoogstens Maandag de onderzeesche telegraaf voor de publieke dienst zal worden open gesteld. De beriglcn zullen dan tusschen de beide deelen der wereld worden gewisseld in de orde waarin zij bij de administratie worden ontvangen. Dc kabel is grootendcels gemaakt met kapitaal van de Anglo- Amerikaauscke kompanjic. Deze maatschappij heeft 500,000 p. st. uitbetaald, benevens 100,000 p. st. premie aan de eonstructie- companjie, nu de kabel goed werkt. De aaudcelcn van dit kapitaal hebben in de uitkeeringen de voorkeur en absorberen al de voor deden, zoo lang die niet dc 120,000 p. st. of 20 pCt. per jaar te boven gaan. Het verzenden der tijdingen zal 1 p. st. per woord kosten, terwijl geen telegrammen van minder dan 20 woorden worden aangenomen. Naar rato van de reeds ontvangen aanvragen, om verzending, heeft men gemeend het tarief niet lager te kunnen stellen, zonder gevaar te loopen van het werk niet le zullen kunnen afdoen. De Times behelst de volgende berigten van Valeneia op Ierlands noordwestkust, gedagteekend 30 Julij „De telegraafkabel tusschen hier en New-Foundland is steeds volkomen in orde; met eiken dag werkt hij sneller en duidelijker. Er worden aanhoudend beriglcn tusschen dit punt der Iersche kust en Hearts-Conteut aan de andere zijde van den Oceaan gewisseld. Doch de kabel die New-Foundland met het vaste land van Amerika moet verbinden is nog niet gelegddit zal morgen geschieden het leggen daarvan is eene zeer gemakkelijke operatie, en de Atlantische telegraaf zal denkelijk tegen het eind dezer week met de van New-York uitgaande telegraaflijnen verbonden zijn. «De Atlantische lijn wordt reeds als overstelpt met over te brengen berigten. Het eerste berigt hetwelk zij heeft overgebragt was eene boodschap van koningin Victoria aan den president Johnson, van dezen inhoud: ////De koningin wenscht den president geluk met de voorspoedige voltooijing eener onderneming, die, naar zij hoopt, dienen zal als een band te meer ter vcrceniging van Engeland en de Vereenigde Staten." Gedurende de 51 jaren sedert 1S14 zijn cr uit hetVereenigd Koningrijk verhuisd 5.901.510 personen, waarvan 3.597.789 of bijna 61 pCt. zijn vertrokken naar dc Vereenigde Staten van Noord- Am erika, 2.177,S50 naar de Brilsche koloniën en 125,871 naar andere plaatsen. Van de 4.327,530 emigranten, die in dc laatste 25 jaren het Vereenigd Koningrijk hebben verlaten, kan worden berekend dat wel 60 pCt. van Ierland afkomstig waren, en van dezen is het grootste getal naar de Vereenigde Staten vertrokken. De gemiddelde emigratie uit Ierland gedurende laatstgenoemd tijd vak kan berekend worden als meer dan 116,000 per aunnm. Hieraan kan grootendcels worden toegeschreven de vermindering der bevolking van Ierland, buiten en behalve de sterfte gedurende den hongersnood in 1847. In het jaar 1865 is het getal landverhuizers geweest 209,SOI. Het getal emigranten was in 1S15, 2081; het grootste getal sedert IS 14 was in 1852, toen 368,764 vertrokken. Volgens de officiële opgaven omtrent den stand der veeziekte in Groot-Brittannie, zijn in de week, eindigende 21 Julij, aanget. 207 runderen, tegen 304 in de week, eindigende 14 Julij. Sedert het uitbreken der ziekte zijn aanget. 251.0S5 runderen; daarvan zijn afgem. 82,556, gest. 124,244, herst. 83,251. De keizer van Oostenrijk heeft aan de commissie belast met het bezorgen van het drukken en uitgeven der brieven van Napoleon I, doen toekomen de brieven door dezen souverein geschreven ter gelegen- liefd vau zijn huwelijk met aartshertogin Maria Louisa. Deze twee stukken, nog nooit openbaar gemaakt, zijn thans verschenen in het laatste deel van genoemd werk en luiden als volgt: I. „Aan Erans II, keizer van Oostenrijk, te Weenen. „Compiègne, 29 Maart 1S10. „Heer broeder en schoonvader! Uwer Majesteits dochter bevindt zich reeds twee dagen hier. Zij vervult al mijtic hoop, en gedurende die twee dagen heb ik onophoudelijk haar gegeven en van haar ontvangen bewijzen van de teedere gevoelens die ons verbinden. Wij passen volkomen goed voor elkander. Ik zal haar gelukkig maken en aan Uwe Majesteit mijn geluk te danken hebben. Uwe Majesteit vergunne mij dus, dat ik haar dank zegge voor het kost bare geschenk hetwelk zij mij gegeven heeft, en Haar vaderhart kan zich verheugen bij de verzekering van het geluk van Haar bemind kind. „Morgen vertrekken wij naar Saint-Cloud, eu den 2 April zal op de Tuileriën ons huwelijk gevierd worden. Uwe keizerlijke majesteit twijfele nooit aan de gevoelens van hoogachting en diepen eerbied, maar vooral niet aan de onbegrensde liefde welke ik haar heb gewijd. Napoleon." II. Brief waarin de keizer aan cle aartshertogin zijnon dank betuigt voor haar jawoord. „8 Maart 1.810. „Mevrouw mijne zuster! De gelukkige uitslag van het aanzoek dat ik bij Z. M. den keizer, uwen vader, heb gedaa/t, om mij met u in den echt te vereenigen, is een uitstekend blijk van de achting welke hij mij toedraagt. Ik ben uiterst gevoelig voor de toestemming, welke gij zelve geeft aan eene verbindtcnis, die mij met dc opregtste blijdschap vervult en die liet sieraad van mijn leven verder zal uitmaken. Met levendig ongeduld verbeid ik het oogcnblik van het sluiten van ons huwelijk. Ik hecht vooral hoogc waarde aan de zorgen welke ik mij zal opleggen om u door deze echtverceniging gelukkig te maken. Mijne wenschen te dien opzigte zijn te opregter, naar mate mijn eigen geluk naauwer aan het uwe verbonden zal zijn. Ik heb den prins van Neuchniel, mijnen buitengewone® gezant en. gevolmagtigde, gelast u mijn portret te overhandigen. Ik bid u het aan te nemen als een onderpand der gevoelens welke in mijn hart gegrift en onveranderlijk zijn. Napoleon." Men wil in Oostenrijk het Pruissisch zundnadel-geweer on schadelijk maken door de toepassing van cc» nieuwe soort vau vuurpijl, die uit een kanon wordt afgeschoten, en bij zijn bersten zulk een walm te weeg brengt, dat de vijandelijke soldaten de Pruissische voor het oogenblik van hun moordend wapen geen gebruik kunnen maken. Naar luid van berigten uit Weenen, is dezer dagen een Pruis sisch spion als gevangene die hoofdstad binnengebragt. Het is een Pruissisch officier, die als arbeider verkleed was. Toen men hem aan den Donau arresteerde, wilde hij zich in die rivier werpen. Men voud vele aanteekeningen eu eene belangrijke geldsom bij hem. Het eiland Lissa, hetwelk de Ilaliaansche zeemagt onlangs getracht heeft te vermeesteren, is een zeer gewigtig punt. „Op 70 mijlen afstand van het vasteland van Dalmatië gelegen (zegt de Moniteuren 110 mijlen van de Italiaansche kust verwijderd, be strijkt het kleine eiland Lissa de verschillende zeestraten, die, tusschen dc groep der eilanden Brazza, Lessina, Corzala en Lagosla door, op de kust van Dalmatie uitloopen. Daar het bijna in het middenpunt van deze groep is gelegen, kan men van daar de scheepvaart in die verschilleude straten bewakenhet wordt te regt het Malta van de Adriatische zee genoemd. In de oorlogen van het eerste keizerrijk werd om hét bezit van Lissa met afwisselend geluk, tusscheu de Engelsche eu Fransche scheepsmagt een hevige strijd gevoerd." De koning van Beijeren heeft, in onderscheiding van de bestaande militaire Max-Joseph-orde, eene nieuwe orde tot belooning van militaire verdiensten ingesteld. De opperbevelhebber van het leger zal liet ridderkruis van deze nieuwe orde, welke uit vijf klassen bestaat en waaraan geene jaargelden of adelbrieven verbonden zijn, namens den koning op het slagveld mogen uitreiken. De berigten omtrent den gezondheids-toestand van den gene raal Garibaldi luiden niet gunstig. Men zegt, dat de generaal bij het jongste gevecht zijne bevelen uit een rijtuig heeft moeten geven, daar de staat zijner wond hem nog niet veroorloofde te paard te zitten. Naar luid van berigten uit Japan, heeft het gouvernement aldaar bekend gemaakt, dat voortaan ieder inboorling de vrijheid zal hebben, vreemde landen te bezoeken, mits hij zich vau een paspoort voorziet. Zij, die in het geheim en zonder paspoort op reis gaon, zullen bij hunne terugkomst zwaar gestraft worden. Te San-Francisco werd een reiziger ziju horologic ontstolen. Des anderen daags zond men het hem echter terug met het volgend briefje: „Daar ik het horologie niet kan opwinden, omdat ik ver geten had het sleuteltje er bij te nemen, zend ik tl hierbij uw horologie terug.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 3