HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. EN BINNENLAND. J\t& 65. ZONDAG 3 AUGUSTUS. 1860 Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond ua acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentie* worden aangenomen tot Znturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denEelder, totll ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. VwUïS£" ht VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. Den 7 dezer vertrekt de O. I. Limdinuil vi» lBARSElLIiE. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 Augustus. Men verneemt dat, ingevolge dispositie van den heer provin cialen directeur der directe belastingen, enz. in Noordholland, dd. 31 Julij jl., No. 2/169, het kantoor der directe belastingen, in-en uitgaande regten en accijnsen aan den Helder, van nu af, dagelijks, de Zondagen alleen uitgezonderd, voor het publiek voor de regten en accijnsen geopend zal zijn, van des voormiddags 9 tot des na middags 3 ure, en des namiddags van 5 tot 7 ure. Gedurende de afgeloopene weck zijn in deze gemeente door de cholera aangetast 4 personen, overleden 3. Het getal aangetasten sedert het begin der epidemie in deze gemeente (2 Julij) is met geene genoegzame zekerheid op te geven. Sedert zijn alhier aan die ziekte overleden 14 personen. Jl. Woensdag avond heeft het stafmuziekcorps der Marine, den schout-bij-nacht O. A. Uhlenbeck, directeur cn kommandant der Marine alhier, eene serenade gebragt. De schout-bij-nacht II. Camp. kommandant van het corps Mariniers, heeft gisteren het gedeelte alhier in garnizoen, geïnspecteerd. De jongelingen J. A. P. van Dorth en A. D. de Bergh zijn benoemd tot adelborsten 3de kl., ter vervanging van de jonge lingen M. P. M. Kuyl en D. Moreau, wier benoeming op verzoek is ingetrokken. De rederijkerskamer Olijmpia, onder de zinspreuk „Niet Volmaaktalhier, zal op Maandag 13 dezer in eene buitengewone vergadering op feestelijke wijze haar 20jarig bestaan vieren. Z. M. heeft, met ingang van 7 Julij jl., octrooi verleend voor den tijd van 15 jaren aan den heer II. W. Schneider alhier, op de uitvinding van verbeteringen aan watermolens, dubbel wer kende lucht- en waterpompen, ventilatoren, enz. bestaande in de aanwending van veerkrachtige schijven. De luit. ter zee 1ste kl. J. J. de Hart wordt met den laatstcn dezer eervol ontheven van de betrekking van adjudant bij den direct, en komm. der Marine te Amsterdam, en vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. jhr. A. C. van Haeftcn. Uit West-Indië wordt gemeld, dat de vrees, alsof aan boord van Zr. Ms. stoomschepen Bommélerwaard en de Dommel bij voort during gevallen van gele koorts voorkomen, die zich naar elders verspreiden, is gebleken ongegrond. Slechts een paar gevallen hadden zich voorgedaan. Er hecrschen wel koortsen, doch niet van zoo ernstigen aard. De Prov. Staten van Noordholland hebben tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal verkozen den heer II. Rahusen, lid der Prov. Staten. Door het Prov. Bestuur van Noordholland is den 2 dezer aanbesteed: het verdiepen van ecnigc gedeelten van het Noord- hollandsch kanaal. Minste inschijver: de heer G. Schalk, te Buiksloot, voor 16/250. Den 16 dezer zal aan het Prov. Gouvernement vau Noord holland, te Haarlem, worden aanbesteed: het bouwen van eene tolgaarderswoningaan denRijks grooten weg te Nieuwediep.gem.Helder, In den loop dezer maand vertrekken de bij de verschillende Infanterie-regimenten tot aanvulling voor het blijvend gedeelte onder de wapenen zijnde miliciens der ligting van het vorige jaar, in het genot van onbepaald verlof naar hunne haardsteden. De 31ste algemecne kerkelijke vergadering der Herst. Evang. Luth. Kerk in Nederland is thans te Amsterdam vergaderd. De Heldersche gemeente is door haren predikant, den heer J. II. Sonstral, vertegenwoordigd. Dr. J. A. Lamping staat op het twaalftal predikanten te Sneek. Beroepen te Groningen: ds. L. de Geer, pred. te Doesburg. Het vergelijkend examen van aspiranten naar de betrekking van scheepsklerk zal te 's Hage in deze maand plaats hebben. Het getal aspiranten is ongeveer 40. De Staatscourant meldt betreffende de cholera het volgende Sedert het begin der Den .1 Augustus zijnepidemie zijn aangetast overleden aangetast overleden Haarlem 8 4 onbekend. 183 Kampen 16 5 412 231 Meppel 4 4 323 197 Groningen 10 4 1537 867 Den 2 Augustus: Amsterdam 11 19 6S7 579 's Graven hage 15 6 13S6 7S1 Delft 2 1 640 398 Rotterdam 8 10 1603 1004 Dordrecht 1 2 579 360 Gouda 3 1 247 140 Utrecht 16 12 2164 1476 Arnhem 12 5 226 138 Naar men meldt is de varkensziekte in het Westland weder uitgebroken. -De heer W. van Wijngaarden te Nieuwkoop, adverteert in de Haarl. Crt. de bevalling van zijne echtgenoote op den lsten Aug. jl. en voegt er bij, dat zij nu drie jaren achtereen op dien zelfden datum en nagenoeg op het zelfde uur is bevallen. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat dezer dagen de vrouw van den veldwachter J. Groen, te Mijnsheerenland, van haar 20ste kind, zijnde eene welgeschapene dochter, is bevallen. In de Spenersche Zeitung komt voor een zeer uitvoerige levens beschrijving van Johann Christiaan Nicolaas Dreyse, door dat blad genoemd „de groote industrieel des oorlogs," uitvinder van het naaldgeweer, hetwelk thans bij het Pruissische leger in gebruik is. Dreyse is geboren den 22 November 17S7 te Sammerda, bij Erfurt, en dus ruim 78 jaar oud. Een telegram uit Parijs van gisteren meldt, dat het keizerrijk Mexico wordt bedreigd. De keizerin is reeds naar Europa vertrokken. Eene Franscbe illustratie, zegt het Dagbladis niet tevreden met het sündnadel-geicehrzij geeft eene reeks van teekeningen van geweren op, waaronder voornamelijk de volgende uitmuntenl.het tcaaijer-geiceer, oorlog in 1870. Uitvinding van een mechanicus van het leger. Het waaijer-geweer zal evenveel kracht kunnen uitoefenen als 25 zündnadel-geweren. Één man kan daarmede eene geheele compagnie in vijf minuten op 2000 ellen afstauds vernielen. De waaijer-geweer - dragers behalen overal de overwinning. De dertigjarige oorlog zou slechts drie dagen geduurd hebben; 2. het stoomgeiceer, dat gedurig zonder ophouden schoten lost, is bestemd voor den oorlog in 1890. Dit stoomgeweer beweegt zich in den vorm van een pomp, en ver nielt een regiment soldaten in ééne minuut op een afstand van 3000 ellen. O, heerlijke uitvinding, eeu oorlog van dertig jaren zou dan slechts 25 uren duren; en 3. algemeene vrede, tableauDe beide legers zijn geheel plat geschoten; de kalmte herleeft; er heerscht weder stilte. De oorlog van dertig jaren zal niet langer dan dri minuten duren!

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1