HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 64. DOIXDEÜÜAG 9 AUGUSTUS. 180C. EN VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. htf Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele noinmers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, cu hij den Heer T. MOOY Dijkstraat tegenover dc Laan, 11422, aan den Helder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor icderen regel meer 0.15. Zcgelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De BUIIGE MEESTER der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat de PASSAGE VOOR RIJTUIGEN over de Nieuwebrug over de Koopvaarders-Binnenhaven, van af Zaturdag den 11 dezer, tot nadere aankondiging GESLOTEN is. Helder, 8 Augustus 1866. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Augustus. De 36ste verjaardag van H. M. Wilhelmina Fredcrika Alexan- drina Anna Louisa, dochter van prins Frederik, koningin van Zweden en Noorwegen, werd jl. Zondag alhier op gebruikelijke wijze gevierd. Klokgcklep en brandgeroep deed vele ingezetenen jl. Zaturdag avond tegen middernacht ontwaken en toen men de lucht zoo rood zag, meende men aanvankelijk, dat de brand zeer nabij was. De autoriteiten, die bij zulke gelegenheden noodwendig tegenwoordig moeten zijn, begaven zich ijlings naar het Koegras, doch overtuigden zich, dat het onheil niet op bet grondgebied dezer gemeente plaats greep. De hooiberg en schuren van den landman Lanser, in den Anna Paulowna-Polder, gemeente Zijpc, stonden in volle vlam en door gebrek aan een pont om den overtogt over het Kanaal te doen, moesten drie Marine-spuiten, die daar ter plaatse waren aangevoerd, werkeloos blijven. Het vervoer over den nabij gelegen spoorwegbrug kou niet worden toegestaan, uithoofde van het gevaar, dat schade zou worden aangebragt. De bij den brand aan wezige personen, vermeerderd met hen, die zich in ranke bootjes lieteu overzetten, hebben veel bijgedragen om de boerenhofstede te beveiligen. Eerst des morgens daagde de brandspuit op die van Schagerbrug moest komen, en die nu aangewend kon worden om de nog smeulende overblijfselen te bewaken. De schade is nog al aanzienlijk, daar eene groote hoeveelheid hooi, vele landbouw werktuigen en rijtuigen eeu prooi der vlammen zijn geworden. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand wordt vermoed brocijing van het hooi te zijn geweest. Men deelt ons het berigt mede, dat alhier dezer dagen een kind is bekold, welke onheilspellende gebeurtenis, ondanks de ver lichting der 19de eeuw, tot allerlei vermakelijke bijgeloovigheden aanleiding moet gegeven hebben. Een oude gebrekkige vrouw werd voor de daderes aangezien en men heeft haar, in bet belang van het kind, genoodzaakt, het te zegenen, opdat de booze geest mogt wijken. Wy maakten echter de opmerking, dat aan het bij die plcgtigheden gebruikelijke ceremonieel iets ontbrak, namelijk het koken van een levenden zwarten haan in een ketel mei water. IVelligt zijn dus degenen, die zich met de uitvoering der plegtigheid belastten, niet goed op de hoogte geweest. Het feit verdient echter wel openbare vermelding, om te doen zien hoeveel licht er nog moet worden verspreid, om de hooggeroemde verlichting van onzen tijd algemeen te doen zijn. Met genoegen berigten wij, dat het vernieuwde orgel der Roomsch-Catholijke Gemeente alhier op a. s. Zondag 12 dezer, des avonds ten 7 ure, in een plegtig lof, door den landdeken van Scbagcn en een talrijke priesterschaar te houden, voor het eerst zal worden in gebruik genomen. Bij die gelegenheid zal door een der voornaamste Catholijke kanselredenaars eene feestrede worden uit gesproken. Het orgel zal dien avond worden bespeeld door den heer Berlage, van Haarlem, aan wien de keuriug van het orgel tevens is opgedragen. Op Zondag den 19 dezer, des morgens, zal door het zangkoor de twaalfde mis van Mozart wordeu uitgevoerd, welk stuk een der meesterstukken van genoemden componist wordt geheeten. Deze mis is thans bij de choristen ijverig in studie. Aan den luit. ter zee 1ste kl. A. A. 's Graeuwen, wordt met 1 Oct. a. s. de betrekking opgedragen van inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 3de district alhier. De pleizierboot van Harlingcn wordt Zaturdag a. s. alhier weder verwacht. Beroepeu bij de Ilerv. Gemeente tc Zaandamds. N. C. Balsem, van Langezwaag en Ludswolde. Dr. Lamping stond op het drietal. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats Schoorldam, gemeente Warraenhuizcn, den heer F. van Leeuwen, candidaat-notaris te Alkmaar. De luit. generaal op non-activiteit J. J. van Muiken, is, op zijne aanvrage, onder dankbetuiging voor de langdurige en belang rijkediensten, in zijnemilitairc betrekkingen bewezen, op pensioen gesteld. De luit. ter zee 2de kl. L. B. van Maanen, is op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen. Bij een koninklijk besluit is eene kwestie vau onderstands- domicilie beslist ten aanzien van ecu armlastige, wier vader in 1799 lid was van de Eerste Kamer van het Wetgevend Ligchaam der Bataafsche republiek. Door eene vriendelijke hand werden wij in staat gesteld de volgende mededeeliug in ons blad op te nemen. „Waarschuwingen en wenken bij het heerschen der cholera, gegeven door den geneeskundigen raad van Noordbrabant en Limburg Leef in alle opzigteu matig en vermijd brassen en slempen; zij die onmatig jenever en bier drinken, vallen gewoonlijk het eerst als slagtoffers der ziekte. Sta vroeg op en zit niet te laat des avonds in de open lucht, vooral niet als gij uw ligchaam bij dag in het zweet gewerkt hebt. Zorg voor zuiver drinkwater en drink geen koud water bij verhit ligchaam. Eet geene onrijpe vruchten (ook geene kruisbessenpap) en wees matig in het gebruik vau rijpe vruchten. Zorg voor reinheid van uw ligchaamwassching daarvan met koud water is allerweldadigst voor dc gezondheid. Houd de voeten warm en droog; ontdoe u zoo spoedig mogelijk van natgeworden kleedingstukkeu. Een flanellen of wollen doek om den buik gewikkeld, werkt weldadig. Bevorder de frischheid en netheid uwer woning door de muren wekelijks met kalkwater te bestrijken. Houd de secreten zuiver en laat er nu en dan frisch water door- loopen. Is eenmaal de ziekte uitgebroken, dan moeten andere middelen worden gebezigd om de verspreiding der smetstof te voorkomen. Gedoog geene drekstoffen in uwe woning of in bare onmiddelijke nabijheid, opdat geen nadeel worde ondervonden van de schadelijke uitwasemingen. Zuiver bij herhaling de goten en riolen van slijk, modder en vuil water. Terwijl overdreven vrees of angst de vatbaarheid voor de ziekte verhoogen, is eene opgeruimde gemoedsstemming als het beste voor behoedmiddel tc beschouwen. Bespeurt gij eenige gewoonlijk aan dc ziekte voorafgaande ver schijnselen, zooals koude rillingen, pijnlijke aandoening der ingewanden, neigiug tot braken, menigvuldige ontlastingen, begeef u dan tc bed, drink eenige koppen kruizenmunt - of pepermunt-thee (het kruid is voor weinige centen iu ieder apotheek te bekomen) en roep spoedig geneeskundige hulp in, het uitbreken toch der sluimerende ziekte kan worden voorgekomen, zoo die hulp vroegtijdig wordt aangebragt." De jaarvergaderiug van het Nederl. Zendelinggenootschap is voor goed uitgesteld tot Julij 1867. Het verslag is echter gertfyj-, en daaruit blijkt o. m. dat het genootschap ontvangen had ƒ95,096- tegen eene uitgaaf van 79,875, zoodat er een batig saldo -blééf, dat vroegere te korten ten deelc kon dekkendaar inkrimping van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1