HiLOERSCHE MIEUWEIIEFE1 COURANT. EN ^UU£1! h/ BINNENLAND. Xs. 6G. DONDERDAG 1G AUGUSTUS. 1GGG. VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. Dezo Courant wordt uitgegeven woensdag en zatuedag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in dcu boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. n franco per post1.50. Enkele noinmers0.10. Men ubounecrt zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advkrtentièn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en hij den I-Ieer T. MOOY, Dijkst raat tegenover de Laan, 11422, aan denEelder, totllure'. Dc prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iedercn regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elko plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon grootc letters, naar male der ruirnto die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgover. Men ÏO dcffiCir vertirclEtf. «le I. liiiiidmiiil v£a SOl'TlïAJIl'TOX. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Augustus. Jl. Zondag avond had in dc R. C. Kerk alhier de inwijding plaats van het thans geheel voltooide en gerestaureerde orgel. Gedurende het plegtig lof, bij deze gelegenheid gehouden, hield de wel-ecnv. pastoor uit 't Velt eene rede naar aanleiding van Psalm 150 vs. 4. Aan het einde daarvan bragt de redenaar hulde aan de heereu Muller, die dit werk tot stand bragtenaan den wel-eerw. heer pastoor dezer gemeente, door wiens bemoeijingen het werd begonnen en aan de gemeente zelve, door wier milde vrijwillige giften het bestuur der kerk in staat was gesteld dezen arbeid te ondernemen eu te volbrengen. Het instrument werd dien avond bespeeld door den heer Berlage uit Haarlem, wiens oordeel over hetzelve, naar wij vernemen, zeer gunstig was. Voor de leden der rederijkerskamer Olympia alhier was op jl. Maandag avond een feestgetij aangebroken. Reeds werd door het wapperen der vaderlandsche driekleur van den gevel van 't lokaal Tivoli, maar meer nog door de keurig versierde zaal den bezoekers de verzekering gegeven, dat er binnen die wanden een luisterrijk feest zou gevierd worden. De Kamer voleindigde op dien dag haar 20ste levensjaar en de uituoodiging aan de leden met hunne dames gedaan om ter feestviering op te komen, had in groote mate weer klank gevonden. De zaal was digt bezet met hoorders en hoorde ressen, die uit het eenigzins geheimzinnig programma een rijkdom van verrassende tooneelen verwachtten. Die verwachting werd niet teleurgesteld. Geopend met een fraaije feestmarsch van het staf muziekkorps van het Kon. lust. der Marine, ving een der oudste leden der Kamer, die in der tijd tot de oprigters had behoord, de werkzaamheden der vergadering aan met eene korte vermelding van het feest, dat thans werd gevierd en eene meer uitvoerige bepaling der verschillende soorten van poëzy. Achtereenvolgens deden zich onderscheidene leden der Kamer hooreu en droegen dichtstukken of fragmenten voor van verschillende genres. Aan het einde van dit deel der werkzaamheden werd door den voorzitter der Kamer aan den pedel J. van Doorn, die gedurende 20 jaren met trouw en ijver der veieeniging zijne diensten had bewezen, een sierlijk onderscheidingsteeken, uit zilver vervaardigd, op de borst gehecht. Inmiddels was in den tuin eene verlichting door middel van lampions aangebragt en die, gevoegd bij de schoone uitvoeringen van het muziekcorps eu het schoone zomerweder, lokte tot wandelen uit. Regt aangenaam was deze verpoozing. Na cenigen tijd vertocvcns in den tuiu werden de wandelaars door de toonen van de strijkmuzick der heeren Polak weder genoo- digd in de zaal terug te keeren. Daar ving het Theater Bamum aan, dat in ruime mate bijdroeg om dc aaugename stemming, die er ouder de aanwezigen heerschte, .te bevorderen. Wij onthouden ons om van deze voorstellingen, zoowel als van dc loffelijke uitvoering van Arlequinlakleer en barbier, groot ballet-pantomime in één bedrijf, door 2 Hollandschc Jongens", een geregeld verslag te geven. Zooveel kunneu wij er van zeggen, dat de leden, die zich met deze uitvoeringen hadden belast, zich uitmuntend kweten van hunne taak en getoond hebben voor het scheppen of verwezenlijken van kluch tige tooucelen uitnemend geschikt te zijn. Nog eenmaal verlustigde men zich ecnigen tijd in den tuiu, waar weder de toonen der muziek weerklonken, totdat de dansmuziek een nieuw genot te voorschijn riep. Door tal van liefhebbers werd van die uitspanning geprofiteerd. Ten slotte vermelden wij nog, dat de fraaije decoratie der zaal in verband was gebragt met den inhoud der lezing over de poczy, zoodat de onderscheidene dichtsoorten in de groepsgewijze verdceling der namen van dichters regt aanschouwelijk werd voorgesteld. De goede smaak cn de nette uitvoering hiervan verdienden den grootsten lof. Vau de zijde van eenige niet-werkende leden der Rederijkers kamer Olympia alhier wordt eene poging aangewend om kleine geldelijke bijdragen bijeen te brengen ten voordeele van den pedel der kamer, die gedurende twintig jaren zijne betrekking eerlijk en trouw heeft waargenomen. Wij bevelen die poging zeer aan en vertrouwen, dat ieder der leden gaarne een zoo geringe bijdrage aan den jubilaris zal willen schenken. Naar wij vernemen hebben twee apothekers alhier, de heeren Sevenhuysen en Snel, voorhanden het bekende geneesmiddel tegen de cholera, genaamd -Jabouticavas. Het is de schil van een Brazi- liaansehe vrucht. De heer W. J. Manssen, proponent te Groningen, beroepen bij de Evaug. Luth. Gemeeute alhier, heeft het beroep aangenomen. Wij vernemen dat het op a. s. Zondag voor de Roomsch Catholieken van de Bisschoppelijke Clerezy alhier een belangrijke feestdag zal zijn. De onlangs benoemde Bisschop van Haarlem, monseigneur de Jongh, zal op dien dag in deze gemeente het H. Vormsel toedienen. Het zal zeker velen onzer lezers genoegen doen te vernemen, dat er pogingen worden aangewend om het ook ten onzent zoo gunstig bekende muziekkorps van het 7de regiment Infanterie uit Utrecht weder naar hier te doen komen, om eenige uitvoeringen te geven. Wij herinneren aan het muziekaal genot ten vorigen jare gesmaakt, toen genoemd muziekkorps herhaalde malen zich hier hooreu deed cn aan den wensch toen zeer algemeen geuit, dat deze verdienstelijke toonkunsteuaren spoedig weder een bezoek aan deze gemeente mogten komen brengen. Wij hopen dat de aangewende pogingen wel mogen gelukken. De kapt. der Mariniers L. F. Kempers, kommandant van het detachement aan boord van Z. M. fregat Adolf Hertog van Nassau, wordt vervangen door den lsten luit. J. A. Y. van Es. Z. M. heeft den off. van gez. 2de kl. bij de Marine J. J. B. Yermijne, op verzoek, met den 1 dezer eervol uit de zeedienst ontslagen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Ilecr- hugowaard, den heer D. de Boer. Aan dc kapiteins Melyill van Carbée en Reuthcr is opgedragen zich naar Parijs te begeven, ten einde een onderzoek in te stellen naar het aldaar vervaardigd wordende model-geweer met culas- lading. Op het proefveld te 's Gravenhage, in de duinen bij het Scheveniugsche kanaal, zijn dezer dagen, in tegenwoordigheid van den luit.-kol. Weitzel en andere officieren, proeven genomen met een geweer van Noord-Amerikaansche viuding, welks inrigting van die van het naaldgeweer aanmerkelijk verschilt. De proeven zijn zoo wel geslaagd, dat deswege een verslag zal worden uitgebragt aan de regering. De Academie nationaleagricole, manufacturière cl cominerciale, te Parijs, heeft onzen verdienstelijken landgenoot, den hoofd-inspecteur van den waterstaat Conrad, in hare zitting van den 7 dezer maand, haar dijtlóme d'honneur toegekend, De heer Conrad was sedert 1S51 lid, en daarna een der vice-presidenten-honorair vau die academie. Aan den ingenieur T. J. Stieltjes, belast met het onderzoek van het plan tot droogmaking der Zuiderzee, zullen van wege de mili taire genie de noodige gegevens worden verschaft. Aangenomen het beroep naar Groningen door ds. L. de Geer, pred. te Doesburg; naar Sneek door ds. G. A. Radenmaker, pred. te ITer- - velt.Beroepen te Leeuwarden ds. Kraijenbelt, pretl. te Heemstéde. Te Utrecht overleed den 22 Julij jl. de heer W. ÏÏ..A. Wesselinck, gepensioneerd schout-bij-nacht, in den oudcrdoni van 58 jaren. r

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1