HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. ZONDAG 19 AUGUSTUS. 1866. EN VIER-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. J\& 67. Ite/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatuktug avond na nclit ure, door A. A. BAKKER Cz., in deu boekwinkel. Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs por kwartaal1.30. u franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. W JAARGANG. Advektenttën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422, aan denEelder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedcreu regel uieer 0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing f 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruirnto die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 21 dezer, des avonds ten zeven ure. Helderden 17 Augustus 1866. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Rapport omtrent het onderzoek der Gemeente-rekening over 1865. 2. Voorstel tot aanvulling der verordening van Policie. 3. Kohier van den hoofdelijken omslag. 4. Brief omtrent het beurtveer op Alkmaar. 5. Wijziging der verordening op het bouwen. 6. Mcdedeeling van ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Augustus. In de afgeloopene week zijn in deze gemeente aan de cholera overleden 2 personensedert het begin der epidemie 20. Het zal op den 27sten dezer maand 50 jaren geleden zijn sinds de Nederlandschc zeemagt, onder bevel van den vice- admiraal van Capellcn, in vereeniging met de Engelsche vloot, een roemrijke zegepraal op de Algerijnen behaalde en het opperhoofd van Algiers gedwongen werd toe te geven, ten aanzien der door de bondgenooten gestelde eisclien. In deze gemeente bevindt zich een 7Sjarig grijsaard, die op dien gedenkwaardigeu dag, als marinier 2de klasse, aan boord van Zr. Ms. oorlogsvaartuig Frederika Sophia Wühelmina diende en die zich ook later, in 1821, aan boord van Zr. Ms. fregat de Dageraadbij het gevecht voor Palembang bevond. Deze oude krijgsman, Alexander Ferdinand Henke genaamd, bevindt zich thans in gccne ruime omstandigheden, en de bekendheid daar mede dreef ons aan tot vermelding van het bovenstaande, met toe voeging van den wensch, dat, door milde giften van meergegoede ingezetenen of van krijgs- en zeelieden, die vaak eene gave voor een armen wapenbroeder over hebben, dezen grijsaard, wiens borst versierd is met de zilveren medaille aan de strijders van 18131815 toegekend, eene aangename herinnering aan den door hem bijge- woonden zeeslag worde geschonken. Jl. Woensdag morgen vertrok Zr. Ms. sehroefstoomschip Willem, naar de reede, ten einde den proeftogt te maken, en werd aan het havenhoofd uitgeleide gedaan door het staf-muziek corps der Marine. Het schip heeft zoowel ouder stoom als onder zeil in alle opzigten aan de verwachting beantwoord en keerde Donderdag namiddag in de haven terug. De machine werkte zeer goed cn de vaart bedroeg bij gunstige gelegenheid 11 mijl. Door het personeel van l'.et Loodswezen in dit district is dezer dagen een schoon blijk van achting toegebragt aan de nagedach tenis van den onlangs overleden kapitein-luitenant ter zee J. W. van Bisselick, inspecteur van het Loodswezen alhier. Door gezamenlijke bijdragen is er op het graf van den zoozeer beminden overledene een fraaije grafsteen geplaatst: voorzeker een gedenkteeken, dat evenzeer de erkentelijkheid van hen, die het daarstelden, als de deugden van hem, die daardoor gehuldigd wordt, in ruime mate vereert. Graaf Portailington, wiens weervoorspellingen verleden jaar uitkwamen, voorspelt in de Britsche bladen fraai weder tot in het middeu van September. Op last van het departement van Oorlog zal aan de militairen van de Israëlitische godsdienst, dienende bij de verschillende leger corpsen, wanneer zij dit mogten verlangen, verlof worden verleend van 5 Sept. tot 5 Oct. a. s., ten einde in de gelegenheid te zijn de in opgemeld tijdvak invallende feesten ten hunnent te kunnen vieren. De Staatscourant meldt betredende de cholera het volgende Sedert het begin der Den 15 Augustus zijn: epidemie zijn: aangetast overleden aangetast overleden Haarlem 2 Kampen 4 Groningen 6 Den 16 Augustus: Amsterdam 's Gravenhage Rotterdam Dordrecht. Utrecht Amersfoort Arnhem Zutphen 's Hertogenbosch onbekend 464 1636 854 1523 1720 308 57 189 276 946 727 875 1084 370 1533 142 182 38 103 Volgens een berigt in de N. Rott. Ct. worden er op last der Hooge Regering van alle door de heerschende ziekte geteisterde steden kaarten opgemaakt, waarop elk huis cn elke straat, waarin zich eholera-gevallen hebben voorgedaan, in het bijzonder moeten worden aangestipt. Den 16 dezer is door het Prov. Bestuur van Noordholland aanbesteed, het bouwen van eene tolgaarders-woning aan den Rijks grooten weg te Nieuwediep, gemeente Helder. Minste inschrijver: de heer D. Tool, te Wognum, voor 3650. Bedankt voor het beroep naar Vlissiugcn door ds. N. Osti, predikant te Hatlera. De heer mr. Wickevoort Crommelin en andere grondeigenaren, landbouwers en veehouders in Noordholland (Haarlem en omstreken) hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, houdende adhmsie aan het dezer dagen aangeboden wetsontwerp tot het nemen van maatregelen ter beteugeling der veepest, omdat hetgeen tot heden in Nederland is gedaan, in tegenstelling van wat vroeger in ons land en nu in België eu Frankrijk, eindelijk ook in Engeland met zoo gunstige uitkomst geschiedde, de groote geldelijke ver liezen nog pijnlijker doet gevoelen, door in dezen niet te handhaven den ouden Hollandsclieii roem van steeds met helder doorzigt cn vastberadenheid moeijelijkheden te overwinnen. Den 11 September e. k. cn volgende dagen zullen te Haarlem de 89ste algemccne vergadering en het congres der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van Nijverheid worden gehouden. In die vergadering zullen door het hoofdbestuur belangrijke verslagen ter tafel gebragt worden. De maatschappij telt op dit oogeublik 36 departementen en 2020 leden. Dc twintigste algeineene vergadering der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal gehouden worden op Woensdag den 19 September a. s., des middags ten 12 ure, te 's Gravenhage, in de sociëteit de Vereeniging. Den 15 dezer werden te Hoorn op de jaarlijksche paardenmarkt aangevoerd 119 paarden. De handel was levendig, ofschoon er niet veel gekocht werd; enkele paarden bragten 350 op. Ter gelegenheid van de tegenwoordige tentoonstelling van nijverheid in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, is de herin nering zeker niet ongepast aan de eerste tentoonstelling van dien aard in ons land gehouden. Die gebeurtenis had plaats in het jaar 1808 in de Maria-kerk te Utrecht, en geschiedde tijdens de regering en op last van koning Lodewijk Napoleon. De verwachting, die men van die tentoonstelling koesterde, werd verre overtro 156 inzenders, uit 64 gemeenten en door 7 armen-inrigtingen, 500 voorwerpen in. Het rapport over deze tentoonstelling, d minister vau Binnenl. Zaken aan den koning ingediend,'fTuïdde zeer gunstig.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1