regering, dat de miliciens der ligting van 1859 nu reeds, nog vóór het verstrijken van hunnen diensttijd, naar huis worden gezonden. De Monitcur meent, dat de Timen, die Frankrijk bedoelingen toe schrijft, die niet bestaan, vooral in deze laatste mcdcdecling het beste bewijs zal zien van de vredelievende gezindheid van keizer Napoleon. Op ollicicle wijze wordt gemeld, dat de koning Leopold een geruststellend schrijven van keizer Napoleon heeft ontvangen, de verzekering inhoudende, dat hij niet denkt aan de inlijving van een gedeelte van Belgie, maar veeleer wensclit de Belgische dynastie te bevestigen. De Parijsehe correspondent van het Journal de Brnxelles verzekert dat de keizerin van Mexico te Parijs gedeeltelijk in hare zending is geslaagd; zij zou namelijk de toezegging hebben outvangen, dat de Mcxicaansche schatkist door eenigc tegemoetkoming van Frankrijks zijde in staat gesteld zou worden aau de dringendste behoeften vooreerst te voldoen. Volgens den Morning-Herald, het orgaan van de op dit oogenblik aan het bewind zijnde partij in Engeland, moet men aannemen,dat keizer Napoleon te Berlijn gcenc eisehen heeft gedaan, zonder dat hij bereid was, de vervulling daarvan des noods met de wapenen in dc hand te verkrijgen. Het blad durft naauwelijks hopen, dat de zaak in der minne zal worden geschikt. Frankrijk kan niet meer terugtreden, terwijl Pruisscn hot gedane- verzoek niet wil, of misschien ook niet /eau inwilligen. Er zou derhalve niets anders overblijven dan een oorlog. „Het is zeer verkeerd (zegt de Heraldhet publiek in eene bedriegelijke gerustheid te brengen. Het is, gelijk van zelf spreekt, niet onmogelijk, (lat de vrede behouden blijft; liet kan gebeuren, dat Frankrijk in de weigering berust, of dat Pruissen nog inwilligt, wat liet thans weigert. Daar echter op wonderen niet gerekend mag worden, achten wij liet onzen pligt, liet publiek te waarschuwen voor den opkomenden storm, ten einde ieder zich voor schade kunne hoeden." Dc vrcesolijkc brand, den 10 dezer te Antwerpen begonnen in het petroleum-magazijn No. I van den lieer Haine, en dat Maandag- namiddag nog steeds brandde, heeft een twintigtal gebouwen en magazijnen in de asch gelegd. De gezamenlijke sehadc wordt approximatief berekend op 4 milliocn francs. Den 15 dezer is to Parijs, en alom in Frankrijk, 's keizers naamdag en tevens liet liooge feest der Catholijke kerk gevierd. De Moniteur behelst een feestlied, hetwelk vrede ademt. Het hoofd denkbeeld van dit dichtstuk is dat Frankrijk zich thans aan de werken des vredes en der beschaving kan wijden, dewijl het door de gansche wereld ontzien wordt. De bedoelde feestzang was bestemd om gereciteerd te worden bij cene van de tooueelvoorstcllingen, welke op den feestdag te Parijs van regeringswege om niet aan het publiek zouden worden gegeven. Ifet feest is over het geheel goed afgeloopen, terwijl de weers gesteldheid cene daarvoor gunstige wending nam. Er is echter een ongeluk voorgevallen. Na het afsteken van liet vuurwerk kwam een stroom van mensehen in botsing met eenen anderen stroom die langs denzelfden weg in tegengestelde rigting voorwaarts snelde. In liet daardoor ontstane gedrang zijn een aantal personen gestikt of zwaar gedeerd. De keizer heeft, zich bij de feestelijkheden niet aan het publiek vertoont. De Patrie berigt, dat dc effective sterkte van het Frausche leger eerstdaags wordt verminderd met ruim vijf-en-twintig duizend oude soldaten, die nog vóór het einde van hunnen diensttijd naar huis worden gezonden. Volgens hetzelfde blad zullen in de tweede helft der volgende maand zes transportschepen uit Frankrijk naar Mexico vertrekken om troepen van daar terug te halen. Men spreekt thans van een concert, te geven ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Parijs in 1SG7, door niet minder dan zes duizend muziekanten. Er is ook sprake van een zang-wedstrijd te Parijs, tusschen dc zangers van alle natiën. Iedere zangvereeuiging, uit welke plaats ook, zal daaraan kunnen deelnemen en zingen wat zij verlangen mogt. Dc groote prijs, bij dezen wedstrijd te behalen, zal zijn 10,000 francs. Door den heer Saint-Marc-Girardin worden in het Journal des Hébals eenigc regelen gewijd aan een te Parijs verschenen vlugschrift, hetwelk door zijnen titel: VEurope imperialisme, in deze oogcnblikkcn de aandacht tot zich trekt. Op den titel en den aanhef van het geschrift afgaande, had de verslaggever niet anders gemeend dan daarin dc aanprijzing cener Frausche wereldheerschappij te zullen vinden. Hierin zegt hij zich echter bedrogen te hebben. Het „keizerrijk Europa" vau den schrijver is niet ecu aan het Frausche ovcrwigt onderworpen, maar een in zes of zeven keizerrijken gesplitst Europa. Volgens zijn plan, zouden het D'uitsch-Verbond en de kleine Duitschc Staten moeten verdwijnen, en een derde keizerrijk in Duitschland geslicht moeten worden, omdat, zegt hij, Duitschland zoo min Pruissisch als Oostenrijks wil zijn, terwijl ook Italië den naauwelijks verkregen koninklijken rang tegen den keizer lijken zou moeten verwisselen. De heer Girardin vreest zeer, dat de vrijheid van Europa met deze wijziging zijner kaart, niet gebaat zou wezen. Hij ziet iu „militaire monarchiën" hoegenaamd geen heil. „Het consigne (zegt hij) haat de vrijheid." En wat betreft de zege van liet beginsel der onafhankelijke nationaliteiten, welke de schrijver van de verwezenlijking van zijn plan verwacht zoo zegt de redacteur van het Journal des Hébats, zich niet voor te stellen, dat Polen en de onder de Turksche heerschappij zuchtende Chistenen zich iets beters van een „keizerlijk Europa" zouden kunnen beloven, dan zij van het rcvolutiouiiairc of vau het parlementaire Europa verkregen hebben. Het nut van den trans-atlantischcn telegraafkabel bleek op nieuw uit het navolgende feit: Met een der mailbooten had men eenige dagen geleden voor eene waarde van 700.000 p. st. aan vervalschte schatkistbiljetten uit New-York naar Europa verscheept. De autoriteit hiervan kennis bekomen hebbende, telegrafeerde naar Londen, zoodat dc policic bij aankomst der boot beslag op deze biljetten kon leggen. Bij dc Engclsche admiraliteit en het departement van oorlog is een plan ingediend lot de constructie van drnaijende gepantserde forten, als een middel van kustverdediging. Door de Army and Navg Gazelle wordt een proefondervindelijk onderzoek van dit ont werp ten krachtigste aanbevolen. Iu de vorige week hebben te Londen plaats gehad 2299 sterf gevallen en 1971 geboorten. Jl. Zondag heeft iu een huis nabij Crosslctt (Schotland) eene geduchte ontploffing plaats gehad van buskruid. In een oogwenk vloog de woning met 22 personen, die zich daarin bevonden, in de lucht. Aan de Neue Preussissc/ie Zeilung wordt medegedeeld, dat de uitvinder van het zündnadel-geweer, de lieer von Drcysc, te Sömmerda, het voornemen heeft, eerlang ter beschikking des konings van Pruissen te stellen een stuk gesehut, dat bij de artillerie dezelfde uitkomsten oplevert als liet ziinduadel-geweer bij de infanterie. Ook vervaar digt genoemde heer thans een naald-geweer, geheel uit ijzer, dat echter 3 pond ligter zou zijn dan het bestaande. De schade iu Bohcmcn, Moravië, Oostenrijksch Silczië cn Nedcr-Oostenrijk, ten gevolge van den oorlog aan particuliere eigendommen toegebragt, wordt begroot op 300 milliocn florijnen. "Voor eenige dagen werd te Trient, (Tyrol), in hechtenis ge nomen de eigenaar van liet koflijhuis Honendc plaats van bijeen komst der anti-regeringsgezinde party. Daar de eigenaar van dat cafó, tevens bezitter is van een koflijhuis te Pernin, cn van hier wijnen, gebak, enz. derwaarts zond, maakte hij hiervan gebruik om door dit middel brieven te vervoeren, die in taarten cn koeken gebakken waren. Het toeval wilde, dat de man, met het overbrengen der voorwerpen belast, het gelcibillct vergat mede te nemen; der halve werden de taarten door do Oostenrijkschc voorposten aange houden en verbeurd verklaard, en toen men ze nuttigde, werden de brieven daarin ontdekt. Als een voorbeeld hoezeer Zuid-Duitscliland geleden liecffc door den jongstcn krijg, wordt o. n. gewezen op Asehaflcnburg, een stadje met 7 a 8000 inwoners en dat achtereenvolgens geheel het Pruissischc Main-lcger, zeslig duizend man, heeft moeten herbergen en voeden, gedurende langer of korter tijd, en bovendien eene aanzienlijke oorlogschatting in levensmiddelen heeft moeten opbrengen, zoodnt de stad dan ook nu, van alle hulpbronnen be roofd, in den hoogsten nood verkeert, aan hongersnood ter prooi is en misschien voor altijd geruïneerd. Men maakt daarbij de op merking, dat het geenszins dc ziindn ad el-geweren zijn, die dc grootste verwoestingen hebben aangcrigt. Het gerucht wint veld, dat koning Lodewijk van Bcijeren voornemeus is, in het huwelijk tc treden met dc grootvorstin Maria, dochter van keizer Alexandcr van Rusland. Gelijk men weet is kort na den mislukten aanslag op het leven van keizer Alexander, die in de maand April jl. gepleegd werd, cene staatscommissie benoemd om onderzoek dienaangaande te doen. Allengs heeft die commissie den aanvang harer nasporingen uitgebreid, daar zij gronden vond om te deuken dat die aanslag geen op zich zelf staand misdrijf was, maar een uitvloeisel van revolutionaire begrippen die in eenen wijden kring verbreid werden. Thans wordt door de Noord-Post, het dagblad van het ministerie van binnenl. zaken te Petersburg, het volgende medegedeeld: „De naspovingen, ingesteld tengevolge der poging ora den keizer tc vcr- moordeu, zijn afgeloopen. Verscheiden personen zijn in hechtenis genomen als medcpligtig aan die poging geweest zijnde, en hebben hunne schuld beleden. De namen dezer lieden zullen eerstdaags ter kennis van het publiek worden gebragt. „Ook is ontdekt dat er te Moskau twee geheime genootschappen bestonden, die ten doel hadden socialistische begrippen te verspreiden en het gouvernement des keizers te bestrijden; zij noemden zich, het eene de Organisatie, het andere de Hel, cn stonden iu betrekking met de voornaamste leiders der revolutionaire partij in Europa. Onder hunne leden waren een aantal Polen, die inzonderheid tot taak hadden vergif voor het doel der vereenigingèn te leveren.' „Het is nu zeker dat de moordaanslag op den keizer beraamd was met dc bedoeling om, indien hij slaagde, eenen algemeencn opstand cn ccnc groote revolutie tc bewerken. „Insgelijks is men op het spoor gekomen van eene vereeniging van Polen, die ten doel hadden Russische banknoten na te maken, de valsche banknoten binnen het rijk in omloop te brengen cn zoo doende afbreuk aan zijue finantiele belangen tc doen." De Courrier de Marseille bevat eene particuliere correspondentie uit Engelseh-Indic, waarin hartverscheurende bijzonderheden worden medegedeeld nopens den hongersnood, welke tengevolge der droogte- in die kolonie hcerscht. -De rijst wordt er viermaal duurder betaald dan in gewone tijden. In sommige streken sterven de menscheu letterlijk van den honger. Dc briefschrijver stelt dezen uoodlottigeu toestand op rekening van het stelsel van bestuur, dat de Eugcl- sclien, ten aanzien der aangelegenheden van landbouw, in Indic volgen. In de eerste helft dezes jaars zijn er 124,769 landverhuizers uit Europa in de Vereenïgdc Staten aangekomen, dat is 50,681 meer dan in de eerste zes maanden van 1805. De ongeregeldheden te New-Orleans zijn het gevolg geweest van de heropening van de constitutie-conventie van 1864, die ver tegenwoordigt, wat men de radicale opinie van New-Orleans en zijn hoofdstad noemt. De president had de door de leden verlangde bijeenroeping geweigerd, op grond, dat zijn functie bij de sluiting der vorige vergadering had opgehouden. Desniettemin werd de vergadering toch gehouden cn een ander tot president gekozen, die dadelijk bij proclamatie de radicalen tot een vergadering opriep. De negers, welke die conventie hun belangen toegedaan achtten, kwamen in grooten getale bijeen, om haar 'nulde te brengen, maar stuitten op een troep blanken, die zich verzameld had om de conventie met geweld uiteen te drijven. Er ontstond een gevecht, waarin de blanken het onderspit delfden. Dit veroorzaakte een oploop voor de vergaderzaal, welke nu door dc policie afgesloten werd. De menigte begon nu op het gebouw te vuren, ten gevolge waarvan leden van de vergadering cn policie-agenten gewond, terwijl ook van de aanvallers eenigen gedood en gekwetst werden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 3