BUITENLAND. EEN NIEUW WEEKBLAD. Men leest in ile ïMteutee Utr. Crl: Zou het niet s^-a tvezc.. in het belang van 't vaderland, dat er zich eene kleine vennootschap vormde, die de in onbruik geraakte militaire ornamenten opkocht en bewaarde, tot ze eens weder in de mode kwamen. Mij dunkt, dat zou nog al eene aardige speculatie kunnen wezen. Chacots, geen chacots, epauletten, geen epauletten, schouderbedekkingen, geen schouderbedekkingen, kolbaks, geen kolbaks, kwasten, geen kwasten, patrooutasschen, geen patroontasschen, enz. enz. Alles komt toch bij ons leger weer in de mode, als wc maar een nieuwen minister krijgen. De spoorweg van Deventer op Zwolle zal, naar men verzekert, met 1 Oct. e. k. worden in dienst gesteld. Jl. Vrijdag avond kwam te Franekcr het eerste ongeval voor op den Noorderspoorweg. Omstreeks 6 ure 's avonds kwam een ledige vectrcin van Harlingen, ten einde te Leeuwarden te voldoen aan de aanvraag om wagens. Deze trein had niet noodig te Franekcr tc stoppen en reed dus door; doch daar men even te voren een hooiwagen tot bij de Yeebrug had gereden en verzuimd had de wissel weêr over te halen, kwam gemelde trein tegen de Veebrug aan, vernielde die halverwege, boorde een groot gat in den grond en drie a vier wagens, die over de locomotief op de brug schoven, zijn geheel of gedeeltelijk vernield. Door de tegenwoordigheid van geest van den machinist Lamke zijn er geen menschcnlevens te betreuren. Tot 14 Aug. jl. zijn te Batavia aangekomen de schepen: Gesina Mariakapt. Eolff; Ferdinand Louiskapt. Duinker; den ElsJioutkapt. Akkerman, en Dionysia Catkarinakapt. Berkcl- bach van den Sprenkel; alle 4 van Amsterdam. De uitvoer van geslagt vee, van hier naar Londen, neemt elke week toe. Jl. Woensdag zijn 1300 geslagte schapen uitgevoerd. Heden liggen 1500 stuks gereed om te worden overgebragt. Waarschijnlijk zal de voordragt van den bekenden novellist en begaafden spreker J. J. Cremcr op a. s. Maandag alhier plaats hebben. De Belgische Staatscourant behelst in haar nommer van jl. Maandag een besluit des konings van den L dc-zer, strekkeude om de schoollessen voor volwassenen algemeen te makeu, te bestendigen en te regelen. Deze instelling, reeds op vele plaatsen des lands bestaande, zal voortaan een deel van het openbaar volksonderwijs in België uitmaken. Keizer Napoleon heeft zijn vertrek naar Biarritz uitgesteld. Napoleon heeft de orde van Legioen van Eer geschonken aan den heer Chassepot, uitvinder van het thans voor het leger aan genomen geweer met kulas-lading. De invoering van het Chassepot geweer in Frankrijk zal GO millioen fr. eischen. In den Plantentuin te Parijs werd tot heden liet geraamte van het paard bewaard, dat Napoleon I in de voornaamste, door hem gevoerde veldslagen, bereed. Dit voorwerp zal thans op het Louvre bij de overige voorwerpen worden geplaatst, die den eersten keizer hebben toebehoord. De heer Strauss heeft voor 1,500,000 fr. voor den tijd der tentoonstelling het paleis van nijverheid, dat in de Champs Elvsées staat, gehuurd. Hij zal er monster-concerten geven met de keur der muzikanten van Parijs; het orchest zal bij afwisseling bestuurd worden door Gounod, Fólicien David, Pas de Loup, Berlioz, enz. Hij heeft 100,000 fr. aan Verdi aangeboden om slechts eenmaal het orchest te dirigeren, maar ondervond eene weigering; een aanbod van 200,000 fr. met gelijk doel aan Eossini gedaan, had geen gunstiger gevolg. De Times wedcrsprcckt ten stelligste het gerucht van een huwelijk tusschcn den koning van Griekenland en de Engelsche prinses Louise. Dit garucht werd medegedeeld door het avondblad the PaU-Mall Ga:elte, met bijvopging dat de lieer Gladstone den toestand van Griekenland zou gaan opnemen. Het oorspronkelijk berigt in de Morniurj Post van een huwelijk des konings met een prinses die niet genoemd werd, maar volgens dit blad veel zou bijdragen tot verheffing van Grickenlands standpunt in Europa, blijft intusschen in zijn geheel. Denkelijk zal het eene Eussiselie of aan Euslaiul vermaagschapte prinses zijn. De Mornhnj Post meldt, als een staaltje van de verscheiden heid der nationaliteiten waaruit hetgeen men Oostenrijk noemt bestaat, de aankondiging eens schoolonderwijzers, in een der Wcencr dagbladen voorkomende en waarin deze belooft zijne scholieren in al de talen, welke in het Oostenrijksche keizerrijk gesproken worden, te zullen onderwijzen. Deze talen zijn niet minder dan 10 in getal: Boheemsch, Poolsch, Eussisch, llongaarsch, Kroatisch, Servisch, Slavonisch, Eumaansch, Italiaansch en Duitsch. In de met 1 Sept. geëindigde week zijn in Groot-Britannie 99 nieuwe gevallen van runderpest ter kennis der regering gebragt, dat is 49 minder dan in de vooraf gegane week. In Engeland gaat men een oude mannen- en vrouwenhuis oprigten voor paarden, die zich bij de wedrennen beroemd hebben gemaakt. Jl. Woensdag avond werd Londen en omstreken door een dier geweldige stormen bezocht, welke dit jaar reeds zoo menigwerf grootc schade aanrigtten, gelijk ook nu het geval is. Men vreest daarenboven rampspoedige berigten uit zee te vernemen. In Kensingtou-Gardens is een standbeeld opgerigt van kapitein Speke, den ontdekker der Nijlbronuen, met het ccuvoudig opschrift: „Speke ter herinnering aan Victoria, Nvanza en den Nijl." Te Liverpool is weder een arsenaal der Fenians ontdekt. Weder zijn op de kust bij Suffolk, en wel niet ver waar onlangs de Bruiser zonk, twee stoombooten in aanraking gekomen, en hiervan was het gevolg dat, even als toen, een der twee bodems geheel verloren ging. In Pruisseu zal op bevel des konings eerstdaags een algemeen lands dank- en zegefeest worden gehouden. jjc komug vau Pruisseu heeft den'graaf von Bismarck met de ster van grootcommandcur en met het grootcommandeurskruis der koninklijke Huis-orde van Hohenzolleru begiftigd. Ook heeft Z. M. eeu aantal officieren van lagere rangen tot hoogere bevorderd. Het beslag, door Pruissen te Straatsburg op de wijnen van den hertog van Nassau gelegd, is opgeheven en de onttroonde vorst heeft zijn druivennat teruggekregen. De keizer van Oostenrijk heeft gelast het leger overal geheel op voet van vrede te brengen. De hoogste ridderorde van Beijercn, die van St. Ilubert, zal den heer von Bismark worden geschonken. Te Homburg ziet men met leedwezen het oogeublik te gemoet, dat de Pruissischc constitutie zal worden ingevoerd. De spcolbank toch, die rijke bron van welvaart voor dc stad, zal alsdan worden opgeheven Den 3 dezer is te Gencve het congres der Internationale Arbeiders-Vcreeniging geopend, welker hoofdbestuur te Londen ge vestigd is. Volgens den Monitore dei Communi zal de bevolking van het koningrijk Italië, door de aanhechting van het Venetiaanschc, ver meerderen met 2,640,525 zielen, verdeeld over de negen volgende provinciën: Venetië, Verona, I'adula, Vicenza, Treviso, Eovigo, Belluna, Udiue en Mantua. Deze provinciën bevatten 842 gemeenten, waardoor het aantal gemeenten in Italië klimt tot S710. Alle vervaardigers en uitvinders van achterlaad-gcweren zijn door het Italipansche gouvernement bij eene algemecne oproeping uitgenoodigd om proeven van hun maaksel in te zenden; het is voornemens zich door aankoop in het bezit te stellen van dat maaksel, hetwelk het na onderlinge vergelijking en beproeving het doelmatigst zal achten. De vraag of priesters in den echt mogen opgenomen worden door ambtenaren van den burgerlijken stand, is ook dezer dagen in Italië, gelijk onlangs in Frankrijk, in toestemmenden zin beslist. Te Genua weigerde zulk een ambtenaar het huwelijk te voltrekken tusschen pater G. Bortcro en de weduwe Viüti. Dc burgerlijke regtbank verklaarde de weigering gegroud, doch het hof van appel vernietigde, overeenkomstig het rekwisitoir van het openbaar minis terie, deze uitspraak en gelastte bedoelde ambtenaar den pater en zijne bruid tot man en vrouw te maken. De Eussische regering heeft een besluit genomen, dat men even belangrijk noemt als de afschaffing der lijfeigenschap. Zij heeft namelijk alle strafbepalingen opgeheven die tot heden werden toegepast op degenen, die de kerk van den Staat (de Grieksehe) verlieten. Keizerin Charlotte van Mexico is geheel en al gebrouilleerd met het Belgische hof, en het is niet waarschijnlijk dat zij Brussel zal bezoeken. Deze familie-oneenigheden hebben betrekking op finan ciële quaestiën. Zij schijnt zeer ontevreden te zijn over een door haren vader gedane bèschikking, volgens welke zij en haar echtge noot slechts het vruchtgebruik zullen genieten van het hun toeko mend deel der nalatenschap. De koning heeft echter evenmin als ieder ander burger het regt om dergelijke beschikking ten opzigte zijner kinderen te maken. Men zegt, dat dc keizerin met eene procedure heeft gedreigd, als men haar niet haar deel in de vader lijke nalatenschap wilde uitkeeren. 't Is te hopen, dat men dien weg niet zal opgaan. Voorts moet men niet vergeten, dat Lcopold I aldus in haar eigen belang heeft beschikt, daar Maximiliaan zoo verkwistend is, dat hij in Oostenrijk den bijnaam van /,1c prince magnifique" had ontvangen. De Great Fastern heeft jl. Zaturdag het uiteinde van den telepraafkabel op New-Foundland aan land gebragt. Men verwacht dat de telegraaf-communicatie tusschen de oude en nieuwe wereld thans, nu er twee geleidingen daarvoor bestaan, minder kostbaar voor het publiek zal worden. Van 1 Jan. jl. tot 8 Aug. zijn te New-York over zee 155,799 landverhuizers aangekomen, dat is 55,033 meer dan in deuzelfden tijd van het vorige jaar. De toevloed van landverhuizers is er nooit zoo groot geweest als dit jaar. KLEINE BIJDRAGE TOT DE ZEDEN DER rARIJSCHE DEMI-MONDE. Uit het Engelseh, naar ccn nrtikc-l voorkomende in „the Saturday llcvieiv," In den laatston tijd is to Parijs een nieuw blad verschenen, dat zich ten doel stelt de denkbeelden en bclnngon te vertegenwoordigen van het zwakste (waarom niet sterkste) gedeelte dames in die stad. Dit gewigtige blad verschijnt icderen Zoudag morgen en doet dus op dc lezeres dezelfde uitwerking als de leerrede vau een geliefd prediker op het hart harcr meer stemmige zusters, terwijl het voor het overige gedeelte der weck haar gemoed in eeneaangename stemming brengt. Het is op ecu enkel vel vau eene aangename rozétiut gedrukt, en wordt voor dc modeste som (de eeuïgc modeste cigeusehap die het bezit) vaD Iwee en een halve stuiver verkocht. De meeste medewerkers, zoo niet allen, schijueu dames te zijn, zoo als Turluiette, Jlnric, Cora, enz. Den lezer wordt de openbaar making beloofd vau sommige buitengewone geheimen „toujours, bien entendu, du cótê féminin" welke voorbehouding natuurlijk het aanlokkelijke van het kleine blaadje eerder verhoogt dan vermindert. Deze belofte echter kan men moeije- lijk zeggen vervuld te worden. De wonderbaarlijke geheimen zijn nog steeds besloten in de doukerate schuilhoeken vau Turlurette's boezem, en naar alles to oor dcelen wat hare levenswijs betreft, kan meu veronderstellen dat zij niet de minst kleine geschiedenis te vertellen heeft. De „bevlekte duif" heeft, stelsel matig, eene buitengewone kleiue verzameling denkbeelden of inzigtcu, of liever zij bezit ze in 't geheel niet. Hare mededingsters in uitspatting eu buiten sporigheid tc overtreffen, ziedaar haar hoogste doel. Vier bladzijden zoutelooze scherts, kleine zinledige auecdotcn, kleine coupletten zonder geest, geven mis schien een zoo getrouwe schilderij van het innerlijke dier bctoovereude schep selen, als men maar kan wcnschcn. Het rozékleurig blad is dc terugkaatsing der spiegel, waarmede men hare gevoelens tracht te onderzoeken. De Parijsehc Aspasia, en misschien ook die van andere steden, heeft hare hoeijeudc hoedanigheden naanwkenrig teruggegeven in de waarlijk schitterende en puutige scherts van haar letterkundig orgaan. Bij voorbeeld. Eens, iu het Casiuo Cadet, eeuc schoonc dame met L. dansende, herinnerde zij hem dat hij geene handschoenen aan had. „Dat. maakt niet uit", was ziju antwoord, „na dc quadrille zal ik mijne handen wasschen." Of anders, dc volgende schildering van huwelijksgeluk: -„Liefste, ge geeuwt." „Natuurlijk, daar man en vrouw één zijn, en ik mij zelf gezelschop moot houdeu." Verder: „Groot nieuws-. M'te Zelia Druellicr wil niet langer iu het ballet optreden. Elle nc vent- plus

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2