HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. J\s. 75. ZONDAG 16 SEPTEMBER. 1866. en VIER-EN-TWINTIGSTE d JAARGANG. binnenland! - he/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatvrdag nvond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.' o franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advkrtentiën worden aangenomen tot Zaturdag cn Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denHeldcr, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Yoor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 1G dezer vertrekt de O. I. üandmnil via SOUTHAMPTONT. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HÉLDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERG-ADEREN op Dingsdag den 18 September, des avonds ten zeven ure. Helderden 14 September 1866. De Voorzitter voornoemd STAKMAN BOSSE. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Aanbieding der Begrooting voor 1867. 2. Voorstel tot aanvulling der Politie-Verordening. 3. Plaatsiug van lantaarns in het Land. 4. Mededeeling van ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP15 September. Het natte, regenachtige weder gedurende den haast eindigenden zomer is in den jongsten tijd het onderwerp der dagelijksche ge sprekken. Ten einde onze lezers met eenige zekerheid over de hoeveelheid gevallen regen te doen oordeelen, deelen we hier mede de opgave, die wij te dier zake van eene geachte hand ontvingen. Ter vergelijking met vroegere jaren vermelden wij de gevallen regen in strepen, gedurende de zomermaanden van elk dier jaren: 1863: 1S64: 1865: 1S66: Junij 56.2 27.4 38.1 49.5 Julij 32.3 15.6 95.5 80.6 Aug. 73.3 87.8 103.1 122.1 Opmerkelijk is het ook, dat van 1 tot en met 11 Sept. 11. eene hoeveelheid regen viel ter hoogte van 64.2 streep; dat is 21.2 streep meer dan in Junij en Julij 1864 te zamen. Iu het begin dezer week vertrok uit deze gemeente de heer N. J. Muller, officier van gezondheid 2de klasse, ten einde voortaan garnizoen te houden te Amsterdam. Wij maken openbare melding van zijn vertrek, omdat hij zich tijdens zijn achtjarig verblijf in deze gemeente vele vrienden had verworven en algemeen zeer geacht en bemind was. In tijd van nood was hij altijd gaarne bereid om met zijne kennis, hulp en raad te verleenen eu steeds blonk hij uit door voorkomendheid jegens ieder met wien hij in aanraking kwam. Zoowel militairen als burgers hebben zijn vertrek met leedwezen vernomen. Jl. Donderdag heeft bij de Directie der Marine alhier de aanbesteding plaats gehad, van het doen van eenige werkzaamheden, behoorende tot de herstelling van het nieuwe drooge dok. Er waren ingekomen 11 billetten. Minste inschrijver was de heer A. Bas ad 4191. Jl. Donderdag tegen middernacht ontstond er brand bij den broodbakker IC. Rijk, aan dc Achtergracht Zuidzijde, welk onheil door schielijk aangebrachte hulp in voortgang gestuit werd. De proeftogt van Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Javawelke jl. Donderdag heeft plaats gehad, moet zeer goed voldaan hebben. De machine werkte goed, het schip liep 9 mijl in wind en stroom. Het programma van het Concertgezelschap Apollouittevoeren Zondag a. s., des namiddags van 13 ure, iu het lokaal Tivoli, luidt als volgt: 1. Marche et choeur de 1'op. Tannkaiiser van Richard Wagner; 2. Ouverture de 1'op. Les Martijrs van Donizetti3. Melodie-polka van Swoboda; 4. Einal (2de acte) de 1'op. Les Puritains van Bellini; 5. Duo de 1'op." 'Marino Fallièro van Donizetti; 6. Haute-volee, quadrille van Strauss, transcr. par Weckesser; 7. Grande fantaisie sur 1'op. VJfricaine de Meijerbeer, van J. Clément. Het programma van de zangvereeniging Cecilia, uittevoeren Zondag a. s., des avonds ten half negen ure, in het locaal Tivoli luidt als volgt: Eerste gedeelte: 1. Koor uit De Schepping van Haydn; 2. Mannenkoor a. O Isis Die Zauberflötè) van Mozart, l. Muggendons van van Bree; 3. Solo voor Bas, Le Toreador, Romance, van d'Adhemar; 4. Quartetten: a. Im Waldeb. Entjlieh mit mirc. Es Jiel ein Reif; d. Auf ihrem Grabe. Mailied, van Mendelssohn Bartholdy. Tweede gedeelte: De landelijlce Avondstond, Cantate voor Solo's en Koor, van Schmitz. De off. van adm. 2de kl. bij de Marine E. L. G. P. C. Andreau, thans in Oost-Indie, is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen- met ingang van den 1 Oct. a. s. zijn bevor derd tot off. van adm. 2de kl., de off. van adm. 3de kl. J. P. Eaubel, J. Breeman, P. F. van Wage, E. W. L. A. Hirscbmann, W. Hanegraaff en J. C. de Vriese; tot adj.-adm., de scheepsklerken P. K. S. Metman, L. G. van Deun, P. D. G. Soetbrood Piccardt, E. C. E. van Ingen en N. W. Lasondcren zijn benoemd tot off. van adm. 3de kl., de adj.-adm. II. K. J. van den Bossche, J. P. Vasseur, J. J. van den Berge, C. J. Lagaaij, W. E. G. L. Eaubel en E. H. W. Wijnmalen; - bij het wapen der Infanterie zijn benoemd, bij het 7de reg., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), de 2de luits. E. Muller en L. W. Muller, van hel corps. Van de begrooting voor Nederl. Oost-Indië zijn de eind cijfers der uitgaven als volgt: totaal der uitgaven in Nederland 35,729,785.99^, totaal der uitgaven in Nederl. Indië 87,271,490.65, gezamenlijk bedrag der Nederl. Indische begrooting 123,001,276.641. In de maand November zal te 's Hage een vergelijkend examen voor den rang van 2den luitenant bij het leger hier te lande gehou den worden. Den 13 Sept. zijn aan de cholera overleden: te Amsterdam 10 personen, te 's Hage 7, te Rotterdam 4, te Amersfoort 1, te Arnhem 5, te 's Bosch 4, te Breda 2; den 12 Sept. zijn overleden: te Haarlem 1, te Culemborg 1, te Kampen en te Groningen 1. Beroepen te Sneek ds. Niemeijer, predikant te Vierhuizen; - aangenomen het beroep naar Zaandam (westzyde) door ds. J. van Loenen Martinet, pred. te Heenvliet. De heer H. Berkenbosch, pred. te Beverwijk, herdacht jl. Zondag de vervulling zijner 40jarige ambtsbediening. De rust, die te Amsterdam jl. Woensdag avond door eenige wanordelijkheden gestoord was, ter zake van het niet houden der kermis, is de volgende dagen bewaard gebleven. De rust is te Velzen sedert de ongeregeldheden van den 5 dezer niet verstoord geworden. Nadat de werkzaamheden voor eenige dagen gestaakt zijn geweest, is men sedert gister wederom algemeen met werken aangevangen. Voortdurend is hier en te Beverwijk de kapitein Hendriksen van het 7de reg. inf. met 4 officieren, benevens circa 100 iufanteristen en 50 dragonders gestationneerd. Te Scheveningen zijn gisteren proeven genomen, met het vuur pijltoestel tot redding van schipbreukelingen. De uitkomsten waren van dien aard, dat de toepassing van dit reddingsmiddel een gewensebte toekomst te gemoet gaat. Door deze proeven is het uitgemaakt, dat men bij magte is met tamelijke zekerheid eeue lijn toe te brengen aan schipbreukelingen, waardoor het gemakkelijk wordt eene com municatie tusschen den wal en een gestrand vaartuig tot stand te brengen. De gemeente Druten was den 11 dezer getuige van eene even zeldzamo als indrukwekkende plegtighcid: een gouden echtpaar werd grafwaarts gevoerd Drie maanden geleden vierden Jan Ariëns cn Cornclia de Bildt hunne goude bruiloft, eu tal vau ingezetenen beijverden zich aan dc behoeftige eu toen no zeer krasse oudjes een bewijs hunner genegenheid te geveu. Voor weinige dag werden beiden ongesteld en onsliepen den 9 dezer genoegzaam gelijktijdig}' Gedurende meer dan vijftig jaar in liefde cn leed vereenigd, schenen zo oo"

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1