BINNENLAND. heeft gekregen urn dien post gelijktijdig met de betrekking van Griffier bij de Marine waar te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter vraagt de goedkeuring der vergadering op ecne wijziging van het reglement van orde, tengevolge waarvan de vaste vergadering van het Dag Best. wordt bepaald op Vrijdag avond half zeven ure. (Die vergadering werd tot heden toe op Vrijdag namiddag teu 1 uro gehouden). De gevraagde goed keuring wordt met eenparige stemmen verlceud. De Voorzitter verzekert, dat van dit besluit openbnre incdcdccling zal geschieden, teu behoeve vau do inge zetenen, die B. en W. wensehen te spreken. Hierop wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Den 83 dezer vertrefct de O. I. Landmail via MABSEIliLE. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 September. LI. Maaudag avond, toen de in liet oude dok gemaakte stapeling voor dc Djambi gereed was en dus het water weer werd ingelaten, meende men een gebrek aan den vloer te zien. Nadat dit schip gisteren in het dok is gezet en het dok drooggemaakt was, heeft men den vloer onderzocht, eu werkelijk bevonden dat die over onge veer 30 vierk. el oppervlakte aan eene zijde eenige duimen is geligt. Men heeft gegronde redenen om dit gebrek niet van ernstigen aard te achten, althans wij vernemen, dat het bedoelde schip in het dok kan blijven om dc voorgenomenc herstellingen te ondergaan. Ook ontlastte zich door het opgeheven deel geen water, zoodat men zich ook uit dien hoofde vleit om het gebrek, zelfs tijdens het gedokt zijn der Djambi, te kunnen herstellen. Naar men verneemt zullen de epauletten bij de Marine wederom worden ingevoerd. De zeildag van Zr. Ms. stoomschip Willem is uitgesteld tot den 25 dezer, en het vertrek van Zr. Ms. stoom-trausportschip Java is bepaald op den 1 Oct. a. s. Sedert onze opgave van Woensdag jl. is in deze gemeente één persoon overleden aan cholera, dat is sedert het begin der epidemie 31. Met genoegen merkten we heden bij eene iüzage der Inteekenlijst op, dat door de ingezetenen op milddadige wijze wordt bijgedragen ten behoeve van dc stichting van een K. C. Armenhuis in deze gemeente. Zonder onderscheid van geloofsbelijdenis worden daartoe de namen en giften op de lijst ter nedergesteld en komt de gewenschte inrigting tot stand, waaraan wij niet meer twijfelen, dan is zy een uitnemend blijk van dc onderliuge verdraagzaamheid zoowel als van de liefdadigheid van de ingezetenen dezer gemeente. Dc zangvereeniging Cecilia mogt zich jl. Zondag avond tijdens hare buitengewone vergadering weinig beroemen op begunstiging van het weder. Een gevolg hiervan was, dat slechts een gering getal hoorders tegenwoordig was, ofschoon de inhoud van het programma, bij goed weder, zeker een zeer groot getal kunstlievendcn naar Tivoli zou hebben gelokt. Inzonderheid maken we melding van de lof felijke uitvoering van het bekende, maar schoone stukuDe landelijke avondstondcantate voor solo's en koor, van Schmitz. Niettegen staande den grooten omvang van dit muziekstuk, werd het met zulk eene zuiverheid en juistheid uitgevoerd, dat wij veilig kunnen beweren, dat de luide bijvalsbetuigingen der hoorders zeer verdiend waren. Een talrijk publiek had zich jl. Maandag avond in het lokaal Tivoli alhier vercenigd om den heer Cremer te hooren, die zijne Overbetuwsche novelle „het Fauicerveerke" zoude voordragen. Was de verwachting die men van den gevierden spreker had opgevat groot, zij werd nog verre overtroffen. Op wegslepende boeijende wijze schilderde hij zijne indrukwekkende tafereeleu, en bij de hoor ders heerschte eene aandacht en eene stilte, die blijkbaar toonde, hoezeer de spreker boeide en door natuurlijke levendigheid allen aantrok. Ilct is on3 niet mogelijk den indruk weer te geven, die de voordragt op de aanwezigen teweegbragt, maar de door zeer velen uitgebragtc wensch: 't is te hopen, dat wij den heer Cremer hier thans niet voor het laatste hebben gehoord, maar dat hij spoedig besluiten kon weder eene voordragt te houden; de vermelding van dien wensch is genoeg om te toonen, hoezeer het gesprokene werd gewaardeerd en hooggeschat. Aan het einde droeg de heer Cremer nog een dichtstukje voor, almede in den Overbetuwschen tongval, dat door eenvoudige, maar toch verhevene strekking, en vooral ook dc natuurlijke voordragt des sprekers een waardig slot mogt heeten op het vele sehoone en goede dat dezen avond was gehoord. Wij vereenigen ons ten volle met den boven uitgedrukten wensch en hopen, dat de heer Cremer daaraan gevolg moge geven. Wij vestigen de aandacht van tooncelbeminnaars op de beide voorstellingen door het gezelschap des hccreu Yalois, uit 's Graven- hage, op a. s. Donderdag cn Vrijdag alhier te geven. Naar wij vernemen, zijn de aangekondigde tooneelstukken van zeer belangrijken inhoud. Bovendien beveelt zich liet talent vau den heer Faassen bijzonder aan. Z. M. heeft benoemd tot hoog-hcemraad van den watergraafs meer G. van Beem; tot heemraad van den polder Oostzaan J. Hoorn; tot heemraad van den Zuidpolder bij Edam C. Grim; met ingaug van 1 Oct. a. s. tot zijnen commissaris in de prov. Drenthe jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck, raadsheer in het prov. gcregtshof van Utrecht, ter vervanging van mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk van den Havixhorst, die op zijn verzoek met 30 dezer eervol ontslag wordt verleend uit die betrekking en benoemd is tot commandeur der orde van den Ncderlandschen Leeuw. Ter vervanging van den heer baron Sloet vau de Beelc, aan wien, op zijn verzoek en onder daukbetuiging voor aan den lande bewezen diensten, een eervol ontslag verleend is, is tot gouverneur- generaal van Nedcrl. Indië benoemd mr. P. Mijer, laatst minister van Koloniën. Z. M. heeft aan den heer mr. P. Mijer, op verzoek en onder dankbetuiging voor dc vele aan Z. M. en aan den lande bewezen gewigtige diensten, met ingang van den 17 dezer, ccn eervol ontslag verleend als minister van Koloniën, en is, met ingang van den 17 dezer, tot minister van Koloniën benoemd, de heer N. Trakranen, lid van den Baad van State; - pensioen verleend aan den heer mr. E. J. J. B. Cremers, laatst minister van Buitenlaudsche Zaken, ad 2211. Nadat de vorige zitting der Staten-Generaal jl. Zaturdag avond namens Z. M. den koning, door den minister van Binnenl. Zaken was gesloten, met eene rede waarin hoofdzakelijk werd gewezen op de in het verloopen jaar tot stand gebragte wetten; werd de tegen woordige zitting jl. Maandag namiddag ten 1 ure door Z. M. plegtig geopeud. In die rede wordt met vreugde teruggezien op het afgeloopen zittingjaar, waarin, ofschoon bij de naburen een verwoestende oorlog plaats greep, onze betrekkingen tot de buiten- landsche mogendheden, ook gedurende den oorlog, blijken gedragen hebben van eene gewenschte wederzijdsehc goede verstandhouding. Tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting van 18661867, is benoemd de heer mr. J. A. Philipse. Den 16 cn 17 dezer zijn aan dc cholera overleden: te Amsterdam 13, te Leiden 2, te 's Hage 4, te Botterdam 2, te Utrecht 2, te Arnhem 13, te Zutphen 3, te 's Bosch 3, te Breda 3; den 15 dezer te Culemborg 1, tc Kampen 1, te Helmond 4 en te Groningen 2. Van 26 Aug. tot 1 Sept. zijn over het geheele Bijk door de cholera aangetast 1353, overleden 843 personen; van 2 tot 8 Sept. aangetast 980, overleden 669; totaal-generaal 28465 aangetast, 17422 overleden. In de week van 19 tot 25 Aug. zijn, in Noordholland, Zuid- holland en Utrecht, door veetyplius aangetast 1379 runderenin de weck van 26 Aug. tot 1 Sept. 1643; in de week van 2 tot 8 Sept. 1849. Blijkens berigt van Zr. Ms. gezant te Londen, is in de zitting van den Geheimen Baad van 14 dezer besloten, voor het oogeublik geene wijziging te brengen in de verbodswet van 24 Maart jl. betreffende den invoer van vee daar te lande, vermits volgens ontvangen berigtcn de runderziekte in Nederland wederom was toegenomen en men zich in Engeland niet meent tc moeten blootstellen aan de mogelijkheid dat de ziekte, welke aldaar zeer afneemt, wederom door aanraking met van buiten aangevoerd vee zoude kunnen uitbreken. De Nieuwe Noordbrabander verzekert, dat bij de Hoogc Begering bepaald het plan bestaat, om de geneeskundige faculteiten van al onze scholen over te brengen naar en tc vereenigen te Amsterdam zoodat voortaan alleen in dc hoofdstad de gelegenheid zou bestaan, om van Bijkswcge lessen in de geneeskunde tc bekomen. Volgens een telegram uit Florence dd. 16 dezer aande^MS*. Crt. heeft Italië aanzoek gedaan om Borneo of eenig ander Oost- Indisch eiland te koopen, ten einde er eene strafkolonie te vestigen. Beroepen te Purmcrende ds. A. J. P. W. de Wilde, pred. te Eossum; aangenomen het beroep naar Oostzaan door ds. Loef, pred. te Leusden. De uitgevers van van Lennep's roman zullen dien gevierden schrijver een schilderstuk aanbieden. Aan den heer David Bles is opgedragen een der tafercelen uit Klaasje Zevenster op doek te brengen. De keus van den schilder heeft zich bepaald tot een der ernstigste passages uit den roman en wel een, waarin de hoofdpersoon, Klaasje, zich in een belangrijk licht vertoont. Jl. Maandag is de plegtigheid ter opening van de vergadering der Staten-Generaal is te 's Gravenhage in goede orde afgeloopen. De koning is overal met blijken van liefde en gehechtheid ontvangen. Hier en daar was het volk zoo opeengedrongen, of drong het door, dat policie of militaire magt ruimte moest verschaffen. Dit schijnt aanleiding te hebben gegeven dat eene vrouw een slag met de sabel van een officier bekwam. Dit veroorzaakte eene botsing tusschen de menigte en de militaire magt. Men vervolgde dien officier tot in de //Nieuwe Sociëteit," op het Plein. Daar ontstond eene zamen- scholing en wierp men tafels, stoelen en stcenen naar die sociëteit. Spoedig waren echter policie en militaire magt bijeen om verdere ongeregeldheden te voorkomen. Wel was cr eene groote menigte in den omtrek te zamen, maar zij verspreidde zich langzamerhand, vooral nadat een detachement Kavaleric eene charge had gemaakt. Verder werd de rust niet gestoord. Z. M. de koning moet den wenscli te kennen hebben gegeven, dat een gestreng onderzoek nopens de gepleegde ongeregeldheden en de aanleiding daartoe moge worden ingesteld. In Overijssel worden, vooral in den omtrek van Zwolle met uitstekend gevolg proeven genomen van de Hollandsche kaasmakerij. De eerste producten bragten zooveel op als de Noordhollandsche, en hebben reeds tot aanzienlijke orders aanleiding gegeven. Men verneemt, dat op den Staatsspoorweg nabij het station Hasselt, de machinist vau een trein, den stoker, met wien hij twist had gehad, van de locomotief heeft geworpen, terwijl de trein in gang was. De stoker moet in ecu zeer gevaarlijken toestand verkeeren. Jannetje van Houte, beschuldigd haar man door loodwit in de karnemelk gedood te hebben, nadat vroeger een paar pogingen tot vergiftigiug met luciferskoppen in thee eu koffij waren mislukt, is door het Provinciaal Hof van Zeeland veroordeeld tot de straffe des doods. Gedeputeerde Staten van Drenthe hebben, wegens het veelvuldig voorkomen van hondsdolheid, het vastleggen van alle honden gedu rende 6 weken bevolen. Terwijl de uitvoer van vee uit het grootste deel van Nederland naar de Engelsche markten, tengevolge van het heerschen der veepest is verboden, is de veehandel tusschen Frankrijk eu Engeland aanmerkelijk toegenomen. Uit Frankrijk zijn in het eerste halfjaar van 1S66 uitgevoerd 26,000 runderen cn 9S,300 schapen, tegen 17,600 runderen en 42,500 schapen in het eerste halfjaar 1865 en 10,700 runderen en 33,000 schapen in het eerste halfjaar 1864. Het vlecsch der Fransche ossen wordt in Londen meer en meer gezocht en gewaardeerdEngelsche slagers en commissionnairs door reizen zelfs de meer verwijderde provinciën ora hunne waar op te zoeken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2