BUITENLAND. TELEGRAFISCHE BERIGTEN. De circulaire die de heer de Lavalette, tijdelijk minister van buitenl. zaken, aan 's keizers diplomatieke agenten in het buitenland heeft gerigt, is in zijn hoofdstrekking vredelievend. Dc veranderin gen, die Italië en Duitschland ondergingen, worden er in gebillijkt en gezegd geenszins den naijver van Frankrijk te kunnen opwekken, want ze bevestigen de beginselen, die het Fransche keizerrijk hul digt. Na deze soort van amende honorable op de vroeger gedane vragen van grensverbetering, wordt daarna op de noodzakelijkheid gewezen van verbetering van de militaire organisatie in Frankrijk, die geen bedreiging is voor wien ook, maar die voortspruit uit de behoefte, om aan Frankrijk zijn rang en zijn invloed te doen be houden. Bij deze minder geruststellende verklaring komt eene andere, waarbij wordt gezegd, dat eene onwederstaanbare magt de volken drijft zich in groote natiën te vereenigen, door de staten van den tweeden rang te doen verdwijnen. Die bewering is voor ons in het bijzonder niet zeer bemoedigend, hoe welwillend de toon in deze circulaire ook zij. Het Spaansche gouvernement is van wege de regeringen van Engeland en Frankrijk opmerkzaam gemaakt op de nadeelige ge volgen, die het eindeloos voortduren van den staat van oorlog tusschen Spanje en de verbondene Zuid-Amerikaansche republieken voor de belangen der onzijdigen zou hebben. De uitnoodiging werd daarom door genoemde' regeringen gedaan, dat de Spaanscho regering het oor lecne tot eene schikking met die gemeenebesten, waarvoor tevens een ontwerp werd voorgesteld. Men verzekert, dat een en ander bij het kabinet van Madrid eene gunstige ont vangst heeft gehad. De vervanging van het keizerrijk Mexico door de republiek Mexico is, naar het schijnt, nog maar een kwestie van tijd, en zal vermoe delijk vóór het einde dezes jaars reeds tot de faits accomplis behooren. De gemeenteraad van Brussel beeft dezer dagen besloten de viering der Septemberfeesten uit te stellen, tot dat dc stad van de cholera-epidemic bevrijd zou zijn. La Trance deelt haren lezers den tekst mede van de rede, die prins Gortschakoff te St. Petersburg bij het jongste Amerikaansche feestmaal heeft gehouden. Het blad maakt daarbij dc volgende opmerking: „De toenemende vriendschap tusschen dc Noord-Ameri- kaansclie Unie en Busland,' deze uiterste polen der democratie en het absolutisme, die een zoo uitgebreid veld voor zich hebben, is wel geschikt dc ernstige aandacht van alle staatslieden tot zich te trekken." De gezondheid van keizer Napoleon schijnt nog altijd veel te wcnschen. over te laten. Uit de openbaar gemaakte bescheiden van het Bureau Veritas te Parijs, blijkt, dat liet aantal totaal verongelukte schepen in Aug. jl. bedraagt 168, waarvan 7 Hollandsche. Het aantal ver ongelukte schepen van 1 Jan. tot 31 Aug. is 1827 schepen. Eene ligtc aardbeving heeft zich te Parijs en in onderscheidene andere plaatsen van Frankrijk docu gevoelen. Den 14 dezer, des morgens ten 5 ure 10 minuten, heeft men te Parijs vijf of zes ligte schokken waargenomen, in de rigting van het zuiden naar het noorden. Die schudding werd vooral gevoeld op den weg van Versailles en in de straten Boileau en Molière. In laatstge noemde straat kreeg een der huizen zulk een schok, dat de bewo ners het in allerijl hebben verlaten. Te Boulogne en Anteuil stonden bij sommige ingezetenen de voorwerpen in de kasten enz. te dreunen. Te Creteil is van een huis een binnenmuur gescheurd. Te St.-Cloud heeft men niet alleen de schudding aan meubelen waargenomen, maar deelde deze zich ook aan de klokken en bellen zoodanig mede, dat de klepels aansloegen. In een der hotels te Tours is het pleisterwerk van een plafond nedergevallen. Ook hoorde men aldaar een ondcraardsch geluid. Te Angoulême heeft men twee schokken in eene zuidoostelijke rigting waargenomen. De barometer daalde aldaar 6 milimeters; de thermometer bleef onveranderd. Bij den eersten schok daalde de waterstand der Charentc 5 centimeters. Te St.-Marc, in het departement Loiret, zijn een aantal ruiten ge broken en deuren opengesprongen. Men verzekert, dat er muren in het kruidmagaziju te Clermont zijn ingestort. Ook van een aantal andere plaatsen zijn gelijke berigtcn ingekomen. In de nabijheid der stad Epernay, in Champagne, aan den straatweg naar Parijs staat een kasteel, boven welles ingang de woorden Mater Filiae te lezen staan. De „moeder", van wier overlijden de Fransche bladen onlangs melding maakte, was eene dame, die wereldberoemd was; haar naam was doorgedrongen tot in oorden, waar de meest vermaarde vrouwen, welke ooit geleefd hebben, onbekend zijn. Zij was onmetelijk rijk, maar woonde nog steeds te Eheims in het kleine huis, waarin zij voor ruim 60 jaren hare kleine handelszaak had begonnen. Wie was die oude vrouw van 89 jaren? Het was de weduwe Cliquot, wier champagnewijn voor de beste der gansche wereld wordt gehouden. In de met 8 Sept. geëindigde week zijn in Groot-Brittannie 69 nieuwe gevallen van runderpest ter kennis der regering gebragt, dat is 30 minder dan in de voorafgegane week. Te Londen is in de laatste zes weken meer dan 30,000 ponden vleesch afgekeurd, als ongeschikt voor menschelijk voedsel. Verleden Zaturdag, toen de beroemde Chineesche reus Ching- Ching-Ching, die zeven Engelsche voet, 9|- duim groot is, eene voorstelling te Worchester gaf, heeft de ongelukkige een misstap gedaan. Hij viel eu toen zag men twee levende ligchamen op den grond rollen. De reus was zamengesteld uit twee mannen die op elkaar stonden. Bij Shoeberryness (Engeland) zijn dezer dagen proeven genomen met bet nieuwe ijzeren projectiel van majoor Palliser. Geene ijzeren pantsering is tegen deze projectiel bestand. Een Würzburger ingezetene heeft eene interessante bijdrage tot de gastronomie geleverd. Ter gelegenheid van de verschillende hem opgelegde inkwartieringen heeft hij door statistieke opgaven de ver houdingen vastgesteld van de verteringskracht van een Beijerscbe maag tegenover die van een Pruissiscke. En zoo is hij tot het resultaat gekomen, dat een Beijersche soldaat voor zijn diner gebruikt 2 borden soep, 4 stukken rundvleesch met aardappel-salade, 2£ cöteletten, 2 borden groenten, voor 4 kreuzer brood en 1 kan bier. Het middagmaal van een Pruis bestaat uit een schotel aardappelen en voor 10 kreuzer pens. Een dochter van Theodoor Mundt en Louise Miihlbach heeft zich aan het tooneel gewijd, en is den 6 dezer het eerst te Coburg opgetreden, als Preciosa. De moeder woonde de voorstelling bij. Den 15 dezer heeft Karakasoff, die den 16 April jl. den aan slag heeft gepleegd op het leven van keizer Alexander, de doodstraf ondergaan met den strop. In Yenetië zal door eene algemecnc volksstemming uitgemaakt worden of dat gewest voortaan een deel van het koningrijk Italië zal uitmaken. Een der zaken, die bij de jongste tentoonstelling te Toledo het meest de aandacht getrokken hebben, is eene volledige uitgave van Don Quichottc in microscopische letters, op 54 kleine cigarettcn papiertjes, in vier deelen. In een New-Yorksch dagblad las men onlangs de volgende advertentie. Aan schoolmeesters: Te koop eene uitmuntende, goed werkende ranselmachine, met berken, Spaanschrieten en lederen geesel- rocden, waarmede men in 20 minuten vijftig jongens kan afstraffen, naar mate hunne overtredingen van letterkundigen of zedelijken aard zijn, of dat zij zich aan onbeschoftheid hebben schuldig gemaakt. De eigenaar ontdoet zich alleen daarom van dit voortrellelijke werk tuig, omdat hij zijne school heeft ledig gegeeseld, eu zijne eigene jongens te groot zijn geworden, om zc nog te ranselen. In den laatstcn tijd heeft men ontdekt, dat Ncw-York meer dau eenige andere stad verpest is met speelbanken. De wet verbiedt de oprigting van eene faro-bank of cenige andere plaats, waar om geld gespeeld wordt, en toch zijn er meer dan twee duizend dier verderfelijke plaatsen. Die twee duizend poelen van ondeugd geven I leven en bestaan, neen, weelde en overvloed zelfs aan minstens tien duizend bedriegers en verlokkers van onnoozelen, die zich laten medeslepen en spoedig niet alleen hun geld, maar hunne eer en i toekomst verloren hebben. Men vertelt hier van een wethouder, j die met 40,000 dollars in den zak, zich naar eene plaats begaf, waar hij den koop van een huis zou sluiten. Onderweg werd hij medcgelokt, en men maakte de opmerking, dat hij even zoo goecl twee huizen als ccn kon koopen; hij nam plaats aan dc fnro-tafel. De arme wethouder kocht zelfs niet eene hut. Meer van die gevallen kwamen in den laatstcn tijd in de nieuwsbladen voor. Eeu betaal meester bij het leger maakte zich schuldig aan de ontvreemding van 42,000 doll., op dezelfde manier verloren. Een welbekend staatkundige en uitgever verloor een kwart millioen. Een ander, die als fabriekant groote zaken, deed en een aanzienlijk kapitaal bezat, werd op dezelfde wijze geruïneerd. Eeu boekhouder in Willi- amsburg verduisterde 12,000 doll. van zijne patroons, verloren aan de faro-tafel en moest vlugten. Hij was de eenige steun eener bejaarde moeder. Een man die 20 jaren in eene zaak was geweest, waar hij het volste vertrouwen genoot, speelde, verloor en stal; hij is thans in de gevangenis. Een jong man, door erfenis in het bezit gekomen van 65,000 doll., liet zich verleiden naar de foro-tafel te gaan en heden bezit hij geen doll. meer. Het diner te New-York aan den president der republiek, den 30 Aug. aangeboden, is waarschijnlijk wel het prachtigste en kost baarste dat ooit in die stad heeft plaats gehad. Het comité der burgers, dat al de kosten bestreden heeft, had een volledige volmagt gegeven aan den heer Delmonico om aau dat gastmaal alle mogelijke j zorg te besteden en hem aanbevolen vooral voor goeden wijn te I zorgen. Het heeft dan ook 25,000 dollais, dat is 100 dollars I per hoofd gekost. Men verzekert dat een der depêches, door den keizer van Mexico langs den telegraafkabel aan de keizerin iu Frankrijk j gezonden en 700 woorden in cijferschrift bedragende, gekost heeft de som van 15.364 doll. iu goud. Yolgens geruchten zou keizer Maximiliaan weldra uit Mexico naar Europa vertrekken. De Amerikaansche openbare schuld bedroeg op 1 dezer 2730 millioen, en in de schatkist bevond zich 132 millioen. De stad Syduey (Australië) heeft het voornemen, om voor den beroemden reiziger Cook een gedenkteeken op tc rigten. Het zal in 1870 voltooid moeten zijn, en dan met de honderdjarige herinnering der ontdekking van Nicuw-Zuid-Wales, door Cook, overeenkomen. 261ste STAATS-LOTERIJ. TWEEDE KLA.SSE. EEKSTE LIJST. No. 3006 2000; No. 7270 1000; No. 4662 on 4702 ieder 400; No. 8946 200; No. 1639, 4172, 5434, 11478 en 15569 ieder 100. TWEEDE LIJST. No. 9284, 10012 en 12618 ieder 1000; No. 840 en 6206 ieder f 400; No. 2498 en 3649 ieder ƒ200No. 10264, 15471 en 19636 ieder 100. Heden Woensdag- den 19 September 1866. EFFECTE N. Beurs van Londen, Parijs, Weenen, Berlijn en Frankfort vast. Beurs van AMSTERDAM 570 Metalliek 461, 6°/0 Noord-Amerika (1882) 74|, Handelmaatschappij 1364 a 3% Mexico (oude) 15{^, 3°/0 Idem (nieuwe) llf. 5°/0 Turken 30£°/o-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 3