HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. J\o 77. ZONDAG 25 SEPTEMBER. 1860. h/ VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatuedag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in don boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY Dijkstraat tegenover de Laan, II422, aan denlleldcrtotll ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegclrcgt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon grootc ietters, naar mate der ruimlo die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 September. Gisteren middag kwam met den spoortrein van 12 uur 20 min. alhier aan Z. Exc. de minister van Marine. Z. Exc. heeft het oude droogc dok en de oorlogsvaartuigen Java en Willem in oogenschouw genomen. De lieer Th. C. Zur Mühlen is, onder de gewone bepalingen van onderhoovigheid, toegelaten als consulair agent van Italië alhier. Jongelieden, ten wier behoeve de Lagere Industrieschool ter dezer plaatse is opgcrigt., maken we attent op de hierachter voor komende advertentie, waarbij de heropening der lessen aan die Inrigting op 1 Oct. a. s. wordt aangekondigd. Wij bevelen clie gelegenheid om nuttige kennis te verwerven zeer in de aandacht van ouders en werkbazen, opdat die hun invloed mogen aanwenden tot een vlijtig bezoek der lessen in kundigheden, die in den tegen- woordigen tijd een behoefte zijn voor iederen ambachtsman. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de commissie voor de veeziekte, benoemd bij beschikking van 25 Aug. 1S65, ontbonden en heeft met het toezigt over de veeartsenijkundige dienst, tot wering van den veetyphus, belast, de heeren G. J. Hengeveld, J. A. Alers, L. Swart en W. J. E. Hekmeijer. De verzending van brieven naar Nederlandsch Indie over Triest, die gedurende den oorlog was geschorst, wordt, blijkens cene aankondiging van den minister van Financiën, met het tweede gedeelte der maand September weder hervat. Achtervolgens hebben jl. Donderdag en Vrijdag avond alhier voorstellingen plaats gehad van het tooueelgezelschap uit 's Graven- hage, onder directie van den heer Valois. De kennismaking met dit gezelschap heeft een aangenamen indruk gemaakt. Slechts enkele leden van dit verdienstelijk gezelschap traden reeds vroeger hier ter plaatse op; hun nieuw bezoek was allezins aangenaam; terwijl ook de andere arlisten, die tot hiertoe ons onbekend waren, zich over liet geheel van eene zeer gunstige zijde deden kennen. Terwijl wij hulde brengen aan de uitvoeringen der beide vorige avonden, uiten wij den wensch dit gezelschap meermalen hier te mogen ontmoeten en we voegen daarbij, dat dan ook telkens aan de directie een druk bezoek van het kunstminnend publiek moge ten deel vallen. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers: van het kanaal- en havengeld alhier, den heer G. Tichelman, eervol ontslagen haven meester van het Noordhollandsch kanaal; aan de sluis Willem III en de Willemsluis van het Noordhollandsch kanaal, den heer J. II. Verdonck, te Zwartsluis. Volgens berigt van kapt. Crap Hellingman, voerende het schip Java Packet, den 20 dezer van Batavia alhier gearriveerd, was het schip den 8 dezer op 44 gr. noorder breedte door een hevigen orkaan overvallen, waardoor het op zijde werd geworpen en alzoo een half uur bleef liggen, terwijl gioote, mars- en bramra's, bram stengen en kluiverboom braken, het aanhebbende stel zeilen genoeg zaam geheel verloren ging, en het schip veel water over kreeg, hetwelk later, toen het schip weder regt lag, met suiker vermengd, werd opgepompt. Het schip was echter digt gebleven. Aan dc Kaap de Goede Hoop mede met zware stormen te kampen gehad hebbende, was echter aldaar geen schade bekomen. De dagelijksche berigten betreffende de cholera zullen voortaan niet meer in de Staatscourant worden medegedeeld, daar die ziekte bijna overal heeft opgehouden epidemisch te heerschcn en zich slechts hier en daar sporadische gevallen voordoen. Met de gewone weke- lijksche opgaven zal worden voortgegaan. Met 1 Oct. a. s. zal de Opregte Haarlemmer Courant in ver groot formaat verschijnen, eene verbetering, die bij het aantal harer annonces reeds lang was gewenscht. In den prijs der courant en der advertentiën wordt ook eenige wijziging gebragt; de courant zal voortaan 30 kostende prijs is voor alle advertentiën op 22£ De Eerste Kamer der Staten-Gcneraal heeft jl. Donderdag het adres van antwoord op de Troonrede, zoo als het door de daartoe benoemde commissie was opgesteld, met algemecne stemmen aange nomen. Dit adres is gisteren door eene commissie Z. M. aangeboden. In de Tweede Kamer heeft de heer van Reenen, door Z. M. uit een drietal kandidaten tot voorzitter gekozen, zijne betrekking aan vaard. Er is eene commissie benoemd, belast met het ontwerpen van een adres van antwoord op de Troonrede. Aangenomen het beroep naar Koog aan de Zaan door ds. J. C. Singels, pred. te Spijk; naar Rotterdam door ds. Hartogh, pred. te Lent;-beroepen te Leeuwarden ds. J. Eigeman, pred. te Delftshaven. De synode der Chr. Afgesch. Gercf. kerk in Nederland heeft in hare laatst gehouden zitting besloten, om voor het tegenwoordige gecne pogingen aan te wenden tot het doen erkennen van hare kerk door den Staat. De 20ste algemeene vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw werd jl. Woensdag te 's Hage gehouden. In deze verga dering is o. a. besloten: „te Parijs te doen tentoonstellen eene Ilollandsche boerderij met daarbij behoorende toestellen tot zuivel bereiding op Zuid- en Noordhollandsche wijze; daarvoor is ƒ1500 disponibel gesteld." Als middel tegen de wormziekte onder de schapen is in die vergadering aanbevolen: chloor in water opgelost, azijn of andere zuren, zoo als carbolzuur en kalkwater. Vervolgens werd besloten, de volgende algemeene vergadering te Purmerende te houden, zoo mogelijk in verband met eene te houden tentoonstelling. Het Fransche dagblad la France releveert uit de troonrede, waarmede Z. M. den koning jl. Maandag dc zitting onzer Kamers heeft geopend, de zinsnede betreffende de oprigting van scherp- schuttcrs-vereenigingen hier te lande, en Iaat hierop volgen: „Nu kan men toch de magt van het Pruissischc zundnadelgewcer niet laager loochenen. Het doet zelfs de meest vredelievende mogend heden in Europa dc wapenen opvatten." In het Court-Joumal leest men weder het berigt, dat de koning van Hannovcr het Loo, als residentie, van den koning van Nederland zal aannemen. Thans wordt daarbij gevoegd, dat er een huvelijk op til is tusschen prinses Frederika van Hannover en den prins van Oranje. Eer hij echter naar Nederland gaat, zou de blnde koning Parijs bezoeken, waar hij in den loop der volgende nuand gewacht wordt en waar reeds appartementen in het Louvrc- huel voor hem in gereedheid worden gebragt. Aan de jl. Dingsdag te Medemblik gehouden harddraverij heibcn 14 paarden deelgenomen; de prijs, eene zilveren koffijkan, is jehaald door den zwarten langstaart ruin deDeugd, van den heer C'. de Gaaf, te Winkel, en de premie, eene zilveren suikermand, door de voi langstaart! merrie Eva, van den heer J. de Wit Pz., te Zijpe. In het hoofdkiesdistrict Leiden is tot lid van de Tweede Kaner der Staten-Gcneraal verkozen, de heer O. W. baron van Wissen aer Catwijck. Te Leiden is eene brochure in het licht verschenen, in welke, orner den vorm van een brief der Nederl. Maagd aan den koning, woidt betoogd, dat het staatsbelang van Nederland medebrengt afshnd van Luxemburg. De koning trekt jaarlijks van dat Groot- Ileitogdom eene som van 200,000 fr. Eene som van 2-J- millioen gullen zou alzoo voor den souvercin eene voldoende schadevergoe ding zijn. De schrijver der brochure acht de zaak van zooveel belmg, dat hij zou meeuen, dat, desgevorderd, de Nederlandsche^ nate genoemd bedrag in eigen boezem zou moeten vinden. Maarten Scbicrbcck, gewezen vader in het Armhuis te Zwart-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1