BUITENLAND. sluis, door het hot' van Overijssel veroordeeld tot 10 jaren tucht huisstraf, wegens het bevorderen van onzedelijkheid bij de aan zijne zorgen toevertrouwde minderjarige meisjes, en zich daartegen in cassatie voorzien hebbende, is door het hof van Friesland veroor deeld tot eene tuchthuisstraf van 12 jaren. De uitgaven, die het koningrijk Italië voor den oorlog heeft ge daan, worden geraamd op 530 millioen francs. Een koninklijk besluit tot verevening van de eerste helft dier uitgaven is uitgevaardigd. Per Trans-Atlantischen kabel is uit New-Orleans berigt ontvangen, dat keizer Maximiliaan van Mexico alle toebereidselen had gemaakt om heimelijk te vertrekken, doch dat de Fransche troepen hem belet hadden het land te verlaten. De Parijschc correspondent van de Mornitig Star resumeert den politicken toestand van het oogenblik aldus: L'Italie est faite, et Rome contrefaite; 1'Autrichc est défaite, et 1'Allemagne refaite; la Prusse est surfaite, la France parfaite, et 1'Angleterre satisfaite." Op de kunsttentoonstelling te Brussel is dezer dagen een daad van vandalismus gepleegdmen heeft nl. met de punt van een spijker of dolk gaten gemaakt iu verscheidene kostbare schilder stukken, inzonderheid in die welke door den koning en den graaf van Vlaanderen ziju aangekocht. Dezer dagen liep een kind over den spoorweg tusschen Contich en Mechelen, op het oogenblik dat er een trein moest voorbijkomen. Een spoorwachter liep er op toe en wilde het kind haastig terug trekken, doch had hierbij het ongeluk van te struikelen en op de rails te vallen. Daar de machinist van den aankomenden trein de machine niet nog tijdig genoeg kon ophouden, ging de locomotief met volle vaart voorwaarts, met het gevolg dat van het kind de beenen letterlijk werden verbrijzeld, terwijl den spoorwachter het hoofd van het ligchaam werd gescheiden. Te Leuven wordt sedert veertien dagen kermis gehouden en te gelijkertijd wordt aanmerkelijke toeneming der cholera-epidemie opgemerkt. Keizer Napoleon is jl. Donderdag van St. Cloud vertrokken, om zich naar Biarritz te begeven. Volgens de Patrie, zullen er uiterlijk twee jaren tijds noodig zijn, om de gcheele Fransche infanterie te voorzien van achterlaad- geweren van het door den heer Chassepot uitgevonden en door de Fransche regering aangenomen maaksel. Te Parijs, waar de grond zeer duur is, heeft een ondernemer nu een huis gezet in het kwartier du Roulc van elf verdiepingen hoog. In dit huis is geen trap, maai door ecnc hydraulische pers worden twee vlakken in beweging gebragt, waarop fauteuils, enz. staan, en daarmede rijst men naar zijne verdieping. De dood van een allerliefst schoothondje heeft aanleiding gegeven tot den zelfmoord van eene zeer geachte dame te Parijs. Haar getrouwe Fidèl, de eenige vriend dien zij op aarde bezat, ontviel haar door den dood. De ontroostbare dame liet haar hondje plegtig begraven op een expresselijk voor dat doel gekocht stuk land, en liet op zijn graf een zerk plaatsen met het volgend opschrift: „Hier rust mijn dierbaarste schat op aarde, mijn getrouwe en beminde Fidèl." Na afloop der begrafenisplegtigheid keerde mcv. M. naar huis terug, maakte haar testament, waarbij zij geheel haar vermogen aan de armen vermaakte, en bepaalde dat men haar naast haar hondje moest begraven. Twee dagen later vond men mevr. M. dood in haar bed. Zij had zich door nicotine van het leven beroofd. Tc Marseille heeft zich een wissel-agent uit de voeten gemaakt, een deficit latende van ruim twee millioen. Dezer dagen is een rijk grondeigenaar tc Bleusase, oud 83 jaren, in den echt getreden met een wecuwlje, dat reeds 81 maal de leute en den winter had zien voorbijgaan. De ambtenaar, die hunne echtverbindtenis sloot, drukte hun op het hart, zoolang zij met elkander mogten zijn vereenigd, steeds liefde voor elkacr te gevoelen en aan de kinderen, waarmee hun echt mogt gezegend worden, eene goede opvoeding te geven, hetgeen zij beloofden. De jonggehuwden hebben des middags na het diner in eene familie-quadrille gedanst en zijn s'anderdaags een huwelijks-reisje gaan maken. De internationale tentoonstelling van hop en bier zal dit jaar te Dyon, het middenpunt van de wijnbergen van Bourgondië, ge houden worden in de maand Octobcr. Gouden en zilveren medailbs en andere belooningen zijn aan de inzenders uitgeloofd, o. a. ook voor dc meest verdienstelijke instrumenten en toestellen, welke met de brouwerijen in verband staan. Men verwacht eene groote mede dinging van den kant der Engelschen. De ruuderpest heeft zich in Engeland het eerst vertoont iu de met 24 Jnnij 1865 geëindigde week. In die week kwamen er 30 gevallen van die ziekte voor. Sedert rees het wekclijksche^ aan tal ziektegevallen tot 15,706 in het midden van Febr. dezes jaa-s. Destijds kwamen de nieuwe wetsbepalingen in werking; en van toen af is het wckelijksch aantal ziektegevallen gedaald tot 71 in dc met S Sepl. jl. geëindigde week. Deze feiten herinnerenle, zegt dc Times: „Tenzij de veetyphus in Oct. en Nov. herleeft, gelijk hij ten vorigen jarc in die maanden erger werd, mogen ,vij aannemen, dat de ziekte zoo goed als geweerd is. Tot het bejin dezer maand bedroeg het door haar veroorzaakte verlies omtnnt vier en een vierde percent van de geraamde getalsterkte van ien gewonen veestapel in Groot-Brittannië." In de Morning Post komt voor een ingezonden artikel, wa<rin een voorbehoedmiddel tegen de cholera wordt aangegeven. Dooreen Russisch officier van gezondheid bij de lanciers werd, bij het her- schen der cholera, den raad gegeven, om bloem van zwavel ir de onderkleederen te dragen. Diezelfde raad wordt aan de hand gecaan door dr. Hering te Philadelphia, die hem op wetenschappeijke gronden verdedigt, terwijl hij zich tevens beroept op de ondervindng van 1S33. Van het regiment lanciers werd niemand aangetas en genoemde Amerikaansche geneesheer verklaart, dat van de duizelden, die zijn raad volgden, niemand door de ziekte leed. In 1849kwanen hem meer dan 500 gevallen voor, dat personen, die zwavel iu de kousen droegen, aan de ziekte ontkwamen. In de vorige week hebben te Londen plaatsgehad 1371 sterf gevallen en 2115 geboorten. Gelijk men weet, is te Londen een marmeren gedenkteeken opgerigt ter gedachtenis van den bekenden boxer Tomas Sayers. Om de verdiensten van dien man nu eens regt duidelijk te maken, hebben zijne vrienden eene statistiek opgemaakt uit de onderschei dene proces-verbalen van zijne gevechten. Uit dit curicuse stuk blijkt, dat hij niet minder dan 66 kinnebakken aan stukken geslagen, 269 neuzen platgcstompt, 431 oogen in- of uitgestooten en aan 36 zijner tegenstanders den nek gebroken heeft. De Wesi-Surry Times bevat het verhaal eener zonderlinge slaapwandeliug, welke op eene pachthoeve in dc nabijheid van Guildford voorviel. Bij gelegenheid dat er vrienden op de thee kwamen, haalde de vrouw des huizes een groot stuk boter, en stootte, terwijl zij de helft er van wcnschte af te zonderen, op iets hards; zij bevond dat het een gouden zakuurwerk en ketting was, en wel iu papier gewikkeld. De verrassing klom ten top toen de dienstbode Sara B., welke op dat oogenblik dc kamer binnentrad, met een uitroep plotseling weder verdween, doch spoedig weder terugkwam, niet in staat iets anders te zeggen dan „het behoort mij, vrouw, het behoort mij." De verklaring van dit tooneel was als volgt: Eenige avonden te voren had Sara, die kort geleden een uurwerk met ketting geërfd had, en dezen haren schat met de grootste angstvalligheid bewaarde, een dievengeschiedcnis gelezen, waardoor zij slechts een benaauwden droom kreeg. In dezen droom zag zij boeven inbreken, herkende een hunner als losgelaten uit dc gevangenis, hoorden ze naar het vertrek van den boer en de boerin gaan enz. Roepen kon zij niet, maar het uurwerk zweefde haar voor dc oogen en zij begreep (altijd in den droom) dat zij niet beter doen kon dan het naar den kelder te brengen en in de boter te kneden. Zij droomde verder, dat zij zulks verrigttc en weder ongemerkt hare kamer bereikte. Onderhevig aan in den slaap te wandelen, ofschoon zulks aan de huisgenooten niet bekend was, moet zij onder den sterken indruk van den droom werkelijk verrigt hebben wat zij geloofde een droom te zijn geweest, zonder overigens eenig bewustzijn daarvan te hebben overgehouden. Toen zij de kamer binnentredende, haren schat bemerkte was hare eerste gedachte om naar boven te vliegen en het goed waaronder zij dien verborgen had, te doorzoeken. liet daar niet vindende keerde zij terug en kon zich niet onthouden om haar eigendom dadelijk terug te vorderen. Aan gezien de pachter bewust was dat zij de erfenis had gehad en er geen reden bestond om aan een en ander te twijfelen zoo werd het haar dan ook onmiddelijk teruggegeven. De redakteur der JVest-Surry Times berigt dat voor de echtheid dezer gebeurtenis ingestaan wordt. De feestelijke intogt der Pruissischc troepen heeft jl. Donder dag te Berliju plaats gehad, te midden van blijken eener ongemeene geestdrift. Vóór den koning reden dc ministers von Bismarck, von Roon en onderscheidene generaals. Uit handen van jonge meisjes ontving de koning een lauwerkrans. Z. M. werd door den opper burgemeester met eene aanspraak begroet, waarop hij met eene dankbetuiging voor de luisterrijke ontvangst antwoordde en daarbij herinnerde, dat die ontvangst niet hem, maar dc terugkecrende troepen moest gelden. Er hebben een groot aantal bevorderingen bij het leger plaats gehad en er zijn vele ridderorden verleend. Graaf von Bismarck is tot chef van een landweer-regiment en tevens tot generaal benoemd. De kroonprins en prins Frederik Karei zijn met de orde „pour lc mérite" met de beeldteuis van Frederik den Groote begiftigd. Daily Telegraph geeft eene depêche uit Berliju, volgens welke de toestand van graaf von Bismarck aldaar ernstige bezorgdheid zou inboezemen. Zijne ziekte bestaat in hevige zenuwpijucn en eene algemecne gedruktheid en tot herstel wordt., naar de uitspraak der geneeshceren, gedurende eenigen tijd rust en ontspanning gevorderd. Aan het station van Main Weserspoorwcg te Frankfort, zijn den 16 dezer grove ongeregeldheden door militairen voorgevallen. In den loop van den namiddag kwamen aldaar 1500 man der landweer die weigerden den marsch naar hunne haardsteden, te voet voort te zetten, en verlangden, dat men hen per spoor naar hunne woonplaats zou terug voeren, gelijk men ze bij het uitbarsten van den oorlog per spoor van daar had gehaald De muitelingen namen plaats iu en op de wagons van een tot Kassei gereed staanden trein. Na veel moeite en met geladen geweren, is men er in geslaagd ze uit de wagons tc verwijderen. Eene dépêche uit Berlijn meldt, dat dc 1500 man der landweer tot zes maanden vestingstraf zijn veroordeeld. Prinses Dagmar gaat heden van Kopenhagen naar Petersburg, om er in 't huwelijk te treden met den grootvorst troonopvolger. In Zwitserland is, onder den indruk der gebeurtenissen van den laatsten tijd, 's lands weerbaarheid weder een onderwerp van zorg voor dc overheden en het publiek geworden. Eene verandering der inrigting van het krijgswezen, strekkende om de vcrpligting tot de krijgsdienst werkelijk algemeen te maken, is er in overweging. De regering van het kanton Bern heeft dezer dagen, bij gelegenheid van den cedgeuootschappelijken bededag, eene proclamatie uitgevaar digd, waarin het volgende voorkomt: „Een noodlolligen oorlog, tusschen naburige mogendheden uitgebarsten, heeft ook in Zwitser land weerklank gehad. Talrijke legerscharen hebben elkander in menig bloedig gevecht ontmoetonberekenbaar groote jammeren zijn het gevolg geweest. Meer dan één staat heeft zijue zelfstandigheid, ja zijn politiek bestaan verlorenandere hebben zich moeten onderwerpen aan omscheppingen, diemetzeer smartelijke opofferingen gepaard gingen. Onder zoovele omkeeringen besefte ons volk het gevaar waarin de vrijheid en onafhankelijkheid, die het van zijne voorzaten heeft geërfd, te eeniger tijd zouden kunnen geraken. Het heeft begrepen dat het op zijne beurt insgelijks door bet onheil zou kunnen worden bezocht." Dezer dagen is het spoorwegvak, dat de vlakten van de Sierra- Morena in Spanje doorsnijdt, voor het verkeer opengesteld en van dien tijd zullen tusschen Cadix en St. Petersburg de treinen onge-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2