HELOERSCHE NIEUWEDIEPER C001AIT. JV» 78. DOi\DERUAG 27 SEPTEMBER. EN ht VIER-EN-TWINTIGSTE BEKENDMAKING. BINNENLAND. 1880. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zieli bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Advkbtentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOT, Dijkstraat tegenover de Laan, II422, aan denHeldertotll ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegclregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behooren1. Opgave der "Weerkundige Waar nemingen van 1023 Sept. 1866; 2. Opgave der alhier binnengekomen schepen boven 50 palmen diepgang, van 114 Sept. 1866. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER acht het niet onnoodig nogmaals ter openbare keunis te brengen dat, volgens Koninklijk Besluit van 29 April 1864 Staatsblad No. 39), gcenc BEWAARPLAATSEN VAN PETROLEUM mogen bestaan dan op verkregen toestemming van het Plaatselijk Bestuur. Helderden 24 September 1866. STAKMAN BOSSE, Burgemeester L. VERIIEY, Secretaris. Den 28 dezer vertreKt de O. I. Ijandinail via SOITIÏAMPTOX. Den 28 dezer vertrekt de WEST-I1ÏDISCHE mail. HELDER en NXEUWEDIEP, 26 September. Gisteren namiddag vertrok van hier met bestemming naar Oost- Indië Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse Willemkommandant kapt.-luit. ter zee Geerling. Bij het verlaten van de haven stond het Stafrauziekkorps der Marine, onder directie van den kapel meester Weckesscr, op het Havenhoofd geschaard en gaf in muziekale tooncn den vertrekkenden een afscheidsgroet op den verren togt mede. Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwardenkomtn. kapt.-luit. ter zee A. J. Kroef, is gisteren van Vlissingen naar Oost-Indic vertrokken. De bevolking van het koningrijk der Nederlanden bedroeg op 1 Jan. 11. 3,491,796 inwoners. Dc plegtige herdenking van het 50jarig grootmeesterschap van Z. K. H. prins Fredcrik bij dc orde der vrijmetselaren, die wegens de cholera was uitgesteld, is thans vastgesteld op 25 Nov. a. s., te 's Gravenhagc te houden, terwijl twee dagen later een feest zal gegeven worden te Amsterdam. In de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn in de laatste dagen beraadslagingen gehouden over het concept-adres van ant woord op de troonrede. Belangrijk waren de gevoerde discussiën door de herhaalde vraag naar de reden van het vertrek van den heer Mijer uit het ministerie en naar de rigtiug, die het gouverne ment thans op koloniaal gebied zoude volgen. De minister van Buitenl. Zaken, graaf van Zuylen van Nvcvelt legde de verklaring af, dat de aftreding van den heer Mijer als minister van Koloniën en zijne benoeming tot gouverneur-generaal in onmiddellijk verband met elkander staan. In de week van 915 Sept. zijn door de cholera aangetast 845, overleden 533 personen, tegen 990 aang. en 676 overl. in de week van 2S Sept. jl. Sedert liet begin der ziekte zijn aangetast 29320, overleden 17962 personen. In de week van 9 tot 15 Sept. zijn door de veetyphus aan getast: in Zuidholland 690, in Utrecht 1220 en in Noordholland 27, te zamen 1940 runderen. In de daaraan voorafgaande week waren deze cijfers respectievelijk 731, 1082, 36 en totaal IS49. Beroepen te Rotterdam ds. W. J. Jorissen, pred. te Utrecht. Het getal krankzinnigen, in gestichten verpleegd, is in 1S65 geklommen van 2730 tot 27S8; de meesteu daarvan behooren tot de armen. Te Purmerende heeft jl. Vrijdag avond na afloop der zitting van den gemeenteraad, waarin besloten was tot het niet houden der najaarskermis een volksoploop plaats gehad. Bij onderscheidene notabele ingezetenen zijn met straatklinkers glasruiten ingeworpen. In de jaarlijksche algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Eraaije Kunsten en Wetenschappen, den 20 dezer te Amsterdam gehouden is o. a. de gouden medaille toegekend aan den heer J. J. L. ten Ka te voor zijn dichtstuk „de Schepping." Tevens is genoemde heer bij acclamatie tot ecrelid der Maatschappij benoemd. De gemeenteraad van Delft heeft bepaald, dat niemand in de bebouwde kom der gemeente eene grootcrc hoeveelheid petroleum mag bewaren dan hoogstens 200 kannen. Jl. Maandag werd te Utrecht de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden der maatschappij ter bevordering der veeart senijkunde in Nederland. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen bij den minister van Binnenl. Zaken aan te dringen op gestrenge en snelle toepassing der wet, tot beteugeling der runderpest en van alle bestaande wetten en verordeningen op het stuk van besmette lijke veeziekten. De verwoestingen, door de muizen in het Zevenbergsche land cn onder het Zwartenbcrgsche veer aangerigt, gaan alle beschrijving te boven. De landlieden kunnen dit ongedierte onmogelijk buiten hunne gevulde schuren houden. Er zijn nachten, dat men meer clan 2500 muizen in verglaasde met water gevulde potten vangt. Om een klein staaltje mede tc dcelen, zoo ging dc knecht van zekeren heer onder Zevenbergen dezer dagen des ochtends vroeg met kar en paard naar het land om een voeder nagras of tocmaat tc halen. Hoe verwonderd stond hij toen hij bespeurde dat door hem zoo ontzettend vele muizen in het veld werden doodgereden: om zijn meester te overtuigen bragt hij twee volgeladen manden muizen naar huis. Deze lastige gasten kropen hem zelfs in de pijpen van zijn broek tegen het lijf op. Nu komt cr eene tweede plaag bij, namelijk, de kikvorschen, die in dezen omtrek aau de nog op het veld liggende boekweit groote schade veroorzaken. Onder cle opeen gehoopte gemaaide boekweit zitten deze dieren bij honderden. Ook in de landerijen in den omtrek van Gorinchem wemelt het van de muizeu, die bij honderdtallen uit den grond te voorschijn komen en het gewas verslinden. Aan de harddraverij jl. Donderdag te Leeuwarden gehouden hebben 20 harddravers deelgenomen. De prijs een gouden zweep is behaald door den zwart langstaart ruin de Deugd van den heer C. de Graaf te Winkel. Dezer dagen werd aan een station der Groninger spoorweg een veewagen met schapen aan den trein gehecht. De afzender was nog even in den wagen (liet was er een van twee verdiepingen) gegaan, om zijne bcesljes wat beter te plaatsen, en had niet bemerkt, dat men dc deur had verzegeld, ja, eer hij er aan dacht, stelde de trein zich in beweging. Bij het volgende station wilde de man er uit, doch hij kon, hij mogt niet; niemand durfde het zegel te ver breken; kortom onze vriend was genoodzaakt, tegen wil en dank een reisje mede tc maken naar Harlingen. Op eene publieke verkooping tc Waddinxveen is dezer dagen een wijnglas verkocht voor ƒ64, dot door admiraal de Ruyter aan boord werd gebruikt. Men berekent dc wijn-productie van Frankrijk op 1,000,000,000 gallons 's jaars, eene waarde vertegenwoordigende van 264,000,000. Air. Colladon berigt, dat liet geleidend vermogen van water, voor het geluid, zoo groot is, dat hij over de gelieele breedte vai; het meer van Genève, alzoo negen mijlen ver, bet luiden eencr kloTc hoorde, die „onder water" werd bewogen. Het geluid phmt-. zich onder water voort, met eene snelheid van 4708 voeten jpcr seconde.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1