HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT M 80. 1800. Bureau HELDERSCHE en MEÜWEDIEPER COURANT. BINNENLAND. DONDERDAG 20 OCTOBElt. ^U'*S£lt ht VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatvrdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. o franco per post1.50. Enkele nomraers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag cn Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de laan, II422, aan denHelder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zegclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. A T TENT I E. Ter voorkoming van verkeerd bezorgen van brieven enz. bestemd voor de Heldjobsche en Nieuwediepee Cotjbant, maakt de Uit- g-ever het publiek attent, dat de naam dei- Nieuwe Courant van den Helder, Nieuwediep en Willemsoord, enz. sedert 1 Jan. veranderd is in eenvoudig Heldebsche Cotjbant, onder welk adres wij gewoonlijk onze brieven ont vingen. Daarom verzoekt hij als adres te stellen A. A. BAK Si K R Cz. HELDER en NIEUWEDIEP, 24 October. Tengevolge van dc intnoodiging aan de kiezers in deze gemeente gerigt door dc heeren mr. Cli. Bosch Eeitz, A. J. H. Beeloo en jhr. L. M. van der Gocs, om, voor zooveel zij zouden wenschen mede te werken ter bevordering van de keuze van kandidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Statcn-Generaal, in de rigting van de kiezersvereeniging Vaderland en Koning te Alkmaar, met hen ecne vergadering tc houden, zijn Maandag avond jl. een €5tal kiezers bijeengekomen in het lokaal Tivoli alhier, waar ook vele kiesgeregtigden in andere gemeenten, die eerst sedert kort hier gevestigd zijn, tegenwoordig waren. De heer Bosch Eeitz opende de vergadering en gaf te kennen: dat men, aangezien van verschillende zijden was gebleken, dat vele kiezers niet konden instemmen met de kandidatuur van de heeren mr. N. Olivier en rar. W. van der Kaay, welke in eene vroegere bijeenkomst van kiezers de meeste stemmen hadden verkregen, ver meend heeft aan veler wensch te voldoen, door hen tot eene tweede vergadering uit te noodigen. Daarop werd aan den heer Beeloo verzocht racdedeeling te doen van de redenen, welke de keuze hadden bepaald op de kandidaten van de kiezersvereeniging Vaderland en Koningwelke hierop neder- komen: dat men, zonder zich in den strijd der partijen te mengen, van oordeel is, dat niet twee kandidaten van verschillende rigting moeten worden voorgestaan, maar men, in de tegenwoordige omstan digheden, moet traehten te geraken tot eendragtige zamenwerking tusschen regering en vertegenwoordiging, en daartoe de kandidatuur van jhr. mr. C. van Foreest en mr. II. 's Jacob ondersteunen, ter aanbeveling van welke heeren voorlezing werd gedaan van den brief, door de kiezersvereeniging Vaderland, en Koning aan de kie zers in het district Alkmaar gerigt, in dato 20 October 1S66, welke ook in deze gemeente is verspreid. Dc heer Bosch Eeitz stelt, op de daarin ontwikkelde gronden, genoemde heeren als kandidaten voor, en vraagt of een der aan wezige kiezers ook iets tegen deze kandidaten heeft in te brengen, waarop niemand het woord vraagt, maar toejuiching volgt. Daarna wordt tot stemming overgegaan, waarvan de uitslag was, dat werden uitgebragt op jhr. mr. O. van Foreest 54, mr. E. II. 's Jacob 51, jhr. II. G. F. Leyssius, mr. N. Olivier, mr. W. van der Kaay ieder 2, en mr. J. E. Thorbeckc 1 stem; 3 briefjes waren met tegen ingevuld cn enkele in blanco. De heer Bosch Eeitz zegt de aanwezigen dank voor de betoonde belangstelling, in de voorbereiding tot het verkiezingswerk, en noo- digt uit, even getrouw als thans, ook op 30 October a. s. ter stembus op te komen, en zich te vereenigen tot de keuze van de heerenjhr, mr. C. van Foreest en mr. E. II. 's Jacob tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en eindigt met de medcdceling, dat de heer mr. D. P. II. Aberson verlof verzoekt tot het doen van een voorstel aan de aanwezige kiezers. De heer Aberson neemt hierop het woord en stelt voor aan de kiezers die wenschen zich tc blijven bewegen in de rigting die uit de kandidatuur blijkt van de heeren jhr. mr. C. van Foreest en mr. E. II. 's Jacob, zich aan hem aan te sluiten tot de oprigting van eene kiezersvereeniging, welke hij wenscht te constitueren voor- loopig naar de reglementen van de kiezersvereeniging Vaderland en Koning te Alkmaar. Een aantal der aanwezige kiezers heeft zich al dadelijk hiertoe bereid verklaard. Jl. Maandag werd in het Café de Bellevue alhier de aange kondigde vergadering gehouden der Heldersche afdeeling van de Hollandscbe maatschappij van landbouw. Die vergadering werd door ruim 80 leden bijgewoond. Er werd besloten pogingen aan te wenden, ten einde het tot stand komen eener weekmarkt, waarvan de wenschelijkheid algemeen werd erkend, te bevorderen. Verder werd bepaald, dat in het volgende jaar (Mei of Junij) alhier eene tentoonstelling zal gehouden worden van landbouwvoortbrengselen en dat bij die gelegenheid eene harddraverij zal plaats hebben. Bij de gehouden verloting viel de hoogste prijs, een hoofdstel, aan den heer jbr. Kraijenhoff ten deel, die het ten voordeele der kas van deze afdeeling afstond. Verkocht voor de som van 37. werd deze bijdrage, tot stijving der fondsen, met dankzegging aan den gever, door het bestuur aanvaard. Bevorderd aan de Hoogeschool te Leiden, tot doctor in dc heelkunde, de heer P. Bakker, doctor in de genees- en verloskunde, alhier. Spaarbank voor den Helder: Saldo op 1 Julij 1S66 15678.31 Ingebragt en renten gedurende het 3de kwartaal 1S66. - 1724.01 Te zamen 17402.32 Gedurende het 3de kwartaal 1866 uitbetaald - 440.97 Saldo op 1 October 1866 16961.35 Aantal deelhebbers op 1 Julij 1866: 164. 1 Oct. 1S66174. Zr. Ms. oefeningsvaartuig Clanduts Civilis, liggende te Hellevoet- sluis, zal naar men verneemt alhier worden gestationeerd. De off. van adm. 2de kl. M. G. J. A. Huisman van Ducren wordt, tengevolge zijner detachering tc Amsterdam, ora de betrekking van magazijnmeester van kleeding cn levensmiddelen der Marine aldaar waar te nemen, met den laatsten dezer ontheven van de administratie bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, cn in die administratie met den 1 Nov. a. s. vervangen door den off. van adm. 2de kl. F. Wolfson. Z. M. heeft benoemd tot off. van gez. van de 3de kl. bij de geneesk. dienst der landmagt in Oost-Indië den heer H. II. Prins Wielandt, geboren te Ilaringcarspel. Z. M. heeft den heer mr. J. A. van Eyk, directeur-secretaris van dc Yereeniging voor "Volksvlijt te Amsterdam, benoemd tot kommandeur der orde van dc Eikenkroon. II. M. de koningin is jl. Maandag in welstand in de residentie aangekomen. De werkzaamheden aan den spoorweg HaarlemUitgeest enz. worden steeds met ijver voortgezet en vorderen naar wensch. Gedurende de week van 23 tot 29 Sept. zijn in Nederland door cholera aanget. 313 personen overl. 239; van 30 Sept. tot 6 Oct. aanget. 453 overl. 248; van 7 tot 13 Oct. aanget. 377 overl. 241. Algemeen totaal, sedert het begin der epidemie: aanget 30.944 pers. overl- 19.034 personen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1