Lord K. was dc grootste muziekliefhebber van Engeland: iedere week gaf hij geregeld eene muziekpartij, waaraan de grootste zangers, componisten en allen, die dc muziek beoefenden, deelnamen. Verleden week had hij een buitengewoon concert ten zijnen huize aange kondigd en er waren dan ook meer geinviteerden dan gewoonlijk. Het gezelschap werd in eene prachtig gedecoreerde zaal ontvangen, liet orchest bevond zich in eene andere zaal, door een gekleurd gaas van de concertzaal gescheiden. De dames, trotsch op hare prachtige kleeding, wachtten met ongeduld op den aanvang van het concert; eensklaps hoorde men het beroemde Slat/al. Men begon een der prachtige stukken van de Messe des Morls uit te voeren toen men eensklaps een schot hoorde lossen gevolgd door een Requiem. Een der liverij-bedienden kwam dc zaal binnenloopen met den uitroep: „Mylord heeft zich doodgeschoten." En waarlijk men onderzocht de zalen en vond het lijk van Mylord; de handen te zamen gevouwen met een blad muziek naast zich liggen. Op de schoorsteen lag een brief waarin hij de wijze beschreef waarop hij wilde sterven; het was zoo dan ook geschied; wanneer de muzie kanten geen Requiem uitvoeren - zoo stond er o. a. in te lezen - moeten zij niet worden betaald. De laatste woorden in den brief luidden; „adieu mijne vrienden, volgt mijn voorbeeld; sterft voor de muziek." Onder de weinige belangrijke wetten, welke de afgeloopcn zitting van het Britsche parlement heeft opgeleverd, behoort de Sanitary Act of wet, houdende bepalingen tot bevordering der algemeene gezondheid. Hoewel zij bij zoo menige beperking van individuele vrijheid eu plaatselijk zelfbeheer, die in Engeland sedert eenige jaren wet is geworden, nieuwe voegt, is zij door het liberale bewind ontworpen eu voorgedragen en door het conservatieve ministerie overgenomen, en vindt zij ook bij voorstanders van alle mogelijke vrijheden bijval. Zoo zegt de Times „De Sanitary Act van 1S66 is eene groote aanwinst voor de zaak der algemeene gezondheid, omdat, zij magt geeft tot dwang maatregelen tegen die domme onverschilligheid, welke hier te lande alles belemmert wat er voor dc algemeene gezondheid wordt gedaan. Deze wet maakt verpligtingen van veel, wat door vroegere wets bepalingen van het goedvinden van particulieren en overheden afhankelijk was gesteld. Zoo legt zij dc verpligting op, 0111 voor verwijdering der onreinheden en voor toevoer van goed drinkwater te zorgen. Zij verbiedt de groote opeenhooping van mcnschen in ééne woning. Zij bepaalt dat een staatsambtenaar in ieder district des lauds inspectie zal houden, om te zien of er dingen bestaan die hinderlijk voor de algemeene gezondheid zijn, en om ze te doen wegruimen. Zij stelt alle fabrieken en werkplaatsen onder genees kundig toezigt; en, om de kroon op dit alles te zetten, veroorlooft zij beroep op den minister van binnenlandsche zakenen deze wordt, voor het geval van p ligt verzuim van plaatselijke overheden, gemag- tigd, om de noodzakelijke werken te doen uitvoeren ten koste der plaatselijke kas. ffDe zorg voor de algemeene gezondheid wordt door de nieuwe wet, voor het eerst in onze geschiedenis, op het ware terrein gebragt; zij wordt eene verpligting voor dc plaatselijke overheden. Zoo brengt die wet een nieuw beginsel in onze huishouding, en zij opent daarmede, gelijk wij mogen hopen, een nieuw tijdvak van ligchamelijk welzijn voor ons volk. Tot nu toe is die hoogst, gewigtige aangelegenheid hier te lande als eene beuzeling behandeld, eu wat de uitkomst was, weet een iegelijk. Voortaan hebben wij, in dezen, verpligtingen in plaats van verkiezing, en de wet des lands in plaats van het goedvinden van gemeenteraden." Lord Hussel 1, broeder van den eersten Engelschen minister, werd dezer dagen voor den reglcr gedaagd, onder beschuldiging, dat hij den 18 Sept. zijne paarden had mishandeld. Eene zekere George Jackson was tegen hem opgetreden, na getuige te zijn geweest, dat de beschuldigde zijne paarden onmeuschelijk had geslagen, eu die hem dan ook had toegevoegd: „Gij moest u schamen om uw paard zóó te slaan. Gij kunt niet mennen." Nadat de verdediger van lord Bussell te vergeefs getracht had hem vrij te pleiten, beslisten de reglcrs dat de beschuldiging gewettigd was en veroordeelden den beschuldigde tot i boete, met 16 shillings en 6 pence voor kosten. Het verzoek om de zaak voor eene hoogere regtbank te mogen brengen, werd hem geweigerd. „Dit zou zeide de regter kinderspel zijn in eene kwestie van geld. Wij hebben uitspraak gedaan; en de rijken moeten niets voor hebben bij de armen." Voorts verklaarde de regter nog, na daartoe door den verdediger te zijn uitgedaagd, dat indien zijne politieke overtuiging invloed had kunnen uitoefenen, hij in liet voordeel van lord Bussell zou hebben beslist. Hierop zeide de advocaat van den beschuldigde, dat hij zijn cliënt zou aanraden de boeten en kosten niet te betalen, waarop door den regter werd bepaald dat, iudicti zulks niet binnen 14 dagen had plaats gehad, lord Bussell met 14 dagen gevangenis zou worclcn gestraft. De beschuldigde voegde daarop den regter toe: „Indien gij goed uit uwe oogen kijkt, dan zult gij mij van middag hier zien voorbij rijden, en indien gij mij in den weg komt, dan rijd ik u omver Op de tentoonstelling te Londen was een werktuigje van den heer Whitmorth, waarmede men tot het milliocnste gedeelte van een duim kon meten; het uitzetten door de warmte der hand van een ijzeren staaf van 1 el lang kon met dat werktuig gemeten worden. Dezer dagen is te Londen in eene vergadering van deskundigen cn belanghebbenden eene commissie gevormd, om het aanleggen eeuer spoorweglitiic in Nicaragua tot verbinding der twee Oceanen naar een plan van den Engelschen zeekapitein Bedford Pira, te bevorderen. De koning van Pillissen heeft aan militairen, wegens hunne verrigtingen in den jongsteu oorlog, reeds meer dan 30,000 orde- en eereteekenen uitgereikt, en het verlccnen van dc onderscheidingen heeft zijn einde nog niet bereikt. Iu een correspondentie-artikel uit Florence wordt verhaald, dat alle boekdrukkers in Italië uitgenoodigd zijn, zich eerlang naar Milaan te begeven, ten einde de plegtisjheid bij te wonen der ont hulling van het standbeeld vau den Milnnces Panfilo Castakli, uit vinder van de kunst om boeken te drukken met beweegbare letters. I11 het stads-archief te Milaan zouden namelijk papieren ontdekt zijn, die regt geven te gclooven, dat Paufilo Castaldi die kunst uitgeoefend heeft vóór Guttcnberg. Een zonderlinge poging tot diefstal heeft dezer dagen te Turijn plaats gehad, die echter voor den dader ongelukkige gevolgen heeft gehad. Een man, schijnbaar timmerman, trad een winkel binnen in de nabijheid van hel station en vroeg daar verlof een kist van bijna twee ellen lengte te mogen neerzetten, om die kort daarna weder te komen afhalen; dit werd hem toegestaan; maar er verliep een uur, twee uren, kortom het werd avond cu nacht, toen de kist nog niet was afgehaald; de winkelier sloot toen zijne vensters en deuren en zette de kist die hem in den weg stond regt overeind in een hoek. Des anderdaags in den winkel komende ontdekte bij bloeddroppelen, hij vermoedde iets kwaads en riep een policieagent om de kist te onderzoeken. Toen bleek het dat een volwassen manspersoon in de kist verborgen was en tengevolge van het toe vallig omkeeren van de kist had de winkelier den verborgenene op het hoofd gezet en deze was daardoor gestikt. Zijne medepligligcn zijn gearresteerd, en het is gebleken dat zij dit middel steeds aan wendden om des nachts te stelen. De verborgene verliet dan de kist en daarna de winkel; doch niet dan met gevulde zakken. Door een Yenetiaansch teekcnaar-calligraaph is, op last van het gemeentebestuur van Venetië, een pracht exemplaar van het door die stad aan koning Yictor Emmanucl gerigte adres van getrouw heid vervaardigd, 'twelk door het genoemde bestuur aan den monarch aangeboden zal worden en, naar verzekerd wordt, een wezenlijk kunstgewrocht is. De S van het woord „Sire" bevat 0. a. drie microscopische gezigten in de Lagnneustad, die, door het vergroot glas beschouwd, de verbazing wekken door hunne juistheid en schoonheid. Den 27 dezer is te Yenetïe het algemeen proces-verbaal van den uitslag der volksstemming opgemaakt, en daaruit is gebleken dat 651,758 kiezers zich voor de vereeniging met Italië hebben verklaard en 69 er tegen. In een Armenisch dagblad wordt verhaald, dat eene Arme nische vrouw, woonachtig op een dorp, niet ver van Ismid (Nico- media), die op haar dertigste jaar gehuwd is en zeven kinderen heeft gehad, van lieverlede grootmoeder geworden is vau twee- cn- zeslig kleinkinderen. Van die kleinkinderen zijn een- en- twintig ge huwd, en uit die huwelijken zijn tot heden twaalf kinderen gesproten, vau welke ccn ten vorige jave insgelijks gehuwd is en thans vader is van een zoon; zoodat de bedoelde vrouw, welke intusschen den leeftijd vau honderd jaren bereikt hcel't, op dit oogenblik een klein zoon van een harer kleinzonen bezit. Deze gcheele familie, met inbegrip van schoonzonen en schoondochters, woont in hetzelfde huis. De Aflbndatore, een ramtorenschip vau de Italiaansche vloot, is, gelijk men weet, in dc haven van Ancona gezonken, toen het er na de nederlaag bij Lissa terugkwam. De bevelhebber van dien bodem is deswege voor den krijgsraad geroepen, doch van allen blaam ontheven, op grond dat het verlies van dat in Engeland bestelde schip alleen aan den gebrekkigen bouw cn aan de over haaste afwerking toe te schrijven was. De pogingen om dat vaar tuig weder boven te brengen cn bruikbaar te maken zijn tot nog toe vruchteloos geweest. In den toestand van keizerin Charlotte komt gecue verandering. Dc Noord-Amerikaanschc componist Greekler heeft de Constitutie der Unie, met de daarbij behoorende amendementen, op muziek gebragt. Dc uitvoering van dit vreemdsoortig oratorium, door den Courier des Etats Uitis een muziekaal heldendicht genoemd, heeft acht uren geduurd. De componist heeft van den aanhef der konstitutic een recitatief gemaakt, hetwelk na ieder afzonderlijk artikel, door solo-zangers en zangeressen voorgedragen, in koor herhaald wordt. De amendementen hebben de stof geleverd voor de inleiding der finale. Het werk schijut bij de voord ragt, te Boston zeer voldaan te hebben en men had zich bij die gelegenheid het gezegde van wijlen den president Jefferson herinnerd, dat dc Araerikaanschc constitutie eene bewonderenswaardige svrnphonie vormde. De president Johnson heeft bij ccne proclamatie van den Ssten dezer dc burgers der Verecnigde Staten uitgenoodigd om den 29 November aanstaande tc vieren als eenen nationaleu dank- cu bededag. „Wederom schonk God ons zegt hij in die oproeping een jaar van dat nationale leven, hetwelk een onmisbaar vereischte voor den vrede, de veiligheid en den vooruitgang is. Buitendien is dat jaar met vele bijzondere zegeningen bekroond. De burgeroorlog, die nog maar weinig tijds geleden onder ons woedde, is nergens hervat; buitenlandsche tusschenkomst heeft opgehouden angst of beduchtheid te verwekken; eene besmettelijke ziekte, hier te lande binnen gedrongen, is genadiglijk verzacht geworden; er is meer rust binnen 's lands; denkbeelden van verzoenende strekking hebben zich in ruime mate doen gelden; het gevoel van burgertrouw en vaderlandsliefde in wijden kring vernieuwd. Onze akkers hebbeu in ruimen overvloed vruchten opgeleverd onze arbeid in de mijnen is rijkelijk beloond geworden en wij hebben ons spoorwegnet tot in dc achterhoeken des lands mogen uitbreiden, terwijl onze handel op dc vreemde zeeën weder tot zijne gewone levendigheid is gekomen. Al die groote nationale zegeningen vorderen nationale dankbaarheid. Tevens behooreu wij God te. bidden om aan onze nationale raadsvergaderingen en aan ons gansclie volk die hernelsche wijsheid te vcrleeucn, zonder welke eene natie den goeden weg niet kan bewandelen." Ziehier eene zinsnede uit de redevoering van een Araerikaan- schcn candidaat van de democratische partij, uitgesproken in den staat New-York: „Ik geloof dat de Voorzienigheid de hand gehad heeft in de wegname van Abraham Lincoln. Jk geloof dat de naam van J. Wilkes Booth zal levendat hij zijn leven geofferd heeft voor zijn land als Winkelried. Zwitserland had zijnen Winkel- ried cn zijnen Willem Teil. Schotland had zijnen Bobert Brucc en Amerika zijnen Booth. De tijd komt, wanneer er voor Booth een gedenkteeken zal opgerigt worden hooger dan de godenkuaald van Lincoln, die slaapt beneden den grond van Illinois." Te Quebcc (Noord-Amerika), heeft den 14 dezer een ontzet tende brand gewoed, waarhij 2500 huizen vernield zijn. De schade wordt op verscheiden millioen dollars begroot. T11 dorre streken van Zuid-Amcvika, alwaar men in vele uren soms geen water vindt, groeit een boom, dc rafragissima genaamd, die deze bijzondere eigenaardigheid heeft, dat, als men er in snijdt, er eene groote hoeveelheid vocht uitvloeit, dat den smaak heeft van heerlijk bronwater.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 3