op den voorgrond stellen, den staat trachten te ontdoen van zijn christelijk karakter, met schending en verwaarloozing van de heer lijkste voorrechten der menschheid, des te meer moet de erken tenis der diep christelijke wereldbeschouwing des konings van Pruissen vertrouwen wekken." De bisschop somt daarna op, hoe- groot de bescherming is, die de Katholieke Kerk in Pruissen geniet, en eindigt met de opmerking, „dat de lotgevallen der menschen, vorsten eu onderdanen in Gods baud staan." De heer von Beust is benoemd tot minister van buitenl. zaken in Oostenrijk. Men vreest dat dezen stap zeer den pas gesloten vrede zal bcnadeelen. De keizer van Oostenrijk heeft den overwinnaar van Lissa, den schout-bij-nacht Tegethoiï, tol den adelstand verheven, met den titel van graaf van Lissa, en eene dotatie van 20,000 francs. Aartshertog Albrecht, die thans aan het hoofd van het gehecle Oostenrijkschc leger staat, heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin hij de aandacht vestigt op de verstaudelijke ontwikkeling van de Oostenrijkschc officieren. De aartshertog doet opmerken, dat de officieren, ook al waren zij opgeleid in de bestaande militaire scholen, nogtans in sommige gevnllen niet aan de verwachting beantwoord hebben, zoo min wat hunne voorbereidende kundigheden, als wat hunne intellectuele vorming aangaat. Ilij beklaagt er zich over, dat de leerlingen der militaire academiën niet logisch leeren redeneereu en niet helder leeren denken. Ook noodigt hij de aan die inrigtingen verbonden leeraren uit, aan de ontwikkeling van het denkvermogen der jongelieden vooral niet minder hunne aan dacht te schenken dan aan het mededeelen van zakelijke wetenschap. Het Oostenrijksch weekblad Mcniorial diplomalique beschouwt de vrede vau 1S66 slechts als een wapenschorsing. In den avond van 27 Oct. is te Praag een kleedcrmakersgezel iu hechtenis genomen, als sterk verdacht van eenen aanslag op het leven des keizers te hebben willen plegen. Hij werd door de Engelsche kapitein Palmer opgemerkt op het oogenblik dat hij de regter hand met een scherp geladen pistool ophief, terwijl de keizer uit den schouwburg komende in het rijtuig stapte. De kapitein Palmer maakte zich terstond van hem meester, waarna hij aan de politie werd overgeleverd. De Denen zijn voornemens prinses Dagmar, die met den Russischen troonopvolger is verloofd, lot bruidsgeschenk aau te bieden eene groote verzameling van elegant gebonden werken van Dcensclie schrijvers, met daartoe behoorende prachtvolle boeken kasten, benevens een kostbaar album met Deensche gezigten. Het Russische gouvernement Podolië schijnt een zeer gezond klimaat te hebben. Binnen 5 jaren zijn er 354 personen overleden die den ouderdom van 95 tot 110 jaren bereikt hadden, en wel 320 in den ouderdom van 95 tot 100, 27 van 100 tot 105 en 7 die den ouderdom van 105 tot 110 jaren bereikt hadden; daaronder bevon den zich 141 vrouwen. Thans woont op een landgoed aldaar een man van 118 jaren; hij was 90 jaren gehuwd en heeft thans nog 4 zonen (de vijfde en jongste is in het jaar 1864 overleden, in den ouderdom van 70 jaren), en 70 kleinkinderen en achterkleinkinderen. Koniug George van Griekenland heeft dezer dagen te Athene den eersten steen gelegd van een nieuw oudheidkundig museum, dat de Grieksche hoofdstad aan de mildheid van een te Petersburg gevestigden Griekscheu handelaar, den heer Bernardaki, verschul digd zal zijn. De brieven uit Britseh-Indië hangen hartverscheurende tafe- reelen op van den geleden hongersnood in het district Orissa. Iets dergelijks heeft men, zegt de schrijver van een brief gedagteekend 14 Sept. 11., niet aanschouwd sedert de belegering van Jeruzalem. Het nuttigen van menschenvleeseh, om het even of dit van vader of naastbestaauden was, behoort tot de gruwelen, doch een dier gevallen geschiedde in krankzinnigheid. Moeders bragten hare kinderen naar de maidan (mesthoop) om daar te sterven, of ver kochten ze voor eenige penningen. Een dier vrouwen verkocht haren eenigen zoon voor eeue piut melk, leverde hem over eu verwijderde zich, doch slechts om eenige schreden verder dood der aarde te vallen. „De stervenden en de gestorvenen," zoo leest men, „liggen door elkander in onze straten (de stad heet Coeltak), ofschoon in minder getal dan te Bolasore en iu andere plaatsen. Te Poorc vond de politie eiken ochtend zestig, tachtig of meer lijken. In het dis trict Coeltak alleen werden gedurende déne week drie duizend dooden aangegeven, en men houdt het er nogthans algemeen voor dat de ramp te Bolasore en te 1'oore veel erger was. Iu sommige streken wordt het reizen moeijclijk, daar de dragers gestorven zijn. Gehecle huisgezinnen verdwenen, dorpen stierven uit en de sterfte bereikte een huiveringwekkend cijfer. Zonder echter een statistiek te bezitten, durf ik het getal niet gissen, doch ik schat de sterfte, tengevolge van hongersnood en pest, zeker op vele honderdduizenden." De schrijver van den brief is de eerwaarde J. Buckley, die zijne bekom mering over de drie eerstvolgende maanden te kennen geeft en tevens den wensck koestert, dat de rijst-oogst in December over vloedig moge zijn. De gevolgen van den hongersnood zullen zich echter gedurende eene reeks van jaren doen gevoelen. Volgens de jongste tijdingen uit New-York, heeft de minister van justitie officieel bekend gemaakt, dat de president niets meer kan doen om de behandeling van het regtsgeding tegen den heer Davis of diens invrijheidstelling te verhaasten. Er bestaan thans iu de Yereenigdc Staten van Koord-Amerika 750 papierfabrieken, die te zamen jaarlijks 270 millioen ponden papier, ter waarde van 27 millioen dollars pioduceren. Er is ongeveer H pond lompen noodig om 1 pond papier te fabriceren, zoodat voor bedoeld fabrikaat jaarlijks 400 millioen ponden lompen worden gebruikt, en daar nu een pond lompen gemiddeld met 4 cents (Amerikaausch) betaald wordt, zoo kan men aannemen, dat met het opzoeken der lompen voor de consumtie in de Vcrecnigde Staten 16 millioen dollars verdiend worden. Dat vuil is alzoo toch het oprapen wel ^aard. Eene Noord-Amerikaansche dame, die op staatkundig gebied eenige bekendheid bezit, mevr. Elisabcth Cady Stanton, heeft een manifest aan de kiezers gerigt., waarbij zij zich candidaat stelt voor het lidmaatschap van het congres der Unie. Zij zegt in dat geschrift, dat, indien men het kiesregt aan de onbeschaafde negers en aan de domme boeren uit de oostelijke gewesten wil schenken, er gcenc reden schijnt te beslaan om de vrouwen van liet congres uit te sluiten, te minder, daar de staatsregeling van het gemeenebest dit niet bepaald gelast. EEK GEWONE DAG UIT HET LEVEN VAN NAPOLEON Hl. In een Pnrijsch dagblad, „l'litcudard," vond men voor oeuige» lijd eene belang rijke vergelijking iusschcn de jaren 1GGG cu 18GG; zeer onderhoudend werd daarin o. a. aangetoond, hoe toen een vorst ziju tijd doorbrngt eu hoe daaren tegen de dag door onze tegenwoordige majesteiten besteed wordt. Tot de studie uit het jaar l(i(56 had Daogeande zoo bekende als hoogst naauwlceurige biograaf van Lodcwijk XTV, als brou gediend; als tegenhanger uit onzen tijd was een dag uit het leven van Napoleon UI geschetst, slechts een gewone dag, een dag waarop de monarch tamelijk vrij over zijn tijd kan be schikken eu waarop hij door gcene buitengewone feestelijkheden of praalvcrtoo- ningen aan iets gebonden is. Misschien is het voor den lezer niet onbelangrijk, ecu blik iu liet privaatleven \an den Franschcn beheersi-her te kunnen slaan. liet is zea uur iu den morgen; doen wij, alsof de ring van Gijges, die ons onzigtbaar maakt, iu ons bezit was, en treden vrij dc groote slottuin der Tuilcricn binnen. De schildwachten hebben ons niet opgemerkt, wij risten onze schreden naar het groote midden-paviljoen, het zoogcuaamde „Pavillou de 1'Horloge," gaan het hoofdportaal door, wenden ons links naar eene deur, die met cc-u schoon tapijt der Gobclyns behangen is, en bevinden ons in eene ruime voorkamer. Een fiksch gebouwde portier cu een stoet van lakeijeu in keizerlijke livrei, groen en rood met goud afgezet, zitten op bonken die langs de wanden zijn geplaatst, of rusten nog half slapende, iu groote armstoelen. Onze ring komt ons hier goed te pas, want zonder hare wonderkracht zoudo men ons zonder twijfel vragen wat wij verlangden, en ons als wij geen keizer lijke audientiebcief konden verloonen, meteen weder terugwijzen. Onze talisman beschermt ons echter, niemand bemerkt ons en wij betreden de vertrekken aan onze regterhand. De eerste zaal heet: La salie des baissiers, of zaal der kamerdienaars. Ook deze heeren, evenzoo in schitterende keizerlijke liverijeu, geven zieh nog in gemakkelijke fauteuils over aan eene aangename rust; wij willen hen niet storen en begeven ons in een tweede salon, die met zware roodzijden damasten tapijten, vergulde stoelen, enz. is gemeubileerd. Hier vinden wij dc adjudanten en kamerheeren van dienst; deze heeren zijn allen iu gewone burgerkleediug, daar er vandaag gcene bijzondere feestelijkheid ten hove plaats heeft; anders zou dc adjudant de uniform vau het legerkorps waartoe hij behoort, en de kamerheer een scharlaken rood met goud gebor duurd costuum dragen. Uit deze zaal komen wij in een ruim en zeer prachtig vertrek, dat ook met donkerrood tapijtwerk behangen en bovendien met rijk verguldsel versierd is; dit is de zaal waar dc ministerraad wordt gehouden: La salie du conseil. In het midden van het vertrek staat een groote tafel, waarom een fauteuil eu tien stoelen geplaatst zijn; aau deze tafel presideert dc keizer gewoonlijk tweemaal !s weeks zijn ministerraad. Onmiddellijk aan deze zaal grenst het kabinet, of om mij beter uit te druk ken, het eerste kabinet des keizers, want de groote audiëntiezaal is in twee afdeelingeu verdeeldiu de eerste ontvangt de keizer de personen wicn Lij ecu gehoor verleend heeft, en in de tweede houdt hij zijn particulier kabinet, waar hij arbeidt, dc rapporten leest en de talloozc staatsstukkeu onderzoekt, waarop zijne beslissing noodig is. Twee kamerdienaars ziju bezig de meubels uf tc stoffen en alles in ordo to brengen, want de keizer kan ieder oogenblik binnenkomen. Deze beide kamer dienaars met een eerste kamerdienaar, benevens een halfdozijn oude lakeijen ziju uitsluitend met de persoonlijke bediening des keizers belast; liet ziju trouwe en beproefde dienaren, die nog gedeeltelijk in dienst vau 's keizers moeder (koniugiu Ilortcnse) gestaan Lebben, met hart en ziel aau hunnen heer ver knocht, zijn en met bclangloozc toewijding cu groote naauwgezcthcid over alles waken, wat de veiligheid van ziju persoon in gevaar kan brengen. Ik zeg opzettelijk met naauwgezetheid, want het is lang niet gemakkelijk, den keizer te bewaken, daar hij alle voorzïgtigheïdsmaatrcgolcu, waarmede men meent hem te moeien omringen, geheel en al onvoorwaardelijk verafschuwtdaaiora behoort er veel omzigtigheid en sluwheid toe om ze voor hem verborgen te houden. Doch daar slaat het zeven uur op het Pavillon de 1'Horloge cu is de keizer zijn kabinet binnengetreden. De eerste persoon die dagelijks toegang tot den monarch heeft, is doctor Conneau, ook een historisch persoon; hij was eens de trouwe mcdgezcl vau den gevangene van Ham en is nu de vertrouwde vriend des keizers geworden; hij is tifculair—lijfarts en heeft buitendien de behagclijkc eu zoete taak te vervullen, de inwilligingen om gratie, toelcggingen van pensi oenen, in het kort, al datgene tc regelen en zoo mogelijk gelijkmatig te verdeden wat van dc onmidddlijke guusl of grootmoedigheid des keizers uitgaat. Na doctor Conneau versekijucu de kabinet-chef cu de kabinet-secretaris des keizers, die berigt komen brengen over de ingekomen verzoekschriften, cuz. en de bevelen cu besluiten van hun lieer ontvangen. Nu komt de bcuit aau de geleerden, schrijvers en kustcnaars, die met de bijzondere werkzaamheden belast ziju of waarmede de keizer zich wenscht te onderhouden over bijzondere vraagstukken welke zijne aandacht bezighouden. Tegen 12 uur eindelijk verschijnen du overige hofbeambten en brengen hunne rapporten in aangaande de dienstzaken, die zij ieder in het bijzonder te vervullen hebben. Precies ten 12 ure begeeft zich de keizer in de vertrekken der keizerin om te ontbijten, dat hij alleen doet in gezelschap zijner gemalin en van zijn zoon. liet ontbijt duurt gewoonlijk een half uur en is zeer eenvoudig. Nadat dc keizer zieh niet ziju zoon, dien hij hartelijk lief heeft en die zijnerzijds ook innig aan zijn vader gehecht is, een tijd lang onderhouden heeft, gaat hij weder in zijn kabiuet en uu beginnen dc zoogenaamde groote audieiiliende ministers, maar schalken, gezanten, de presidcutcu van den Sctuint en het Wetgevend Ligehnam, cu alle hoogcre beambten, die den keizer wt iiselien tc spreken, hebben toegang. Deze receptiën duren gewoonlijk tot drie of vier uur. Thaus breekt het uur aan, waarop dc keizer dagelijks als het weder het slechts cenigzics toelaat uitrijdt in een eenvoudig met twee paarden bespannen plincton, die hij zelf bestuurt. Dit groene rijtuig is dm Porijzcnaars >.cer goed bekend, zij herkennen het reeds van verre en begroeten het dikwerf met vreugdekreten. Voornamelijk in de arbeiders-kwartieren wordt steeds groote geestdrift aan den dag gelogd; daar is Napoleon 111 werkelijk populair. Dc keizer heeft ook bij zijne wandelritten gewoonlijk een doel; hij bezoekt de groote industrieelo of weldadigheids-instellingenmet bijzondere voorliefde echter bczigtigt hij de menigvuldige nieuwe bebouwingen, die tegenwoordig te Parijs iu aanbouw ziju; daar gekomen gaat hij uit den wagende werklieden, die hem reeds in dc verte hebbeu zieu aankomen, omringen hein ouder gejuich, begroeten hem met geestdrift en de keizer onderhoudt zich met sommigen onder hen, prijst ze, vuurt hunnen ijver aau en somtijds vallen er Zeer eigenaardige toon celen voor, die in den regel met deu meest niogelijken geestdrift eindigen. Om zus uur is dc keizer gewoonlijk iu de Tuilcricn teruggekeerd en om zeven uur heeft het diner plaats, waaraan de keizer, de keizerin, de keizerlijke prins en de gezamenlijke kamerheeren, adjudautcu, hofduuics van dienst, enz. deelnemen. De keizer is zeer eenvoudig in zijue aanspraken op de gastronomischekunst, waarvoor hij weinig of geen voorliefde bezit; ook iu dit, opzigt verschilt hij van zijne voorgangers, de Houtbons en Orlcuus, die zeer sterke eters en lekker bekken waren. In dc keuken bevindt zich nog een oude dikke kok, die reeds ouder Lodcwijk Philips deze warme betrekking bekleedde en geheel troosteloos moet zijn over dc onverschilligheid, die dc keizer voor de edele kookkunst aan deu dag legt. Nog binnen kuit zoude de dikke kok in komische vertwijfeling handenwringend uitgeroepen hebben„de kookkunst gaat in Frankrijk gelittl en al l<; grondt!" Nadat liet diner is afgenomen, blijft de keizer gewoonlijk nog ccnigcu lijd met zijne familie en naaste omgeving bijeen. De koflij wordt voorgedieud eu er worden verscheidene gezelschapsspelen gespeeld alle kaart spelen worden echter op Tuilcricn streng geweerd. Dikwijls houden zichhuunc majesteiten echter met zeer ernstige en gewigtige vraagstukken van den dag

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 3