HELOERSCHE NIEUWE1IEPER COURANT. ZONDAG 4 NOVEMBER. 1866. EN VIER-EN-TWINTIGSTE W JAARGANG. V A C CINATIE N. BINNENLAND. JVo 90. htt Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht nre, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denllelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar male der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Aan de daarbij belanghebbende Ingezetenen wordt kennis gegeven, dat de Plaatselijke Heelmeester op c. k. MAaNDAG, den 5 dezer maand, des namid dags tusschcn 3 cn 4 ure, in een lokaal der Wcrkinrigting, op de Kerkgracht, andermaal ccne zitting zal houden tot het kosteloos A'accincren van kinderen. Helder, De Burgemeester der Gemeente, den 3 November 1866. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 November. 's Jaarlijks in Oct. of Nov. wacht ons gewoonlijk een aan gename taak, het is die om aan belangstellenden kennis te geven, dat de Dingsdagavond-voorlezingen in het gebouw op de Visch- markt in de Nieuwstad een aanvang zullen nemen. In dezen winter zal de heer Binner zijne eerste wckelijksche toespraak houden op Dingsdag a. s. den 6 Nov., des avonds ten 7 ure. De dag van 1 Nov. jl., waarop de heer J. van der Haar zijn 50jarig jubilé als hoofdonderwijzer mogt vieren, getuigde van cene groote deelneming bij ambtgenooten, vrienden en leerlingen. Het schoollokaal was net cn toepasselijk versierd. Daar verschenen, te midden der in feestgewaad getooide schooljeugd, de jubilaris met de leden zijner familie, de inspecteur van het lager onderwijs in Noordholland, de districts-schoolopziener, leden der plaatselijke school commissie en een groot aantal onderwijzers, uit deze of naburige gemeenten in het district. De heer inspecteur deelde mede, dat het Z. M. had behaagd den heer J. van der Haar de gouden medaille toe te kennen voor getrouwe en ijverige pliglsvervulling, cene onder scheiding, die tot nog toe slechts aan 4 hoofdonderwijzers is te beurt gevallen. Onderscheidene toespraken werden er gehouden en verschillende kostbare geschenken werden den jubilaris, als blijken van hoogachting en erkentelijkheid, vereerd. Diep getroffen door zooveel belangstelling en genegenheid, betuigde de heer v. d. II. her haaldelijk zijn dank aan allen en inzonderheid aan de leerlingen der school, die hunnen onderwijzer een fraaijen armstoel ten ge schenke aanboden. Al deze toespraken werden van tijd tot tijd afge wisseld door het zingen van opzettelijk voor deze gelegenheid vervaardigde liederen. Nadat de kindereu op eenigc versnaperingen waren onthaald, eindigde de feestviering in de school, die zeker bij allen, die er bij tegenwoordig waren, een aangeuamen indruk zal hebben achtergelaten. Gedurende het overige van den dag ontving de jubilaris nog onderscheidene oud-leerlingen en vrienden bij zich, die hem met het feest kwamen gelukwenschen. Ook het Gemeentebestuur eu het bestuur van het Departement Helder der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen bleven daarbij niet achter. Eindelijk had des avonds in het Hecren-Logement van den heer Pedroli eene feestelijke vergadering van het Onderwijzers-Gezelschap plaats, die door den jubilaris, zijne familie en door onderscheidene autoriteiten werd bijgewoond. Den heer van der Haar werd bij deze gelegenheid het eere-üdmaatschap van het Nederl. Onderwijzers- Genootschap aangeboden. Naar wij vernemen, is door het Hoofdbestuur der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen de zilveren medaille van verdiensten aan den jubilaris toegekend. De uitslag der jl. Dingsdag gehouden verkiezing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in dit district is als volgt: gekozen de heeren jhr. mr. C. van Forcest, mét 13S7 en mr E. II. 's Jacob, met 1204 van de 2256 geldige stemmen. Verder verkregen de heeren mr. W. van der Kaay 896 en mr. N. Olivier 847 steramen. Het getal kiezers bedraagt 2965. In 1864 stemden 1261, in Junij 1866 1062 cn op 30 Oct. 1866 2264 kiezers. De uitslag der algemcene verkiezingen heeft het volgende resul taat opgeleverd: dat van de 98,270 kiezers, die in het gelieele land op de kiezerslijsten zijn gebragt, 71,760 zijn opgekomen, en alzoo 26,510 kiezers niet aan de stembus zijn verschenen; dat bij deze eerste stemming van de 75 leden, die moesten verkozen worden, slechts 54 definitief zijn beuoemd; dat van deze 54 verkozenen 45 leden zijn geweest van de ontbonden Tweede Kamer, terwijl 9 nieuwe leden zijn benoemd; dat in 14 kiesdistricten voor 21 leden her stemmingen moeten plaats hebbendat van de in herstemming komende personen één in 2 en één in 4 kiesdistricten in de her stemming begrepen zullen zijn; dat er alzoo 37 personen in her stemming komen, waarvan 22 deel hebben uitgemaakt van de ont bonden Tweede Kamer en 16 geen leden daarvan zijn geweest; dat 8 personen, die leden waren van de ontbonden Tweede Kamer, niet zijn herkozen noch in herstemming komen zullen, terwijl boven dien nog 2 oud-leden voor de herstemming tegenover elkander staan, zoodat ook een van beiden reeds onder de niet op nieuw gekozenen moet worden medegeteld. Met het oog op de voorstelling van de Gcbrs. Davenport, welke Dingsdag a. s. in het lokaal Tivoli zal plaats hebben, meenen wij onzen lezers geene ondienst te doen, met de vermelding van onderstaand artikel, ontleend aan de Amsterdamse/ie Courant: „Eene beschrijving der vertooning kan niet dan een flaauw begrip er van geven. Door het lot worden twee gedelegeerden uit het publiek aangewezen, die de kast voor aller oogen onderzoeken. Zij is op geen gemachineerd tooneel, maar op het gewone orkest in de groote Odéon-zaal geplaatst. Daar verschijnen de gebroeders Daven port. De gedelegeerden binden en knevelen hen, zoo vast zij maar willen, op de bankjes ter wederzijden in de kast - cn nog zijn de deuren niet gesloten of reeds wordt alles met kracht uitgeworpen wat zich in de kast bevindt, en terwijl men zich op hetzelfde oogenblik overtuigt, dat de geheimzinnige broeders nog stevig gebonden en onbewegelijk zitten, ja soms steekt hier en daar een hand uit de kast, zonder dat men weet hoe of van wie. Plotseling verschijnen nu de geknevelde broeders totaal los en ontbonden; - dan weer zijn zij los cn vrij in de kast gegaan, en zitten, een seconde later, ieder op verwijderden afstand weder steviger dan ooit te voren vastgesnoerd aan handen en voeten, terwijl zich de in de kast gelegde instrumenten wild door elkander doen hooren, en bloote handen, naakte armen, uit eene opening in de middendeur der kast, zich naar buiten vertooncn. Het onbegrijpelijke van dit alles wordt nog vermeerderd, als nu dezen en genen uit het publiek - en daaronder algemeen bekende cn van geen compérage te ver denken stadgenooten, met en nevens de Davcnports in de kast gesloten worden, daarbinnen de gelieele charivari bijwonen, en zij er eindelijk uittreden om het publiek te verklaren, dat zij alles wat daar buiten gehoord is, daar binnen hebben waargenomen, maar zonder dat dc gebonden broeders zich bewogen, die eindelijk de handen vol meel krijgen, ten bewijze dat zij geen band verroeren om dat wondereffect te weeg te brengen, dat de toeschouwer ziet en waarneemt zonder er iets van te begrijpen Na afloop der séance met de kast, wordt afzonderlijk in de benedenzaal cene andere vertooning, door een der Davcnports cn den heer Fay gegeven. Daar zwieren de met phosphorus bestreken muziekinstrumenten spelende en razend boven de hoofden ronddc lieer Fay verwisselt, stevig met de armen aan een stoel gebonden, eensklaps van kleeding, heeft in een oogwenk den rok van een toe schouwer aan, enz. enz. Kortom, men komt van de eene begoocheling in de andere en de avond is omgevlogen eer men er aan denkt, of zich rekenschap kan geven van het hoe der zaken. Wij kunnen ons alleen dit verklaren, dat bijna geheel Europa met verbaziug dc gebroeders Havenport beeft aangestaard. Op Zr. Ms. met den 16 dezer in dienst te stellen schro stoomschip Soemhing, onder bevel van den luit. ter zee lst J. J. A. D. Phaff, worden met dien datum geplaatst: luit. tc lste kl. J. A. P. J. dc Boy van Zuidewijn, als 1ste off.luits. tcr

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1