BUITENLAND. zee 2de kl. jlir, W. van llogondorp, II. A. Sirks en C. 1T. de (loeje; off. van gez. 2de kl. J. B. Coomana de Huileruil', van adm. 2de kl. A. J. M. Huurtscheepsklerk A. Vermeulen. Zr. Ms. transportschip de Heldinkomm. kapt.-luit. ter zee G. Lambcrt, is den 22 Aug. jl. van Batavia naar Nederland vertrokken. Zr. Ms. sehroefstoomschip Watergeuskomm. kapt.-luit. ter zee W. B. F. Escher, is den 0 Sept. jl. van Batavia naar Japan vertrokken. Woensdag a. s. zal dc rederijkers-kamer Olympia alhier haar eerste buitengewone wintervergadering houden. Voor de bezorging van telegrammen van het Eijks-telegraaf- kantoor te Vlieland naar de rcede is, boven de seinkostcn, een bestelgeld van 0,50 verschuldigd, dat zonder uitzondering ten laste van de afzenders komt. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Alkmaar, den heer Macalester Loup. De minister van Binnenl. Zaken heeft, met ingang van 31 Oct., de beschikking van 8 Oct. ingetrokken, waarbij de markten en openbare verkoopiugen van rundvee in Friesland worden geschorst. Te Leiden is jl. Maandag overleden dr. G. J. Verdam, hoog- lceraar bij de wis- en natuurkundige faculteit der Leidschc hoogcschool. De gewone zitting der Staten van Luxemburg is den 29 Oct. door den stedehouder van den koning-groothertog, prins Heudrik der Nederlanden, geopend. Te Amsterdam is tot lid der Provinciale Staten gekozen mr. L. A. A. van Weusem. Den 1 dezer was het de verjaardag van het kustlicht te Eijcr- laud op Texel, dat, nu twee jaren geleden, op dien dag door den heer J. L. Kikkert, voor het eerst werd ontstoken. In de zoo gevaarlijke Eijerlnndsche gronden is sedert dien tijd niet een enkel vaartuig gestrand. Men schrijft ons van West-Terschelling, dd. 29 Oct. jl.: „Nieuws is hier weinig; men praat, windt elkander op cn den gcheelen dag door hoort men over de verkiezingenwel is ons plaatsje klein, maar de strijd is warm. Het was te wenschen dat het met de schelvischvangst wat beter ging; tegenwoordig liggen hier weder tal vau vischschuiten in dc haven, op hoop van beter weder, om weer ter vangst uit te gaan. „De veldvruchten, inzonderheid de garst, hebben hier veel geleden, uitgezonderd do aardappelen, waarvan vele goede soorten zijn verbouwd, die ruimen aftrek vinden en bij honderde zakken worden afgevoerd. „Naar men verneemt, heeft de lieer C. de Boer, inspecteur van het loodswezen in het 2de district, zijn ontslag aangevraagd." Dr. Donkersloot te Amsterdam biedt een abonuement aan van 6, per jaar, 3, per half jaar en 1.50 per drie maanden, waarvoor hij over een geheel gezin, groot of klein, wil practiseren bij abonnement van een jaar geschiedt inenting buitendien gratisVoor een dienstbode wordt in abonnement ƒ2, per jaar betaald. De luitenant-kolonel II. W. Eoelants, kommandant der schut terij te Schiedam, die 56 jaar bij de schutterij diende, heeft zijn plan bekend gemaakt zijn eervol ontslag te vragen de heer Eoelants was de oudste schutterij-officier in Nederland. Het tarief voor eenvoudige telegrammen naar Amerika langs den transatlantischen kabel, is thans voor Amsterdam tot 122 gul den, voor de overige telegraafkantoren in Nederland tot 122.60 gulden verminderd. Voor iedere 5 letters boven de 100 of minder letters, die voor de eerste 20 woorden zijn gebezigd, wordt 6.55 gulden geheven. Het zeewater oefent op gietijzer een zonderlingen en tobbeden nog niet verklaarden invloed uit. Het verandert daarin in cene grijze poreuse massa, die bij aanraking met de buitenlucht sterk verhit. Bij bet opvissehen van eenigc gegoten kanonnen op de Schotsche kust, werden deze na eenigc oogenblikken zoo heet, dat men ze niet met dc lfand kon aanraken. Het is een gruwelijke laster te beweren, dat dc thans zoo en voguc zijnde verfoeijelijke chignons een uitvinding zouden zijn van onze schoone damoswercldtrouwens in het brein onzer élégante en beschaafde dames, kon zulk een onzinnig denkbeeld nimmer opkomen. De oorsprong van het belagchelijke haarkapsel is te zoeken bij de.Afrikaansche vrouwen. Gelijk de beroemde reiziger Du Chailiu dezer dagen in eene verhandeling over de zwarten ten noorden, van den cvennachtslijnlandcn wonende, verhaalde, behoort daar tot de vereischtcn eeuer volmaakte schoonheid een aangezigt met onderscheidene kloven, een mond, waarin de vier voorste tanden ontbreken, cneen kolossale chignon, maar die daar aan het hoofd gegroeid is: wel een bewijs voor het meerdere verstand der door de beschaving nog onbedorven bruingekleurde schooncn. Zulk een uitmuntenden Africaanschen chignon hier te lande te verkrijgen, zou een haargroei van minstens duizend jaren vorderen. Den 31 Oct. jl. is door het hof van assises van de pro vincie Brabant (België) uitspraak gedaan in eene zaak, die sedert den 22 Oct. voor zijne balie ljehandcld werd en de algemeenc aan dacht in hooge mate tot zich getrokken heeft, namelijk van Kisk- Allah-bcy, voormalig kolonel in Turksche dienst, die beschuldigd werd: 1. zijnen 22jarigcn stiefzoon cn pupil Charles Keadly, den 30 Maart 1865, te Antwerpen, in het hotel waar beiden hun intrek hadden genomen, door middel van een geweerschot in zijnen slaap van het leven beroofd te hebben, met het doel, zich bet bezit te verzekeren ccner som van 77 of 7S.000 frs.en 2. van inedeplig- tigheid aan de vervalsching vau billetten der bank van Engeland, gepleegd door zekeren (voortvlugtigen) .Tosepli Euscovitch (zich noemende Osman-Jussuf en Osman-Effendi), tot wien de beschuldigde in betrekking stond. De beklaagde is van de aanklagt tegen hem ingebragt vrijgesproken. Do Belgische Monitenr belulst de volgende mededeeling; „Er is den 1 Aug. te Jeddo een verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart tnsschen Belgic en Japan gesloten; en er is bepaald dat het met 1 Jan. 1SG7 in werking zal komen. Dc luitenant-kolonel Brialmont, chef van het kabinet van den Belgischen minister van oorlog, heeft dezer dagen in eene reeds vermelde brochure beweerd dat er uiterlijk binnen twee jaren een oorlog tusschen Truissen en Frankrijk, of wel een voor audcre staten nog gevaarlijker bondgenootschap tusschen die twee mogend heden te verwachten is, en dat Belgie zich in tijds voor die gebeurtenissen in veiligheid dient te stellen door defensive werken en door eene reorganisatie zijner krijgsraagt, die te zamen dadelijk buitengewone uitgaven ten bedrage van veertig millioen francs zouden vereischen. „Er is eene zoo diepe stoornis in Europa's huishouding gekomen zegt de genoemde schrijver dat geen enkele Staat zich meer in veiligheid acht. Nooit vroeger hebben er zoo vele oorzaken van oorlog in Europa bestaan als thans. De vrede van Praag is in waarheid enkel een wapenschorsing, die slechts zoo veel tijd zal duren als de slagtoffers van den oorlog behoeven om zich tot ecnen nieuwen strijd toe te rustenen in dien strijd zal de hoofdrol door Erankrijk worden vervuld. „Vooral voor België zijn de omstandigheden zorgbarend. De tijd is voorbij, waarin argelooze staatkundigen in vollen ernst slaande hielden dat België niet kan worden gewikkeld in eencn Europescben oorlog. Sedert de verbrokkeling van Denemarken en dc verbeurd verklaring der kleine Staten van Duitschland, kan die ongerijmde en gevaarlijke stelling alleen nog maar worden volgehouden door lieden, die het verstand of het gevoel van vaderlandsliefde verloren hebben." Uit het rapport van den Franschcn minister Béhic over den jongsten watersnood blijkt, dat deze nog niet zoovele verwoestingen heeft aangerigt als de overstroomingen van 1856. Toen werden 41 departementen getroffennu slechts 20dc schade, aan staatseigen dommen toegebragt, beliep destijds 28 millioen; thans is zij voor- loopig op 12 millioen geschat. Dezer dagen overleed te Parijs, in den ouderdom van 64 jaren, de bekende, sterrekundige Goldschmidt. Sedert cenigen lijd is door Quesneville eene inktsoort ver vaardigd, die, te Parijs ouder den naam van „encre pour les dames" bekend, de eigenschap bezit, dat het daarmede geschrevene, na ver loop van 14 dagen tot 4 weken, geheel verdwenen is. Deze inkt werd door de Parijsehc dames gebruikt, om vlugtig aangeknoopte liefdesbetrekkingen spoorloos tc doen verdwijnen, doch het geval is ook reeds voorgekomen, dat men hem tot een misdadig doel heeft gebezigd, namelijk tot het teekencn van acceptatiëu, waarbij de handteekening op den vervaltijd was verloren gegaan. Zeer teregt heeft dc policie dan ook den verkoop verboden. Op den boulevard des Ilalicus te Parijs wordt een aanvang gemaakt met onder den beganen grond een metalen buis te leggen, welke van hel Grand-IIotel naar het Hoofd-Postkanloor zal loopen, en waardoor de brieven zullen aankomen op nette kleine karretjes, welke door eene zuig- en perspomp in beweging gebragt worden. Dit is eene eerste proeve. Een Marscillaansch koopvaardij-kapitein, Devcze gebeeten, is op het denkbeeld gekomen, om de jagtliefhebbers uit te noodigen tot het houden eener groote jagtpartij op het niet ver van de kust van Tunis gelegen onbewoonde eiland Galita, dat voor een der rijkste jagtvelden van de Middellandsclie Zee gehouden wordt, en waar liet, behalve van hazen, konijnen, patrijzen, enz., ook wemelt van klipgeiten, allerlei watervogels, enz. Dc kapitein heeft den prijs der deelneming op 700 frs. per hoofd gesteld en neemt daar voor transport- cn onderhoudskosten voor zijne rekening. Den 25 Oct. is, zooals dc Conrier du Gard meldt, het jngtgczelschap van Marseille vertrokken. Ten einde de snelheid van mancevreren bij het Engelsche leger te bevorderen, is door de regering last gegeven, dat de infan terie dagelijks in het hardloopen zal worden geoefend, leder soldaat zal dagelijks 1000 ellen moeten loopen, met ccnc snelheid, niet grooter dan 6 Eng. mijlen per uur; eiken tweeden dag zal hij dien afstand met dezelfde snelheid geheel gewapend moeten afleggen. De Daily News, dit berigt mededeelende, verzekert, dat dit slechts het begin der verbeteringen is, welke bij liet leger zullen worden inge voerd weldra zouden ook in de klccding belangrijke veranderingen worden aangebragt. In de vorige week hebben te Londen plaatsgehad 1394 sterf gevallen cn 2148 geboorten. Den 31 Oct. is door den lord-mayor van Londen een banket aangeboden aan een aantal personen, die tot het daarstellen eener telegrafische gemeenschap tusschen Engeland en Amerika hebben medegewerkt. Er waren ongeveer 150 genoodigden tegenwoordig. Dc voorzitter van de trans-atlantiscbe telegraaf-maatschappij heeft bij die gelegenheid een overzigt gegeven van dc geschiedenis der maatschappij en van dc talrijke door haar ondervonden en eindelijk overwonnen moeijel ijk heden. De maatschappij had o. a. door het herhaaldelijk mislukken der onderneming, 1.350.000 p. st. uitgegeven voor dat zij in staat was geweest, iets voor het overseinen van dépêches te ontvangen. Dc weduwe vau wijlen president Lincoln, benevens zijne dochter, zijn naar Engeland overgekomen en bevinden zich in het romaneske Schotsche dorp Bolhwell. Zaturdag jl. heeft een jonggehuwde vrouw voor de correctio nele regtbank van Devonport eene aanklagt ingeleverd tegen een Ier, George Brown genaamd. Het schijnt, dat de beklaagde bij de klaagster kamers, die te huur stonden, had bezigtigd en dat hij, van de gelegenheid gebruik makende dat hij met 't vrouwtje (dat er inderdaad allerliefst uitzag) alleen was, haar om dc taille gevat en een hartclijkeu kus gegeven had. De regtbauk heeft den verliefden Ier veertien dagen gegeven om zijne liefdesmart ccnigzins te lenigen. De Provinzial Correspondent deelt mede, dat in den jongsten oorlog door de infanterie der drie Pruissischc legers in het geheel niet meer dan l,So0,000 patronen (met inbegrip der bedorven en verloren geraakte ammunitie) verbruikt zijn, en dus gemiddeld door ieder soldaat slechts 7 patronen, terwijl in de lievige gevechten bij Nachod, Skalitz cn Trautenau 22 a 23 patronen per man zyn verbruikt. Te Keulen stierven onlangs, na hevige braking en stuipen, een fruitverkoopcr met zijne vrouw cn zes kinderen. Eerst schreef men deze sterfgevalllcn toe aan cholera; doch na lijkschouwing bleek het, dat die personen vergiftigd waren door koper van keukengereedschap.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2