HELOERSCHI NIEUWEDIEPER COURANT. M 91. DONDERDAG NOVEMBER. 1BGG. EN BINNENLAND. het VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatuetiag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per postn 1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. ADVERTENXiEN worden aangenomen tot Zalurdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer '1'. MOOY, Dijkst raat tegenover de Laan, H422, aan denïlddcr, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0. GO. Voor icdcren regel meer 0.15. Zcgclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 November. Een treurig ongeluk had eergisteren alhier plaats. De jongeling A. V., als schilders-leerling werkzaam op een vaartuig in de Binnen haven, stortte in het water en verdronk. Heden voormiddag ten ongeveer half twaalf ure ontstond er brand in den schoorsteen van een der woningen nabij de R. C. kerk alhier. Bij den feilen wind, die er woei, had zulks ernstige gevolgen kunnen hebben. De kar van den molen ,/t Fortuin" kwam juist daar ter plaatse aanrijden cn de beide voerlieden waren in een oogenblik op het dak om den brand te helpen blusschen. Door het vallen van den schoorsteen op de straat schrikte echter het paard zoodanig, dat het met den wagen in bet Heldersch kanaal geraakte. Het dier werd nog tijdig gered en dc brand had geen verderen voortgang. De lieer J. G. Martin, sedert het vorige jaar onderwijzer in de gymnastiek alhier, heeft, wegens vertrek naar Leiden, voor zijne betrekking bedankt. Wij vernemen met genoegen, dat de leden der onderofficicrs- societeit der Zee- en Landmagt besloten hebben eerlang weder eene tooneclraatige voorstelling in het lokaal Tivoli alhier te geven. Die voorstelling zal volgens het gemaakte plan op Donderdag 15 dezer plaats hebben en strekken ten voordeelc der armen van de verschil lende gezindheden ter dezer plaatse. Gisteren avond had in het locaal Tivoli alhier de aangekondigde voorstelling plaats van de gebroeders Daveuport en van den heer Pay, die vrij talrijk bijgewoond werd en algemeen zeer veel genoegen gaf. Op bewonderenswaardige wijze werden de verschillende werk zaamheden uitgevoerd en men mag het. er voor houden, dat de lof en de hulde, in zoovele andere binnen- en buitcnlandsche steden aan deze heeren toegezwaaid, niet onverdiend is geweest. Zoo als men weet, laten die heeren, gezeten in een kast, zich zoo flink mogelijk binden en toch «nauwelijks is de kast gesloten of men ziet reeds eene hand vrij en allerlei voorwerpen, die beneden in de kast op eenigen afstand liggen, door eene opening uit de kast werpen. Twee achtenswaardige ingezetenen dezer gemeente stelden zich disponibel om zich te overtuigen, of hierbij ook aan bedrog kon worden gedacht, doch moesten instemmen met aller lof over het bewonderenswaardige der verschillende toeren. Ook de afzonderlijke voorstelling van den heer Fav in de duisternis voldeed algemeen. Wij verwijzen ouze lezers tiaar de hierachter voorkomende advertentie, waarbij eene tweede voorstelling op morgen avond wordt aange kondigd. Het geldt hier ten volle: men moet gaan zien, om te kunnen geloven. Naar wij vernemen, zal de heer J. Hofstee, hoofdonderwijzer te Koegras, in deze gemeente, op Donderdag 15 dezer het 25jarig jubile in die betrekking vieren. Als een blijk van de vooruitgaande waarde der landerijen in den Anna Paulowna Polder, westelijk gedeelte, kunnen wij melden, dat bij de laatstelijk gehoudene verhuring ten overstaan van den notaris Smit, op den 3 Nov. 11., pcrceelen land aldaar zijn verhuurd voor 77, 72, 55 en 52 per bunder, zulks voor een jaar en uitsluitend om te worden beweid of gehooid Bij besluit van den gouverneur-generaal van Nedcrl. Indië is de heer C. over de Linden Jr., onderwijzer bij dc gouvernements lagere-seholen, verplaatst van Passaroean naar Satnarang. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ncderl. Leeuw, den heer J. J. L. ten Kale, te Amsterdam. Z. M. heeft goedgekeurd een nieuw reglement op de inwendige dienst der Infanterie en magtiging verleend tot de invoering daar van bij de verschillende corpsen Infanterie. Naar men {van goeder hand verneemt, zegt de Amst. Cour., heeft Z. M. de koning den minister van Binnenl. Zaken gemagtigd, om verlof toe te staan dat het op de veemarkt te Alkmaar aange kochte vee vrijen toegang heeft in de gemeente Haarlemmermeer, mits niet in verdachte kavels. Door II. M. de koningin van Engeland is aan ieder der be manning van de reddingboot van Araeland 10 p. st. toegekend wegens het redden van den kapitein en de equipage van het Engel- sclic schip C'omo, dat den 11 Aug. jl. aldaar is gestrand. De sergeanten der Infanterie A. It. de Wendt, II. B. Stenfert, C. II. Pilaar en II. A. J. Battekó zijn benoemd tot 2de lnits. bij het corps Mariniers. Gedurende de week van 7 tot 13 Oct. zijn in Nederland door cholera aanget. 380 pers., overl. 243; van 11 tot 20 Oct. aanget. 207, overl. 150; van 21 tot 27 Oct. aanget. 203, overl. 10S. Algemeen totaal, sedert bet begin der epidemie: aanget. 31359 pers., overl. 19294 pers. In Zuidholland, Noordholland en Utrecht zijn van 7 tot 13 Oct. door veelyphus aangetast 2079 runderen; van 14 tot 20 Oei. 1638; van 21'tot 27 Oct. 1486. Aangenomen het beroep naar Purmerende door ds. de Yrics, pred. te Wijdenes c. a. Den 3 dezer is te Amsterdam overleden de heer J. W. T. Stumpft'. J. Rinkel te Zuidermecr reed met zijn moeder cn twee zijner betrekkingen naar huis, toen bij naar een schaap in de weide, dat ziek scheen wilde zien't paard schrikte voor het zich op den rug wentelende schaap en de wagen geraakte in 't waterde beide jongelieden vonden den dood en de oude moeder is zoo gewond, dat men aan haar behoud twijfelt. Gisteren is te Haarlem de najaarsvergadering der Provinciale Staten geopend. Tc Utrecht is jl. Maandag een kweekeling zoodanig door het springen van een pistool verwond geworden, dat hij spoedig aan dc gevolgen is overleden. De Arrond. Regtbank te Assen heeft twee geneeskundigen ten platten lande in die provincie veroordeeld, den een tot betaling van drie boeten ieder a 20 met subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen voor elke boete, den andere tot betaling ccner boete van 25 mede met subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen, naar aanleiding van de processen-verbaal tegen bedoelde geneeskundigen opgemaakt., door de commissie, welke voor eenigen tijd belast is geweest met de visitatie hunner apotheken. Volgens bcrigt uit- Nederl. Oost-Indie is de cholera te Batavia en te Soerabaïja merkbaar aan het afnemen. Naar het scheen hadden de eerste stortregens van den west-moussor, den gezondheidstoestand zeer veel verbeterd. Reuter, wiens telegraafbureau alle bladen bijna voorziet, is te Kassei geboren en thans 46 jaar oudhij was boekhandelaar te Berlijn; zijne zaak nam niet op; hij vertrok toen naar Parijs. In 1849 werd de telegraaf in Pruisscn voor 't publiek geopend: hij vestigde zich vervolgens te Aken, liet daar de lijdingen brengen per duivenpost en telegrafeerde verder. De regeringen maakten het hem nu zoo lastig, dat hij zich te Londen vestigde. De Engelsche bladen weigerden echter, zich van zijn bureau te bedienen, totdat in 1S59 in don Italiaanschen oorlog hij zijne agenten in de verschil lende legers had en hij zijne borigten soms vóór de regering bekwam. Hij zond toen zijne bcrigten zelfs gratis, tot dat men het gewigt zijner onderneming begreep. Thaus heeft hij zijne zaak aan eene vennootschap overgedaan. Uit Frankfort wordt gemeld, dat de lieer Gottlob, leKuslrin, eene voor de scheepvaart belangrijke uitvinding beeft gedaan, beslaande in een baggermachine, welke op stoomschepen in toepas sing gebragt, de zandbanken in de rivieren omwoelt en het z bezijden schuift. Ecu opvolger van Mathieu de la Drome doet de volg» weervoorspellingenDe winter van 1SG6/67 zal lang en streng de lente zal droog, koud, onvruchtbaar wezen; in Mei zal het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1