HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. ^95. DONDERDAG 15 NOVEMBER. 1800. EN VIER-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele noramcrsu 0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. h/ 'ff JAARGANG. Advertentiêh worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. JIOOY, Dijksf raat tegenover de laan. H422, aan denIIclder, Xoi\1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iedcren regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Ben it> dezer vertrekt de SOUTBÏAMPTOHr. <H>. S. TitiiBduiail vin. HELDER cn NIEUWEDIEP, 14 November. Op Vrijdag den 16 dezer zal ten Baadhuize alhier de verkiezing plaats hebben van drie leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Wij herinneren belanghebbenden aan die verkiezing en drukken den wensch uit, dat eeue getrouwe opkomst der kiezers een aangenaam blijk moge geven van hunne belangstelling in deze inrigting, van Hoogerhaud in het leven geroepen ter bevordering van handel en nijverheid. Wij herinneren belangstellenden aan de tooneelmatige voor stelling, die op morgen, Donderdag avond, in het lokaal Tivoli alhier zal plaats hebben, ten voordeele der algeraccne armen. Een druk bezoek tooue de belangstelling der ingezetenen, zoowel in het geen er zal worden ten tooneele gebragt als in het liefdadig doel, dat beoogd wordt. In den afgcloopen nacht werd alhier een merkwaardig schouw spel aan den hemel waargenomen. Van 1 tot li- ure werd een sterreregen gezien, die een verrukkelijk gezigt opleverde. Nachtwachts en enkele andere personen, die op dat oogenblik op straat waren, pogen ons eenig denkbeeld te geven van het verbeven tafereel, dat zij aanschouwden. In het Album Hen Natuurjaargang 1853, vindt men een belangrijk opstel over „Vallende sterren en sterrenregens." Deze verschijnselen worden liet meest waargenomen tusssclien 11 en 14 November. In bedoeld opstel vindt men de vermelding dezer verschijnselen op de volgende datums: 18 November 1799 in Amerika. 13 1S31 op de kusten van Spanje. 13 1832 in de Middellandsche zee en omringende landen. 12 en 13 1833 in Noord-Amerika. 12 1 SS 7 in Engeland. Jl. Maandag is bij de Directie der Marine alhier aanbesteed, ten behoeve van het Marine-Hospitaal, de levering gedurende het jaar 1S67 van: 1. versch rundvleesch, aan A. L. van Gelder, ad 44.45 de 100 N. p; 2. Witbrood, aan C. Karsman, ad 20.IS de 100 N. p.3. Groenten, aan P. de Graaf; 4. Aardappelen, aan P. van Twisk, ad 2.27 per mud; 5. Bier, aan P. de Graaf; 6. Melk, aan Thijssen; 7. liet wasschen cn appreteren van Linnen-, Wollen- en Katoenen Goederen, aan C. J. Grom wel, te Alkmaar. Gisteren werd bij gemelde directie aanbesteed, ten behoeve van Zr. Ms. schepen cn vaartuigen van oorlog, gedurende 1S67 alhier aanwezig, de levering van: 1. versch Vleescb, aan L. Kroon, ad 54.89 de 100 N. p.2. Soepgroenten, aan J. Iluijzing. De nieuwe reddingboot van de Noord- en Zuidliollandschc Beddingraaatsehappij, onlangs uit Engeland naar Amsterdam over gevoerd, is jl. Zaturdag alhier aangekomen, en in de nabij het Ankerpark aanwezige bergplaats gebragt, waar zij onder toezigt van de plaatselijke commissie alhier is geplaatst. De stoomboot Texel, thans aanvankelijk gerestaureerd, zal met Jan. a. s. weder in de vaart komen, tusscben het eiland Texel en deze gemeente, zeer ten gerieve van het reizend publiek. Aangenomen voor den overvoer naar Java van een detache ment militairen sterk 125 man, de TFillemiiia Clara, kapt. F. Molenaar. Embarkement omstreeks 5 Dec. e. k. alhier. Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau is den 11 dezer te Gibraltar aangekomen. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voor de aanstaande zitting, den heer J. A. Philipse. Bij de herstemming voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zijn te Amsterdam gekozende heeren PIJNAPPEL, BOCHUS3EN en INSINGEB, Dc Berlijnsclie correspondent van de Avgslurger Allgcmcine Zeiiung meldt, dat thans de verloving van den jongen prins Albert van Pruisseu met zijne nicht, prinses Marie, dochter van prins Frederik der Nederlanden, algemeen als zeker wordt beschouwd. Hij verzekert dat de jonge prins, vergezeld van zijn vader, weldra naar deze residentie zullen vertrekken. Het groote werk hetwelk de heer Gacliard, de rijks-archivaris van Belgie, omstreeks twintig jaren geleden aanving, de verzameling vau onuitgegeven brieven van en aan Willem den Zwijger, prins van Oranje, is thans voltooid. Het zesde deel van die verzameling, welke ruim negen honderd onuitgegeven stukken bevat, is te Brussel in het licht gekomen. Op den 11 den April dezes jaars ontstond cr brand aanboord van het ter reede Soerabaija liggende Ncderlandsche schip Soerabaija Pac/cet, gezagvoerder S. C. j. Olivier. De officieren en verdere bemanningen van Zr. Ms. oorlogschepen op die reedc liggende, beijverden zich met de meeste inspanning bij het blusschen van dien brand behulpzaam te zijn. De vereeniging van assuradeurs te Amsterdam, door haren agent te Soerabaija van het gebeurde onderrigt (en welke agent de uitnemende diensten roemt door de Marine bij die ramspoedige gebeurtenis bewezen), liceft aan het Departement van Marine eene som van 500 toegezonden, ten behoeve van het „Fonds voor oude en gebrekkige zeelieden", opdat gemelde bemanningen hunne belooning zouden vinden in de over tuiging, dat zij door hunnen arbeid nuttig werkzaam geweest zijn voor hunne oude en gebrekkige kameraden. Uit Soerabaya wordt gemeld, dd. 24 Sept., dat men daar op liet spoor is van een schrikkelijke misdaad, gepleegd door zekeren Seraug Saridjo en den inlandschen matroos Drono. Deze twee booswichten hebben de matrozen van den schoener Strait Pilotin de maand Oct. vertrokken met bestemming via Grissee naar Batavia, overgehaald om den gezagvoerder Kruijmel en den passagier van Ilemmert te vermoorden cn het schip vervolgens lek te maken, om al den schijn aan te geven van schipbreuk. Men doet al het mogelijke om de daders in handen te krijgen. Het vergrooten van het stations-gebouw te Schagen is eer gisteren aangenomen door den heer C. N. Ylaming aldaar, voor de som van ƒ7987. Gedurende de weck van 21 tot 27 Oct. zijn in Nederland door cholera aangetast 203 pers., overl. 108; van 28 Oct. tot 3 Xov. aanget. 117, overl. 91 pers. Onder het getal overledenen zijn 51 personen uit de provincie Limburg. Gedurende de week van 28 Oct. tot 3 Nov. zijn, volgens bij dc regering ingekomen aangiften, in Zuidholland door den veetyphus aangetast 494 en daaraan gestorven 99 runderen; in Utrecht S98 aanget. 572 gest.; in Noordholland 51 aanget. 10 gest. In het geheel aanget. 1443 cn gest. 681 runderen. De Am7iein.sc//.e Courant bevat een ingezonden stuk, waarin ernstig wordt aangedrongen op hervorming van liet kiesstelsel. De schrijver doet uitkomen, dat, daar dit stelsel reeds 17 jaren bestaat, men tijd gehad heeft deszelfs werking gade te slaan. Z. i. is het nu de regte tijd om naar middelen tot verbetering om te zien. In bijna alle landen is thans hervorming van het kiesstelsel aan de orde; niet vreemd is het dus, dat zich ook hier diezelfde beweging openbaart. Het moet, liet doel zijn om zoo volledig mogelijk de meening des lands te leeren kennen. Ook de minderheden moeten zich kunnen doen hooren en elke stem behoort mede te tellen in de uitspraak des lands. Bij het tegenwoordige stelsel worden kleine meerderheden gevormd en groote maar verspreide meerderheden worden belet hunne afgevaardigden naar dc Staten-Generaal te^" zenden. Zoodoende outstaat bij de kiezers onverschilligheid: hét aantal niet-stemmenden is dan ook bij iedere verkiezing boven voate^ I groot. Dc groote ernstige ongelegenheid van ons stelsel is hieriiïv.J; 1 gelegen, dat, door het neutraliseren van verspreide minderheden-p

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1