BUITENLAND. Dezer dagen Had te. Vriezeveen een treurig voorval plaats. Twee kinderen van den landbouwer B. Ruhof, van circa 4 en 7 jaren waren, waarschijnlijk spelende, te kort bij het water gekomen en er in gevallen, waarin men ze niet eerder vond, dan nadat beiden reeds verdronken waren. Men leest in de Nieuwe liott. Cour. van 4 Nov. jl.: „Zagen belaughebbenden in bet begiu van dit jaar in verschillende Nieuws bladen het blijde bericht, dat ccnc ALGEMEENE VEEYERZEKERING- MAATSCHAPPIJ te Oosterbout zou worden opgericht en werd dit plan luide toegejuicht, wijl er maar al te lang behoefte aan dergelijke zaak bestaan had, en die behoefte, in den laatsten tijd vooral, meer en meer gevoeld werd, met grooter belangstelling zageu zij de berichten omtrent de uitbreiding aan die zaak gegeven, en dat er bepalingen waren gemankt, waardoor allen tot die maatschappij kunnen toetreden, namelijk door bij de onderlinge verzekering de deelneming met vaste preruio open te stellen. Hoewel onderlinge verzekering steeds boven die met vaste premie te verkiezen is, zijn er toch enkele Veehou ders, die de laatste wijze verkiezen, cn alzoo nu óók in de gelegenheid zijn gesteld hun vee soliede te verzekeren. De vaste premien zijn billijk gesteld en belangrijk lager dan bij andere Maatschappijen, zoo als o. a. de Koninklijke Maatschappij: „De Algemcene Veeverzekering," te Koltcrdain. De Maatschappij te Oosterliout zou die lage premien niet hebben kunnen bepalen, indien zij niet eene grootc hechtheid had bekomen door hare onderlinge verzekeringen, die in ongelooflijk korten tijd tot een hoogst aanzienlijk bedrag ziju gesloten. Ook is die hechtheid gewaarborgd door het bij haar ingevoerde stelsel van herverzeke ring, dat den deelhebbers den grootsten waarborg geeft. Wij vermeeneu, nu wij goed zijn ingelicht omtvent dc Nationale Veeverzekcring-Maatschappij, linur allen Veehouders bijzonder cn nadrukkelijk te moeten aanbevelen en hen, die nog bezwaren mochten hebben omtrent Veeverzekering, in het algemeen, tc wijzen nnnr het bevattelijk geschreven hoekje: „Hebt ge uw vee verzekerd? Zoo niet, waarom niet?" Dat hoekje, dut door de verschillende Agenten wordt rondgezonden en met milde hand aan aanvragers gegeven, behelst ceuc ferrne uitlegging omtrent de, in deu laatsten tijd herlevende, Veeverzekeriug cn de wijze hoedanig dezelve behoort te geschieden. Wij zonden nog oneindig veel meer ter aanbeveling kunnen zeggen, doch dit is ten cencmale geheel over bodig, te meer nog wijl de Maatschappij, door hare solide werking, zich zelve genoeg heeft aanbevolen, om elk te kunnen doen besluiten cene gelegenheid aan tc grijpen, die hun met weinig opoffering de grootste zekerheid aanbiedt tot behoud hunner welvaart." Professor Gangee, beroemd Schotsch veeartsenijkundige, zegt het volgende over de hier te lande heerschende runderpest: „Terwijl wij ons zeiven geluk wenschen met de merkwaardige gunstige gevolgen van de maatregelen in het laatste halfjaar tegeu de verspreiding der veepest in Groot-Brittannië genomen, hebben wij tevens gelegenheid om in Holland een voorbeeld te zien van het noodlottig stelsel, dat ook wij in het vorige jaar in praktijk bragien. Het werd door enkelen beweerd en door menigeen gelooid, dat de snelle vermindering der veepest bij ons aan onbekende oor zaken, of het verminderen van de kracht der besmetting moest worden toegeschreven, welke in de maand April zijn hoogste stand punt had bereikt. Het grootste verschil tusschen de maatregelen hier cn in Nederland genomen, bestond daarin, dat men daar op het afnemen door verminderende hevigheid en op de kansen van geuezing vertrouwde, terwijl bij ous, na veel heen en weer praten, werd doorgedreven om den veehandel zooveel mogelijk aan banden te leggen en al het zieke vee terstond af te maken. „De wekelijksche gevallen zijn thans bij ons zeer gering in getal daarentegen is de ziekte in Utrecht en Zuidholland weder sterk aan het toenemen, en hoewel Noordholland daarin minder deelt, is de toename zeer verontrustend en geeft veel vrees voor de toekomst. „Dat men het zoover heeft laten komen, is bij den bekenden praktischen zin der Hollanders een vreemd verschijnsel. Het ver wondert mij minder, die in de gelegenheid was ter plaatse te bemer ken, dat onder den boerenstand zeer algemeen de meening heersckt, dat menschelijke hulpmiddelen tegen de veepest niet baten, en bij velen zelfs het geloof bestaat, dat het eene zonde jegens de Voor zienigheid is, om de middelen, die de wetenschap ons aan de hand geeft, daartegen aan te wenden. Het is dus noodig dat wij strenge maatregelen blijven nemen bij het invoeren van vee uit Holland, en het zal nog wel geruimen tijd duren, eer wij weder een onbc- lemraerdcn veehandel met die streken kunnen openen." In het tijdschrift de Gids van Nov. 1866 behandelt prof. Vissering de politieke qusestie van den dag en eindigt zyn antwoord op de vraag: bezijden de qumstic? met de volgende woorden: „Wie nu beweerd dat de vraag deze is: of de Grondwet wel veroorlooft, dat de Kamers hare goed- of afkeuring van eene regeringshandcling in den vorm eener motie uitspreken, stelt zich bezijden de qurestic. „Er behoort moed toe, of ia het verwatenheid? wanneer men als leek tegenover zulk een wetenschappelijke autoriteit een andere meening durft volhouden. „Omdat nooit als overtreding der Grondwet is aangemerkt dat in den vorm eener motie van orde de Kamer haar oordeel over een regeringsdaad uitspreekt; omdat de Ministers de motie-Keuchenius niet bestreden hebben met het argument, dat zij op zich zelve eene ongrondwettige handeling is," mag dan nu de natie, terwijl het voorstdien van motiën zulk een beroering werkt, nu eens zonder gevolg bleef, dan weder den val van een miuisterie berokkende thans tot ontbinding der Tweede Kamer en nieuwe verkiezingen aanleiding gaf, mag dan nu niet worden onderzocht en beslist of zulke motiën grondwettig zijn? Dat zij niet ongrond wettig beschouwd worden, doet niets af; dat de miuisters er waarde aan hechten, geeft daaraan geenc grondwettige krachtdat de motie- Keuchenis gelijk staat met een adres of ernstig vertoog aan den koning, wordt door de gezonde rede ontkend, en dat de dertien hoogleeraren bij het stellen der rechtsvraag ook zich hadden moeten onthouden van traditiën en het grondwettig karakter van motiën, die verder gaan dan de orde der beraadslagingen te regelen, ter toctse te brengen, het is ons onbetwistbaar." Onder den naam van duivelstranen (larracs du diable, devil's tears) is weder eeu nieuw scheikundig speelgoed in den handel gebragt, dat als ronde, aan ééne zijde openc ligchaampjes voor komt, zoowel in kleur als vorm veel overeenkomst heeft met de welbekende rozenbottels en bestaat uit kleine stukjes sodiummetaal, gewikkeld in boomwol, die met petroleum doortrokken en uitwendig met rood gekleurd collodiura overdekt zijn. Een dozijn dezer bol letjes is in een glazen buisje vervat, dat aan beide zijden met een kurk gesloten is. Werpt men nu een van deze zoogenaamde „dui velstranen" op water, dau verlaat het sodiummetaal het omhulsel, ontleedt, zoo als bekend is, al ronddraaijende en sissende het water en doet soms de petroleum ontbranden. Tegen deze chemische aar digheid wordt weder zeer gewaarschuwd, dewijl er soms ontploffingen kunnen plaats grijpen, die brandwonden geven en liet oog konden doen verliezen. Men heeft oulangs gemeld, hoe de heer Snidcr, de uitvinder van het geweer, dat bij de kulas geladen wordt, in Engeland het slagtoffer geworden is van de overdreven bureaucratie. Met inge nomenheid vermeldt men thans, dat het departement van oorlog in Engeland het aan den heer Suider gedane onregt wil goedmaken, door zijne nagelaten familie eene aanzienlijke geldsom te schenken. Het wordt meer en meer zeker, dat liet conservatieve bewind van lord Derby ernstig bedacht is op het voordragen eener parlcments- hervorming, en op uitbreiding van het stemregt, zoo niet tot de ongegoede volksklasse, dan toch in den middenstand, die daarvan door de bestaande bepalingen gedeeltelijk uitgesloten is. Doch de Morning Slar, het orgaan van den heer Bright, beweert dat het ministerie zijn reform-bill in de a. s. parlemcntszitting indienen, maar eerst in de daarop volgende zitting in behandeling brengen wil, ten einde tijd tot rijpe overweging dezer gewigtige aangelegenheid te geven. Hiermede zou, gelijk het genoemde blad te kennen geeft, levens het bestaan van het tory-kabinct verlengd worden. Prins Karei Ilohenzollern kan zich thans in het rustig bezit achten van zijn gebied over de Donau-Vorstendonunen Moldavië en Wallachije. Behalve dat voor eenige dagen de sultan van Turkije hem in zijne hooge betrekking heeft erkend, is thans ook de Rus sische regering er toe overgegaan om hem de verzekering te geven, dat zij hem in zijne waardigheid erkennen zal. Het waagstuk van den Pruissischen prins is dus uitnemend gelukt; misschien wel boven zijne eigene verwachting. Het is nu maar zijne zaak om wél te regeren, het volk gelukkig te maken en alzoo het land te doen bloeijen. De New- York- Tim es beweert, dat de regering der Yereenigde Staten, met liet oog op de regeringloosheid, welke waarschijnlijk in Mexico op het vertrek der Eransche troepen uit dat land zou vol gen, voornemens is het gouvernement van Juarcz op vasten grond slag te vestigen, op voorwaarde, dat Neder-Californië, een deel van Sinaloa en Chihuahua aan de Unie zoude afgestaan worden. Luitenant-kolonel Brialmont, de schrijver der dezer dagen verschenen brochure over België's weerbaarheid, is tot konnnandant van het vijfde regiment van linie benoemd en gaat dus over van den staf tot dc infanterie; levens is hij ontheven van zijne betrek king vau chef de bureau bij een der afdeelingen van het departe ment van oorlog. Een en ander beschouwt men als een soort van ongenade, tengevolge van het schrijven en uitgeven van bedoelde brochure. Dezer dagen is te Brussel een hnwelijk met trommelslagen gevierd. Een tamboer-majoor trouwde en zijn feest werd opge luisterd door al de tamboers van de schutterij cn het garnizoen van Brussel, die een vervaarlijk geraas maakten. "Volgens een correspondent van een der Belgische bladen zou keizer Napoleon III dezer dageu op St. Cloud den uitvinder bij zich ten gehoore hebben ontvangen van een kanon, waarmede men minstens 18 schoten per minuut kan doen, en dit in het oneindige kan blijven voortzetten, zonder dat het metaal begint te gloeijen of aan te zetten. Dat kanon zou tevens het voordeel opleveren, dat het bij het losbranden niet terugloopt. Men zegt, dat de keizerin van Erankrijk aan hare omgeving heeft verklaard, dat zij gedurende den gebeelen winter geene andere japonnen dan vau gewerkte zijde zal dragen, ten einde zoodoende dc Lyonsclie zyde-iudustrie eenigzins uit haar moeijelijken toestand te redden. Aan het Journal des Débats wordt in een schrijven uit Milaan gemeld, dat de huwelijksverbindtenis van deu erfgenaam der Italiaanschc kroon met eene prinses uit het regerende huis van Oostenrijk zeker schijnt te zijn. De Eransche minister van oorlog heeft voorgesteld het gebruik maken van het onderwijs in de regcraentsscholen niet meer van de verkiezing der militairen afhankelijk te laten, maar tot eene verpligting te maken voor alle onderofficieren en voor die soldaten, welke niet kunnen lezen en schrijven. Dit voorstel is, gelijk de Palrie berigt, door keizer Napoleon goedgekeurd. Naar verzekerd wordt, beeft het Eransche ministerie voor het zeewezen besloten lot den aanbouw van 7 gepantserde vaartuigen. Eene nieuwe en zeer curicuse aauwending van de galvanische eleetriciteit komt voor bij de uitvoering van het beroemde stuk Les Parisiens d Londres, dat onlangs te Parijs is opgevoerd. In eene der scènes komt een aantal jonge meisjes voor, die liebtkroonen dragen, bestaande uit een kunstig mctaalweefscl, dat met eene gal vanische batterij wordt in contact gebragt, zoodat op een gegeven teeken al de krooncn der bevallige danseressen als met lichtende sterren bezaaid zijn, die als vonken schitteren. Om dit contact daar te stellen, zijn echter geleidende draden noodig en deze maken den toestel zeer gevaarlijk. Ie Droit vermeldt dan ook, dat er reeds een ongeluk heeft plaats gehad, waarbij de galvanische stroom in plaats van om het hoofd der danseres te gaan, door het hoofd ging, zoodat de ongelukkige als door deu bliksem getroffen ter aarde stortte. Jl. Dingsdag is te Parijs in de kerk van St. Rock, die daar toe op gepaste wijze was versierd, eene lijkdienst voor de slagtoffers vau de Evening Star gevierd. Bijna alle tooneelkunstenaars der hoofdstad woouden deze plegtigheid bij. De heer Tetot, attaché aan 't ministerie van buitenl. zaken te Parijs, heeft een verslag uitgegeven van al de tractalen van vrede en handel, sinds de vroegste tijden gesloten. Uit dit zeer uitvoerig en met zorg bearbeid werk blijkt, dat in dc laatste 200 jaren niet minder dan 7205 tractaten van vrede gesloten zijn. De gedachte is treffend, als men bedenkt, dat al die verdragen gesloten zijn na een oorlog! Hoeveel mcnschcn waren van die oorlogen wel de slagtoffersHoeveel twist en tweedragt bestond er, om meer dan 7000 acten van verzoening, noodzakelijk te maken?!!!

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2