BUITENLAND. De minister van Biunenl. Zaken heeft in ile gisteren gehouden zitting van de Kamer van Afgevaardigden medegedeeld, dat hij de hoop koestert, den invoer van vee uit Nederland weldra weder te zullen kunnen vrijlaten. Namen van de leden der ontbonden Tweede Kamer, die niet herkozen zijn: Mr. P. van der Veen, J. Andrcte, mr. J. Dirks, mr. G. A. IJssel de Schepper, mr. W. H. Dullcrt, mr. N. Olivier. mr. A. S. van Nicrop, J. van Swieten, mr. C. van Heukelom, mr. P. Blussé van Oud-Alblas, mr. J. H. de Laat de Kanter, mr. 1'\ J. Jespers, mr. H. L. C. Cornelis en dr. J. H. H. de Poorter. Namen van de geheel nieuw gekozen leden voor dc Tweede Kamer: Mr. J. R. Thorbecke, J. II. K. de Roo van Alderwerelt, mr. J. Hingst, mr. A. van Naamen van Eemnes, T. J. Stieltjes, jhr. mr. H. A. ridder van Rappard, mr. E. L. baron van Harden- broek, mr. E. H. s'Jacob, G. L. J. van der llucht, mr. J. Pijnappel, II. A. Insingcr, mr. H. Bichon van Isselmonde, mr. P. II. Suaymans Vader. jhr. mr. J. Vcrheijcn, mr. L. Haffmans en mr. P. J. E. van Zinnicq Bergmann. Door de Nedcrlandsche Handelmaatschappij zijn bevracht, de navolgende 3 schepen voor Amsterdam alsExcelsior, Hermine Maria Elisabeth en S. van Heel. Jl. Donderdag avond omstreeks zeven ure zijn ïIH. MM. de koning en koningin benevens de HH. KK. HH. de prinsen van Oranje en Alexandcr met een extra-spoortrein van het Loo in de residentie teruggekomen. Zoowel bij het stationsgebouw, als langs den gehcclen weg naar het paleis, waren duizenden zamengestroomd, die de leden der koninklijke familie met buitengewone geestdrift hebben ontvangen. Door de talrijke menigte werden volksliederen en het leve de koning! aangeheven. Hier en daar werd kleiu vuurwerk afgestoken. In de Eerste Wagenstraat klom de geestdrift ten top; werden de paarden van het koninklijke rijtuig afgespannen, en werden de koning en dc koningin, in het eerste rijtuig gezeten, als in zegetogt, naar het paleis geleid. Talrijke .vlaggen wapperden, en het weder begunstigde deze blijde ontvangst. IIH. MM. dc koning en de koningin waren kennelijk diep getrollen over de blijken van gehechtheid, op zulk eene hartelijke wijze door de bevolking der residentie aan de leden der koninklijke familie gegeven. Later in den avond, te negen ure, heeft het werkvolk van de fabriek der heeren Enthoven en Comp., voorafgegaan door den heer H. L. Enthoven, zich, ouder fakkellicht en het zingen van volksliederen naar 's koning paleis begeven, om insgelijks te doen blijken van hunne hartelijke gevoelens en van hunne vreugde over de terugkomst van HII. MM. in de hofstad. Dc koning verscheen in het voor portaal cn begroette de talrijke volksmenigte, die ook voor en in den omtrek van het paleis aanwezig was, en die, door het aanheffen van volksgezang, aan deze plegtigheid deelnam. Op nieuw is de veetyphus in de provincie Priesland uitge broken, en wel bij den veehouder Draaijer, te Harich, gemeente Gaastcrland, op twee ureu afstand gelegen van de plaats, waar zich eenige weken geleden de ziekte had vertoond. Behalve dc beide aangetasten, zijn ook de overige 11 runderen terstond afgemaakt. Naar aanleiding van een volgens de nieuwe spelling geschreven regelrment ter vergadering der Prov. Staten van Friesland ingekomen, is besloteu, om die spelling niet te volgen in stukken van Prov. Staten uitgaande. Met overvaren van het diep te Stadskanaal is jl. Maandag de boot waarin vijf vrouwen waren, gezouken, met het noodlottig gevolg, dat twee jammerlijk zijn verdronken. Dc andere zijn gelukkig door de hulp van een voorbijvarenden schipper gered. Als eene curiositeit voor liefhebbers van rooken wordt uit Oldeberkoop gemeld, dat dezer dagen de dienstmeid van den heer H. v. d. B. de deur is uitgewezen, aangezien zij onder eene koe zittende te melken deftig een pijpje tabak rookte. De huisgenooten vonden nu en dan, dan hier, dan daar pijpen (onbekende) liggen, en verdiepten zich in gissingen, van wie die toch konden zijn. Eindelijk werd het raadsel opgelost en met het oog op brand als anderzins heeft men de aan tabak verslaafde vrouwelijke schooue haar congé gegeven. Dc sterrekundige Hind berigt dezer dagen aan den „Times", dat iu dcu nacht van 13 op 14 dezer een buitengewoon grootc menigte van zoogenaamde vallende sterren verwacht wordt, een verschijnsel dat zich ora de 33 jaren herhaalt. In 1833 werd dit op liet Koord-Amerikaansch continent waargenomen. Professor Newton (Verccnigdc Staten) gelooft dat deze lucht-vcrhcvclingcn afkomstig zijn van eene groep, die de zon als een ring vuu ongelijke dikte omgeeft. De sterren-hui zou iu den avond 10 u. 12 ni. beginnen, cn dc grootste zal zijn tegen liet aanbreken van den dag. Op den westelijken Atlan- tischeii zeekant zou men liet verschijnsel volgens prof. Newton, het best kunnen waarnemen. Den 13 October 902 vielen er sterrensehicliten, in dcu vorm van spiesen of lansen, en dat jaar werd bet sterrenjaar genoemd. Den 19 October 1202 vertoonde het verschijnsel zich als ccn dwarlendc sterren-buide meteoren botsten en scholen oost- cn westwaarts. Dit verschijnsel werd tc Bagdad waargenomen, en is door verscheidene Arabische schrijvers opgcteckend. Nadat de 22 Oct. 13(18 verstreken was, zag men eeu natuurverschijnsel, zoo als men nog nimmer of sedert waarnam, wanneer nl. dc geleerde von Humboldt in zijnen Cosmos zich niet vergist met de Porlugeeschc krouijk aan te halen, waaruit de volgende bijzonderheden getrokken zijn„Tc middernacht, tusschcn den 22 en 23 Oct. bewoog zich het gchecle sterrenstelsel van het Oosten naar het Westen, en na verzameld te zijn, namen sommigen eene oostelijke cn anderen eene wes telijke en weder anderen ccnc noordelijke of zuidelijke rigting aan. Daarna vielen zij in zulk een groot gctul en zoo lang neder, dat de hemel, tengevolge van de vurige en grootc gedaante, als in vlam scheen te staan, terwijl de aarde dreigde in brand tc geraken. Dat gedc.cltc des hemels, hetwelk zonder sterren was, had liet voorkomen van in vakken verdeeld tc zijn. Alexandcr von Humboldt was, in gezelschap van Bonpland, te Curonua in Zuid-Amerika getuige van do merkwaardige sterren-bui, iu dcu nacht van 12 Nov. 1790. Gedurende vier uren vielen duizende sterren en vuurballen, waarvan liet grootste getal zich tegen 4 uur in den ochtendstond vertoonde. Eenige kwamen der maan in omvang nabij, en enkele werden gezegd nog na zonsopgang zigtbaar te zijn geweest. Dit treilend verschijnsel werd ook in Labrador cn Groenland waargenomen, tot grootc ontsteltenis der Eskimo's. Ook in Engeland, tnssehen Hartlcpool en llull, werden tussehen 5 en 6 uur in den ochtend van 13 Nov., vuurballen gezien, die tot bet aanbreken vau den dag iu eene oostelijke rigting schoten, met heldere lucht en eene volle maan, die bijzonder veel licht gaf. Ten 8 ure werden de vuurballen door eenige bliksemschichten vervangen. In 1832 was liet verschijnsel in Zuid-Kuslaud V3n dien aard, dat het een vuur regen genoemd werd. Ook in Frankrijk zag de bekende sterrekundige Lever- rier eene bijzondere groote menigte. De sterrekundige Herschel bcrigtte uit Glasgow, dut de herhaling van het verschijnsel der vallende sterren in 1S07, die de lieer Hind als waarschijnlijk aciit, niet zeker is, en dat zij, die het natuurverschijnsel op den avond van 13 op 14 Nov. wcnschtcn te zien, slechts voldaan zouden worden, wanneer zij zieli van middernacht tot 's morgeus 5 ure dnnrtoe gereed hieldeu. Als verklaring vau liet waargenomen natuurverschijnsel, wordt opgegeven, dat onze aarde zieli in hare wenteling om de zon driemaal in de honderd jaren bevindt in oen gedeelte vau het heelal, waar millioenen hemclligchamen zich bewegen. Men weet dat liet heelal bevolkt is, indien men lief zoo uoemcu mag, met ontelbare ligehnmcn van allerlei afmeting, van de grootle van een zandkorrel tot de reusachtige grootte van dc zon, wier volumen geschut wordt op anderhalf millioen maal het volumen der aarde. Voorts is het ook bekend dat alle eigenlijke sterren zonnen zijn, dat er ouder zijn, die veel grootcr zijn dan de aarde, en dat baar aautal onze voorstelling verre overtreft. De aerolithen vallende sterren, ineteoorsteencn, enz. zijn planeten van dc kleinste afmetingen, die, wanneer zij in onze dampkring komen, met eene snelheid, veel grootcr dan die vau een kanonskogel, outgloiijen door dc wrijving met dien dnmpkrin" en daardoor lichtgevend worden. Sommigen schieten slechts door de bovenste lagen vau de atmosfeer: de valllcnde sterren; anderen vallen op aarde: do uicteoorstceucu. Do regen van meteoorsteenen op 13 Nov. 1833 was, volgens de berekening van Arago, zoo digt, dat liet getal van die ligchnnaen op bet observatorium te Boston boven den horizon waargenomen, op 240,OOt) voor een eukelen nacht kan worden geschat. Dat assen van rijtuigen, ijzeren brugleggers en andere voor werpen, die aan sterke schokken en stooten onderhevig zijn, lang zamerhand hroos worden en dikwerf plotseling breken, is maar al te zeer bekend. Ilct vezelachtigste ijzer wordt door schokken en stooten langzamerhand kristalachtig en breekbaar. Ja, een Pranseh ingenieur gaat zoo ver van in cijfers aan te toonen, na hoeveel jaren eene ijzeren brug, waarover dagelijks een gegeven aantal treinen passeren, alleen door de veranderde groepering der zamenstclleude deelen van het ijzer, zal moeten instorten. „Wat blijft," vroeg iemand dezer dagen in een gezelschap, waar o. a. dc zes nederlagen van een finautiële specialiteit werden besproken, „wat blijft den heer van Bosse nu nog over?" „Niets anders," antwoordde een ander, „dan JVtenen(Dagblad.) Men leest in de London Itiview: Onze lezers zullen ons dank weten, dat wij hunne aandacht vestigen op eenige sanskritische werken, die weldra het licht zullen zien. Zij zullen getiteld zijn Swapantschschavimahiemantrastotra; Trigicnatmikakalikastotra; Upan- galalryatodyapanaSankarchtatschaturthwratadyapana el Anantatat- schaturdarivratakatha. Wij schamen ons het te zeggen, maar wij hebben die deelen nog niet doorloopen. Als hun inhoud even iutressant is als hun titels, dan wacht ons inderdaad een aller- gunstrijkste lectuur. Waarlijk, nu is ook von Bismarck in de schaduw geplaatst, hij en zijn beroemd woordMittaleuropaische- staatengruppenen een andere Pruis met zijne korte vertaling van soullleur door Untcrirdiscbenslcchtenschauspielersgcdachtnissaushelfer. De ontruiming van Rome door de Franschc troepen zal in het laatst van deze en in het begin der volgende maand geschieden. Reeds zijn daartoe de noodige aanstalten gemaakt. Wat nu het gevolg zal zijn van dezen maatregel, een uitvloeisel van het bekende tractaat tussehen Italië en Frankrijk gesloten, zal ous welligt de naaste toekomst reeds leeren. De Belgische luitenant-generaal, baron Chazal, is op zijn verzoek, bij een besluit van koning Leopold van 12 dezer, uit de betrekking van minister van oorlog ontslagen, en bij een ander besluit vau dezelfde dagteekening tot minister van staat benoemd. In de aristocratische kringen in Brussel wordt veel gesproken over de verdwijning van eene gehuwde dame, moeder van onder scheidene kinderen, die, zegt men, zich door een heer uit Marseille heeft lateu schaken, alsmede over den door twee dames uit den hoogsten stand tegen hare echtgenooten ingestelde eischen tot echt scheiding. Er bestaat plan om te Antwerpen eene brug over de Schelde te bouwen, die slechts op twee pilaren zal rusten. Twee Spaansche dames vau den aanzienlijken stand, de mar kiezin de Molina en de hertogin del Pilar Osorio, van Madrid, zijn ter zake van een jagt-dclikt door de correctionele regtbank te Namen elk veroordeeld tot 30 fr. boete met verbeurdverklaring van het geweer, waarvan zij zich hebben bediend. Het Journal des Débuts deelt den volgenden brief mede, die gezegd wordt, te Parijs ontvangen te zijn van een Griek, welke als vrijwilliger in de gelederen der opstandelingen op Creta diende: „Vafe (in het gewest Apocorona), 17 Oct. Ik schrijf u in haast, daar wij zoo aanstonds tegen de Turken moeten oprukken. Ver moedelijk zijn dit de laatste regelen, die gij van mij ontvangt; want wij zijn slechts 500 man sterk, en de vijand 18,000 man. De Turken steken alle dorpen op hunnen weg in brand, cn vermoorden vrouwen en kinderen. In één enkel dorp telden wij 150 afgehouwen vrouwen- en kinderhoofden. En Europa blijft zulk eene slagting lijdelijk aanzien! Het zij zoo! Wij hebben slechts één leven te verliezen, en dat brengen wij voor liet vaderland ten offer. Meer kunnen wij niet doen." In eene beschouwing over het Romeinsche vraagstuk zegt le Monde o. a.: „Zonder de pausen zou de stad Rome niet meer bestaan. Gedurende de gevangenschap van het pausdom te Avignon, was Rornc's bevolking tot op 15,000 zieleu geslonken, en het gras groeide op bare straten. De stad werd behouden en schier op nieuw gesticht door den II. Stoel, die dc schatten der Cristeuheid ten koste legde aan de monumenten cn werken waarmede hij haar verrijkte. Die pauselijke en Katholieke stad is even weinig Italiaanach als het oude Rome Italiaansch was, en bet regt, dat de Italianen op baar beweren te hebben, is dan ook geheel hersenschimmig. Niemand kan in ernst aannemen, dat de twee derden der bevolking, die van de weldaden van liet pausdom leven, het wereldlijk gezag vijandig zouden zijn en de verdrijving van Pius IX zouden begeeren." De Fransche wet ontheft van de krijgsdienst dengene die de steun en kostwinner van een gezin is. Bij eene ministeriele beslis sing is thans uitgemaakt, dat die vrijstelling eene gunst is, welke aan onwaardige» onttrokken kan worden, en is dientengevolge bevel gegeven tot inlijving van eenen jongman, die als steun van een gezin vrijgesteld was, maar die sedert zijne moeder mishandeld had cn die het geld verkwistte, hetwelk hij verdiende. Dezer dagen stierf te Parijs, zooals reeds gemeld is ,in hoogen ouderdom cn in het bezit van een zeer aanzienlijk vermogen, de heer Leger, kleedermakcr van keizer Napoleon I. Deze Leger was de vervaardiger van den beroemden grijzen overjas des grooten veldheers. Napoleon I besteedde jaarlijks 20,000 francs aan klee-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2