HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. */të06. ZONDAG 25 NOVEMBEB. 1866. EN VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. he/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. B franco per post1-50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adyertentièn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, cn bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422, aan denHelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimlo die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 38 dexcr vertrekt de I. Imndmail vi» SOLTIIAMPTON. Den 38 dezer vertrekt de WEST-I3VDISCHE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 24 November. De heer Joh. Dyserinck zal morgen, Zondag' avond, ten half zeven uur, in het gebouw in de Nieuwstad, eene voorlezing houden. Aan het Raadhuis alhier is gisteren aanbesteed: de levering van steenkolen, ten dienste van Gemeente-Inrigtingen voor het jaar 1867. Minste inschrijver was de heer P. J. Duinker tegen 1.25 de 100 Ned. pond. Het programma van het Concertgezelschap Apollo, uittcvoeren Dingsdag a. s. des avonds ten 7f ure, in hel lokaal Tivoli, luidt als volgt Eerste Deel: 1. Symphonie No. 5, van L. von Beethoven] 2. Adagio en Allegro van het Violoncel-Concert, van Gollermann; 3. Fantaisie voor Fluit, van Braccialdi; 4. Ouverture Der Aknen- scJiatzvan C. G. Reissiger. Tweede Deel: 1. Ouverture Egmond, van L. vou Beethoven; 2. Fantaisie voor Violoncel, van Servais3. Variations voor Fluit, van Boehm; 4. Lied voor Violoncel Vergiss mein nicht, van Schubert. Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau is, na drie dagen in quarantaine gelegen te hebben te Gibraltar, den 14 dezer naar Port Mahon vertrokken. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft het ingestelde eereteeken tot belooning van eer volle langdurige werkelijke dienst, bij de schutterijen, o a. toegekend aanJ. L. Zondag, adjudaut-onderofHcier, J. II. de Raat, tamboer, en J. C. Doll, muzikant, allen bij de dienstdoende schutterij te Alkmaar. Z. M. heeft o. a. goedgevonden aan de commissie uit de Staten van Noordhollanda. belast met het onderzoek van een bijzonder reglement van bestuur voor den polder de Ronde hoef; b. belast met het onderzoek eener voordragt betreffende de versterking der Petiemer zeewering, magtiging te verleenen om na de sluiting van de herfstvergadering hare werkzaamheden voort te zetten. De minister van Finantiën heeft bij ecne wets-voordragt voorgesteld om, gedurende deu tijd dat de uitvoer van vee naar Engeland verboden is, vrijstelling van accijns te verleenen wegens de slagting van runderen en kalveren in hun geheel, waarvan het vleesch tegenwoordig wordt uitgevoerd, ract toekenniug der bevoegd heid om het vleesch in vierecdeclen te scheiden. Het Nederl. schip Zwaantje TAisalethkapt. Jager, is op Doggersbank gezonken, doch het volk gered. De Noordhollandsche Staatsspoorweg (Heldor-Alkmaar) heeft, in de maand September jl. 7946.93^ en in Octobcr 7 12-2.03 opgebragt, waaronder aan reizigers en bagage respectievelijk 7285.71^ en 6335.27. Het aantal reizigers was in September 15.641 en in Oct. 13.557. De Fransche Moniteur behelst een keizerlijk decreet, waarbij de overeenkomst, den 25sten Junij tusschen Frankrijk, de Yereetiigde Staten, Groot-Britlanme en Nederland eenerzijds en de Japansche regering anderzijds aangegaan lot vaststelling van een nieuw tarief van in- en uitvoer-règten, wordt goedgekeurd en afgekondigd. De Engelsche regering heeft bepaald, dat vee uit het buiten land, hetwelk niet bestemd is om onmiddelijk te worden geslagt, slechts in bepaalde plaatsen mag worden ingevoerd en aldaar eene quarantaine van hoogstens eene maand zal moeten ondergaan. De Tweede Kamer der Stateu-Generaal zet thans onder de leiding van haren Voorzitter, den heer ïfir. G. C. J. van Rcencn, hare werkzaamheden weder voort. Bij de aanvaarding zijner be trekking, heeft de voorzitter eene hoogst belangrijke rede gehouden. Na gewezen te hebben op de gewigtige taak den volksvertegen woordigers opgelegd, werd door den Voorzitter gezegd„Zoo zulle11 wij, bij de behandeling der gewigtige onderwerpen, waarvan de regeling, in het zedelijk eu stoffelijk belang des volks, zoo dringend wordt vereiseht, met ijver en met die voortvareuheid, welke een grondig onderzoek niet behoeft uit te sluiten, werkzaam zijn, opdat ook op wetgevend gebied de Kamer aan hare bestemming beant woorde. Waar over zoovele en zulke hoogst belangrijke zaken beraadslaagd moet worden, zullen de mceningen noodwendig uiteen- loopen; maar al mogt bij verschil van gevoeleu de parlementaire strijd levendig, soms warm worden, wij behoeven dien niet te vreezen, wanneer hij gevoerd wordt over de vraag, op welke wijze de Staat het best zal zijn gediend, en wanneer slechts de personen, de overtuiging en vooral de bedoelingen van andersdenkenden wor den geëerbiedigd." Heden zal de Kamer beraadslagen over de hangende qumstiën betreffende twijfelachtige gevallen, die bij de verkiezingen hebben plaats geluid. Bij de Kamer is o. a. ingekomen: een wetsontwerp tot bekrachtiging van den verkoop van een Rijkstolhuis met omliggenden grond aan de gemeente Helder. Bij een twist in eene herberg is eeu jongmensch te Zaandam door zijne kameraden zóó verwond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Per telegraaf. Yerzonden van Vlieland, Zaturdag 8 uur 22 minuten des voormiddags; ontvangen te 9 u. 40 m. Gestrand een tweemast stoomboot, naam onbekend. De boot zit onder water. Daar men geen volk ziet, vermoedt men dat dit om gekomen is. Onmiddelijk is hulp afgezonden. Te Iluissen is eeu behoeftige vrouw, wier man vóór eenige weken overleden is, van vier zoons bevallen. In eene jl. Donderdag door de afdceling 's Gravenhage der Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden vergadering, is door den voorzitter medegedeeld, dat de gelden, benoodigd voor het tentoonstellen van eene boerenwoning op de wereldtentoonstelling te Parijs, zijn ingeschreven en dat alzoo het opgevatte plan ten uit voer gebragt kan worden. Jl. Zondag middag kon men te Tilburg het zeldzame ver schijnsel waarnemen, dat een hevige sneeuw- en hagelbui, van donder- en bliksemslagen vergezeld ging, terwijl de zon daaronder zijne stralen mengde. De sneeuwvlokken waren van eene zeldzame grootte eu zouden, indien zij gedurende de twee uren dat de bui duurde waren blijven liggen, wel een voet hoog gekomen zijn. Te Zutphen is jl. Woensdag morgen eene koe aan hare geleiders ontsnapt eu op hol gegaau. Nadat zij verscheidene straten in wilde sprongen was doorgerend, vloog zij in den openstaandeu winkel van een manufacturier en drong tot in dc kamer door, waar ze een groolen spiegel van p. m. 80 verbrijzelde, alles onderst boven smeet en vervolgens weder naar buiten stormde. Na eenige personen omvergeworpen eu gewond te hebben, geraakte het verwilderde beest buiten dc stad. Tegen den avond is men de koe meester geworden in een weiland. Het aantal soldaten, die in 1866 door-de mogendheden van Europa onderhouden worden, is, volgens het Journal des Econoniistes, ruim 3.S00 000 man, en deze kosten minstens 3,500.000 000 francs. In 1820 lelde Europa hoogstens 1.900.000 soldaten, en daaronder dit cijfer 500,000 soldaten voor rekening van Rusland komen, (een getal zeker te groot, in 1S20 nl.) zou men dc krijgsmagt, die voor zes-en-veertig jaar onder de wapenen was, zeer goed tot ongeveer 1.750 000 man kunnen verminderen. „Wij gelooven niet, laat het aangehaalde blad er op volgen „dat Europa grooter is geworden; wij houden ons verzekerd, dat zijne bevolking niet dan-- in zeer matige evenredigheid is toegenomen en dësniettemiiy^ljfr zijne strijdkrachten niet bijna 225 pCt. vermeerderd. Dit isAoop»-. uitgang, als men wil, maar een vooruitgang <1 ie niet gunstig/fo^if op den openbaren rijkdom of de welvaart der bevolkingen. nog het ergste is, men heeft aangetoond, althans zoo wordt gl

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1