BUITENLAND, Het hoofdbestuur der Orde van Vrijmetselaren beeft besloten, in overleg en goedkeuring der afgevaardigden van dc Loges, ora bet beschermheerschap over bet op te rigten opvoedingsgesticht voor kinderen van overleden minvermogende vrijmetselaren aan te bieden aan Z. K. II. Prins Prederik, dat door Dezen welwillend is aan genomen. Dit gesticht zal met voorkennis en goedkeuring van Hd. gemalin worden genoemd: Louisa-stichting; reeds zijn daarvoor aan zienlijke sommen bijeengcbragt, terwijl dezer dagen door een niet vrijmetselaar te 's Hage daaraan is gelegateerd 20,000, waar van de helft nu reeds voor dc oprigting van het gebouw is disponibel gesteld, terwijl de tweede helft moet worden belegd in 3 pCt. inschrijving, rente op rente, gedurende 50 jaren, om dan eerst ten dienste van het gesticht beschikbaar te worden gesteld. Men verzekert, dat de schenker van het aanzienlijk legaat is wijlen de heer Gosselin, vroeger commies bij het ministerie van Koloniën. Voor enkele weken kregen een paar echtelieden te Ilarlingen, die wat te veel drank gebruikt hadden, oneenigheid, die zoo hoog liep, dat de vrouw haren man met den tang op liet hoofd en overal, waar zij hem maar raken kon, deerlijk havende. Veertien dagen daarna is de man overleden. De vrouw, die onmiddellijk in hechtenis was genomen, is dezer dagen te Leeuwarden tot een jaar gevangenis straf veroordeeld, in aanmerking genomen verzacht endeomstandigheden. De heer Paredis, bisschop van Roermond, heeft, bij circulaire, de Catholieken, ter voorbereiding van het feest der II. Ontvangenis, opgewekt tot vurige gebeden voor den paus, die door steeds ernstiger wordende gevaren is bedreigd, verlaten i3 door de maglen dor we reld, die zijn troon moesten beschermenovergeleverd is aan vijanden, die gereed staan zijn wereldlijk gezag te vernietigen cn gelaten ucder- kuielt om van God alleen bijstand te erlangen. In dezen uitersten nood wenscht Pius IX vurig door zijne kinderen bijgestaan te worden en kiest tot dat einde den verjaardag van het schoonste oogenblik van zijn opperpriesterschap, toen door zijne uitspraak Maria als onbevlekt aan liet geloof der Catholieken is voorgesteld. De bisschop vertrouwt in den ijver der geestelijkheid en in den godsdienstzin zijner diocesanen, en koestert de beste hoop voor de bevrijding van den paus; de welvaart der kerk; de belangen der wereldlijke maat schappij cn het heil der zielen. Ora citroenen te bewaren wordt opgegeven, ze met eene op lossing van schellak in spiritus, tc vernissen. Op deze wijze kan men in elk jaargetijde vcrsch citroensap bereiden, en wil men tevens de schil gebruiken, dan verwijdert men het overdek van schellak, door de citroenen met de hand te kneden. Na het vertrek van Yictor Emmanuel uit Venetie heeft de burgemeester van die stad eene proclamatie aan de burgers gerigt, waarin hij hun, namens den koning, dank zegt voor de hartelijke ontvangst, Z. M. te beurt gevallen, en tevens bekend maakt, dat de koning binnen korten tijd te Venetie zal terugkeeren, om dan meer in de bijzonderheden de merkwaardigheden van de stad te bezigtigen. La Franceeen onafhankelijk voorstander der keizerlijke staats huishouding in Frankrijk, spreekt aldus over den val van het Mexicaansche keizerrijk„Het is een bedroevende, een noodlottige afloop van eene grootsche en verheven onderneming. Ons gouvernement had een groot plan opgevathet heeft naar de verwczelijking daarvan gestreefd met eene volharding die het edele doel waardig was, en met eene onbekrompenheid die aan Frankrijks staatkunde voegde. Ook ons leger heeft zich in deze zaak goed gekweten; het heeft in Mexico nieuwe lauweren gepluktuit Mexico aftrekkeud wijkt het niet voor een zegevierenden vijand nog voor bedreigingen. Aan wien is dan de bedroevende afloop der Fransche tusschenkomst in Mexico te wijten Aan een koogereu wil, die onze krijgsmagt belet haar werk in Mexico te voltooijen. Die wil is de wil van ons land, hetwelk bij elke gelegenheid de beëindiging der Mexicaansche expeditie heeft verlangd. Die wil is de publieke opinie, de magt die zich door het gouvernement en door den souverein doet eer biedigen, en die, gelyk keizer Napoleon III bij eene plegtige gelegenheid gezegd heeft, ten slotte altijd de bovenhand krijgt. „Doch wat ook de afloop zij van die roemrijke poging tot weder- opbeuring eener gezonken natie, lof en dank verdient de edele vorst, welke zich daaraan geheel had gewijd, en zijne edele gemalin, wier geest door al het hartzeer en verdriet beneveld is. Die vorstelijke personen zullen thans, nu de Mexicaansche onderneming niet meer een voorwerp van partijstrijd zijn kan, den eerbied cn dc toege negenheid van alle partijen wegdragen. Uit Brussel meldt men het overlijden van den beroemden violoncellist Servais. In een door het Fransche regeringsblad opgenomen schrijven nit Compiogne, wordt gezegd, dat de werkzaamheden, die de keizer daar verrigtte cn de uitspanningen waaraan hij deelnam, iedereen moesten overtuigen, dat zijne gezondheid niets te wenschen overliet. De commissie voor de leger-reorganisatie had onder zijne voor zitting reeds verscheidene bijeenkomsten gehouden, terwijl hij op eene jl. Maandag gegeven jagtpartij tot „jagtkoning" werd gepro clameerd, na in persoon 193 van de 1033 toen geschoten stukken wild geveld te hebben. In ceo particulier telegram uit Parijs wordt berjgt, dat de keizerin der Franschen en dc kroonprins, haar zoon, de aanstaande Decembermaand te Rome zullen doorbrengen, en wel ter voldoening aan het bij herhaling en dringend te kennen gegeven verlangen van den paus. Sedert is uit Parijs berigt dat de keizer aan de personen zijner omgeving verklaard heeft dat, in weerwil van het verzet der ministers, tot de reis der keizerin naar Rome besloten is en zij daar 15 tot 20 dagen vertoeven zal, om daarna Florence te bezoeken. Het keizerlijke jagt VAigle wordt in gereedheid gebragt. Te Parijs is sprake van de ontdekking van eene beweegkracht ter vervanging van den stoom en tot wier toepassing geen brandstof noodig is. De werkzaamheden aan het tentoonstellings-paleis te Parijs en in het Champ de Mars (welk veld, zoo als men weet, een uitge- strekten appendix van het tentoonstellings-gebouw zal uitmaken), worden met den meesten ijver voortgezet. Dit veld wordt meer en meer in een reusachtig park herschapen, dat frisscher en lommerijker belooft te zullen zijn dan do Champs-Elysées. Onder de werkzaam heden, waarmede men zich in deze oogenblikken meer bepaald bezig houdt, behoort het bouwen eener 1800 Ned. ellen lange, op gegoten ijzeren kolommen rustende gaanderij in liet machine-lokaal, op welke dc bezoekers het werken der machineriën zullen kunnen gade slaan, zonder gevaar te loopen, met de raderen daarvan in aanra king te komen. Eene der belangrijkste afdeelingen van dc Parijsclie wereld tentoonstelling zal zijn dc verzameling van karakteristieke werken uit de verschillende tijdvakken van de geschiedenis van den arbeid. Eene bijzondere galerij is daarvoor afgestaan. Men zal er vereenigd vinden de nijverheidsvoortbrengsclen der verschillende volken, chrono logisch gerangschikt, van dc vroegste tijden tot het einde der 18de eeuw. Het geheel zal afgedeeld zijn in 10 tijdvakken: 1. Gallië vóór dc ontdekking der metalen2. Gallië tijdens zijne onafhanke lijkheid 3. Gallië onder dc Romeinsche overhecrscliing4. de Franken tot aan dc wijding van Karei dc firootc5. dc Carlovin- gers ran het begin der 9de tot bet einde der 11 dc eeuw; 6. de middeleeuwen, van de 12de eeuw tot den dood van Lodewijk XI; 7. de renaissance sedert Karei VIII tot den dood van Hendrik IV 8. de regering van Lodewijk XIII en Lodewijk XIV; 9. dc rege ring van Lodewijk XV; 10. de regering van Lodewijk XVI. Alle openbare en particuliere verzamelingen zijn uitgenoodigd tot deze tentoonstelling mede te werken. De met lof bekende zwarte Amerikaansche tooncelkunstenaar Ira Aldridge geeft thans voorstellingen te Yersailles met zeer veel succes. Den 3 Dec. zal voor het hof van assises te Niort (depart. des Deux-Scvres), de zaak behandeld worden van Martin Rcau, koopman in bier, beschuldigd van moord, gepleegd door middel van vergiftiging, op: 1. Marie Jeanne Reau, zijne eerste vrouw, overl. 17 Dee. 1856; 2. Julie Bontemps, zijne tweede vrouw, overl. 12 Julij 1865 3. Abel Reau, zijnen zoon, gesproten nit zijn eerste huwelijk en 18 jaren oud, overl. 27 Junij 1865. Bovendien wordt hem te laste gelegd nog eene vergiftiging, gepleegd op Picrre Reau, broeder zijner eerste vrouw, overl. 2 Febr. 1S53; doch deze misdaad is verjaard. De beschuldigde zou al deze moorden bedreven hebben om de nala tenschappen van zijne slagtoflers tc erven, en dusdoende zijn ver mogen te vermeerdereu, dut thans 150,000 frs. bedraagt. Advocaat Laehaud zal als verdediger van Martin Reau optreden. De regtbank van gezworenen te Caen (Frankrijk) heeft dezer dagen zekeren Fcrdinand Martin, die zijne vrouw met een zijner meubelstukken voor 5 frs. aan zijn buurman verkocht had, tot acht jaren dwangarbeid, en den kooper, een jongman van 21 jaren, Pierre Vautier gckectcn, tot vijf jaren opsluiting veroordeeld. Te Mirepoix, in het departement Arriège, is eenige dagen geleden een landman, Jean Joscph Jalabert geheetcn, overleden, die den hoogen ouderdom van 107 jaar en 8 maanden bereikt had. Hij had in 1789 de Bastille helpen veroveren, en in 1794 de Vendeërs helpen bevechten; sedert had hij dc krijgsdienst vaarwel gezegd en het landbouwbedrijf uitgeoefendterwijl hij tot aan zijnen dood toe van de gebreken des ouderdoms verschoond is gebleven. In den loop van dit jaar zijn in Frankrijk niet minder dan 135 personen overleden, boven dc 100 jaren oud. De Fransche Moniteur zegt: „Ten gevolge eener schikking tusschen ons gouvernement en het Londensclie kabinet is bepaald dat het in 1843 gesloten verdrag tot wederzijdsche uitlevering van misdadigers, welks bepalingen met den 4 Dec. a. s. buiten werking moesten komen, nog tot het begin der maand Scpt. van het volgende jaar van kracht zullen zijn. In de week, eindigende met 17 dezer, zijn in Groot-Brittannie 2 runderen door den veetyphus aangetastdat is 3 minder dan in de daaraan voorafgegane week. Naar verzekerd wordt, heeft de laatstelijk in Groot-Brittannië gehouden volkstelling het opmerkelijk feit aan het licht gebragt, dat te Londen meer Schotten dan te Edinburg, meer Ieren dan te Dublin, meer Catholieken dan te Rome, en meer Joden dan in geheel Palestina gevonden worden. Na Londen is New-York de grootste wereldburgerlijke stad. Wel bevat zij niet zoovele Schotten als Edinburg, maar daarentegen treft men er nagenoeg even veel Ieren aan als in de Iersche hoofdstad, en is hare Duitsche bevol king talrijker dan die van eenige stad van Duitschland, Weenen en Berlijn uitgezonderd. Volgens telegrafische berigten uit Halifax, in Engeland ont vangen, waren, voor zoo ver reeds bekend was, gedurende de jongste stormen zes vreemde en twaalf Amerikaansche schepen op de Noord- Amcrikaansclie kust verongelukt. Op de Baliama-eilandcn, en meer bepaald op Turksch-eiland, het zuidelijkste der groep, had, volgens diezelfde berigten, een vreeselijke orkaan gewoed, waarbij niet minder dan honderd vaartuigen vergaan en verscheidene hon derden woningen vernield geworden waren. Een aantal menschen hadden bij die rampen het leven verloren. Een der dagbladen te Glasgow, in Schotland, ontvangt, ten gevolge eene daartoe gesloten overeenkomst, alle avonden per telegraaf berigten uit Londen, en wel na het unr der sluiting van het telegraaf-burcau. De telegrafist, die speciaal met het overseinen dezer berigten belast is, kwam dezer dagen aan het bureau, doch vond de deur gesloten. Hij begreep, dat dc portier in slaap was gevallen, en bonsde daarom hard op de deur, doch alle pogingen om den portier wakker te krijgen mislukten, terwijl een ander tele grafist, die zich op de bovenverdieping van het bureau bevond, op dat geklop en gebous geen acht scheen te slaan, vermoedelijk den kende dal dit maar een grap of eene straatschenderij was. De telegrafist, die op straat maar vruchteloos geraas bleef maken, bedacht eindelijk een goed middel. Hij liep naar het naaste telegraaf-bureau en seinde naar Glasgow, met verzoek dat men van daar naar het bureau te Londen zou seinen, dat er een confrater beneden op straat stond te wachten, om te worden binnengelaten. Dit gelukte; de telegrafist, die zich in liet bureau bevond, ontving het berigt, snelde naar beneden, schudde den portier wakker, en zoo kwam de andere binnen. Het geheele geval had een oponthoud van slechts 20 minuten veroorzaakt, terwijl de boodschap van den op straat wach-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 2