HELDERSCHE NIEDWEDIEPEB C0DRAN1. ZONDAG 2 ÜËCEMBEB. EN VIER-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. BUITENLAND. M 0». 1860. he/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.! franco per post. 1.50, Enkele nomraers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. t.' JAARGANG. Advertenties worden aangenomen tot Zafnrdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tcgeuoverdelaan, H422,aan denllelder, totl lure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behooren: 1. Opgave der "Weerkundige Waar nemingen van 12 tot 25 Nov. 1866 2. Opgave der alhier binnen gekomen Schepen, boven 50 palmen diepgang, van 1 tot 15 Nov. 1866. Den 5 ilezcr vertrekt de I. Lnndumil via Til 1 EST, den 7 dezer via MA 11 SE SLEE. HELD KR en NIEUWEDIEP, 1 December. Gisteren avond werd in het locaal Tivoli alhier eene buitengewone wintervergadering gehouden door het departement Helder der Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen. De heer G. E. Bron hield eene rede, waarin hij den hoofdzakelijken iuhoud mededeelde van Cicero's gedachten over dc vriendschap. Aan de hand van dien grooten Romeinscben redenaar, schetste de spreker de groote waardij der ware vriendschap ten opzigle van het maatschappelijk leven en van de hoogere behoeften van den mensch; vervolgens den grondslag en het wezen der ware vriendschap, als gelegen in liefde tot onze medemenschen en tot de deugd en eindelijk werd in krachtige trekken gewezen op de dure verpligtingen ons jegens onze vrienden opgelegd. Als eerste bijdrage droeg dc heer J. van Hattem voor een proza stuk van J. ter Gouw, waaraan tot opschrift gegeven werd: „Een bezoek in de Kalverstraat te Amsterdam in het laatst der 15de eeuw," cn „floe Amsterdam in het bezit bleef van het regt om de Duitsche Rijkskroon boven het stadswapen te mogen plaatsen". De heer A. D. van Buuren droeg het luimige dichtstuk voor: „De Neef van Paderbom", van Donkersloot. Dankbaar voor dc opkomst der leden met hunne dames en voor de betoonde belangstelling in de werkzaamheden van deze vergade ring, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. De heer Joh. Dyserinck zal morgen, Zondag avond, ten half zeven uur, in het gebouw in de Nieuwstad, eene voorlezing honden. Bij de op gisteren alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van het vergrooten der Garnizoens-Iutirmerie, is dit werk aange nomen door den heer H. E. Janzen Sz., voor dc som van 14,450. De lieer P. C. van der Meulcn is gisteren met IS van dc 22 stemmen tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken gekozen. Het Japansche oorlogsstoomschip Kay Yoo is heden te Brouwershaven uitgezeild. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der Artillerie, tot kapt. 3de kl. (naar ouderdom van rang), den lsten luit.-adjudant jhr. W. F. G. A. von Bestel en den lsten luit. J. A. van Otterloo; tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt L. P. Gijsbcrti Hodenpijl; tot ridders der orde van den Nederlandscheu Leeuw dc kapt. ter zee J. van der Meersch, den kapt-luit. ter zee J. Yos, deu officier van gez. 2de kl. bij de Marine W. IJ. Yi-rraeulen, den inspecteur van administratie bij de Marine J. A. L. den Ouden, den referen daris bij het Dep. van Financiën J. C. Bloem, den directeur der belastingen in Zuidholland W. C. P. Toewater en den directeur der belastingen in Noordholland A. Volkmaars. Beroepen te Leeuwarden de heer E. H. Lazonder, prrd. te Loenen a. d. Vecht. Wegens de aanmerkelijke uitbreiding der veeziekte acht de. minister van Binnenl. Zaken het raadzaam, de onteigening en af making van ziek en verdacht vee binnen de lijn van afsluiting tijdelijk te staken. Het geschenk Z. K. H. prins Frederik aangeboden op zijn SOjarig feest als grootmeester-nationaal der Nederlanden, is een zilveren koffer. Deze koffer, in de Utrechtschc zilverfubriek ontworpen cn vervaardigd, is een knuststuk van groote waarde, cn even smaakvol als geestig zanicngcstchl. Het stuk is lang 55, breed 25 en boog 60 duim. Voorop is een gouden plaat aangebragt, waarop men leest: .,Aan Willem Frederik Karei, prins der Nederlanden, vijltig jaren grootuicestrr-nationaal," waarboven een gouden ornament met gouden kroon, keurig met edelgesteenten en paarlcu bezet. Ondcraau twee geninsscn, Broeder min en Dankbaarheid, die een gouden krans houden boven een gouden wapen schild, waarop met diamanten een fraaije F. prijkt. Rondom vindt men op 5 paneelen, omsloten door cbariten, inagoniike emblemas, alles in goud gewerkt, en aan de beide uiterste zijden dc jaartallen 1 SI6 en 1866, met diamanten bewerkt. Bovenop is een sierlijk beeld geplaatst, met een gouden acaciatnk in de eene baud, vertredende een gedrocht dat liet met een lans heeft overwonnen, voorstellende: de triomf van het licht over de duisternis. Het geheel is een werkstuk waaraan Nederlander en vreemdeling hulde moesten brengen, maar waarover vooral Z. K. II. den lieer Bauer herhaaldelijk zijn warmen dank heeft betuigd. Ilct stond op een prachtige draaijende tafel, vervaardigd duor den heer J. Rijnbout, beeldhouwer te Utrecht. Ook dit kunststuk heeft de alge- meene opmerkzaamheid zeer tot zich getrekken. Ook van Texel wordt ons gemeld, dat aldaar dezer dagen in den tuin van den heer G. G. Honig, R. C. p. en pastoor, twee pestvogels zijn gevangen. Men vermoedt, dat deze dieren door de aanhoudende noordwestelijke stormen, in deu laatsten tijd gewoed uit de streek van hun gewoon verblijf (Siberië), gedwongen zijn geworden herwaarts te komen. Men schrijft ons van Vlieland, dd. 30 Nov. jl. „Alhier is gisteren avond op het strand levend aangekomen een zwaardvisch van de volgende afmetingen: de lengte van het uit einde van het zwaard tot aan den punt van den staart 2.47, de kop lang 1.28, de grootste omtrek 1.10, de hoogte van den staart 0.77 Ned. clleu. De zwaarte, nadat het ingewand er was uitgenomen, is 83 Ned. ponden." Dezer dagen is te Doesburg in de gracht het lijk gevonden van den luitenant-kwartiermeester van liet garnizoen, die zich heeft verdronken. Te Biervliet is den 23 dezer, in den hoogen ouderdom van bijna 96 jaren, overleden de heer Willem Leeuhouts Lzn., rustend landman aldaar, nalatende honderd zestig kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. In het wekelijksch overzigt van de buitenlandsche aangelegen heden zegt de Monileur betreffende Nederland het volgende: «De koning der Nederlanden is, te 's llapc terugkomende, met wnrme geestdrift ontvangen geworden. De verdeeldheid, welke gewoonlijk in de Nederlandsche Kamers wordt waargenomen, spruit meestal voort uit verschil omtrent de stelsels, welke in de koloniën behooren te worden toegepast. Ver mits alzoo de discussien in den regel Ioopcn over vraagstukken van geheel specialcu aard, maken zij hoegenaamd genie inbreuk op liet gevoel van Helde, hetwelk de natie eenparig jegens het Huis van Oranje bezielt. Men zal zich herinneren, dat de laatste zitting, die den 17 Sept. jl. is geopend, slechts weinige dagen heeft geduurd, vermits de koning liet noodig heeft, geoordeeld, over te gaan lol de ontbinding van de. Tweede Kamer. Nieuwe verkiezingen hebben dientengevolge plaats gehad, cn de Statcn-Generaalzijn den 19 dezer m«and geopend, liet gouvernement heeft het onuoodig geacht, tweemalen in weinige weken tijds dc discussie over een adres te doen plaats hebben, en het is de minister van Justitie geweest, die dc openingsrede heeft uitgesproken. De noodzakelijkheid op deu voorgrond stellende van eene duurzame goede verstand houding tnsschen de kroon cn de volksvertegenwoordiging, heeft hij het ver trouwen aan den dag gelegd, dat de Tweede Kamer iu hare nieuwe zumcnstelling beantwoorden zal aan 's kouings bedoelingen. Men gelooft, dat de meerderheid gunstig gestemd zal zijn teu aanzien van bet Kabinet, hetwelk, wat de kolo niale aangelegenheid betreft, zich houdt aan het programma der conservatieve partij." Een Spaansch slerrekundigc, van den sterrenregen in den nacht van 13 op 14 Nov. jl. sprekende, geeft daaromtrent te kennen, dat dit eene voorspelling is van eene koude, gepaard met regen en wind, zooals die in deze eeuw niet is ondervonden. Belgische dagbladen geven eenen staat, aanwijzende het gemid delde bedrag van heigeen in 1865 een reizigpr in de voornaamste landen van Europa betalen moest om per spoortrein over eenen afstand van honderd kilometers vervoerd te worden. Voor degenen die in rijtuigen van de derde klasse reisden wordt dat bedra gezegd te zijnin Engeland 6 francs 22in Frankrijk 5 fr. S in Nederland, Portugal en Italië 5 fr. 44; in Zwitserland 5 fr. 1 in Oostenrijk 5 fr. 05; in Spanje 4 fr. S6; in België 3 fr. S in Pruissen 2 fr. 46, en eindelijk in Rusland 2 fr. 33.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1