HELOERSCHE IIEDWEIIEPEI G0DBAN1. J\s. 99. DO\DERI>AG 6 DECEMBER. en he/ VIER-EN-TWINTIGSTE binnenlandT 1866. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht nrc, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommcrs«0.10. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. W JAARGANG. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdng en "Woensdag middag 12 uur, eu bij den Heer T. MOOY, Dijkst raat tegenover de Laan, H422, aan dcnUelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behooren: 1. Kennisgeving van liet Gemeente bestuur (Oproeping ter Inschrijving voor de Nationale Militie); 2. Opgave der "Weerkundige Waarnemingen van 26 Nov.2 Dec. 1866^ HELDER en NIEUWEDIEP, 5 December. Op a. s. Yrijdag, den 7 dezer, zal in liet Gebouw voor Gods dienstige en Zedelijke Ontwikkeling eene volksvoorlezing gehouden worden door den heer T. Mooij, over het leven van Sint-Nicolaas, met vertellingen van gevierde Sint-Nicolaasfeesten. De lezing vangt aan des avonds ten zeven ure, De Zweedsche brik Koning Oscar, kapt. Höjström, is jl. Maandag avond op de Noorderhaaks, nabij de kust gestrand. Het schip was geladen met hout en van Sundswall naar Havre bestemd. Gisteren morgen is de equipage door de loodsschuit No. 4, schipper J. Kok, gered en alhier aangebragt. Slechts zeer weinig heeft men van deu inventaris kunnen reddenhet schip is door den sterken wind en de hooggaande zeeën stuk geslagen. Zr. Ms. stoomschepen Willem, Java en Leeuwarden zijn om streeks de linie gepraaid. Alles was wel aan boord. Zr. Ms. korvet van Speyk is den 2 dezer te Toulon aange komen. Aan boord was alles wel. Door de Regering is toegestemd in den door de leden der Tweede Kamer uitgedrukten wensch om in de dienst van 1867 voorloopig door credictwetten te voorzien, in afwachting dat de staatsbegrooting voor dat jaar in het begin des jaars zal worden vastgesteld. Men meent te weten, dat credictwetten voor den tijd van vier maanden zullen aangeboden worden. Bij ministeriële beschikking is een jongman, die als kost winner voor een gezin, van de krijgsdienst was vrijgesteld, maar sedert het verdiende geld verkwistte en zijne moeder mishandelde, bij het leger ingelijfd. Uit Duitschland. wordt gemeld, dat bij de boekhandelaars daar te lande reeds nieuwe kaarten van Duitschland en van Pruissen ter verkoop zijn uitgestald. Op die kaarten ziet men vrij algemeen het groothertogdom Luxemburg een deel uitmaken van den Noord- duitschen-Bond. Zou dat een profecy zijn van hetgeen er met dat groothertogdom gebeuren moet? "Volgens telegrafisch berigt van Messiua van 2 dezer is de heer Sloet van de Bcele aldaar aangekomen. De heer Mijer is den 27 der vorige maand van Suez vertrokken. Bij de Algcmecne Synodale Commissie der Ned. Ilerv. Kerk is berigt ingekomen, dat de melodiën voor den Vervolgbundel op de Evangelische gezangen door de zorg van den heer Joh. Bastiaans, te Haarlem, in gereedheid zijn gebragt, zoodat de uitgaaf vau dien bundel spoedig kan worden te gemoet gezien. In de week van IS tot 24 Nov. zijn in het geheele Rijk door de cholera aangetast 29 personen, overleden 23. In de weck van 18 tot 24 Nov. zijn door vcetyphus aanget. 3257 runderen, namelijk, in Zuidholland 1006, in Utrecht 2037, iu Noordholland 214. In de weck van 11 tot 17 Nov. werden 1595 runderen aangetast. Aan het overzigt van den stand der veeziekte gedurende de week van 18 tot 24 Nov. jl., wordt het volgende ontleend betref fende deze provincie: Slechts ééne nieuwe gemeente is aangetast, maar iu de vroeger opgegevene breidde de typhus zich uit. Te Blaricum, waar zich iu de voorafgegane week het eerste geval voordeed, werden 19 run deren aangetast. Te Haarlemmermeer klom het cijfer tot 22, te Nieuwer- Arnstel lot 47, enz. In de geheele provincie zijn van 4 tot 10 Nov. aang. 38, gest. 7, afgem. 31; van 11 lot 17 Nov. aang. 118, gest. 10, afgem. 108; van 18 tot 24 Nov. aang. 214, gest. 7, afgem. 206. In vcrhaml inet dc Order in Counsil van het Engclsche Gouvernement van 10 Nov. 1S66, betrekkelijk dc afzondering van vreemd vee in Groot- Brittannic (zie Staatscourant van 23 Nov. 1866) hebben dc lords van Hr. Ms. Privy Council bij order van 22 Nov. de navolgende bevelen uitgevaardigd: 1. Het vee uit den vreemde ingevoerd, dat gedureude 2S dagen (of zooveel korter als door de lords vau den Council, met bet oog op de plaats vau her komst, mogt worden bepaald) in de loodsen, hokken of andere daartoe aange wezen verblijfplaatsen, overeenkomstig de voorschriften vau de Order in Council van 10 Nov. jl. is afgezonderd geweest, mag op vertoon van een certificaat der commissiones of cnstoins, houdende dat al bet vee gezond en vrij van besmetting is, naar elke plaats van Groot-Brittauuic worden vervoerd, hetzij met, hetzij zonder zoodanige vergunning, als op grond van andere keuren of verordeningen op het vervoer van vee mogt worden verordend; 2. deze order zal op geenerlci wijze afbreuk doen aau dc magt, die aan ccnigc plaatselijke autoriteit bij order van den Privy Council verleend is met betrekking tot vervoer van vee of schapen naar of uit bet plaatselijk gebied; 3. deze order zal worden ten uitvoer gelegd op gelijke wijze als die van 24 Maart jleu een ieder die dezelve zal overtreden zal schuldig worden verklaard aau een vergrijp en onderworpeu zijn aan ilc daarop gestelde straften; 4. deze order treedt iu werking den 30 Nov. 18GG. De redactie van de Tyd heeft op nieuw eene inschrijving van vrijwillige bijdragen geopend ten behoeve van paus Pius IX. Dc eerste lijst dier giften wordt geouend met die vau een onbekende ad 9000. Yoor den duur der wintermaanden zal het Rijkstelegraaf kantoor te Ylieland open zijnOp de werkdagen, van 8 ure voor - tot 4 ure namiddags; op de zon - en feestdagen, van 8 tot 9 ure voor - en van 12 tot 3 ure namiddags. Den 1 Jan. 1S67, zegt het Dagblad, zal te Schagen een nieuw blad, de Oranjevaanverschijnen, dat zich ten taak stelt de con servatieve belangen te verdedigen. Te Hoorn is dezer dagen door het oprigten van een ziekenhuis aan eene sedert langen tijd gevoelde behoefte voldaan. Dc raad der gemeente Purmcrende, heeft in zijne zitting van 22 Nov. jl. besloten, aau deu heer J. Visscher, op zijn verzoek, tegen 1 April 1867, op de meest eervolle wijze ontslag te verlecuen als hoofdonderwijzer der armen- eu tusschenschool aldaar, onder dankbetuiging voor de vele diensten, gedurende een tijdperk vau veertig jaren aan de gemeente en aan de schooljeugd bewezen. Dezer dagen heeft te Amsterdam een wedstrijd plaats gehad fen einde te beslissen, of liet vleesch van een Engelschen Durham-os, dan wel dat van een Noordhollandschen Bcemster-os de voorkeur verdiende. Het pleit is niet beslist, daar van de 14 keurmeesters zich 7 voor het Engelsche eu 7 voor het Hollandsehe produkt verklaarden. In het Dagblad van heden, leest meu de volgende advertentie: 's llage Huize Lusthof. 1 Dec. 66. Voorspoedig verlost van vier lieve spruiten mijn aanvallige Black: MDCCCXIII. Uit Gorinchera wordt berigt, dat aldaar jl. Vrijdag in de vliet buiten de Kansepoort het lijk is gevonden vau een aanzienlijk ingezeten dier gemeente, in wien vele armen een steun bezaten. Men gist, dat hij des avonds, door de duisternis misleid, iu het water geloopen is. Bij den predikant te Loon op Zand heeft men Donderdag nacht, door het uitsnijden van een glasruit, ingebroken en voor omstreeks 1000 gulden aan verschillende voorwerpen ontvreemd. Iu het „Volksblad" leest men „Dc meiisehelijke zamculeving is tot vooruitgang geroepen eu die vooruitgang is zoo onwederstaaubaar, dat de idcccn vau vooruitgang elke magt omverwerpen die zich daartegeu verzet. Elk land van Enropa is daarvan een voorbeeld. „Intusschcn bestaat cr noodwendig tussebcn idee en werkelijkheid, in den tijd der ontwikkelingsperiode, eene breede klove. „Die klove wordt bet spoedigt gedempt, wanneer van beide zijden toenadering geschiedt. Dc mannen der idcccn moeten niet te veel op eens willen, eu de mannen van liet behoud vau het beslaande moeten bedenken, dat het bestaaudc niet altijd behouden kan worden. Dc knust der regering bestaat geheel om he£ nieuwe en het oode tot elkander te brengen, niet als lapwerk, maar in dier voege, dat het nieuwe op den ouden stam wordt ingeeut. frT.j-. „De liberale vooruitgang beeft het meest te vreezen van de onhandigJi£ia' der liberalen zclven. Naar mate dat de liberale beginselen zuiver, zonder persoonlijke nevenbedoelingen worden gediend, naar die mate zullen zij*liet.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1