AOiVERTE^TSË^. al de huisdieren, verstrekt) zeer voordcelig afsteken cn van binnen evenveel comfort opleveren, als zij er uitwendig bckagelyk en zin delijk uitzien. Men vindt hier voortreffelijk bereid vleesch en andere spijzen gereed staanterwijl het buffet met keur van wijnen en bicreu voorzien is. Het kan niet ontkend worden, dat de ltussische spoörweg-buffet houder zijne waar alleen tegen zeer hooge prijzen van de hand doet, maar het Russische station is eeue oasis, die wel een offer waard is." Ecnige maanden geleden is het Britsche museum te Londen in het bezit gekomen van een mummie van een der eerste Pharao's. Deze mummie, nog iu zijn oorspronkelijk lijkkleed gehuld, is bij zonder goed bewaard gebleven en, zooals de naam aanduidde, die op de zerk gegrift stond, waarin dit stoffelijk overblijfsel van een der eerste koningen gevonden werd, afkomstig van Pharao Mycerinus, die ongeveer 2200 jaar vóór de geboorte van Christus leefde en een der opvolgers was van den oprigter der pyramiden. Deze mummie is om zijnen hoogen ouderdom bijzonder merkwaardig, daar de monarch, wiens verbroken gebeente en lederachtige huid thans de bewondering van geheel Londen tot zich trekken, in Egypte regeerde voor dat Abraham geboren was, en slechts twee honderd jaar na den dood van Misraïm, den kleinzoon van den aartsvader Noacli en van den eersten Pharao. Naauwelijks konden de sporen van den zondvloed van het aardrijk verdwenen zijn, toen deze vorst leefde, die tijdgenoot was van de voorouders der groote patriarchen Voor eenigen tijd bekeek eeu heer, die zich op eenc stoom boot, welke de Teems afvoer, bevond, zeer aandachtig de werking der machine op het dek. Oogenschijnlijk met hetzelfde dool plaatste zich weldra een ander heer nevens hem en nu vernam men na ecnige oogcnblikken eeu knarsend geluid aan de donkere zijde van dc machine. J)c machinist liet op een door hem gevonden drooge plek van de machine tlink olie loopcu en nu hield het geknars op maar om weldra zich weder op cene andere plaats te herhalen. "Wederom werd de oliekan te baat genomen en wederom was het stil. Maar toen de machinist de plek naderde waar de vreemdeling stond en het geknars voor de derde maal zich liet hooren, ontdekte men eindelijk de ware oorzaak: - de vreemdeling was een buik spreker. Zeer bedaard naderde hem de machinist; greep den grappenmaker handig bij den kraag en snel wierp bij al de olie die nog iu de kan was in zijn bals. „Ziezoo," voegde hij cr bij, „ik denk dat de machine nu wel zal ophouden te knarsen." De financiële moeijelijkheden, waarin sommige spoorwegmaat schappijen zich bevinden, zijn niet alleen schadelijk voor dc aandeel houders, maar ook lastig voor het publiek. Zoo meldt men, dat, toen dezer dagen een spoorweg, op de lijn Potteries-Shrewsbury van laatstgenoemde plaats zou vertrekken, daarop door de policie, ten behoeve van een schuldcischer, beslag had gelegd. Men had na eenige discussie wel toestemming verkregen om dien cóncn trein te laten doorrijden, doch de vergunning tot het laten rijden van meer treinen had men niet kunnen bekomen. Daar het juist marktdag te Shrewsbury was, waren een groot aantal personen die zich van retoor-kaarten hadden voorzien in groote ongelegenheid gebragt. Ter toeligling van het dezer dagen uit Weenen medegedeelde beiigt, dat de commissie voor de reorganisatie des legers aandringt op het afschaffen der titels van de onderscheidene regimenten en op het geven van eenvoudige nummers aan dezelve, even als bij het Fransche leger gebruikelijk is, geeft het Meniorial Diplomatique de volgende nadere bijzonderhedeu op In het Oostenrijksche leger draagt ieder regement den naam van een verdienstelijken generaal of van eenen persoon van hooge afkomst. Dit is eenc eer die sedert de oprigtiug vau een staand leger in Oostenrijk door den souverein wordt verleendde daarmede begiftigde persoon heet eigenaar van het regiment, en heeft onder meer het regt van leven en dood over de daartoe behoorende militairen, alsmede het regt om de officieren tot en met de rang van kapitein ingesloten, te benoemen. Een gevolg van deze aloude inrigting is dat de benoeming der officieren bij het Oostenrijksche leger dikwijls enkel door persoonlijke gunst wordt bepaald, en dat het halsregt door den kolonel van het regiment, als gelastigde van den doorgaans afwezigen eigenaar, wordt geoefend, zoodat verzoeken om gratie voor ter dood veroordeelde militairen niet aan den keizer maar aan de kolonels worden gerigt. Yolgens het genoemde blad zijn het hoofdzakelijk deze en dergelijke misbruiken, die de commissie van reorganisatie op het oog heeft, wanneer zij verlangt dat de eigenaars van regimenten cn hunne voorregtcn ophouden te bestaan, cn dat de bevordering der officieren voortaan alleen van hunne verdiensten afhaukelijk gemaakt worde. Met de ongelukkige gemalin van den ongelukkigcn keizer van Mexico gaat het nog niet goed. Yolgens berigtcn uit Miramar is dc toestand der lijderes hoogst zorgbarend. Zij heeft thans geenc heldere oogcnblikken meer zooals voor verscheidene dagen, en hare waanzin openbaart zich op eene vrccsclijke wijze. In hare verbeel ding lijdt zij aan onzeltende kwalen, en zij wil niemand, zonder onderscheid, in hare nabijheid dulden. Er zal nu eerstdaags weder een consult van geneeshceren gehouden worden. De eenige hoop welke men heeft, is gelegen in het wederzien van haren gemaal; wanneer deze ontmoeting ook zonder gevolg mogt blijvcu, dan acht men alle hoop vervlogen. In dc gietstaal-fabriek van den heer Krupp, te Essen, werken ruim 8000 arbeiders, die gedurende het jaar 1S65 honderd raillioen ponden gietstaal geleverd hebben. Aan die inrigting waren ver bonden: 160 stoomwerktuigen, 39 stoomhamers, 400 smelt-, gloei en cement-ovens. De herstellingen der te Jeruzalem op het graf des Heilands gestichte kerk, wier koepel door ouderdom en verval dreigt in te storten, is lang vertraagd, doch weldra zal men de herstellingen hervatten en denkelgk voor het aanstaande Paaschfeest voleindigd kunnen worden. Uit Jeddo wordt aan den Franschen Moniteur gemeld, dat Stosh-Baschi als opvolger zal optreden van den onlangs overleden Taikocn van Japan. Het postwezen in Japan is aldus geregeld: De brievenbestel lers dragen op hunne schouders een langen stok, waaraan een houten doos is vastgehecht, die de brieven cn dépêches inhoudt. Zij hebben slechts een kwartier tc loopen, dan worden zij afgelost door ecu ander, die de bus van hen overneemt. Dit alles echter gaat onder toezigt van de policie, die met dc brievenbestellers mee wandelt. Voor de doos hangt nog een kleedje met het Japausehc wapen, als onderschcidingsteeken en zij dragen ook een belletje, dat reeds van verre hunne aankomst bekend maakt. Sedert weinige dagen is geheel Noord-Amcrika, van Sydney (kaap Breton) tot Nieuw-Orleans, of van Nieuw-Schotland tot de golf van Mexico, zonder eenige de minste gaping, telegrafisch aaneen verbonden. Onder de eerste telegrammen, die tusschen de telegraaf kantoren aan dc beide uiteinden dier uitgestrekte lijn gewisseld werden, behoorden de volgende: Yan Sydney naar Nicuw-Orleans: „Alles is wel. Wij wenschten gaarne tc weten, welk weer het te Nieuw-Orleans is. Hier sneeuwt het geducht." Yan Nicuw- Orleans naar Sydney: „Het is ecu zeer warme avond. De muskieten geven ons de handen vol." De Ncw-Yorksche correspondent vau den Londenschen Momuig Herald zegt iu een schrijven vau 14 Nov.: „Wegens redenen die niet in bijzonderheden opgegeven behoeven te worden, is het nood zakelijk geacht ontslag te geven aan al de vrouwelijke klerken, werkzaam aan het ministerie van binnenlandsche zaken te Was hington, en aan vele van de vrouwelijke klerken bij bet ministerie van finantiën aldaar. „Een lid eeuer Britsche volksvertegenwoordiging heeft een schier voorbeeldcloos feit verrigt: hij heeft zeventien uren achtereen het woord gevoerd. Dit is onlangs geschied in dc wetgevende ver gadering der Britsche kolonie Van Couversiland. Er was twee dagen vóór het wettelijk bepaalde tijdstip van de sluiting der zitting een bill ingediend, waarbij zekere grondeigendommen aan het land vervallen verklaard werden omdat de daarop liggende belastingen niet waren voldaan, en zulks niettegenstaande de eigenaar krachtens ecne vroeger gemaakte overeenkomst nog een jaar tijd moest hebben om die te kwijten. „Slechts twee leden van de vergadering verzettcden zich tegen die onbillijkheid. Een van hen, Leonard M'Clure, nam op den middag van den laatsten dag van het zittingjaar het woord; en hij bleef aan het woord tot vijf uur van den volgenden ochtend, wat moeite de meerderheid ook deed om hem af te matten, cn hoewel hem belet werd te gaan zitten of op eenen stoel te leunen. Toen nam zijn medestander, de Comos, het woord, en sprak tegen de wet tot dat het middaguur sloeg. Ten 12 ure ging hij zitten de zitting was van regtswege gesloten, de bill vervallen en de omgekochte meerderheid overwonnen." In den staat Vermout is cene wet gemaakt die doorgaand misbruik van sterken drank sedert minstens twee jaren, verklaart tot eene reden van echtscheiding. In Mussachussetts is het kaart spelen op Zondag verboden. Te Boston dringt de policie op dien dag ook de particuliere woningen binnen, en arresteert er degenen die bevonden worden kaart tc spelen. Het Congres tc New-York is den 3 dezer geopend. De president beeft cene boodschap ingezonden, waarin hij o.a. verklaart, dat bij zijne tot nu toe gevolgde politiek zal handhaven, en het Congres aanspoort, die staatkunde aan te nemen. MARKTBERIGTEN. ALKMAAR, 1 December. Aangevoerd: S Paaiden f 25 a 40, 0 Kocijeu f 35 a 180, 10 nuchtere Kalveren 1' 4 a 0, 287 Schapen f 8 a 23, G Geiten f 3 a 5, 30 mag. Vurkeus f G a 12, 200 Biggen f 4 a 6, Boter per kop 725 a 825 c. HOORN, 20 November. Aangevoerd: 138 stapels of 37381 N.p. Kaas. Hoogste prijs 34,peraON.p. 1 December. Prijzen der Granen, enz.: Tarwe f 11,50, Gerst f 7,25, Haver f5,40, bruine Booneu f 15,50, Paardcnboonen f7,75, graauwc Erwten f IS, vale f 15,25, groene f 14, witte groolc f 11, Mosterdzaad f 22, Karweizaad f 21. Aangevoerd: 3G Paarden f 20 a 160, 3 Kocijen f 140 a 200, 19 Kalveren f 5,50 a 13,50, 1175 Schapen f 11,50 a 22, 120 Varkens f 13 n 21,50, 13 Zengen f 1'J a 40, 175 Biggen f 5,50 a 10,50, 7 Bokken f 1,50 n 3,50, 4 Geiten f 2 a 4, 1400 Kippen 25 c. a f 1,90, 160 Eenden 50 a 60 c., 900 Kip-Eijercn f 4,25 a 4,50, 450 Ècnd-Eijeren f 3,50 per 100. 1900 kop Boter f 1,30 a 1,40 per N. p. 600 mud Aardappelen f 4 a 5 per mud. 900 manden Appelen f 1,20 a 1,30, 350 manden Peren f 1,40 a 1,50 per maud. 1'lrmerende4 December. Aangevoerd: 14 Paarden. 135 Runderen, vette Kocijcn waren beter tc ver knopen, de handel bleef loopende tot op liet laatst. 42 vette Kalveren, 70 a 95 c. per N. p., handel vlug. 5G nuchtere dito, f 5 a 14, handel stug. 38 vette Varkens, 43 a 50 c. per N. p., handel matig vlug. 21 magere dito f 12 a 18, 170 Biggen f 4 a 7, handel stug. 1439 Schapen en Lammeren, vette Schapen levendiger verkocht, de prijs niet veel hoogcr; Ovcrhouders waren, hoewel niet vlug, weder te plaatsen, daar de waterstand hier cn daar merkelijk beter wordt. 110*5 Gauzeu f 2,25 a 2,60, 228 Zwanen f G a 6,75. 80 stapels kleine Kaas f 34,50 per 50 N. p., 11 stapels middelbare. Boter f 0,90 a 1,10 per N. p. Kip-Eijercn f 5, Ecnd-Eijercu f 3,10 per 100. 12 mud Appelen en 9 mud Peren, f 3 per mud. ROTTERDAM, 3 December. Meekrap. De stemming bleef gedrukt en bij onveranderde prijzen was de handel beden weder beperkt. LEIDEN, 1 December. Boter 1ste kwal. f 1,50 a 1,60. 2de kwaL f 1,375 a 1,475 per N. p. LEEUWARDEN, 30 November. Boter f 52.50. Bevallen van een welgeschapen Zoon T. HAGENAAR DIJKER. Nieuwediep, 1 December 1866. Den eersten dezer ontving ik de treurige tijding, dat mijn geliefde Echtgenoot I. SMAK, op den eersten Sep tember jl. te Banjermassin is overleden, in den ouderdom van 32 jaren cn 6 maanden. Hoe treurig deze tijding voor mij, zijne Moeder en verdere Betrekkingen is, zal een ieder beseffen, die de overledene van nabij heeft gekend. Nieuwediep3 December 1866. Wed. I. SMAK—KRIJNEN. Wed. I. SMAKDE YlUES.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 3