HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 100. ZONDAG 0 DECEMBElt. 1800. en VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. AANBESTEDING. binnenland! Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Advertentièn worden aangenomen tot Zatnrdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkst raat tegenover de Laan, H422, aan den Helder, totl 1 nre. Dc prijs van 1 tot 4 regels is O.GO. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Op Vrïjdns den 31 Dcceinber 1866, des namiddags ten één ure, zal, aan liet Raadhuis der gemeente, in het openbaar, bij inschrijving worden aanbesteed: De levering van SCHOOLBOEKEN en SCIIOOLBEIIOEFTEIV nnn de Openbare Lagere Scholen alhier, voor 1867. De voorwaarden van aanbesteding liggen van heden af, op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder8 December 1866. Burgemeester en Wethouders dier gemeente STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 December. Komende van Oost-Indië, is gisteren ter reede alhier geankerd Zr. Ms. transportschip de Heldinkommandant kapt.-luit. ter zee G. Lambert. Dc dag van vertrek van Zr. Ms. stoomschip Soemhing is bepaald op 16 dezer. Dit vaartuig is bestemd naar West-Indic, ter ver vanging van de Prinses Maria. Dc heer Joh. Dyserinck zal morgen, Zondag avond, ten half zeven uur, in het gebouw in de Nieuwstad, eene voorlezing houden. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau is den 4 dezer te Toulon aangekomen. Aan boord was alles wel. De hoofd-ingenieur der Marine A. E. Tromp is met den laatslen dezer, eervol uit die betrekking ontslagen, onder dank betuiging voor de veelvuldige en gewigtige diensten door hem aan den lande bewezen en onder toekenning van zoodanig pensioen als waarop hij zal bevonden worden aanspraak te hebben. Z. M. heeft aan den luit. ter zee Iste kl. J. J. de Hart, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid van den ltaad van Tucht te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen dienstenen tot lid van den Raad benoemd den luit. ter zee 1ste kl. jhr. A. C. van Ilaeften, adjudant van den directeur en kommandant der Marine aldaar. In het reglement op de Kon. Militaire Academie te Breda zijn eenige wijzigingen gebragt, waardoor bepaald is, dat een cadet van de Academie kan worden verwijderd. Verder is bepaald„De maatregel van het tijdelijk detacheren bij de korpsen van het leger, wordt alleen toegepast bij zeer ernstige overtredingen, waaronder vooral het mishandelen op welke wijze ook van een der cadetten, jonger in studiejaren of leeftijd. Deze straf wordt door den minister van Oorlog bevolen op voordragt van den gouverneur, na gehouden overleg met den raad van toezigt voor niet langer dan een jaar." Dezer dagen zijn aan den koning, de koningin, prins Frederik en prins Hendrik door de Nederl. Zendings-Vereeniging exemplaren aangeboden van het Evangelie van Lucas in het Soendanecsch. Dit i3 het eerste uit het oorspronkelijk vertaalde bijbelboek, dat in die taal verschijnt. De vertaling is bewerkt door den zendeling G. J. Grashuis. De dammen aan den Hoek van Holland hebben aan de jongste stormen voldoenden weerstand geboden. Bij de stormen in het begin der maand Nov. heeft er ecne geringe zetting van het nieuw gemaakte gedeelte plaats gehad, die bij de latere, nog heviger stormen, niet is toegenomen. Aan het vooreinde van den dam is eenige steen verward geslagen; de geheele schade aan dit belangrijke werk ia echter niet noemenswaardig. Aan het zee-strand der gemeente Yelsen is den 5 dezer o. a. aangespoeld en door dc strandvonderij geborgeneen groote zwart lederen koffer, gemerkt W., inhoudende behalve kleedingstukken voor eene dame en kinderen, zaken van zeer belangrijke waarde. Naar de papieren te oordeelen behoort deze koffer welligt den heer W. H. Willemse, Nederl. Ind. Ambt. te Batavia. Een geabonneerde op onze courant schrijft ons uit Egraond. aan Zee het volgende: Tusschen 4 en 5 dezer is vermoedelijk tusscheu Zandvoort en Wijk aan Zee gestrand en totaal verbrijzeld, het Nederl. brikschip Gelroeders, kapt. L. van Duin. De equipage, bestaande uit vier man, de kapitein, vrouw en twee kinderen zijn verdronken. De lijken van bijna allen zijn hier aangespoeld. Bij den kapitein vond. men 200 aan bankpapier en een wissel groot 3000. De vrouw vond men in de Castricummer ban geheel ontkleed, zeker het werk van eenige schaarateloozen. De strandloopers maken goede zaken met de losse koffij, welke aanspoelt. In het hoofdkicsdislrict Groningen is de heer mr. W. H. Dullert tot lid der Tweede Kamer gekozen. Beroepen te de Rijp, de heer O. Geerts, pred. te Varsseveld (classis Zutphen). Dc vrijwillige bijdragen voor paus Pius IX zijn, volgens opgave van de Tijd thans geklommen tot 13,364.99-1-, De Etoile Beige bevestigt, dat, gelijk de Belgische minister van buitenl. zaken, reeds in Dec. 1S64 verklaarde, zoo de Nederl. regering geenc voldoening wilde geven wegens de afdamming der Schelde, hij zich tot de mogendheden zou wenden, die de vrijmaking dier rivier hebben gewaarborgd. De Belgische regering heeft thans de qumstie onderworpen aan de internationale diplomatie. Het blad zegt, dat Belgic reeds sedert 1S49 protesteert. „Hij alleen is zeker van zijn regt, die niet aarzelt een beroep te doen op de arbitrage der natiën." Nederland zal deze bedreiging niet hoogcr opnemen, dan zij verdient. Uit Rome wordt aan de Tijd gemeld, dat dc paus heeft ver langd in het vaticaan Nederlandsclie zouaven te hebben. De Tijd dat berigt met aandoening mededeclende, spoort de jongelingen aan, steeds voor oogen te houden, dat zij Nederlanders en Katholieken zijn en zij zich als helden onder de strijdbanier des kruises moeten gedragen. Nederland kan zeker zijn van zijne zouaven. Waren de grenzen van Italië zoo nabij als die van België, dan zou de paus duizenden en duizenden Nederlanders zien toestroomen, om met de zouaven het geluk te deelen van hem te verdedigen. Hun leven hebben zij veil voor het regt van den koning, voor het regt van den paus, maar niet allen kunnen, gelijk de zouaven, de palm van het martelaarschap tegemoetgaan. Inlusschen wordt ook uit Neder land den moedigen jongelingen toegeroepen „Nederlandsclie zouaven, bidt nederig als ware Christenenstrijdt heldhaftig als ware Ne derlanders; zegepraalt als Gideons schare, of zegepraalt als Christus' martelaren." Prof. Mullens adverteert in de Al/m. Cour. dat hij tot slot van zijne proeven van wilskracht, biologie, enz, iemand het onder- hemd van zijn lijf zal laten gaan, zonder zijne kleedcren los te maken, noch uit te doen. Deze onbegrijpelijke kunst is, zegt hij, niet zedekwetsend, maar doet elk liefhebber verwonderd zijn. Tc Amsterdam heeft eergisteren eene vrouw haren man in een twist met eene flcach zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij spoedig daarna overleed. De vrouw is des nachts, ter voorkoming van oploop, gearresteerd. Men schrijft aan de Amst. Cour. het volgende: „De Haarlemmermeerpolder zag dezer dagen bevestigd wat Jawir Adriaanz. Leeghwater, in zijn beschrijving over het droogmaken van" de Haarlemmermeer, uitgegeven in den jare 1724, bij P. Visser/ boekverkooper op de Leliegracht, zegt: „Zoodat in alle manieren dit wel te verstaan is

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1