HELOERSCHE HIEUWEDIEPER COURANT. M 101. DONDERDAG 15 DECEMBER. 1866. EN het VIER-EN-TWINTIGSTE De COMMISSARIS des KONINGS BEKENDMAKING. BINNENLAND? Deze Courant wordt uitgegeven woensdag eu zatuiuug avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. p franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. t! JAARGANG. Adyertentién worden aangenomen tot Zalurdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422, aan denHelder, totl 1 ure. De prijs van 1 lot 4 regels is 0.C0. Voor icderen regel meer 0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing f 0.35. Buitengewoon grooto letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant lehooren1. Opgave der Weerkundige Waar nemingen van 39 Pee. 1S66; 2. Opgave der alhier binnengekomen Schepen, boven 50 palmen diepgang, van 1530 Nov. 1S66. Wen 13 dezer vertrelit de 1VEST-IND1SCME mail. in de provincie Noordholland brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de groote scheepvaart, tengevolge van eene plaats gehad hebbende scliadevaring, aan eene der deuren van de schutsluis WILLEM III, aan den ingang van het Noordhollandscli Kanaal, te Buiksloot, tijdelijk bij het doorschutten van die sluis, eenïge belemmering en oponthoud kan ondei'vinden, wanneer de waterstand in het IJ hooger is dan 0.10 el onder A. P. of vermoedelijk die waterstand gedurende de schutting zal bereikt worden. Haarlem10 December 1866. He Commissaris des Konings voornoemd, R O L L. Het GEMEENTEBESTUUR van deu HELDER brengt ter kennis van de daarbij belanghebbende Ingezetenen, dat op Vrijdag den 21 December 1S66, des morgens van elf tot een ure, aan het Raadhuis der Gemeente eene Vergadering van Kiesgeregtigden gehouden zal worden, ter benoeming van een Lid der alhier geves tigde Kamer van Koophandel en Fabrieken, in de plaats van den Heer D. BAKKER Bz., die de onlangs uitgebragte benoeming niet heeft aangenomen. ij j j Het Gemeentebestuur voornoemd, ueicier STAK MAN BOSSE, Burgemeester. den 12 December lb66. T vpniruv o L. VEltHEY, Secretaris. HELDER en NIEUW EDI EP, 12 December. In den avond van Zondag 11. is een fourier behoorende tot de koloniale troepen, geëmbarkeerd aan boord van het. Nederlandsch koopvaardijschip IVillemina en Clara, door de duisternis misleid, van de loopplank, misstappende in de haven gestort en ondanks de aangewende middelen ter zijner redding op noodlottige wijze verdronken. Z. M. heeft II. D. adj. in buiteng. dienst den luit. generaal J. W. Blanken, van den grooten staf van het leger, laatstelijk Minister van Oorlog, ter zake van langdurige dienst, op pensioen gesteld en dat bepaald op 4000 's jaars, ouder dankbetuiging voor de vele en gewigtigc diensten, door hem in zijne verschillende betrekkingen aan den lande bewezen. Z. M. heeft, benoemd bij bet wapen der Artillerie tot 1ste luits. de 2de luits. F. G. A. Scherer, J. 1'. Rijshouwcr en P. van der Burg, van dat corps. Naar men verneemt is het kapitaal voor de Nederlandsche internationale spoorweg- en haven-maatschappij volgeteekend. Gedurende de week van 25 Nov. tot 1 Dcc. zijn in het gehcele rijk door cholera aanget. 15 personen, overl. S. In dc week van 25 Nov. tot 1 Dcc. zijn door veetyphus aanget. 7162 runderen, en wel: in Zuidholland 2130, in Utrecht 4549, in Noordholland 483. Aan het overzigt van den stand der veeziekte gedurende de week van 25 Nov. tot 1 Dee. jl., wordt het volgende ontleend betreffende deze provincie: In de gemeenten Velzen en Nicuwendam zijn voor het eerst gevallen van veetyphus voorgekomen, maar zij bepaalden zich tot enkele. Heviger heerschte de ziekte onder Weespercarspel, Ouder-Amstel en andere gemeenten. Ook in dc Haarlemmermeer nam ze niet onbeduidend toe. In de gehcele provincie zijn van: 1117 Nov. aanget. 11S, gest. 10, afgem. 108; 1824 Nov, aanget. 214, gest. 7, afgem. 206; van 25 Nov.1 Dcc. aanget- 483, gest. 13, afgem. 447- De gemeenteraad te Hoorn heeft besloten tot oprigting van een hoogere burgerschool, met 3 a 4jarigen cursus. Gisteren werd te Katwijk op zeer plegtige wijze het lijk ter aarde besteld van den heer L. van Duin, in leven gezagvoerder van het brikschip Gebroeders, 't welk, van Java naar Amsterdam binnen komende, in den nacht van den 4 op den 5 dezer bij Egmond aan Zee is verongelukt, bij welke schipbreuk ook de equipage, benevens dc heer W. H. Willemse met zijne vrouw en vier kinderen zijn omgekomen. De lijken van twee jongelingen van Katwijk (wier moeders weduwen zijn), die zich mede op dat schip bevonden, zijn nog niet aangedreven. In den gemeenteraad van Vlissingen is een antwoord ingeko men van den minister van Mariue, dat de opheffing der Marine werf vooralsnog geenc besliste zaak is. Bij cventuëele opheffing zal het verlangen van den gemeenteraad, om het instituut tot opleiding van adelborsten van Willemsoord naar Vlissingen te doen over brengen, in overweging worden genomen. Een zevental kiesvereeuigingen in Friesland zijn overeen gekomen een bondgenootschap op te rigten. Te Balk is op St. Nicolaas-avond zekere P. eigenaar eeuer smederij met afgesneden hals op straat gevonden. Dc justitie doet streng onderzoek. In de vorige mnaud zat een echtpaar, dat sedert bijna 25 jaren in onecnigheid met elkaar leefde, aan tafel over hunnen echt te spreken, toen de vrouw, met een glimlach op het gelaat, haar man slreelcnde, aldus aansprak: „Man, den 15din van deze maand vieren we ons 25jarig huwelijksfeest." „Och, neen vrouw," was het ant woord, „we zullen nog 5 jaren wachten en vieren dan den 30jarigen oorlog." Om den verbazenden afstand der aarde van de zon na te gaan wordt er op gewezen, dat een voetganger 3000 jaar zonder rust zou moeten voortloopen, en een locomotief met groote snelheid 3 a 400 jaar zou moeten voortstoomen, om den afstand af te leggen, 't i Geluid zou er 15 jaar voor noodig hebbeu en het licht doet het in 8 minuten! Bij de tweeleedige beweging der aarde vliegt zij door dc ruimte OOraaal sneller dan een kanonskogel gaat. Aan het werk Acht maanden in Japan na het sluiten van het verdrag van Kanagaicadoor F. A. Liihdorf, ontleenen wij de volgende beschrijving der Japansche gebruiken bij begrafenissen. „Sedert den 6 Der 1-S 37, op welken dc groote aardbeving plaats vond, was i n Kakizaki, hetwelk 91) huizen en nagenoeg 1500 zielen tilt, geen sterfgeval voorgekomen totdat het gebeurde, dat eene vrouw stierf, die op dcuzi-lfdtu d g tegen zonsondergang op het kerkhof werd begraven. Ik werd alzoo ooggetuige van liet merkwaardige schouwspel eeuer Japansche. teraardebestelling, welke ik moet erkennen, dat op inij geen gunstigen indruk heelt gemaakt. In eene ruw ineengeslagen houten kist van rijkelijk twee voet in liet vierkant was het lijk geborgen. Dc Japnnezen begraven namelijk hunne dooden in eene zittende houding niet opstaande knieeu en opgeheven, gevouwen handen liet stijf worden van het lijk verwekt hun gccne moeite, vermits zij door het bestrooijcu der ledematen, met zeker poeder, dosia genaamd, aan dc ledematen hunne buig zaamheid terug geven. Dit merkwaardige poeder wordt op een lioogcu berg in eene verafgelegen provincie van Japan gevonden en wordt alleen verkocht door de prii-.-tcrs van zekeren Sintoe—Tnnpcl, in Kidjo, die allcm liet geheim kennen dn- plaats waar men het vinden kan. liet is voor vreemdelingen uiterst mocijclijk, ja bijua onmogelijk het poeder te bekomen, niettemin heb ik pogingen in het werk gesteld, om langs een geheimen weg in hel bezit van eene kleine hoeveelheid te geraken, doch twijfel aan het welslagen. Vóór het lijk der vrouw, dat door twee man gedragen werd, 1 ie pan vier intuinen, die groene takken iu de hand hielden, welke met streepen wit papier versierd waren (wit is zoowel bij de Japauez.eu als bij de Chinezen dc kleur voor rouw). Achter dc houten kist volgde een ander man, die op een verlakt bord een keur van Japanscho

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1