bevordering der algemcene gezondheid gunstig heeft bekend gemaakt, doctor Lankester, hield in de vorige week in een van de Londen- sche hospitalen ambtshalve schouwing over het lijk eener vrouw, die met haar katoenen kleedje den haard te (ligt genaderd zijnde, doodelijke brandwonden had bekomen. Bij die gelegenheid ver klaarde hij, dat het aantal vrouwen die in Engeland en Y\aiesdoor het vuur het leven verliezen, thans jaarlijks gemiddeld drie duizend bedraagt, en dat er buitendien twintigmaal zooveel vrouwen genees lijke brandwonden bekomen. Hij leidde daaruit de gevolgtrekking af, dat de tegenwoordige klcedij der vrouwen hervorming, in stof en vorm beide, behoefde; en hij prees de bemocijingcn van eeue vrouwelijke geneeskundige, met den akadcmischcn graad van doctor in de medicijnen aan eene Engelsche hoogeschool bekleed, Mary Walker, die in openbare voorlezingen de ondoelmatigheid van de tegenwoordige klcedij der vrouwen aantoonde. Dc afgetreden lord-mayor van Londen is door de koningin tot den adelstand verheven, om zijn wakker en mensclilievend gedrag gedurende het hecrschen van de cholera. Tc Londen zijn dezer dagen eenige personen, die zich aan straatrooverij met hetaandeon van geweld hadden schuldig gemaakt (zoo genaamde gafotters), voordat zij lot het ondergaan hunner straf van zeven jaren dwangarbeid werden weggevoerd, met de zoogenaamde „kat-met-negen-staarten" gegeescld. Zij ontvingen ieder 20 slagen met dat strafwerktuig. De koning van Pruissen was oulangs met de prinsen op de jagt te Dessau. Op hunne reis kwamen zij ook in een plaatsje, waar zij met de meeste geestdrift werden ontvangenmen had een ecrewacht zamengesteld uit de voornaamste burgers, aan het hoofd waarvan de onderwijzer zich plaatste. Deze had een nieuwen zwarten rok aan en was met een witten das gesierd, om Z. M. toe te spreken. Nadat hij den koning dc toegenegenheid van dc inwoners had te kennen gegeven, vroeg Z. 31. do copy van zijne woorden. Gretig haalde hij een papier uit de binnenzak van zijn nieuwen rok te voorschijn; toen de koning het opende riep hij luidkeels„20 thalei en 16 grosscheu! Ik zal ze betalen! Dc onderwijzer harl zijn copy in zijn portefeuille laten steken en bij vergissing den koning de rekening overhandigd van den nieuwen rok dien hij droeg, welke rekening daarin door den kleermaker was gestoken. Graaf von Bisinarck- ziet er nog lijdende uit, schoon hij zijn arbeid hervat heeft. De dotatie die hem even als den heer van Roon, ieder a 125,000 thaler (p. m. 2 ton) door den koning is toegedacht, wordt door beide heeren aan het nieuwe Invalidenhuis geschonken. In de Kamer der Afgevaardigden heeft een stem zich tegen dc dotatie verheven, zeggendedat dc toekomst meer en meer zal bewijzen dat beide ministers die dotatie niet verdiend hebben. In diezelfde Kamer is bij de behandeling van de begrooting gewezeu op de te geringe bezoldiging van de onderwijzers, vooral ten platten lande, welke door elkander 300 bedraagt. De keizer van Oostenrijk heeft onder dagteekening van -1- Dec. een rescript aan den minister van oorlog gerigt, waarin hij gelast dat alle verdere gereglelijke vervolgingen tegen den veldtuigmeestcr von Benedck en dc generaals von Henikstcin en von Krismanic gestaakt moeien worden, en dat even zoo moet worden gehandeld ten aanzien van alle andere generaals en stafofficieren die ter zake van soortgelijke „taktische of strategische verzuimen" ter verant woording geroepen zijn of zouden moeten worden. Een der organen van de Oostenrijksche bewindslieden, (le General-Correspondentberigt: „Het beginsel der algemeenc dienst - pligtighcid is voor het Oostenrijksche leger aangenomen. Daar voor 1867 nog vergunning tot het stellen van plaatsvervangers gegeven is, zal dit beginsel eerst in 1868 toegepast worden. Volgens eene approximatieve berekening zal volgens het nieuwe stelsel, de sterkte des legers in vredestijd 850,000 man bedragen en met den eersten ban der landweer, die bestemd is om te velde te trekken, tot 1,100,000 man verhoogd kunnen worden. De tweede ban, voor het bezetten des lands bestemd, zou 200,000 man bedragen, Dc verdere bepalingen, betreffende den duur van den diensttijd, den ouderdom der manschappen vau den landweer, enz. zijn nog niet vastgesteld." Koning Yictor Emmanuel heeft een besluit geleekend, waarbij aan al degenen, die den vcldtogt van 1866 hebben medegemaakt, wordt vergund, de heriuncrings-mcdaille te dragen, en waarbij tevens bijzondere belooningen worden toegekend aan de militairen, die zich hebben onderscheiden. De generaal Garibaldi zal in het begin van liet volgende jaar zich naar Albano begeven, tot gebruik der slijkbaden. Bij het afscheid nemen van de Eransche officieren van het 85ste regiment heeft de paus o. a. tot hen gezegd: „Gij volgt de bevelen op van uwen chef; uw pligt, is, gehoorzamen; de mijne brengt mede, u dank te zeggen voor den steun, dien gij mij met even veel ijver als verkleefdheid verleend hebt. Gij laat mij staan tegenover eeue vermetele, onregtvaardige en ougeloovige revolutie, voor welke ik niet willens ben, het hoofd te buigen. Ik maak mij niet bezorgd over mijn lot, nog over dat van den II. Stoel, want ik vertrouw onwankelbaar op de hoede van llem, die tot den Oceaan gezegd heeft: Tot hiertoe en niet verder." Volgens de Nazione zou de paus in zijne aanspraak aan de officieren van het 85ste Eransche regiment hoofdzakelijk gezegd hebben „Voor uw vertrek wcnsch ik vaarwel te zeggen aan uw vaandel, hetwelk uit Frankrijk- gekomen is om den II. Stoel te herstellen. Toen het van daar vertrok werd liet door dc eenstemmige wensclien der natie vergezeld: thans, nu liet derwaarts terugkeert, geloof ik dat veler geweten niet bevredigd zal zijn. Mijn wcnsch is dat het vaandel even zoo ontvangen moge worden als bij zijn vertrek; maar ik twijfel daaraan. Men behoort zich aan gecne begoochelingen over te geven; de revolutie zal voor de poorten van Rome verschijnen. Men zegt dat Italie's volksbestaan gevestigd is; dit ontken ik, en zoo liet bestaat gelijk het thans is, dan is het omdat het stukje gronds bestaat waar ik mij bevind. Wanneer dit niet meer bestaat, dan zal de vaan der omwenteling van het Capitolium wapperen. Om mij gerust te stellen zoekt men mij te overreden dat Rome ora zijne ligging niet de hoofdstad van Italië kan wezen; ik ben gerust, om dat ik op God vertrouw. Keert met mijnen zegen naar Frankrijk terug; diegenen uwer, die den keizer kuuuen naderen, mogen hem zeggen dat ik voor hem, voor de zijnen, en hunne rust bidde, maar dat ook hij van zijnen kant iets voor den Heiligen Stoel moet doen. Frankrijk is de oudste dochter der kerk; maar deze titel is niet voldoende men moet door daden toonen hem waardig te zijn. John Surratt, die nu tc Alcx.mdrie gearresteerd is, zoo men zicli althans niet in den persoon vergist heeft, hetgeen sedert 14 April 1S65 meermalen is gebeurd, hield een bonrdiug house op een der wegen in Murylnnd, op ccnigo mijlen afstand vau Washington. Daar leefde hij als landbouwer en hield zich evenzeer met de politiek als met ziju eigen zaken bezig. Hij bad in de legers of in de gii-iillabenden van de Zuidcr-Stnlcn gediend en was na den ooilog op zijn goed teruggekomen, llij had liet Noorden de vernedering van lice Zuiden niet kunnen vergeven. Ilij werd dan ook de ziel vau lat komplol vau li April. Wilkes lioolli, Harold, Atzerotli eu Payne waren slechts de werk- tuigru. In zijn huis kwamen de zaamgczworcuen bijeen, en vau daar vertrokken zij naar Washington. Sommigen gingen naar hel Fordlhcater, om Lincoln le doodon, anderen naar Seward. Loot li en Harold kwamen na den moord bij Surratt terug en werden erdoor diens moeder ontvangen, die later niet de andere zautngezworenen werd opgehangen. De afwezigheid van haar zoon heeft haar het hoofd gekost; hij hadden moed niet gehoor te geven aan du oproepingen der verdedigers vau zijn ongelukkige moeder, die verzekerden, dat zij slechts dc onwillekeurige vertrouweling was geweest van Surratts plannen. Overal zoehl lacu hem, in dc Verecnigdo Staten, in hauada; elk oogeublik vernam ineu liet gerucht vau ziju arrestatie, maar zonder dat zich dit bevestigde. „Het schijnt hem gelukt te zijn naar Europa over tc steken, waar hij cenigen tijd ouder de pauselijke zouaven moet gediend lubben, welk korps hij verliet op het gerucht, dat zijne uitlevering gceiseht was. Ilij ging naar Napels en daar op een Engulseh stoomschip naar Alcxaudrie. Toen dit schip tc Mallhn aan leidt-, verlangde de Amcrikaansche consul, door een telegram uit Napels ge waarschuwd, dat dc kapitein Surratt zou nïtlcvcrcu, hetgeen deze weigerde. Ilij is daarop te Alcsandric gevat. Volgens een berigt uit Cairo van 26 Nov., had de nieuw benoemde gouverneur-generaal van Nedcrlandsch-liulië, dc heer Mijer, op zijne doorreis door Egypte, den vorigen dag, het geboortefeest des onderkonings, aan dezen het grootkruis der orde van den Ncderl. Leeuw overhandigd, hem dezer dagen door Z. M. den koning der Nederlanden geschonken. Het ministeriële blad maakt de opmerking, dat het ïsmacl-bassa niet aan blijken van symphatie van de zijde der Europeesche monarchen ontbreekt; eerst twee dagen te voren had die regent van den koning van Zweden het grootkruis der Zwaard-orde ontvangen; terwijl hij niet lang geleden tot groot kruis van het Legioen-van-Ecr benoemd was geworden. Volgens brieven uit Jokohama vau 16 Oct jl. was de verheffing van Slot/zbasbi tot de waardigheid van taïkocn plegtig in het Japansche rijk afgekondigd. Hij gal' dadelijk blijken van geestkracht en voortvarendheid, scheen de weerspannigheid van den dnïmio Koshioe weldra door wapengeweld cu ook met minnelijke middelen tc zullen meester worden, eu had ecnen staatsdienaar vau vrijgevige denkwijze,, met name Kamakatsa Ocmi-no Kami, aan het hoofd van het bestuur der buitenlandsche aangelegenheden gesteld met lust ora zijn verblijf doorgaans te Jokohama, in de nabijheid van de ver tegenwoordigers der buitenhuidsche mogendheden, le houden. In- tusschen werd er meer levendigheid in liet handelsverkeer merkbaar, hetgeen vooral aan het vooruïtzigt op spoedig herstel van den vrede binnen 's lands toegeschreven werd. Tc Netv-York is thans een regtsgeding aanhangig, geldende 't bezit van een stuk grond te New-York rondom de Trinitykerk, dat eene waarde heeft van 150 a 160 millioen gulden; dat stuk grond is nu in 't bezit van de kerk, maar wordt gezegd te behooren aan de erven van zekere Ilollandsche dame Anneke Jans, gehuwd inet ds. Bogardus, voor een paar eeuwen gestorven. De Ameri- kaansche bladen beweren, dat Anneke tot de prinselijke familie heeft behoord en dat haar ecu aanzienlijk stuk lands in het toenmalige Nieuw Amsterdam is geschonken, 'tgeen toen weinig waarde had, en dat stuk aan de kerk in huur gegeven, door deze wederregtelijk in bezit is gehouden. De pretenderende erven zijn 300 in getal; als de advocaten dc pleidooijen niet te lang rekken en de rekeningen niet te hoog opvoeren, kan elk der erven, als huu regt wordt erkend, nog een aardig sommetje bekomen. Drie leden van de New-Yorker Yachtclub zullen een wed strijd houden met lniiiue jagtcn over den Atlantischen Oceaan, dat is van New-York tot aau Cowcs in liet Engelsche Kanaal. De wedstrijd is voor een bedrag van 30,000 doll. ieder, zoodat de winnende partij 60,000 doll. zal ontvangen. De jagien zullen op 15 Dec. uitzeilen. Mevrouw Ristori is te New-York cn te Brooklyu 27 malen opgetreden; de ontvangsten bedroegen 70,000 dollars. Te Boston bragten II voorstellingen 30.000 doll. op. In zeven weken werden 100,000 doll. uitgegeven, om deze vermaarde treurspelspcelster in het Italiaanse!) te hooren. In Washington zal een nationaal park gemaakt worden, cn men zegt, dat liet een model zal worden van de VerCenigde Staten, die daarop als in miniatuur zullen terug gebragt worden. Het zal eene levende kaart zijn' twee mijlen lang, van het Amcrikaansche vasteland. Daar zullen op verkleinden schaal de meren Huron cn Ontario daargesteld worden, niet in water ver wen, maar uit liet waterig element zelf. Daar zal eene soort van Mississippi speel goed gevormd worden met de Hoek// Mountainswaar de „vader der wateren" ontspringt, alles gemaakt van echte rotsen, cn slin gerende door een miniatuur continent tot aan ecu miniatuur golf van Mexico. Alle rivieren groot eu klein zullen voorgesteld worden door nagebootste stroompjes. Wat haalt een Yankee al niet iu zijn hoofd. Bij het congres te Washington is eene politieke aanldagt tegen president Johnson ingediend, die over 11- punten loopt. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat Raphaël Scmmes, de voormalige kaper-kapitein van de voormalige Noord- Amerikaansehc Zuider-Confedcratie, de schrik van de koopvaardij vloot der Unie, thans een veel minder vreeswekkende rol vervult. Hij heeft de hem opgedragen betrekking vau hoogleeraar in de wijsbegeerte en in de Engelsche letterkunde aan het. seminarium te Ak-xandria (Louïsiana) aangenomen, en pleegt hij nog roof, dan zijn het hoogstens strooptogten op litterariscli gebied. Al A R K T B KWl (,-rTKN A.1KMA AH, S December. Aangevoerd: S Paarden f 20 a 40, 3 Kocijcn f 25 a S0, 20 nuchtere Kal veren f 4 a S, 325 Schapen f 7 a 20, 20 magere Varkens f 8 a 16, 150 Biggen f 4 a 7. Boter per kop 62s a 80 c.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 5