HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. JVs. 105. DONDERDAG 20 DECEMBER. 18G0. ht VIER-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatukdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele noinracrs0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422,aan den Hel der, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel ineer ƒ0.15. Zegclregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 31 dezer vertrekt de O. I. [Landmail via TRIEST, den 33 dezer via 9IABSE1LLE. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 December. Op a. s. Vrijdag, den 21 dezer, zal in het Gebouw voor Gods dienstige en Zedelijke Ontwikkeling eene volksvoorlezing gehouden worden door den heer J. Rinner. Het onderwerp zal zijn „Eenige bijzonderheden uit de geschiedenis der Waldensen." Aanvang des avonds ten zeven ure. Het lijk van den fourier, die dezer dagen door een nood lottig toeval in zee viel en verdronk, is nabij de van Ewijcksluis opgevischt. De adjunct-administrateur C. A. E. Masman, dezer dagen met Zr. Ms. transportschip de Heldin uit Oost-Indie teruggekeerd, wordt met den 21 dezer geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord. De luits. ter zee 1ste kl. K. E. R. Audreau, J. A. H. Hugen- holtz, A. Jarman, en W. E. II. Cramer, allen behoord hebbende tot het escader in Oost-Indie en dezer dagen van daar in Nederland teruggekeerd, zijn, te rekenen met den S dezer, op non-activiteit gebragt Z. M. heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan D. de Boer, als burgemeester der gemeente Heer-Hugowaard J. Spaans Jr., als burgemeester der gemeente Barsiuger horn benoemd tot burgemeester der gemeente Heer-Hugowaard C. Groot; tot burgemeester der gemeente Barsingerhorn C. Smit Jz. Z. M. heeft benoemd in het ambacht van Westfriesland tot heemraad voor de Oosterkogge, den heer R. Kooiman Pz., en tot heemraad voor de Middelkogge, den heer K. de Jong; tot dijkgraaf van den polder Katwoudc den heer D. Middelbeek; tot heemraad van den polder Westzaan den heer K. Campert; tot dijkgraaf van den polder de Baarsdorpelmeer den heer K. Koster Rz.; tot hoog heemraden van Amstelland de heeren rar. 1. R. Oorver Hooft en J. II. Cordes; herbenoemd: de inet 1 Jan. e. k. aftredende leden van de hoofdcommissie tot de zaken der Israëliten, de heeren mr. H. II. Tels te Rotterdam, J. E. Andries te 's Gravenhage cn D. Mendes te Amsterdam. De heer II. M. E. van Cleef, scheepsbouw- en werktuig kundige, is als burgerlijk ambtenaar gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, om, terstond na aan komst daar te lande, te worden benoemd tot hoofd-ingenieur voor het vak van scheepsbouw, eerstaanwezend ingenieur bij het Marine etablissement te Soerabaya. Z. M. heeft den commissaris der loodsen op Terschelling G. S. Rotgans, met ultimo dezer eervol uit die betrekking ontslagen, onder toekenning van zoodanig pensioen of wachtgeld als waarop hij zal bevonden worden aanspraak te hebben; wordende de genoemde betrekking met den I Jan. a. s. opgedragen aan den ontvanger der loodsgelden aldaar, W. S. L. Eschauzier. Ingevolge magtiging des konings zullen met de maand Mei a. s. de na te melden garnizoensverauderingen plaats hebben, als: bij de Infanterie, van het 3de regement wordt de staf van het 1ste en 4de bataillon te Vlissingen, het depot te Middelburg cn het 3de bataillon te Neuzen gestationeerdvan het Gde regement, de staf met het depot en het 1ste bataillon te Bergen op Zoom cn het 2de en 3de bataillon te Breda; bij de Cavalerie geene; bij de Artillerie geene (met uitzondering van eenige compagnien Vesting-Artillerie, die later zullen worden aangewezen). De begrooting over de dienst van 1S67 voor den aanleg van staatsspoorwegen is in de afdeelingen der Tweede Kamer in over weging geweest. In de week van 2 tot 8 Dec. jl. zijn geene andere gevallen van cholera meer voorgekomen dan te Asperen 2, Naaldwijk 2, Egmond aan Zee 1, Egmond Binnen 2, Groningen 2 en Maas tricht 2. Totaal voor het geheele rijk 11, waarvan slechts 4 overleden. In de week van 2 tot 8 Dec. jl. zijn door de runderpest aan getast in Zuidholland 2511 tegen 2130, in Utrecht 47S3 tegen 4549 en in Noordholland 411 tegen 587 in de vorige week. Totaal 7705. In de voorafgaande week bedroeg bet totaal 7266. Aan het overzigt omtrent den stand der veeziekte, gedurende de week van 2 tot 8 dezer, ontlecncn wij het volgende betreffende deze provincie: De ziekte is wel in eenige nieuwe gemeenten uitgebroken, als in Bloemendaal, Hilversum en Wognum, maar het aantal gevallen was gering en in de meest besmette plaatsen, als Weespercarspel, Ouder- Amstel en Haarlemmermeer, is ze sterk afgenomen. In deze provincie zijn aanget. van 18 tot 24 Nov. 214, gest.':7, afgem. 206; van 25 Nov. tot 1 Dec. aang. 483, gest. 13, afgem. 447 van 2 tot 8 Dec. aang. 411, gest. 27, afgem. 389. De lieer Lasonder, pred. te Loenen aan dé Yecht, heeft het beroep naar Leeuwarden aangenomen. De verkoop van het meel en de wol, geborgen uit het te Vlieland gestrande Engclsche stoomschip Mübank, heeft ruim 7000 opgebragt. Hoe treurig ook, is men verpligt mede te deelen, dat de vee ziekte ook in de omstreken van Hoorn hare verwoestingen aanrigt nadat zij zich in de gemeente Wognum heeft vertoond, is zij den 17 dezer uitgebroken op een stal van 39 beesten, toebehoorende aan L. S., landman in de Zuiderraeer, gemeente BerkhoutS ziju er reeds afgenaakt, met de overigen zullen nadere maatregelen worden genomen. Bij genoegzame deelneming zal te Amsterdam worden opgerigt een „militaire vriendenkring", ten doel hebbende, naar in het prospectus wordt gezegd, „den soldaat des avonds in zijnen vrijen tijd gelegenheid te verschaffen tot gezellige bijeenkomsten, waarop bij zijne vrije uren nuttig en aangenaam kan doorbrengen, en daar door tevens uit herberg en slecht gezelschap gehouden wordt." In art. 2 der concept-statuten worden de werkzaamheden aldus om schreven „Ten einde aan bovengenoemd doel te beantwoorden, vereenigeu zich de leden van den militairen Vriendenkring des avonds in huune vrije uren, en houden zich bezig, al naar mate de omstandigheden zulks toelaten, met: 1. voordragten door daartoe uitgenoodigde sprekers; 2. natuurkundige verhandelingen; 3. hand en bouwkundig teekenen, tot liet onderhouden van het geleerde voor hen, die zulks in hun beroep noodig hebben; 4. het lezen van goede boeken, op bet gebied van geschiedenis, aard- en volkenkunde, reisbeschrijvingen, enz. en diverse bladen; 5. het voordragen van gedichten of prozastukjes door de leden onderling; 6. beoefening van bet schaakspel, gymnastie en schermen; 7. kunstbeschouwingen, enz.; in één woord, met alles wat, zonder tot ligtzinnigheid aanleidiug te geven, een genoegelijk en gezellig verkeer kan bevorderen. Voorts zal er één avond in de week gewijd zijn aan de beoefening van den zang, onder de leiding van een muziek-of kapelmeester." Indien de financiële omstandigheden zulks veroorloven, zal op de bijeenkomsten aan ieder lid kosteloos een glas bier of een kop koffij geschonken worden; sterke drank wordt echter onvoorwaardelijk geweerd. Ten bewijze dat de St. Nicolaasdag hier te lande wel in eere wordt gehouden, mag dienen, dat op dien dag in Amsterdam door- van Gend Loos alleen 3000 pakjes zijn bezorgd, waarvan dé- bestemming te vermoeden was als St. Nicolaas-geschenkeu te bevatten. Volgens gerucht uit 's Hage, zou jl. Vrijdag op de li^h EindhovenLuik van de Nederl. staals-spoorwegcn een treffen ongeluk zijn gebeurd. Twee treinen zouden in botsing geraakt zijn en meer dan één beambte of reiziger zou daarbij het leven verloren hebben.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1